Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Odgovori
Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 06 ruj 2014, 14:34

Evo i varalicara:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika slika


Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Klenolovac » 31 svi 2017, 18:09

Evo ljudi gledam nešto ove maturske slike. Radio profi fotograf, Canon 600D ima dva objektiva, jbg ne znam koja ali ono što sam ja vidio je da je jedan fiksni odnosno nema zuma... Ali gledam sad ove slike pa svaka deseta nije oštra. E sad ono što mene interesuje je da li je upitanju fokus ili je preduga ekspozicija pa je uspio pomjeriti aparat?

Ja sutra idem slikati kćerku od kolege, biće kafa i sladoled pa za te pare fotografije kakve god ispadnu. :grin: Šalim se malo ali razmišljam o nabavci prave opreme pa da se i koji dinar zaradi, sad svako drugo djete ima svog profi fotografa. E ovo me baš kopka kako ovoliko mutnih slika (ne mislim na pozadinu, ona je stalno zamućena kao što i treba)... Znam da ovdje ima fotografa koji se razumiju u to pa ako može objašnjenje. Fotografija je u full rezoluciji, nisam ništa dirao pa ću staviti samo link...

https://postimg.org/image/fkbmqmlxl/
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la tommylee » 31 svi 2017, 21:34

Ja bih laički rekao da je dodatno obrađena?

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 31 svi 2017, 21:55

Bavio sam se ovom vrstom fotografije 15-tak godina,što bi ti rekao profesionalno...to mi bio kruh...moj savjet ,nemoj ni počinjati ako baš ne moraš...Ovu fotku sa linka je radio umoran fotograf...

Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Klenolovac » 01 lip 2017, 08:40

To su mu bile prve fotografije :grin: . Znači kontaš da je pomjeranje ruke? Meni nešto ne liči jer kod pomjeranja obično bude ili dupla slika ili razvučena a ovdje toga nema samo nema oštine objekta. Mutno lice, a nekako su mi i boje blijede (znam kako ova teget haljina izgleda uživo) kao da je ISO malo podignut. Znaš kako kažu, čovjek na greškama uču, pametan na tuđima a budala na svojima pa ja eto pokušavam da budem pametan...

A vidi, meni par puta godišnje sigurno ne bi bio hljeb ali ovdje (mature) se za 3 sata (od 17-20 h) uzme moja dupla dnevnica a ja radim 9-10 sati. Dobro poneko još malo u fotošopu obradi koju sliku. Većina fotografa slika sa kit objektivima 18-55 mm , bitno je samo da piše Canon ili Nikon a većina se dalje od toga ne razumije :(
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 02 lip 2017, 04:56

Po mom skromnom misljenju on se vadio na korigovanju svoje greske ili greske u auto fokusu samog objektiva. Fokus je blize kameri. Ako vecina forografija ima isti problem onda je do AF. Iz tog razloga je skljocao sa vecom blendom (samim tim povecao shum) da bi to korigovao "dubinom polja".

Licno se ne bih prihvatio posla "na prvu". Bitno je dobro sazvakati zanat i po mogucnosti nabaviti sto bolju opremu kao i u svakom zanatu. Tad ce biti kvalitet i svaka sljedeca svadba ce biti referenca za narednu ako su ljudi zadovoljni. Primjer je taj "profesionalac" kojeg nakon ove slike nikome ne bih preporucio. Greske se prave i to je normalno ali lose slike se ne daju vec brisu.

Kit objektivi su iznenadjujuce dobri. Nikonov 18-50mm je odlican objektiv ali mu je mana sto je "spor" i nije prikladan u uslovima smanjene svijetlosti. Ljudi taj problem rijesavaju blicem ali neke prilike blic upropasti.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”