Viba i lax

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Viba i lax

Post Postao/la VIBA » 21 kol 2011, 14:43

Tek iz 4-5 pokusaj uspjelo mi je napraviti ovaj video snimak. Naime , do tad sam izgubio vise komada namjestajuci kameru na obalu ili kamen. Lax, iako nije krupan lako spada sa udice zato sto pravi akrobacije, iskace iz vode , otresa udicu sto cete vdjeti i na snimku. Sam snimak traje tek jedan minut i nije dosadan. Skrojio sam ga tako da prikaze najuzbudljivije momente. Na drugoj obali sjedi moj tornjak i sve to sa uzivanjem posmatra. Ovaj snimak je nacinjen u istocnoj Norveskoj, na poluotoku Varanger koji je ujedno i produzetak Sibira i sibirske klime na skandinavsko tlo. Prekoputa poluostrava je Rusija.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3831eWgw ... ture=share[/youtube]
VIBA-macak u cizmama


Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la AlaS » 21 kol 2011, 16:25

Bistro Viba doar video a za ribu i Turu da ne govorim
slika
Bistro

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la zlaja » 21 kol 2011, 22:02

Dobar dril sa divljom ribom i oni njeni skokovi uf milina...al zima brate

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la VIBA » 21 kol 2011, 22:32

Hladno jeste, ali je milina oko srca.... <championvanja> ... <smrzlo>

U Skandinaviji postoje dvije kategorije lova na salmona ( atklantski lax) , lov na malog i velikog lax-a. Tako je to kategorizovano medju ribarima. Po istom principu su kategorizovane i rijeke , njih nekih 600 u Nor. u kojima se lovi lax. Neke su ogromne, a neke , kao ova na snimku su manje . Na tim dobrim mjestima za lov krupnog salmona mjesta su rezervisana vec dosta ranije . Zato putnicima namjernicima kao meni ne preostaje nista drugo nego da lovi na ovim manjim i sa znatno manjom ribom, takozvanim malim lax-om. medjutim i to je vrlo vrlo atraktivan lov , meni cak bolji nego na onim velikim rijekama jer nije guzva. Sezona na laxa je kratak. Pocetak 6 mjeseca do srdine septembra i gotovo, rijeke se zatvaraju. Dobar dio rijeka je zatvoren ponedeljkom. Jednostavno , nema ribolova. To je jedan takticki potez drzave da zadrzi turiste duze u drzavi i da trose lovu na neke drugestvari ...Ja se tu snadjem pa odem ponedeljkom na kakvo jezero u brdima i lovim zlatovcicu. A ima je u nekim jeserima ko kormorana na neretvi. Mad ljeto nije bas najsretnije doba za lov zlatovcice moze se , ako je otkrijes uloviti i po 100 komada. Nisu krupne, ali zimi se love primjerci i do 2-3 kg. .. <smrzlo>
Sve u svemu, lovio sam 33 dana , presao 7500km, ulovio 11 laxova, manjih, 200 lipljanova i sto toliko zlatovcica , i sta cu vise ?..ispunio sam kvotu za ovu godinu ...Ove godine i moj Toro je bio samnom. Dobio je sansu da ganja one poludivlje ren-ove ( djedamrazove jelenke) po onim brdima. Pregazio je i preplivao hiljadu puta mnogobrojne rijeke , potoke, bare, iskuso je Sibir ljeti.
VIBA-macak u cizmama

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Viba i lax

Post Postao/la angler » 22 kol 2011, 10:56

Dobar klip. Eto razloga poslije svih tih utisaka da se avantura ponovi u skorije vrijeme.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la montana » 24 kol 2011, 17:43

Manji ili veci Lax je Lax <championvanja>

Bravo majstore posebno na pozrtvovanosti i odlascima na ta udaljena mjesta. Snimanje je svima tesko. Meni kad sve namjestim unaprijed nece ni da pipne <jelmekotrazio>

Cestitke!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la VIBA » 25 kol 2011, 07:52

Tacno Montana, lax je lax. Tesko ga je dobiti na stap jer kao i svi migrirajuci rodjaci ne jede nista kad udje u rjeku. Gledas kako se jedan po jedan valjaju u viru, iskacu gotovo preko spage i mada si sve uradio skolski on ni mukajet. I onda odjednom osjetis ga kako zaspana, trese i ako je imalo zategnuta spaga pocne iskakati. Sljedeci problem je kako to snimiti jer si sam na sred vode do koljena, na klizavom kamenju. Treba se iskopeljati do suhog, izvaditi kameru i postaviti je da budes u kadru kad snima. Nimalo lak zadatak. Imam ja i drugih snimaka gdje mi se vidi samo noga, nebo ili kamenje. :mrgreen: Od njih 11 dva smo pojeli ja i Toro a ostali su pusteni. Ne moze se riba jesti svaki dan a zamrzivaca nemam, a i ne treba mi. Ulovio sam jos jednog veceg od nekih 7 kg, ali na, za mene kao sranca nedozvoljenom mjestu i na posudjen stap spiner, ali to je druga prica....Naime, u jednom podrucju ima voda na kojima je strancima zabranjen ribolov. Rezervisan je samo za domace stanovnistvo. Sticajem okolnosti nasao sam se u drustvu gostoljubivih domacina i poslije kafe, piva, votke, tutnuse mi stap u ruke da lovim. Zamoljen sam da ne snimam ali sam krisom napravio par fotografija kad je sve bilo gotovo... <jelmekotrazio>
VIBA-macak u cizmama

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la Seha » 25 kol 2011, 13:33

Zasto ga svi nasi ribari ovdje u skandinaviji zovu Lax kad ta riba ima naziv i na nasem jeziku (atlantski losos)?
Meni fakat cudna pojava kao da deveriku nazivamo brasen :shock:
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la montana » 25 kol 2011, 17:49

I u Americi nasa raja ide da lovi "salmone", a kad se spomene losos, zvuci neuobicajeno. Svaka je riba dobila neko "novo ime", pa tako grgeca zovu "prch" (perch-engl.).

Ja evo sad saznadoh da je Lax i Atlanski losos isto, mada sam mislio da se radi o pastrmci.

Kako Viba rece, potesko je hvatati ove ribe "sto ne jedu". Plivaju pod nogama, a nista. Jednom mi se posrecilo dva dana po 5-6 komada, treci dva i cetvrti jedan. Mislio sam da znam sve o njima i da je dvodijelni "Elez" rjesenje, ali dvije godine nakon toga nista. A oni plivaju svuda okolo... :(
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la tare » 25 kol 2011, 20:11

Bilo je na onom river monsters kako je musicario losose na Aljasci,dodje kao raubovnje samo sa jednom udicom,ribe plivaju otvorenih usta,oni zabacuju i zabacuju dok ne naleti neki na najlon,pokupi ustima najoln i udica mu se zakaci...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la Seha » 26 kol 2011, 11:14

Tako je to kad udju u rijeke iz mora tad se prestaju u potpuosti hraniti. Kad udju u rijeku uglavnom se igra na kartu da isprovociras napad na muhu ili varku jer lososi tada postaju izuzetno agresivni u odbrani teritorije.
Atlantski losos je trenutno jako ugrozen parazitskom zarazom (riblja us) koju su rasirili komercijalni kavezi sa lososom uz norvesku obalu. U cijelom regionu kompletna populacija ima veliki procenat zive u svom mesu pa se preporucuje da se nekoriste za konzumiranje. Viba zna sigurno vise informacija ja sam ipak vise nalozen na ciprinide stuku i smudja.
slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la VIBA » 26 kol 2011, 13:55

Gotovo sve riblje vrste u toku mrijesta manje-vise prekinu ili reduciraju ishranu. I mnoge, ne samo lososi, migriraju sto u samoj rijeci ili kao jegulje u Sargasko more. Kod plemenituh vrsta je to vrlo uocljivo i markantno. Necasni ribolov se vrsi i na drugim interesantnim vrstama a ne samo na lososima , kao sto Tare napisa. Riba se kupi sepetima, ubija dinamitom, strujom i ostalim nedozvoljenim arsenalom, ali to je tema izvan okvira onog sto ja pisem i prezentujem . Mislim da ovakvim upadicama ne treba kvariti teme jer daju gorak ukus napisanom.
Ja se trudim, malo na ovom forumu, a mnogo vise na prijateljskom Forumu Ribolov BiH da ribolov predstavim kao dio kulture modernog covjeka, dio zivljenja ,da neka svoja iskustva , ako ih neko smatra vrijednim, prenesem drugima. Trudim se da napravim video od jednog minuta i prikazem kako to izgleda na terenu, tamo negdje daleko na sjeveru Norveske, pa mozda neko pozeli da ode i proba. Cisto sumnjam da bi hiljade ljudi iz svih krajeva Evrope putovali hiljadama kilometara da bi salmona zakacili na nedozvoljen nacin. Motiv velike vecine ribolovaca je sportski ribolov a ako neko smatra da je OK osvojiti Svjetsko prvenstvo s golom datim rukom kao Maradona, to neka ide na njegovu dusu. Ja lovim vec 51 g. i nebih nikad rizikovao svoju savjest i mirne snove sam pred sobom. :)
VIBA-macak u cizmama

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la Seha » 26 kol 2011, 14:12

Viba nekontam zasto si se nasao uvrijedjen, ja nevidim nista negativno sto bi islo na tvoju adresu u bilo kojem postu. Bistro
slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la tare » 26 kol 2011, 15:45

Da stvarno,samo sam napisao sta sam gledao(Aljaska,ne Norveska),no svejedno izvini..,.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba i lax

Post Postao/la montana » 26 kol 2011, 16:13

Tare tu epizodu sa Aljaske sam i ja gledao, ali se ne slazem sa njegovom tvrdnjom da zbog celjusti, sama udica ide u usta. Naprotiv sve dosadasnje ulove (lososi, steelheadi i slicno) sam imao tako da je riba zagrizla. Velika je majstorija natjerati je da to uradi, jer nema nikakve veze sa normalnim ribolovom "domace" pastrmke ili njenih srodnika.

Stojeci u vodi okruzen tolikim ribama, covjek se osjeca beznadezno, zato je svaki, pa i najmanji Lax (losos) uspjeh za pricu, posebno uz expedicije kao ova Vibina na najudaljenija mjesta, koje recimo meni predstavljaju posebnu draz. <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Vaši video klipovi”