Hidroelektrane

Moderatori/ce:emin,zlaja,rusko,Kovach,montana

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Hidroelektrane

Post Postao/la rusko » 11 vel 2010, 16:16

Ovo je sad veca kriza... svi su se navukli na tu izgradnju HE i TE... eno sad je ucjenjivac Heco otisao do Slovaka da i njima proda koji brzak BiH rijeka... "krenulo ga pravo".... bojim se da ce se ti njegovi ciljevi i ostvariti.

Stvarno mi ne ide u glavu da se iz Saveza ama bas niko ne oglasava po tom pitanju, pa zbog cega su ti ljudi na pozicijama? Zar ne vide da je sada "biti ili ne biti" situacija i da oni jedini imaju valjan legitimitet da zastupaju interese sportskih ribolovaca??? SRAMOTA!
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la montana » 12 vel 2010, 05:42

Taj neki Heco samo dila centrale. Pratio sam ga kod afere "Krivaja" gdje su unistili super firmu valjda da bi je prodali IKEA-i. Kad se pocelo pricati po medijima, Svedjani se uk.k.li i povukli... Tad je on i njegovi ubjedjivao radnike da je Krivaju bolje prodati. U tom paketu sa Krivajom su isle i sume koje ce se krciti. Ja nesto ne vidim da Krivaja rastura, sada valjda kad je prodata, a garantujem da se sume sijeku. Sve nesto prodaje neke elektrane, a do prije rata nije znao generator upaliti. Koliko se sjecam da se jedva izvukao nakon pljackaskog mandata u Ze-Do kantonu kad su ga Krivajini i drugi radnici htjeli, u najmanju ruku, skinuti s vlasti. Valjda je zato dobio veci cin. Jos je nezgodniji ovaj "progresivni" Radoncic, koji je aktivan ovdje po dijaspori pljujuci na BiH situaciju, ko da smo je mi birali. Ubjedjuje ljude po inostranstvu, da ce im napraviti kule u oblacima ako glasaju za njega. On moze da gradi parama Razvojne banke (za kreiranje radnih mjesta) neboder za rentanje, opet na zemlji koju je uzurpirao, kao i parking na Alipasinom polju, kad je pravio onu svoju prvu Avaz-zgradu, koju je prodao nekoj banci. Tako namjeravaju i sa centralama. Istjeraju ljude, daju im nesto sitno da se pokriju, a onda za veliku lovu to odleti nekom strancu. Kad su davali certifikate, rekli su da ce se moci platiti struja, voda, ogrijev, stan i slicno. Da ce se nekoliko ljudi moci udruziti i kupiti neku firmu... Kasnije su te certifkate obezvrijedili, otkupili, a narod ostao opljackan. Oni i njihovi rade za drzavu i imaju velike plate. Tako nedavno pricaju strozijim pravilima za uvoz polovnih automobila u prilogu NTV Hayat. Pitaju nekog "prolaznika" (odijelo, kravata, aktovka, i sl.) sta misli. Ne treba nam EU otpad. Ta stara auta trose i zagadjuju. Bolje je natjerati narod da investira u novo auto, a da djeci malo stese na hrani, a sve u cilju ocuvanja "prirode". Covjeka su pitali ispred neke vladine zgrade, dok je izlazio, pa ne sumnjam da je jedan od idejnih tvoraca... Brinu se za prirodu, a potapaju i krce sve pred sobom. Sad jos brane ljudima da kupe kakvo-takvo auto, valjda da ne mogu pobjeci u prirodu i da se tamo uvjere u suplju.

Revolucija? Vidi situaciju u latino-americkim podrucjima. Kopa se, krci, pumpa i teferici, a narod nema za hljeba. Ono sto vidite na tim Mexickim serijama (bogatstvo i zenske) je manje od 1%. Ostalih 99% je ovdje po ulicama i na teskim poslovima, a Mexico je najveci proizvodjac i izvoznik nafte na ovom kontinentu. Isto je i sa Rusima. Busaju se u prsa naftom i plinom, zavrcu pipe kako im je cejf, a svake zime se smrzne nekoliko stotina Rusa u Moskvi.

Hocemo li se i mi smrzavati u mraku jer nemamo cime da platimo struju napravljenu Bozijim davanjem Bosancima i Hercegovcima? <smrzlo>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la Kovach » 14 vel 2010, 14:08

Ma jarane kupio sam neko auto, a sad hocu da "skucam" lovu za camac, jer kako su ovi nastavili sa gradnjom brana bice bolji camac za putovanja ovom nasom BiH. <valjanjeodsmijeha> Ovo je ono sto mi zovemo crni humor, ali stvarno se pitam postide li se oni ikad? Kazu nije Tito valjao, bio diktator, gdje ce bravar voditi drzavu, a evo ovi nasi doktori nauka vec 20 godina krcme ono sto im je "bravar" ostavio iza sebe. Pa evo nisu u stanju ni rasprodati kako treba, nego prodaju fabrike po marku. Citavoj bivsoj Jugi bilo dosta ovo HE i TE sto smo imali, a sad nasoj BiH nije dosta. Kako ce biti kad skoro svaki politicar ima svoju koju muze. A sto se tice Radoncica dovoljno je samo procitati jedan Avaz i skontati o kojem se licemjeru i poltronu radi. To je jedan narcisoidni idiot koji sam sebe hvali u svojim novinama, a sve ostale blati. Gdje je bio do sad "spasioc BiH", valjda sutio dok je dovoljno nakrao pa sad bi da se spasi zatvora. Dosao u Sarajevo sa zavezljajem, a sad ima pola Sarajeva, zahvaljujuci novcu koji mu je Alija dao da pokrene Bosnjacke novine "Dnevni Avaz" koje je vremenom uknjizio na svoje ime. Nek on ide u svoje rodno mjesto pa nek caci kraj kuce gradi HE kad je tako dobra, a nas nek ostavi na miru.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la montana » 14 vel 2010, 18:53

Kad smo kod crnog humora Kovach, pazi da odmah nabavis eko-motor, da im ne pravis buku pored vikendica na novim jezerima. Meni se cini da se mi trebamo latiti motika i vila pa na revoluciju. Kad pobjedimo idemo na <razanj>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la rusko » 15 vel 2010, 22:42

Federacija BiH: Izgradnja 6 termoelektrana, 16 hidroelektrana i 6 vjetroelektrana

24SI - U cilju dugoročnog osiguranja električne energije u FBiH Vlada FBiH je donijela Odluku kojom utvrđuje javni interes za izgradnju 6 termoelektrana, 16 hidroelektrana i 6 vjetroelektrana.

Riječ je o termoelektranama: Tuzla, blok 7; Kakanj, blok 8; Kakanj kombi ciklus 100 MW; RiTE Bugojno; RiTE Kongora i RiTE Banovići.

Kada su hidroelekrane u pitanju, to su: Ustikolina, Vranduk, Unac (Rmanj Manastir), Vrilo, Kablić, Kruševo sa HE Zeleni vir, Vrhpolje, Glavatičevo, Bjelimići, Čaplje, Han Skela, Vinac, Babino Selo, Ugar Ušće, Vrletna Kosa, Ivik i PHE Bjelimići.

Predviđena je i gradnja vjetroelektrana Podveležje 1 i 2, Borova glava (Livno), Mesihovina, Velika Vlajna i Poklečani.

Nosioci aktivnosti pripreme i realizacije izgradnje ovih objekata su dvije elektroprivrede, pojedinačno i zajednički za pojedine objekte, dok je nosilac aktivnosti za pripremu i izgradnju RiTE Banovići, rudnik mrkog uglja Banovići d.d. Banovići. Odlukom je predviđeno da će način, principe i nosioce aktivnosti za pripremu i realizaciju izgradnje objekata na rijeci Ugar: HE Ugar Ušće, HE Vrletna Kosa i HE Ivik posebnim aktom dogovoriti Vlada FBiH i Vlada RS. Za objekte koji podliježu obavezi dodjele koncesije, pristupiće se postupku dodjele, u skladu sa važećim zakonima.

Za svaki objekat pojedinačno ili jedinstveni povezani sistem koji čini veći broj objekata vršiće se odabir modela finansiranja, odnosno optimizacija finansijske konstrukcije, ovisno o vrsti i veličini objekata, mogućnostima i finansijskoj sposobnosti nosioca aktivnosti pripreme i realizacije izgradnje.

Ministar energije, rudarstva i industrije Vahid Hećo potvrdio je danas u Mostaru novinarima da je Vlada Federacije BiH ovom Odluku stvorils pretpostavke za donošenje odluka o dodjeli koncesija za određene objekte kao i donošenje odluka o otvrđivanju modela gradnje objekata.

"Kako i kada finansirati određeni objekat znaćemo nakon odluka za svaki pojedinačni objekat", navodi Hećo.

Na novinarski upit da li je Vlada razmatrala gradnju TE u Zenici, Hećo je odgovorio da je ona u nadležnosti Opštine koja je već našla i strateškog partnera.

Odgovarajući na konstataciju da se lokalna zajednica protivi gradnji TE Kongora, ministar Hećo kaže da se ništa neće raditi bez saglasnosti lokalnih zajednica.

"Mi ćemo razgovarati sa njima, te ih možda i odvesti na neko od mjesta gdje je to odlično urađeno kao u Njemačkoj ili Švicarskoj da se na licu mjesta uvjere o čemu se radi. To su objekti koji nose razvoj lokalne zajednice. Možete zamisliti jednu TE zajedno sa rudnikom koja zapošljava 500 do 1.000 ljudi i koja je potrošač velikog broja artikala. To je razvoj cijele regije. Blok koji se radi u Tuzli će pokrenuti sve ostale privredne grane. Naravno da bi smo to ostvarili potrebna su iskustva i tehnologije sa vana, to mogu obezbijediti strateški partneri", kaže Hećo.

Govoreći o gradnju vjetorelektrana on je rekao da one rade kada ima vjetra, te da je u sčluučajevima kada nema vjetra potrebno obezbijediti termo i hidro postorojenja koja će proizvoditi električnu energiju, što je jedan uvezan sistem.

"Već smo prezentovali idejni projekat TE u Tuzli i dosta se uradilo na izradi dokumentacije, dok se u martu isto očekuje za TE Kakanj", kaže Hećo i dodaje da će se na energetskom forumu, koji će se održati do 15. marta, investitorima objaviti javni poziv za termo blokove, dok će hidroelktrane pokušati graditi domaćim sredstvima i uz kredite.


..... eto kako ce biti.... sifra "pozurite KONJI moji"... <suicid>

Ovo nam sve govori:

"Govoreći o gradnju vjetorelektrana on je rekao da one rade kada ima vjetra..." <djed>
slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la angler » 16 vel 2010, 06:10

"Govoreći o gradnju vjetorelektrana on je rekao da one rade kada ima vjetra..." <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>

Cudo nije predlozio da ce se iste, u nedostatku vjetra pokretati elektro motorima koji ce se snadbijevati elektricnom energijom iz buducih hidroelektrana, Una, Sanica, Ribnik, Buna, Krusnica... <slikanje>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la rusko » 16 vel 2010, 10:33

Ma nema, sve zna... tip je ziva enciklopedija... Onaj narod sto ce prisilno iseliti iz mjesta gdje ce se graditi HE ce sigurno uposliti da trce u turbinama kao zamorcad ili da pusu na vjetrenjace... Don Heco Quijote..

Zabluda za zabludom...posebno kada kazu da su to "ekoloske" i "sigurne" elektrane... Za ono "ekoloske" sam vec ubacio onaj svedski video, a evo i kako su sigurne (Sayano-Shushenskaya -najveca HE u Rusiji, u Sibiru (mislim cak da je najveca na svijetu) u kojoj je jedan transformator eksplodirao prosle godine i prouzrokovao smrt 75 ljudi) :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XJ6G0rxnzbw[/youtube]

Video je dug, ali pogledajte iza 20-minute koja steta je nanijeta ribama i ekosistemu zbog ogromne kolicine ulja koja je iscurila iz transformatora u rijeku... stanovnistvu je jos uvijek zabranjeno da jedu prirodne plodove i gljive iz podrucja kao i da prilaze rijeci. Voda je puna azotnih gasova od kojih riba obolijeva i ugine...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la montana » 17 vel 2010, 05:32

75 mrtvih, ali kad uporedis sve sto su "zaposlili" na HE, pa grobare i slicne usluge opremanja poginulih, obrnuta je velika lova, a drzava naplatila PDV. Ma ljepota jedna.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la angler » 17 vel 2010, 14:49

Dok jednom ne omrkne, drugom ne svane <djed>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la montana » 17 vel 2010, 17:49

Eno je Radoncic skontao i kako finansirati centrale. Kaze da ce, kad dodje na vlast, amnestirati sve profitere koji imaju sakrivenu lovu po Svicarskoj, pod uvjetom da investiraju u Bosni i Sehinoj, mojoj i nasoj Hercegovini. Sramota jedna, ali ako je svijet pametan, Radoncic ce dobiti samo svoj glas na izborima. Da je rekao da vrate ukradeno, pa da ih amnestiramo, to bi po meni bilo prihvatljivo. Treba prastati, a ja bih citirao parolu iz filma "Gori vatra" koja veli:

LJUDI SMO - NISMO VUKOVI!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la senad » 17 vel 2010, 20:28

Ja bih jos jednu iz istog filma

Mozda on nije terorista, ali supak jeste sigurno. :mrgreen:

Ne samo on, mnogi koji se kriju iza opsteg, nacionalnog prospriteta.Nekad sam citao (k'o ja citao) u "Znakovi pord puta" jedan opis tih i takvih koji imaju izrazen nacionalni ponos i brigu za naciju, pokusacu ga naci da ga ne citiram pogresno.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la Seha » 17 vel 2010, 20:34

Ja zaobilazim temu do daljnjeg....... Poznavajuci sebe pocecu lajat na sav glas..
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la senad » 17 vel 2010, 20:59

Mene sve strah da se ne primjeni ona sto napisah za "ko počne o politici....", malo malo, odem provjerit' :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la rusko » 18 vel 2010, 07:22

Nije ovo o politici, ovo je o Sh..... (ili da se slikovito izrazim <slikanje>, dodatno objasnjenje "ne-teroristi")

Kamo srece kad bi smo imali politicare, takve je u sustini strah sta ce izborna masa misliti o njima pa pomalo paze sta rade barem kad je izborna godina, <slikanje> ne bendaju takve stvari, oni voze po svome jer su stvorili neunistivu hijerarhiju...

Jadno....
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Hidroelektrane

Post Postao/la montana » 18 vel 2010, 07:37

"...eee, evo i centralice! ovo vam mi zovemo odrzivi povratak..."

Nije ovo politicka prica, nego socijalna. Narod je gladan, a sit! Sit je ovih ubleha ove fukare na poziciji. Meni muka gledati, ne zbog mene, vec zbog onih sto nemaju. Ja sam se nekako snasao, a moglo je gore proci. Kaze Balasevic: "Zao mi konja...". Ipak narod bira svoju sudbinu, pa mozda nije pristojno komentirati niciju odluku. Ostajem cvrsto pri stavu da ako me potope potopicu i ja njih. Oko za oko! I nek nas puste da pecamo.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Negativni primjeri”