Rijeka Usora

Moderator/ica:emin

Odgovori
Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:
Rijeka Usora

Post Postao/la vedran » 28 sij 2011, 17:44

Da vam predstavim rijeku na kojoj sam odrastao,propliva,propecao i koja mi je usadila ljubav i fer odnos i prema drugim rijekama.
Nastaje ispod vrha Očauš planinskog masiva Borija sa desne i planine Vlašić sa lijeve strane, spajanjem dvije male riječice Penava i Mihajlovac i kreće na svoj put dug 82km do grada Doboja gdje se ulijeva u rijeku Bosnu.Usora je vecim dijelom bujičasta rijeka prosjecne širine oko 10 m,dubina varira a najdublji virovi su oko 3-4m.Mještani dio rijeke od izvora pa do grada Teslića zovu Velika Usora gdje dobija pritoku Malu Usoru i nadalje se tok zove samo Usora.Što se tiče ribljeg fonda u izvornom dijelu pa do mjesta Studenci(oko 40km.toka čiste planinske vode)nastanjena je potočna pastrmka,a nadalje klen,skobalj,krkuša,potočna mrena,mrena,plotica,gagica(lokalni naziv jošavka),uklija(lok.bijelić) i bjelica.Taj dio toka pa do grada Teslića je i najljepši za ribolov jer je voda čista,riba zdrava i odlično se bori.U Tesliću Usora dobija i prvog velikog stogodišnjeg zagađivača hemijsku industriju Destilacija koja se bavi destilacijom drveta i svu svoju industrijsku vodu neprečišćenu ispušta u rijeku tako da smo ranije dok je radila punim kapacitetom imali 2-3 puta godišnje trovanje ribe,nisu pomagale ni tužbe RSD Usora protiv tog giganta,a riba lovljena nizvodno je imala miris esencije(sirćeta).Sada rade sa četvrtinom proizvodnog kapaciteta pa su i trovanja malo smanjena.Većim dijelom rijeke gazduje SRD Usora koja pored dva redovna kontrolora i desetak volontera odlično štiti riblji fond.Za vrijeme ratnih dešavanja u BiH i javašluka na vodi riba je skoro uništena bombama i raznoraznim sredstvima(struja,mreže etc.)ali je se riblji fond oporavio tako da mogu prijatno iznenaditi i ulovi klena preko 1kg kao i skobalja i mrene.
Na Usori kao i na vecini rijeka zabranjeno je koristenje zivih ribica kao mamac.Pastrmka se uglavnom lovi na leptire i voblere do 6cm,rijetko se moze vidjeti da neko koristi muhe a i ako ih koristi onda je to sistem od 2-3 muhe plasiran sa vaser kuglom.Klen pored voblera i leptira se najcesce lovi na razno voće(grožđe,trešnja,višnja,kupina i malina) takodje dobar dio peca na razne bubice i insekte(skakavac,zlatica,cvrčak,rovac,majkifer,pčela i sl).Lov skobalja se uglavnom svodi na dva mamca hljeb(ribolovacki i obicni) i pšenicu voznjom plovkom mada ga cesto dobijaju dubinski na tanku crvenu glistu- djubretaru pogotovo mladji ribolovci dok pecaju krkuše i potočne mrenice i to su obicno komicne situacije kada pioniri skontaju da na udici nije krkusa nego nesto mnogo vece.Tada krece vriska i navijanje ostale druzine a u svakoj takvoj grupici ima jedan glavni omladinac koji svo vrijeme daje savjete tipa sada malo obori stap,popustaj i kada se na obali konacno pojavi skobo pokilas tek tada krece euforija i pravo djecije iskreno radovanje a sretni ribolovac jos dugo prepricava borbu sa ovom nemani.Mene i kolegu Igora gledaju cudno kada ga lovimo na travu i cesto cujemo komentare da opet nesto mudrujemo.Mrena se lovi na isti nacin kao i skobalj samo sto se forsiraju brzaci.Doduse jos uvijek ima par djedica zakletih dubinkasa koji je strpljivo iscekuju na hljeb pomjesan sa zdenka sirom.Ploticu sem nas dvojice na nasu veliku radost niko ciljano i ne lovi uglavnom su to usputni ulovi dok se peca skobalj.I opet cudni pogledi kada nas uprate da po brzacima nesto trazimo i cupkamo sa dna.To bi uglavnom bilo to sto se tice ribolovnih tehnika koje su zastupljene na ovoj vodi.
Porijeklo imena Usora je posebna zagonetka. Jezikoslovci i istoričari se značajno razilaze pri utvrđivanju pravog značenja: od slavonske riječi V'SOR' u značenju ohol, ponosit, grub, srdit, osoran do pokušaja izvođenja njezinog imena iz naziva ondje nastanjenog iliskogplemena Oserijata. Naime, odbacivši ilirski posvojni sufiks -ata dobijamo ime rijeke Oser (-is), očevidno Usora.
slika

slika

slika


Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la masterbih » 28 sij 2011, 18:13

<championvanja>

Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la vedran » 28 sij 2011, 18:31

Ja se izvinjavam ako sam bio preopsiran sa uvodom ali ova ljepotica(kao i druge vode) nije zaslužila predstavljanje u dve-tri recenice.Dok ja skontam ko je pod nickom-masterbih(pozdrav komsiji Borisu) a mislim da će se složiti sa mnom jer je i on prve ribolovačke korake učio na ovoj rijeci.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la rusko » 28 sij 2011, 18:44

Nemas se sta izvinjavati Vedrane, uvod je odlican!!

Hvala sto nas informises... Vidim nedostaje vam pravih musicara na rijeci, ko zna... mozda se pojavi jedan kad se najmanje nadate ;-)
slika slika

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la masterbih » 28 sij 2011, 18:48

Pozdrav Vedrane, naravno Usora je uvijek imala ono nesto svoje..
Rusko:
Ima ih, al to nije bas razvijeno kod nas, ko god dosao, dobro dosao!


Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la vedran » 28 sij 2011, 19:11

Imamo jednog ali vrijednog pravog mušičara koji je i vezač mušica(Ranko-mačak).Inače gornji tok Usore(gdje obitava potočara) je kao izmišljen za fly-fishinga.

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la @ldin » 28 sij 2011, 19:17

super fotke, odlična priča :grin: <championvanja>
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
AdiR
Gledač u daljinu
Postovi:240
Pridružen/a:07 pro 2009, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la AdiR » 28 sij 2011, 19:44

Kakvi preopsiran Vedrane, samo ti nastavi ovu pricu.Usora me je uvijek privlacila, doduse vise donji tok a nikad nisam imao priliku da provedem dan dva na njoj.
slika

Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la vedran » 28 sij 2011, 20:38

Truditi ću se da u nastavku priče riječju i slikom predstavim taj gornji planinski tok Usore jer po meni on je i najbolji za ribolov a i najljepši za oko,jer on još uvijek nije oskrnavljen ljudskim glupostima i javašlukom.U tom izvorišnom dijelu ima još par riječica u kojima još uvijek ima potočne pastrmke.
Evo jedne meni drage fotke mog oca sa usorskom potočarom sedamdesetih godina

slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la AlaS » 28 sij 2011, 20:47

E komšo svaka ti cast vec sam ostavio komentar na pocetnoj stranici pa da ne duplam opet ,da budem iskren ja u startu onih slika nebi nikad povjerovao da je to naša rijeka ,takvu Usoru poznajem ali od prije 20 godina,bistro ti
slika
Bistro

Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la ruba » 28 sij 2011, 21:56

bravo vedrane za slike.i ja sam pored usore 100m ali na zalost nije mi se dalo nikad da lovim dalje od radolinke uzvodno.ali ove god.moram ici uzvodno jer je od ponize gradske brane voda prljava.tako da znas da mi napravis koji vobler za klena hehe.bistro druze pa cujemo se nekad i tel.
Ruba Vobleri

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la angler » 28 sij 2011, 22:57

Svaka cast Vedrane na prici i na slikama <championvanja> Slobodno opleti sa slikama rijeke, jos bolje ako su te crnobjele.

Vidite kako se prije odnosilo sa ribama...sa postovanjem...ljudi su isli u ribolov u sakou. Sad ribari opremljeni ko specijalci, ko da su im ribe najveci neprijatelji!

Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la vedran » 29 sij 2011, 07:49

Biće još dosta slika obećavam,malo mi je bilo glupo prvi dan pa da vas ne smorim ,a pošto vidim da vas tema interesuje(a i već je jutro tj.novi dan)da nastavim priču.Kolega AlaS da ti ne držiš slučajno radnju Alas u Jelahu?Ako si taj upoznali smo se kada sam ti pokazivao Cakijeve varalice u toj radnji.Angler nasmijao si me sa onim specijalci,jos nam samo fali slušalica u uhu i mikrofon da održavamo vezu i izvještavamo o kretanjima neprijatelja(ribe) na terenu, onako maskirni i uniformisani izgledamo kao pripadnici kakve paravojne formacije :987: .Ruba izdogovarat će mo koju posjetu gornjem toku,sad će brzo 1.3. i u mjestu zvanom Klam(gdje Usora pravi neku vrstu kanjona)održava se tradicionalana već godinama proslava povodom otvora sezone na pastrmku,tako da ako budeš tu možemo otići tada,ovo važi i za ostale dobre ljude, tog se dana okupi stotinjak ribolovaca iz okruženja.Doduše taj dan se love jeleni,lavovi,jaganjci,prasići i koje kakve jestive i pitke životinje <adipiva> .Imaš number pa se javi.Ispod pomenute gradske brane nalazi se i najveće zlo Usore velika ispusna cijev iz koje neprečišćena fabrička voda neprestano otiče u Usoru.Kao osnovca osamdesetih godina otac me je vodio u Kalošević(7-8km nizvodno od Teslića) na cigan polje da učim pecati škobalja jer ga je tu bilo u ogromnim jatima.Tada je Destilacija radila punim kapacitetom,ljeto,vodostaj mali da ne može manji biti i tada sam dobro upamtio miris destilacijskih kiselina.Upeca se sila škobalja ali kada ga kreneš čistiti zažališ( od smrada i ljigavosti potrbušne crne opne) što si ih ponio kući,a smrad na rukama znao je se zadržati podugo.Kako sam sazrijevao sve češće sam odlazio u gornje krajeve,od Radešića preko Studenaca pa Crne rijeke i Slatine,Kameničkih polja i Rajševe ,odlazio sam svakim izlaskom višlje i višlje.E šta bi nam sve mogla ispričati( da zna), moja zelena ponika Unis Sarajevo, sa kojom sam išao u otkrivanje meni novih terena.Konačno taj gornji tok me je kupio za sva vremena kada me je otac sa ujakovom stojadinkom odvezao na terene prije Blatnice(Milan polje) gdje je on pekao ribarski zanat krajem šezdesetih godina dok je radio kao nastavnik u tom mjestu.Jeste da su ulovi bili rijetki,upeca se dva-tri skobalja pokilaša i pokoji klen ali ta planinska riba je bila i više nego duplo borbenija,čišća i zdravija od svoje rodbine iz gradske zone.Otac mi je pričao da je 1968 god. Mile Mijić tadašnji šumar u Blatnici ulovio poslednju mladicu u Usori i do dan danas nije bilo ulova iste.Eto nabroja vam ja sva izgledna mijesta za ribolov do Blatnice.A dalje uz Usoru će mo u nastavku priče.

Evo još koja stara crno- bijela fotka sa Usore

slika
Predah na riječici Studenoj-pritoka Usore ovaj čiko u uniformi je pomenuti šumar Mile.

slika
Stara vodenica potočara na ušću Jalove u Studenu

slika
Sa nekog kampovanja na Usori osamdesetih


slika
Usorska mrena upecana 02.09.1980 za moj peti rođendan

A sad malo novije

slika
Usora-Klam

slika

slika
sa prošlogodišnjeg otvora sezone na pastrmku,ekipa iz Doboja.

slika
jedna usorska ljepotica

slika
Usora

slika
Kolega Zlaja sa ulovljenom prvom usorskom potočaricom.Ove zadnje dvije fotke su iz Blatnice(prvo malo veće naseljeno mjesto) tako da je već vidna dekorcija u vidu PVC-a.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la Seha » 29 sij 2011, 12:51

Hvala Vedrane sto vidjeh i ovu ljepotu (bar ovako na slikama). Boli koliko je lijepa voda. Bistro
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Usora

Post Postao/la zlaja » 29 sij 2011, 15:16

Lijepa rijeka,super raja kraj nje,Vedrane na pravi način si predstavio Usoru,jednostavno čitam i uživam...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Rijeke”