Hidroelektrane

Moderatori/ce:emin,zlaja,rusko,Kovach,montana

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Hidroelektrane

Post Postao/la Seha » 26 sij 2010, 18:31

Pazi sta radi nase istureno odjeljenje dok drugi unistavaju ili slijezu ramenima..
Senade platices mi tek sad vidjeh da si postavio na you tubu ovaj video..
Jezero je mrak ........ Boli koliko je lijep amijent.

Poribljavanje "Bistro BiH" jezera.
Voda jezera je bila zatrovana teškim metalima, i u njemu nije bilo niti ribe, niti ikakvih drugih organizama.17 godina nakon što je prestala prizvodnja teških metala u fabrici za čije je potrebe i napravljeno ovo jezero, počeo se vraćati život.Na proljeće 2009. godine sam u jezeru našao raznih insekata, tulara, pijavica, crvića, bajki, punoglavaca, žaba...
Isto ljeto, nekoliko posjetilaca "Bistro BiH" stranice je odlučilo poribiti jezero i vidjeti da li će riba opstati u jezeru.
Ovo su klipovi sa tih "poribljavanja".
Naziv jezera "Bistro BiH" je 'nako, jer ne znamo da ima neko ime. Kumovao mu Enko ;-)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7LStzhqOT7w[/youtube]
slika


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la Kovach » 27 sij 2010, 02:05

Evo da i ja progovorim koju na ovu temu izgradnje Hidroelektrana. Ljudi moji to je jedno veliko zlo za riblji fond i prirodu uopšte. Nakon izgradnje brana ništa više nije kao prije, od riba, okoline i svega drugog. Što se tiče Saveza ipak sam se prevario kad sam na početku njihovog mandata mislio da će konačno nešto napraviti. Na našu žalost nisu ništa konkretno poduzeli, osim pokupili članarinu od udruženja i to je to. Niti su podnijeli tužbe protiv lopova, niti pokrenuli izmjenu Zakona, niti rade išta da pomognu udruženjima da dobiju vode na upravljanje. Pročitah na stranici vijest da će poslati svim udruženjima da dostave prijedloge za izmjenu Zakona i ja budala odmah požurio te pripremio svoje prijedloge. Prvo: Kaznene odredbe promjenuti tako što će se sve kazne uvećati x 10. Drugo: Važenje dozvola ...... Ali na kraju "Ujeo vuk kenjca" nikad ništa od Saveza. Tako je i sa dodjelom voda (koncesijom) i izgradnjom HE i zagađenjima. Šta god da se desi Savez šuti, nadležna Ministarstva ne poštuju mišljenja udruženja i na kraju nastaje haos na vodama. Vjerujte, jedno smo od udruženja koja su se uhvatila u koštac sa krivolovcima, a od Saveza nikad nismo dobili ni pfening pomoći. Onda se postavlja pitanje "Koja je svrha postojanja Saveza?". Izgleda samo ona "Hodite ovce da vam uzmemo novce".
U pravu ste kad kažete da smo svi indolenti po pitanju gradnje hidroelektrana i inače problema koji nas pritišću. Ne znam zašto ne pokušamo zatražiti jednu emisiju na nekoj od TV kuća ( npr Hayat) gdje bi mi ribari javno progovorili o izgradnji HE, zagađenjima i svemu ostalom što dovodi do masovnog uništenja ribljeg fonda pa i do uništenja endemskih vrsta kao što su glavatica, mekousna pastrmka i mnoge druge... U pravu je Šeha, nakon izgradnje brana oni će ubaciti kaliforniju jer i kad rade ribarske osnove rade ih u korist ribogojilišta i poribljava se onim vrstama koje oni imaju, a ne onima kojima prijeti izumiranje. A osim toga 98% ribe koja se ubacuje je jalova, odnosno drugim riječima nesposobna za mrijest, što znači samo za izlov. Jadni smo ti mi i čemerni sa ovakvom vlašću. Nebi me čudilo kad bi u skorijoj budućnosti BiH postala odlagalište opasnih otpada zemalja EU, a biće i to samo ako dobro plate. Što će narod oboliti i pomrijeti zaboli njih karađojlo.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la Seha » 27 sij 2010, 12:46

Aferim buraz.
Mislim da nije problem kontaktirati urednika nekog informativnog programa i naci par raje koja ce u ime svih nas izaci sa cinjenicama u javnost..
Vazno je samo da se organizujemo i konsolidujemo redove jer je ocigledno da smo prepusteni sami sebi bas kao i priroda na koju su nasrnuli sivim betonom.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la rusko » 27 sij 2010, 16:50

Ja cu od ponedeljka da "zakopam" nos u databaze EU i da vidim koji velikani su zatrazili certifikat za subvenciju i koji od njih imaju planove za gradnju HE u BiH... Ako sta konkretno iskopam idemo u ofanzivu preko medija... neko ce se sigurno zainteresovati...

Ne preostaje nam nista drugo nego probuditi interes medijskih mocnika... samo moramo iskopati nesto konkretno... i zestoko...
slika slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la Kovach » 29 sij 2010, 03:29

Tačno tako Rusko, neko će se valjda zapitati šta i kako dalje. Mnogo ljudi i ne zna šta će se sve desiti kad se napravi jedna HE, a onda im treba pokušati otvoriti oči. Znaš ti naš narod treba im sve poturiti pod nos, a ovi im poturaju svoju priču. Ne vidim drugog načina da možemo nešto učiniti, a da šutimo dok nas tuku sa svih strana ne ide brate. Nešto kontam ima na PINK BH emisija "Zabranjeni forum" koju uređuje i vodi Aleksandar Hršum i koja mi se jako svidjela. Šta mislite da predložimo ovu temu ali se dobro pripremiti. Tražiti da dovede te "stručnjake" što tvrde da se ništa neće promjeniti pa osuti argumentima po njima. Imamo priliku vidjeti šta su uradile HE Jablanica, HE Rama i ostale i koju su štetu nanijele kako stanovništvu, tako i prirodi. Kompletna klima se promjenila, narod više obolijeva zbog velike vlažnosti, uništena polja, riblje endemske vrste itd...
A s druge strane šta su dobili par radnih mjesta i ništa više. Tako bi isto trebalo progovoriti i o zagađenjima rijeka i jezera pa pitati narod "Gdje će se kupati naša djeca, gdje će loviti ribu, i šta će piti?" Mnoge su rijeke u BiH bile čiste da su se mogle piti, a onda najezda vikendaša i mnogo vikendica, nazovi ljubitelja prirode i ode sve u đavola. Kanalizacije idu u rijeke i jezera, baca se otpad uništava se sve, a niko ni repom da mrdne. Možda bi i "hero" mogao koju emisiju posvetiti ovim temama jer to su gorući problemi nas ribolovaca. Popričati malo sa članovima lokalnog udruženja šta se to promjenilo izgradnjom brana i ko su zagađivači voda.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la montana » 31 sij 2010, 04:24

Sve je to smisljeno da se oduzmu rijeke od nas i nase djece. Zamislili su da mlate lovu, i to je OK, ali je na nama da kazemo sta smo mi zamislili. Pa nas je vise! Negdje sam pisao o hitnosti zakona o privatnom vlasnistvu, jer ovako kako je sada, proglase neciju kucu za drzavnu i potope je, a sve za samo svoju korist. Naravno da ima opstih interesa, ali koja je njihova definicija? Jel' opsti interes da ja napravim garazu u komsijinom dvoristu? Ili je opsti interes da su svi zadovoljni. Kad bi se gospodinu iz Ustikoline kao odsteta ponudio stan u centru Sarajeva i par stotina hiljada kesa, mislim da bi covjek ustupio imanje zbog opsteg interesa, ali tada bi "projekti od opsteg interesa" dobili svoju pravu cijenu, koja je znatno veca nego ona koju su oni uzeli u kalkulaciju. Kad bi se svi pravedno obestetili brane bi bilo skupo praviti i u Bosni i Hercegovini, kao i u Americi, Njemackoj i ostatku svijeta. Samo tako ce se zaustaviti gradnja brana, jer sada je zakon na njihovoj strani (o opstim interesima). Opet da kazem kako je ovdje u USA. Kroz privatno se ne moze ni proci, a kamoli da dodjes mjeriti i potapati, za neku od svojih privatnih kompanija. Ako je zaista bitno, ljudi se dogovore, ali je vlasnik zadovoljan. Medjutim dovoljan je jedan kvadrat sporan i projekat se obustavlja, a ako se na silu pocne izvoditi predvidjene su zakonske kazne, ako uzurpator prezivi, jer ga vlasnik ima pravo upucati pri ulasku na posjed. Zato sa dobrim zakonom o privatnom posjedu i nama ribarima koji bi pokupovali zemlju oko rijeka, nista od brana... Ovo je samo moje razmisljanje...

Evo jedan saljiv natpis okacen na privatnom sumarku nekog lovca:

No trespassing!
Trespassors will be shot to death!
Those who not - will be shot again!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la Kovach » 01 vel 2010, 02:58

Ima ti i ta mjesta "montana" jarane. Što narod kaže "Plati pa klati". Dobro bi bilo kad već hoće ovu demokratiju da i taj Zakon "prekopiraju" od USA. Mislim da za godinu dana ne bi ni bilo usijanih glava koji bi pravili brane, BILI BI MRTVI. Pa jarane ni stan u kojem žive ovi naši političari (čitaj lopovi) nije njihov nego su oteli od nekog. Slažem se s tobom da treba mjenjati Zakon tako da se više poštuje privatna imovna. Ovako sad uzmu čovjeku njivu koja vrijedi desetak hiljada eura za 4-5 hiljada maraka i ubjede ga da je još dobro prošao jer mu tu njivu nebi nikad niko kupio zato što je negdje van grada npr. uz Rakitnicu. To je zato što se kod nas u BiH nikako ne cijeni priroda i prirodne ljepote jer niko ni ne pomišlja da zarađuje novac od turizma. Nama ništa nije sveto kad neko ponudi lovu. Evo ti jedan primjer: Kod nas tip dobio dozvolu i izgradio klaonicu 50 m od izvorišta vode koje napaja grad i okolna prigradska naselja. I da kojim slučajem, nedaj Bože baci neku uginulu ovcu i sl. pa se to pomješa sa vodom odosmo svi u lijepu materinu. Ali on dao nekom gedži lovu i može sve. A da ne pričam o vađenju šljunka u rejonu nacionalnog parka itd.... Sve što je za normalan Svijet nezamislivo, kod nas je to svakodnevnica i sasvim normalna stvar. Nema naroda da je dobio više od prirode (lijepe i čiste rijeke, jezera, planine ...) a da se gore odnosi prema prirodi od nas Bosanaca i Hercegovaca. Izvinjavam se što generalizujem, naravno čast izuzecima. Ne radi se ovdje o nekulturi ili neznanju nego o čistom bezobrazluku i bezakonju. Treba samo pooštriti kazne pa da vidimo onda. Davno sam rekao svi Zakoni u BiH - kazne x 10 i to je jedino rješenje.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la rusko » 01 vel 2010, 07:44

Montana je u potpunosti u pravu, jer takva nepotrebna protjerivanja ljudi uz skoro pa nikakvu nadoknadu jedino podsjecaju na mracno doba 90-tih...

Najveci problem je u tome sto "ekipa" koja nije u stanju da ljudima izgradi autoput vec skoro deceniju, koja mirno gleda na to da djeca idu u skolu "na dvoja vrata", koji mirno gledaju na djecu koja umiru od izljecivih bolesti... i koja od naroda otima kako bi sebi stavila u dzep, danas ucjenjuje ljude kako bi im oduzela imanja za izgradnju PREKOMJERNOG broja HE...

Naravno da onda tu nesto smrdi...

Pregledao sam na brzinu javne podatke EU o energetskom sektoru BiH. Uradjeno je vise studija o HE-kapacitetu nase drzave i vecinom, strucnjaci se pozivaju na odrzavanje postojecih HE. U jednom studiju sam pronasao malo "konkretniju" pricu u kojoj se tvrdi da su trenutno dvije najpovoljnije drzave za izgradnju HE Ceska i BiH, sto je ocito bilo dovoljno da se neko zaleti...

Ne mogu da nadjem tacno koje firme su zainteresovane za izgradnju HE u BiH, a to bi se trebalo moci dobiti jednostavnim upitom naseg ministarstva za energetski sektor, poslao sam im par mejlova pa cemo vidjeti da li ce iko da odgovori. Pitao sam ih tacno koliko HE namjeravaju graditi i gdje i ko su zainteresovani za izgradnju.

Naravno izgradnja HE moze doprinjeti jacanju ekonomije, ali stvarno nije red da to ide preko ledja naroda, da se narodu sve oduzima i da se zanemaruju ekoloski i humani aspekti. Mislim da je za nasu drzavu preca stvar da se jednom dogovorimo hocemo li zivjeti kao ljudi i da li ce prestati konstantne prijetnje novih ratova i slicnih sranja, pa onda kada u drzavi zavlada pravo i humanost lako ce se dogovoriti gdje i kako razvijati energetski sektor.

nadam se da ce se neko iz ministarstva udostojiti pa odgovoriti na mejlove...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la montana » 08 vel 2010, 07:11

Ishitrena izgradnja moze kostati sve nas u buducnosti. Kovach prica o trajnom nestanku vrsta i prirodnih ljepota, Rusko nam je pokazao slike "prirode" nize brana, a sta dobijemo da bi prihvatili te gubitke?

Kovach! ima jedna napustena brana izmedju Konjica i Jablanice na potoku iznad restorana Pecina. Strahota jedna sta je betona potroseno, a onda probusena rupa da potok tece i sve to napusteno. Nisu se pobrinuli ni da vrate u prvobitno stanje. Moze li neko skoknuti i uslikati to da raja vidi i da vidimo sto je ostavljen projekat?

Problem vlasnistva je veliki. Vlasnistvo mozemo staviti u 4 kategorije: moje, tvoje, zajednicko i drzavno. Ovo zadnje mozemo komotno nazvati njihovo jer ga izuzimaju za svoje potrebe kad im treba (primjeri stambene izgradnje po sarajevskim parkovima) gdje ko fol zbrinjavaju "mlade strucnjake" za pare koje uzmu za park koji je nas. Moje , tvoje i nase zajednicko treba sacuvati. Kad je zaista potrebno treba praviti nacionalne parkove koji tada dobiju posebni status i ostanu narednim pokoljenjima. Zato politicari usporavaju projekte nacionalnih parkova, a koriste se prljavim isprikama da narod tu zivi i da bi to bila prepreka narodu da razvija svoj kraj. Niko da se sjeti da narodu objasni da ako pripadnu tritoriji Nacionalnog parka dobivaju sansu da se bave turizmom i tako rijese zauvijek probleme nezaposlenosti i siromastva. Na kraju krajeva bolje je imati komadic zemlje i kolibu u sred Nacionalnog parka, makar imao ogranicenja koliko i sta mozes graditi, nago komadic zemlje na dnu nekog jezera
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la rusko » 08 vel 2010, 12:04

Prosla je evo sedmica a od odgovora politicara i organa vlasti ni traga ni glasa...

Mislim, nisam nista drugo ni ocekivao, mada "nada posljednja umire"....

I sta sad covjek da radi... informacija se ne moze dobiti cak ni od JAVNOG sektora... udruzenja koja treba da dignu glas sute... narod ostaje bez kuca i ako se pobuni prijete mu gorim zivotom...

Tito dragi....
slika slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la Kovach » 10 vel 2010, 01:27

Znam za tu branu montana prijatelju, nalazi se u mjestu Idbar, opština Konjic. A informacije o gradnjama hidroelektrana samo pristizu, danas u novinama veliki naslov " Jos pet hidroelektrana gradiće se na Drini". Pa dokle vise majku mu, ima li iko pametan u ovoj BiH.Nestalo budalama i lopovima novca. Oni u HE ne vide nista drugo nego fabrike svjezeg novca za ukrasti. Ne znam stvarno sta uraditi da im dodje iz guzice u glavu da unistavaju ljepotu koje nema svugdje i koja vrijedi mnogo vise od jedne HE. Svasta u Bozijoj basti, "Budala i paprati nikad nece nestati"!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la Seha » 11 vel 2010, 00:19

Radoncic maksimalno forsira izgradnju hidrocentrala..
Pazi ublehasha.

3. Gradimo i hidro i termo elektrane. To treba činiti "Elektroprivreda BiH" na čijem računu beskorisno i ekonomski neaktivirano leže stotine miliona KM. Niko ne smije prodati tu državnu kompaniju, niti se smiju bilo kome i za bilo kakav novac prodati koncesije na energetske resurse BiH. To je ravno veleizdaji, jer je u pitanju nešto što je vlasništvo i dobit budućih generacija, a ne samo ove!

Preuzeto sa:
http://www.sbbbh.ba/

Nece se oni tek tako okanuti zlih namjera prema rijekama koje one vide kao masinu koja ce im napuniti dzepove.. Treba se boriti svim sredstvima da se narodu otvore oci pred ovom anarhijom Sivim betonom pregraditi kanjone koje su rijeke vijekovima gradile. E moji BiH intelektualci ima li vas na mapi.. ?
Zbog toga Senada forsiram da se sto prije osnuje udruzenje kako bi se mogli ravnopravno prikljuciti nevladinim organizacijama u borbi protiv ovog divljanja nad prirodom koja je za nas koji je volimo svetinja.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la montana » 11 vel 2010, 00:29

Jasno Seha. I meni treba akcije <gangster> . Kad stanemo Radoncicu i slicnim "vizionarima" na put, onda nek kaze Avaz da smo saka ribara. Sta se uhvatio rijeka? Sta je falilo onim vjetrenjacama? Jos jednom hvala braci sarandzijama na podrsci za rijeke. Znam da bi vise jezera znacilo vise sarana, ali brat se u nevolji poznaje.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la Seha » 11 vel 2010, 12:16

Rijecni sarani su nesto posebno ;)
Ja sa vama musicarima "i u vodu i u vatru" ako treba
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la montana » 11 vel 2010, 15:30

"U vodu" <adipiva> i "u vatru" <razanj> znam na sta si mislio, ali si zasluzio. Cuvajmo nase rijeke, da ostanu hladne radi gore spominjanog.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Negativni primjeri”