Rimski most - "posebni revir"

Moderator/ica:emin

OSX
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:26 ruj 2006, 14:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Rimski most - "posebni revir"

Post Postao/la OSX » 24 lis 2006, 15:22

Sta mislite, koliko je to moguce, koliko izvodljivo (kad moze ribnik, zasto ne ibosna), koliko bi kostalo, kako to pogurati, kako napraviti nesto slicno npr, ribniku... Mislim da bi stvarno bilo fenomenalno imati poseban revir tako reci u gradu....


Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 24 lis 2006, 16:58

Dragi moj .... sve ja moguce, medjutim ....
.... kako formirati poseban revir, kad nema pravih ljudi gdje treba i nema ribocuvarske sluzbe kako treba. Visegodisnja tradicija je da ribolovacko drustvo (ne znam kako se zovu) na Ilidzi svake godine na proljece na potezu izmedju dva mosta kod OBI-ja "poribljava" Zeljeznicu sa jedno 200-300 komada kalifornijske pastrmke, a poslije u organizuje svecani odstrel istih koje se love na plovak, na vaser kuglu i sta ja znam. I jos bude clanak u novinama koji govori o "akciji" i objave slike Cuperka kako pusta ribu iz kante, te slike srecnih ribolovaca sa "ulovima".
Kada je skobalj na mrijestu i zaglavi na prvom vecem slapu, takodjer kod OBI-ja, i tu je opet odstrel istog.
A cuo sam da ima ljudi koje poznaju na Ilidzi, pa bez problema mogu loviti iznad Rimskog mosta.
Pored svega toga dole jos uvijek ima potocare i lipljena.

p.s.
Treba procitati stare tekstove koje Senad s mukom skenira, formatira, ispravlja i postavlja na stranicu. Vidjecete kako se to radilo prije 70-80 godina. Sve se znalo bato!!! Koliko komada i gdje. Koja vrsta, kada, koliko. Ako se sjecam, bilo je neko ribogojiliste i na Ilidzi. Evo ....

"Poribljavanja bosanskohercegovačkih rijeka od 1910. - 1930. godine

Milan Knežević »Športski ribar« 1926 (4) 6

(Izvod) — Mlađ za nasađivanje javnih voda preuzima se od zakupnika ribogojilišta na Vrelu Bosne, gdje se ribice u tu svrhu odgajaju. U glavnome je ove godine u svrhu nasađivanja uzeta bajraktarica (Salmo fontinalis), a u manjem broju domaća pastrva (Trutta fario). Ribice su bile dobro uzgojene i lijepo razvijene, tako da su većinom bile 7 i više centimetara duge, pa se je nadati, da otpadak u nasadu neće biti osjetljiv.
Nasađene su slijedeće vode: Babinska rijeka (Zenica) 5.000 komada — Misoča (Visoko) 3.000 komada — Trstionica {Kralj. Sutjeska) 5.000 komada — Blaža-Misoča (Visoko) 3.000 komada — Paljanska Miljacka (Sarajevo) 5.000 komada — Bioca (Sarajevo) 5.000 komada — Prača (Rogatica) 5.000 komada — Pepelarska rijeka (Žepče) 5.000 komada — Ivanovica (Busovača) 4.000 komada Tarovčica-Gostilja (Kladanj) 4.000 komada — GoStović (Zavidovići) 4.000 komada — Zujevina (Sa­rajevo) 4.000 komada — Bijeli Rzav (Višcgrad) 4.000 komada.Dakle, ukupno je nasađeno 56.000 komada."

Aa limune..... vidi ti ovo.....
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 25 lis 2006, 13:47

Evo jos malo invormacija :wink:
"Kalifornijska pastrmka 1880. godine iz Kalifornije prenešena u Njemačku, Austriju i Francusku, a 1903. godine direktno iz Kalifornije u ribnjake na Vrelu Bosne kod Sarajeva."

OSX
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:26 ruj 2006, 14:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la OSX » 25 lis 2006, 13:52

Na http://www.usrilidza.com/ ima nesto o poribljavanju ("U Bosnu pusteno vise od 400 kilograma potocne pastrmke), i o formiranju dva zasebna revira (jedan kao, obicni, a jedan za "diplomate???!!!) ali nigdje datuma.. da li neko zna je li ta "vijest" nesto novo ili ??

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 25 lis 2006, 13:56

E cuj naziva "za diplomate" :?


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozdrav!

Post Postao/la senad » 06 stu 2006, 12:58

Mislim da je ona vijest na USR Ilidza stara bar godinu dana.Bilo je nekih prica da ce se to pokusati, ali ne znam gdje je zapelo. Ideja je jako dobra i cudi me da se niko, pogotovo udruzenje na Ilidzi nije angazovalo oko toga.Nema tu pameti, ne treba izmisljati toplu vodu, skontas sta su uradili na Ribniku i samo prekopiras, te prilagodis ovim uslovima.Koji bungalov (kao na Sturbi), hladnjaci za odmoriti, dva ribocuvara i ubaciti nesto ribe.Mozda investicija sa aspekta USR Ilidza izgleda velika, ali, vidite ovu racunicu: oko 250 dana sezone X 4 dozvole dnevno po 25 km = 25.000 km!!! Sama investicija bi u startu bila veca da se sve to napravi i poribi lipljenom i pastrmkom, a i potočoom zlatovčicom koje je prije bilo u Bosni, a pošto bi to svakako bio posebni revir, gdje bi se moralo ici sistemom "uhvati i pusti", kasnije bi se samo voda obogacivala manjim kolocinama sa vecim komadima zbog atraktivnosti. Ili treba to da skonta neki novokomponovani tajkun pa da on uzima pare.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 06 stu 2006, 15:29

Bio sam predposle nedelje na tom "reviru" i stoje neke table dokle se smije loviti ali tu nema ni "r" od ribe. Bolje reci uzas! Kao neka barustina u duzini 100 m. E to niti je bio niti ce biti ikad revir!!! Poslije nekog prevoja pocinje zabrana jer je to kao neko prirodno plodiste. Ni tu nidje nista. Pravi revir bi bio od Rimskog mosta do Vrela bosne i samo malo da se uredi mozda jedan od ljepsih.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Revir Vrelo Bosne.

Post Postao/la senad » 06 stu 2006, 15:39

Na taj dio i mislim, Angler. Posto bi u reviru bilo uhvati i pusti, onda ne bi tim nacinom bila ugrozena ni riblja populacija a ni njen mrijest, nego bi se upravo cuvanjem revira i kontorlama sprijecilo ovo danasanje, a bio sam svjedokom price:"moj rodjak je gore vise Rimskog, moremo i na podvodnu". A nije problem žičana mreža ispod željeznickog mosta kod motela koja sprijecava prolazak ribe? Nidje veze!!!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

OSX
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:26 ruj 2006, 14:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la OSX » 07 stu 2006, 16:12

taj dio valjda nije pod USR ilidza?? (od izvora do rimskog mosta) ko s tim uopste gazduje??

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozdrav!

Post Postao/la senad » 07 stu 2006, 16:57

Nemam pojma, ako je vodozastitna zona, onda vjerovatno i ne pripada području kojim gazduje "Ilidža".Ali bi oni mogli pokrenuti tu inicijativu jer je to na području opštine Ilidža.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 08 stu 2006, 08:13

Ama sve se moze ako se hoce. Iznad kaskade je vjerovatno vodozastitna zona mada nigdje tog natpisa sa lijeve strane Bosne ali sta to znaci za eventualni revir. Samo stoje table sa natpisom "Prirodno plodiste" :?
A ima i onih kabadahija Senade kojima rodjak ne treba, a nesmije im niko prici. Ma da skratimo, svi hoce hljeba bez motike, a licni interesi su na prvom mjestu. Na svim dosadasnjim revirima je bila slicna situacija pa se svemu stane u kraj. U pocetku murija zaganja, a poslije ni cuvarima nije tesko obavljati svoj posao.

OSX
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:26 ruj 2006, 14:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la OSX » 08 stu 2006, 10:38


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozdrav!

Post Postao/la senad » 08 stu 2006, 12:21

Onda je po ovome dokumentu jasno do koga je i ko bi to trebao napraviti. Ocito, ima precih stvari, iako je u samom projektu predvidjeno otvaranje tog dijela za rekreativni ribolov kojim bi se, kako pise "stekli uslovi za revitalizaciju i obnovu ribljih resursa".Nacekacemo se, isto ko i koridora 5c.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 08 stu 2006, 13:13

Ko doceka praunuke mozda ce sa njima na revir :lol:
U ovoj drzavi najbolje je trgovati papirima :lol:
Vazno je da sve ima na papiru :?

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la labud » 18 sij 2008, 02:36

SRD Ilidza izgubila je pravo na vodu . Ilidza nema vise s Bosnom i zelčjeznicom nista...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Rijeke”