Uopsteno o rijekama i reonima u kojima ribe zive

Moderator/ica:emin

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:
Uopsteno o rijekama i reonima u kojima ribe zive

Post Postao/la masterbih » 11 ožu 2011, 01:15

Evo jedna slika i prikaz u kojim reonima (je naj zastupljenija) zivi koja vrsta ribe.
Ova slika i tema je sastavni dio udzbenika koji se mora detaljno nauciti jer bez njega ne mozete poloziti ispit za ribolovacku dozvolu u nekim zemljama EU poput Njemacke, Austrije, Svajcarske itd..
Naravno sliku sam odradio na nas jezik:

slika


Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopsteno o rijekama i reonima u kojima ribe zive

Post Postao/la labud » 11 ožu 2011, 22:35

Koje mu fajde kod polozenog Ribarskog ispita. Do sad me niko od ribocuvara ili drustava pitalo za nju ako ja pitam on mi odgovori koji si ti levat dao djaba pare za to :oops:
Fino uzeo knjigu i ucio polozio ;) <flag>

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopsteno o rijekama i reonima u kojima ribe zive

Post Postao/la zlaja » 12 ožu 2011, 00:05

Da,osnove ihtiologije je bitno poznavati,imam i ja certifikat već odavno,dosta toga piše i u časopisima koje redovno čitam.Master baš si fino započeo ovu temu jer će dobro doći ribolovcima početnicima koji žele da nauče osnove,samo druže nastavi i uzmi u obzir promjene izazvane ljudskim faktorom jer recimo ova gore slika je tačna uzimajući u obzir Božiji poredak,već sada ona toplija zona vode se širi uzvodno i ribe koje su specifične za tu zonu migriraju u zonu u kojoj recimo ta vrsta nije boravila...

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Uopsteno o rijekama i reonima u kojima ribe zive

Post Postao/la masterbih » 12 ožu 2011, 01:14

Bas tako Zlaja, ovo je prikaz ono kako bi trebalo da bude, na nasu srecu u vecini slucajeva je tako, ali desava se svasta..
Bas sam i postavio da bi pocetnici mogli malo da se edukuju..
Nije nesto, ali treba krenuti od necega.. :wink:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopsteno o rijekama i reonima u kojima ribe zive

Post Postao/la montana » 12 ožu 2011, 03:56

Odlicno si ovo stavio, treba napomenuti i riblje migracije (mrijest ili hrana), te da postoje i odstupanja, gdje neka riba ide u pojas nize ili vise uzrokovano nekim faktorima (temperatura vode, hrana, skloniste, zagadjenost, brane i slicno)
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopsteno o rijekama i reonima u kojima ribe zive

Post Postao/la zlaja » 12 ožu 2011, 20:32

Škobalj je na Krivaji migrirao duboko u planinu i baš se lijepo udomaćio,pecunga ili dunavac se raširila do mog Zavidovića i napreduje prema Zenici,ako ovako nastavi eto meni Smuđa u Dolinu...

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Uopsteno o rijekama i reonima u kojima ribe zive

Post Postao/la masterbih » 12 ožu 2011, 20:52

Tesko da ce doci nesto, a da valja (nista nije iskljuceno, sto vise to bolje), nazalost samo skobalj dolazi sve vise i vise, a to nije bas dobro za druge vrste..
Na kraju krajeva, bolje ista nego nista <championvanja>
P.S Meni je taj dio Bosne i Krivaje kod vas (Zavidovici) uvijek bio zanimljiv, neznam zasto, ali nekako mi je specifican..

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopsteno o rijekama i reonima u kojima ribe zive

Post Postao/la zlaja » 12 ožu 2011, 21:22

Jeste interesantan po jakom nagibu riječnog korita,nevjerovatno brzom i jakom maticom,nekada bio klasični mrenski rejon i stari ribolovci čak ni neznaju vrste sa nizvodnog mirnog toka od Doboja pa dole-deverika,babuška,šaran itd. sada ribolovci u mom kraju sasvim solidno pecaju ove vrste-ovo se nadovezujem na ovu priču gore o migraciji ribe mirni voda u gornje zone...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Rijeke”