Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 17 svi 2010, 21:13

angler je napisao/la:Svaka cast Zlaja na objasnjenju. Kombinacijom tri faktora F, EXP i ISO dolazimo do odlicnih fotografija.

Evo kako to rade profesionalci. Cisto da nam posluzi kao reper za ideje.

http://www.grahamowengallery.com/photography.html

http://www.jaymorr.com/index2.php#/home/

http://www.steveperih.com/#mi=2&pt=1π=1 ... 1&a=0&at=0

Prije je bilo retusiranje, a sad se sluze kojekakvim programima za uljepsavanje slika. Licno, najvise cijenim "sirovu" fotografiju.
Oho... tek sad sam nasao par minuta da pregledam ove linkove... osim haos fotografija ima tu i zestokog materijala za nauciti se novim fazonima vezanja muha... sad si me zaposlio brate po orudju!
slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 17 svi 2010, 21:18

naparim ja oci cesto da me zelja mine :cry:

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 17 svi 2010, 22:49

Ja kada sam kraj vode volim koristiti spore ekspozicije da mi namjerno zamute malo vodu i da joj daju svilenkast sjaj-kao da je slikano slikarskim kistom.Pa evo raja jedne vježbe ko ima volju da se malo igra...
EX:30
F: 12 ili 16
slika

Uploaded with ImageShack.us
slika

Uploaded with ImageShack.us
Da napomenem moj aparat za ribolov i hobi je generacije kao Senadov, nema veze što su to stariji modeli -bitno je što naša duša vidi...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 18 svi 2010, 00:37

I ja bi ali neznam kako <valjanjeodsmijeha>
Senade gdje se u meniju kod tebe nalazi ova expozicija i ovaj F.
Ama sve sam prebrao funkcije uzduz i poprijeko imam samo sljedece manualne funkcije
ISO 64, 100, 200,400, 800, 1600
i OVAJ +/- HEPEK koji atoji na 0 a mogu ga stelati +2, +1.7, +1.3, + 1.0, + 0.7, +0.3, 0.0 i obrnute brojeve u minus.
Ja najcesce koristim auto na iso i u onim funkcijama za izbor svijetlosti WB stelam po potrebi auto , sunce, oblacno i kojekakve lampe.
Onda imaju jos i one scene kao lafo unutra vani plaza portret itd..
Help
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 18 svi 2010, 06:57

To Zlaja, samo nas motivisi za dalji rad... super fazon... i naravno odlicne slike, genije si!

nego jesu li ISO fazoni povezani sa F na neki nacin? Kod ove moje kamere sam primjetio da pri pojedinim ISO postavkama nemam cijeli rang F-a...

Usput, sta mislite o ovom stativu:

http://www.netonnet.se/art/foto/stativ/ ... 0289.3320/

Posto je na svedskom tekst, rijec je o stativu u formi teleskopskog stapa, moze se skupiti na ca 48 cm i bude oko 1,5 m kada se razvuce... od aluminijuma je i ima neku platformu (koju ne vidim na slici) na koju se postavi radi stabilnosti pri fotografisanju... kontam mozda bi moglo biti korisno kombinovati ovaj fazon kao stap pri wadingu i kao stativ... moram ga samo pregledati kakvog je kvaliteta.
slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 18 svi 2010, 07:34

Zlaja je genijalac. Slike su mu super, zaista. <championvanja>
Eto caka sa kojima se moze "igrati".

Moja kamera definitivno nema F i EX. Ima ISO i (-) (+) osvjetljenje, a to nije to, nema uticaj na otvor blende vec elektronsko osvjetljenje. Medjutim imam nekih hejbet postavki, sunce, kisa, oblacno, vako onako itd, oko 20 postavki. Sigurno se u svemu tome kriju kombinacije F i EX jer u podacima slika na comp prikazane su te brojke. Licno mi se to ne svidja jer vise volim da ja "napravim" fotografiju, a ne neka elektronika.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 18 svi 2010, 07:37

Ja bih rado kupio jednu sistemsku kameru ali onda necu vise moci da lazem da je "do kamere" <valjanjeodsmijeha>
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 18 svi 2010, 07:44

rusko je napisao/la:Ja bih rado kupio jednu sistemsku kameru ali onda necu vise moci da lazem da je "do kamere" <valjanjeodsmijeha>
Ta ti je dobra <valjanjeodsmijeha>

Gledao sam ove profesionalne kamere i kod njih se svodi na brojeve, a ja hocu da kroz objektiv vidim kako to izgleda.

Nista...ostaje mi da se vratim mehanickim sklopocijama sa filmom :(

Taj stativ mi vise izgleda na stap za planinarenje <valjanjeodsmijeha>

Salim se ali nemam ama bas nikakvog iskustva sa slicnim.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 18 svi 2010, 13:22

Rusko poslusaj mene "ludog". Neeksperimentisi vec kupi sto sam ti prije vec pisao.
Teleskopski bank stick (ubadaljku) odgovarajuce duzine i adapter za istu kako bi mogao kameru natakariti na nju. Obavezno gledaj one koje imaju svrdlo na dnu kako bi je mogao "zasarafiti" u pijesak zemlju ,a moze i u sljunak bez problema. Ujedno je mozes koristiti i kao stap koji ti pomaze pri gacanju po vodi. Navuces jednu neoprensku ili gumenu rucku od "pacikla" i bog te veselio. :)

Rodjo hvala bogu pa nisam jedini koji nema te funkcije na digitalcu ;)
Mozda bi se mogao iskombinovati neki od ovih vec zadatih postavki u "izboru scena"
Recimo za ovaj Zlajin efekat sa vodom mozda ona funkcija za slikanje objekta u pokretu.
Ja sam se malo tako igrao kad se stuka i smudj dignu na povrsinu pa ono otresaju glavom a voda prsti na sve strane.
Potrazicu sad neku od tih slika pa ubacim.

Ovo bi svaki musicavi po meni trebao imati jer za vas nepostoji idealnije rijesenje.
Uglavnom lovite sami i iako niste sami nezelite da vam neko gaca oko vas i plasi ribu.
korum_screw_pont_bank_sticks.jpg
Camera_Adaptor.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 18 svi 2010, 15:14

Evo tih par sa prskanjem vode. Moze se dosta bolje ,al frka sa adrenainom kamera u jednoj, stap u drugoj. Sve su funkcije na auto samo izaberem ono brzo okidanje za objekte u pokretu kod mene je formulisana kao (spot).
Mozda neka druga opcija moze bolje odraditi posao nisam se igrao sa tim.
Evo na dnu jedna dnevna sa smudjem, sve na auto bez ove (sport) funkcije objekti u pokretu ,ali tako mi obrisi ribe i varke dosta gube ostrinu.

slika

slika

slika
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 18 svi 2010, 16:28

Scenski režimi rada su ništa drugo do unaprijed podešeni vrijednosti ex i f za određene svjetlosne situacije,preporučujem korištenje jer su naštimane vrijednosti veoma blizu realni.Posebno kada jako svjetlo zezne svjetlomjer kao što su situacije fotografisanje objekata na plaži i na snijegu,u te dvije situacije svjetlomjer slaže za dvije blende te su nam objekti fotografisanja tamni,prvi fazon je da upalimo blic a drugi po meni bolji da upalimo simbol snješka bijelića ili na plaži uglavnom simbol -palma- ...
Rusko procesor na aparatu ti nedozvoljava sve blende pri različitim iso vrijednostima jer je izračunao da ćeš zeznit fotku
Seha imaš slike za desetku,moj stari canon 540 i svi naši aparati na ovoj temi trebaju se prodat i da dodamo još para za jedan ozbiljan objektiv, zato šta nas briga -fotkamo i uživamo. :wink:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 18 svi 2010, 16:50

Seha, moze li se samo to svrdlo kupiti posebno (mislim samo taj spic), pa da se montira na ovaj stap za gacanje sto vec imam, i samo onda stavim gore saraf i to je to?

Evo par pokusaja od jutros pa ocijenite:

Prepoznajete li muhu?
slika

Evo da imate viziju Ruska:
slika

"Riba uzvraca udarac..." izvukao sam je na travu i u momentu slikanja, skoci.. :)
slika

E sad, par pokusaja onog efekta sa vodom... nakon jednu 400 slika taman uhvatim sta i kako, i nestade mi baterije... "al kcem da znaAm..."
slika

slika

slika
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 18 svi 2010, 17:02

Rusko super fotke uz malo tvog zalaganja došao si na next level, ovo sa vodom ti je fenomenalno i macro je dobar -trening čini majstora
Sada već znaš da pri sporijoj ekspoziciji treba zatvorenija blenda, tvoja rijeka sa onim okolnim drvećem se rodila za spore ekspozicije, probaj i EX:30 može i ona iz ruke samo treba biti miran
Čestitke na ulovima te šarene su baš super,da bi meni tu sa tobom pecat imam super fine voblerčiće baš za salmonide :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 18 svi 2010, 17:10

Moze, moze... ovo jezero dozvoljava i varalicarima da pokusaju ;-)

Poslije jezera sam skoknuo do rijeke da ispitam ovaj fazon, ali nisam tamo pecao vec samo slikao...
Ovo par slika vode mi je ispalo kako treba, medjutim primjetio sam na jednom drugom mjestu gdje je malo jaci buk i puno brzi da nisam mogao uhvatiti ovaj fazon a da se slika ne "ubijeli", moracu to jos ganjati...
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 18 svi 2010, 17:15

Naši kompakti nisu kao profesionalni digitalni refleksni aparati sa jakim objektivom i svim mogućim ručnim postavkama,Rusko možda tvoj aparat nema blendu F:22 koja je za jake bukove obavezna ali probaj EX:60 F: 16 pa ćemo vidjeti...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”