Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Odgovori
Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la kenan_sa » 18 pro 2010, 20:22

Po mom nekom iskustvu, a imam ga dosta u medijima za kamerom ovakva slika se tesko moze uslikati. Sto rece senad ovo je vjerovatno obradzena slika. Sem ako nije koristio neki NASA-in svemirski foto aparat. Kamerom snimiti pa pauzirati snimak te napraviti sliku jako tesko. Posebno ovom danasnjom digitalnom tehnikom. Prevelika je to brzina leta snjure da bi se uslikala i tako jasno vidjela. Po mom misljenju na slici uslikanoj foto aparatom bi se vidio kao neki dim ili slicno, a nikada jasno vidljiva snjura.
slika


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 18 pro 2010, 20:46

ja sam mislio da se tu koriste snimanjem, pa onda na videu zalede sliku u sekvenci i preradjuju je poslije, jer tako je moguce dobiti dosta jasniju konturu snjure.
slika slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la kenan_sa » 18 pro 2010, 20:56

Rekoh ti vec pauziranjem - zaledzivanjem snimka jeste najbolje dobiti snimke ali staticnih kadrova odnosno tema. Brzina snjure puta udaljenost snimatelja od teme koju snima puta debljina snjure puta digitalna kamera = nidze veze. Rekoh ti vidio bi samo krivudavi oblacic i to je to. Da je koristio BETA kameru i na AB rolu ledio snimak i skidao fotografiju mozda bi se ko nesto i vidjelo a sumnjam da je jer je to preskupo za porodicnu kameru. Opet ponavljam ko nesto bi se vidjelo. Po meni je ovo definitivno obradzena slika. Pronadzi negdje neki video mahanja i pauziraj snimak pa pogledaj koliko se vidi snjura.
slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la @ldin » 18 pro 2010, 21:06

ne smijem se puno kvartat jer ja sam laik za ove priče totalni , od 100 snimaka jedva da imam jednu fotku koja iole valja i to slucajno dobijem heheh a nešto me i ne zanima previše znam neke osnove za moje potrebe dosta. Nekada prije digitale sam koristio Zenit -Ruski veliki teški foto aparat i dole na dnu sam imao naljepnicu gdje sam sebi napisao kako da naštimam aparat ako je oblačno sunačano tmurno 200asa i opleti , nema daj da vidim , vidjet ćeš al kada se izrade ;)...Medjutim imam poznanika iz Sarajeva dečko je ozenio moju dugogodišnju prijateljicu , završio je akdemiju i doslovce spava sa aparatom uvjek mu je pri ruci i non stop škljoca , potrudit ću se da vam pokazem par njegovih fotografija bez retusiranja i racunara i koje kakvih programa , mislim da cete promijeniti mišljenje, i ne da sam u nedoumici da je moguće napravit fotografiju šnjure čistu i jasnu uletu nego sam siguran 100% Mislim da bi Angler i Zlaja mogli vise reći o tome ... evo te moje prijateljice ...i jedna od silnih predobrih fotografija ja neznam koju bi izabrao :?
Zadnja izmjena: @ldin, dana/u 19 pro 2010, 00:49, ukupno mijenjano 1 put.
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 18 pro 2010, 21:15

kenan_sa je napisao/la:Brzina snjure puta udaljenost snimatelja od teme koju snima puta debljina snjure puta digitalna kamera = nidze veze.
Na slici koju sam ja postavio nije bilo nikakvog zaledjivanja kadrova, a slikano ja "idiotom". Zanimljivo je to da se odlicno vidi luk snjure ispred samog vrha stapa. Zbog loseg zabacaja vrh stapa se savio vise prema zemlji i brzo vratio sto je snjura i "zapamtila". Tad snjura, a i vrh stapa u tom momentu imaju vecu brzinu nego snjura na slici koju je Rusko postavio. Kako sam i rekao, snjura na "Ruskovoj" slici je vjerovatno "podebljana", ali se sasvim dobar snimak moze napraviti aparatom sa dovoljnim otvorom blende i vecom brzinom okidanja.

Jos jedna slika, veca udaljenost, zumirano i opet slikano "idiotom". Stap savijen ispucava snjuru gdje je brzina velika.
Podesenja: f/5.6, brzina 1/500, ISO80

slika

Stap se smirio, snjura se sasvim solidno vidi.
Podesenje; f/5, brzina 1/500, ISO80

slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 18 pro 2010, 22:53

Angler fotke su super, naravno da si u pravu kada kažeš da je moguće fotografisati šnjuru u pokretu ma moguće je fotografisati bilo što u pokretu samo dobar digitalni refleksni aparat i dobar objektiv,evo Anglerova fotka jasno pokazuje pri brzini 500/1 da može.Kenane digitalna kamera bilježi 24 ili 32 sličice u sekundi ,to je pičkin dim od brzine i nema veze sa refleksnim aparatom koji može bilježiti dvije hiljaditi dio sekunde,znači digitalna kamera i digitalni fotoaparat nemaju nikakvi podudarni veza jedino što su oba digitalna ali sada imamo i digitalnu veš mašinu pa ne bi valjda trebalo mjeriti brzinu njezinog bubnja-niđe veze....

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 18 pro 2010, 23:06

A kakva bi situacija bila da se ovako nesto slika recimo sa ovakvom kamerom:

slika
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 18 pro 2010, 23:12

To je to Rusko,profesionalni digitalni refleksni aparat , ja lično svoj kruh zarađujem sa canon serijom aparata i moja jaranska preporuka.Ako se odlučiš za kupovinu onda moraš i nešto naučiti o temperaturi svjetla,balansu bijele boje,brzini zatvarača,otvoru blende i još par caka , da znaš da smo ja i Angler tu ...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 18 pro 2010, 23:28

Ma nesto kontam da se prijavim na jedan vecernji kurs... da ubijem zimsku monotoniju i nesto se naucim...

A ovakve kamere se sad mogu naci za pristojnu cijenu... poslije ih se moze dogradjivati sa objektivima i moglo bi biti zanimljivo...

Usput, Angler, gledam kako ti se stap savijo, da nije "premekan" za morskog ribolova...
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 18 pro 2010, 23:34

Vrhunski hobi ali brate skup,kada kreneš kupovati objektive u tom hobiju postane ludo kao u našem kada kupujemo štapove-uvijek fali još jedan štap a tako i objektiv...Za kućnu upotrebu i pri pecanju je dovoljan ovaj kit objektiv što dođe uz tijelo raspona 18-55 mm. već kada se savlada tematika onda tražimo veći F pa veći raspon pa bolja stakla pa derneku nigdje kraja nema...

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la kenan_sa » 19 pro 2010, 00:08

Hajde dobro. Tako vi kazete da moze. Slika sa savijenim stapom. Ovdje na njoj se vidi kako je stap i snjura skoro stala na momenat i skinuta led slika. Ovim stilom kad se zabacuje snjura skoro da ide istom linijom tako da se moze kako tako vidjeti. Drugo slika sa padobranom i oni konopci. Pa logicno je da padobran skoro da stoji u mjestu. Ni to mi nije neki dokaz da se moze uslikati fino. Trece ona slika postavljena gdje je ispresavijana snjura oko onog ribara sto baca je u tolikoj brzini da se jedva vidi na zuheru a kamo li na slici. Najlaksi nacin je da sami uzmete aparat ili kameru pa brate udrite po slikama i vidjet ce te kakva je slika. Kad god sam slikao ili snimao neki detalj ili predmet koji je u vecoj brzini jedva da se ista moglo vidjeti a bili su i siri od snjure. Jednostavno se vidjela samo sjena (zamagljeno) tog predmeta i ponegdje u kadru taj dio koji sam slikao se nazirao. Jedmostavno se aparat fokusira na nesto drugo sto je jasnije ili ostrije od toga i to se vidi extra.Ali nije to,to sto sam htio uslikati pa rokaj ponovo i tako rokam dok se ne otkanim. Opet kazem uzmite aparate i slikajte. Ko zna mozda je zadnjih god. dvije popravila tehnika po tom pitanju.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 19 pro 2010, 06:06

kenan_sa je napisao/la: Opet kazem uzmite aparate i slikajte. Ko zna mozda je zadnjih god. dvije popravila tehnika po tom pitanju.
Ove dvije slike je slikala moja supruga...pita, kako cu...rekoh, ma samo skljocaj sta ti se god slika :grin: . Ovako savijen stap uhvatiti u fazi mirovanja je slicno kao dobiti na bingu, kao i lijeva ruka koja povlaci i ubrzava snjuru...zato je lijeva saka malo mutnjikava kao uostalom i stap.

@ldin spomenu Zenit...lijepe uspomene me vezu za tu rusku sklopociju. Najdraze su mi slike uslikane sa njim, a super je radio <championvanja>
rusko je napisao/la: Usput, Angler, gledam kako ti se stap savijo, da nije "premekan" za morskog ribolova...
Ma sta usput, to i jeste najvaznije :wink: od kad ja kukam da je prava jufka, slomi me po vjetru, a Orvis ga deklarisao kao Fast :135:

Meni se ovaj svidja ali je i papren, sve mi suze oci od paprenosti :? :shock:

slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 19 pro 2010, 06:35

Evo male komparacije...slikano "sa ruke"

zum 200mm

F/5.6, brzina 1/80 sec

slika

F/5.6, brzina 1/500 sec

slika

F/5.6, brzina 1/1250 sec

slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la @ldin » 19 pro 2010, 17:18

kenan_sa je napisao/la: Pa logicno je da padobran skoro da stoji u mjestu. Ni to mi nije neki dokaz da se moze uslikati fino.
evo ja se nadam da sada imaš dovoljno dokaza , ako je uopšte potrebno šta dokazivati.Postavio bih još puno jači fotki al nisu moje pa mi nešto bezvze . Padobran u uzgonu sav trepeti i sav se trese uzad titraju kao strune na tamburi , i nije logično da padobran stoji na mjestu, ne kreće se brzinom munje , al treperi :? nema veze , evo još jedna fotka pa cu da je brišem kad pogledate to je ta prijateljica sa padobranom , ovdje je samo konrta fokus , u Prizu dječiji park na vrteški !!!

Angler druze , još uvjek ga imam (Zenit) u bezprijekornom stanju , nisam samo uspio naći orginal bateriju njegovu malu za blic , više se ne proizvode , al imam drugi blic sa svojim externim baterijama , čuvam ga ,to mi je stari kupio nekada davno ,sada je više kao ukras neznam kada sam zadnji put stavio fim u njega....
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 19 pro 2010, 20:34

Da znas @ldine da je i kod mene slican slucaj po pitanju Zenita B. Otac ga uzeo, ja bio klinjo. Eno ga jos u ormaru, radi ali malo nekad zasteka, treba mu malo ciscenja i radi ko Doxa.
Evo ga sa identicnim objektivom. Bio je jos neki zum objektiv ali otac ga prodao.

slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”