Ribolov na Borackom Jezeru

Moderator/ica:emin

Avatar
Dril
Haman Štela
Postovi:30
Pridružen/a:24 srp 2006, 09:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Dril » 01 kol 2006, 14:26

Vidis "Angler" za tog izvjesnog Suada sam takodjer na Netu citao o njegovom 37 kilasu ,a to kako ti kazes uhvacenog na sportski nacin nebi se bas slozio,ustvari sta je to za tebe sportski nacin,ako mislis na Stap onda je to bolje nego Harpun ,ali po meni je sportski ribu odnosno jednog takvog Kapitalca ponovo vratiti u vodu.Od mjestana sam licno na Borackom Jezeru cuo pricu da je taj izvjesni Suad tog Sarana ubio,i da su to mjestani svojim ocima vidjeli.Pa razmislimo dali je to bas sportski ili ne.Mislim da to nije vrijedno pisanja po Netu ili nekim Casopisima,tu nema niceg zajednickog sa modernim pecanjem Sarana,to je pecanje za sopstveni "Frizider".i taj Suad je po mom misljenju ubio jednog od najvecih Sarana u Borackom Jezeru i njega vise nema,a razmislimo samo koliko godina je potrajalo da taj Saran naraste do 37 kg,a onda dodje jedan "SPORTSKI SARANDZIJA" i zakolje ga .nocoment[/quote]
Pozdrav


Avatar
Dril
Haman Štela
Postovi:30
Pridružen/a:24 srp 2006, 09:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Dril » 01 kol 2006, 16:06

Izvinjavam se doticnom Suadu ako ovo procita,ustvari samo sam citirao rijeci mjestana sa Borackog Jezera ,a ako to sve ne odgovara istini onda bi me to radovalo.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 02 kol 2006, 08:36

"Nedocarp", kada sam rekao da je uhvacen na sportski nacin onda sam mislio onako kako sam napisao. Znaci "UHVACEN". Da li je pusten ili ne to neznam i to nisam ni spominjao. Taj primjer sam samo naveo iz razloga da u Borackom jezeru ima sarana preko 35kg izmjerenih.
Medjutim, sta znaci sportski nacin misleci na pribor!? Lov harpunom (doduse na dah) je sportski nacin lova ribe ali tu ne postoji "uhvati i pusti". Da budem jasan, ja jesam za "Catch & release" i prije nego je to postala "fora", a to si mogao zakljuciti po mojim komentarima. Kad smo kod stapova i ostalog propratnog pribora ne cini li ti se da je u zadnje vrijeme sve to otislo malo predaleko: boili od "ananasa sa primjesom kokosa", wobleri u realisticnom dekoru, spage 0,16 15kg, signalizatori, svingeri sa daljinskim, majmuni, rodpodovi, imitacije krila insekata vjerniji nego prirodni, GPRS-persing, sonari da im pozavidi i ratna mornarica, musicarska snjura kod koje prvih 37,5cm je tonuci.....malo karikiram ali to je to. Odnosimo se prema ribama kao da su nam najljuci neprijatelji sa svim tim "arsenalom naoruzanja" i u zadnje vrijeme se sve vise pitam da li je to sportski.

Avatar
Dril
Haman Štela
Postovi:30
Pridružen/a:24 srp 2006, 09:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozdrav Angler

Post Postao/la Dril » 02 kol 2006, 12:45

Ok Angler nisam ni ja bas to tako ostro mislio kako se mozda razumjelo,nego mogu samo reci da se iza te rijeci "Sportski Ribolov"krije puno prljavstine,to jest niko jos nezna pravu definiciju rijeci "Sportski Ribolov"zar ne?????.E sad da se malo vratimo unazad,i prije "Fore Sportski Ribolov" postojao je neki drugi vid pecanja ,zar ne,pa su onda tadasnji ribari sigurno govorili kao npr :sta se to ovi sa Sportskim Ribolovom preseravaju"zar ne.E sad onda je dosao C&R pa sad ponovo mnogi kazu da se i oni preseravaju,medjutim ja se nebih slozio sa tim,jer prije u davnija vremena da budemo iskreni i nije bilo toliko ribara kao danas,pa samim tim je i nastao ovoliko veliki pritisak na Ribu,na osnovu toga C&R je naj bolje rjesenje,mislim da se slazes samnom.E sad kad pricamo o svoj toj opremi tu se nebi slozio sa tobom ni 1 %,zasto???????
Vidis Angler ja sam investirao u moju sadasnju opremu (dvije kompletne su mi lopovi ukrali)preko 5000 euraizvini sto to bas ovako pisem ,malo je nezahvalno ali moram zbog sustine recenice,i sta mislis zasto sam toliko to sve platio ,iako sam cistokrvni C&R znaci svakog uhvacenog Sarana ponovo nakon oprezno spustenog na Saranski Jastuk ili kako se vec kod nas to kaze ,pa dezifinciranjem istog na mjestu gdje je bio zakacen,brzo fotografisanje sa istim i lagano pustanje u njegovu zivotnu sredinu.Dali je to Angler ophodjenje prema ribi nao najljucem neprijatelju,znam nisi ti na to mislio nego mozda na svu tu opremu koju koristimo da bi ribu upecali,ali vidis ja mislim da je to sve jednim dijelom Ljubav prema ovom hobiju a drugim dijelom Trend.Sta mislis kako bi to izgledalo u danasnje vrijeme ,navodim sebe kao primjer kad idem na Sarana ostajem oko 4-5 dana i noci,znas i sam da se covek umori pa mora malo i spavati,i kako bi to sve bilo bez elektricnih signalizatora,pa i te strune 0,16 30 kg nosivost ,vidis Angler dali je bolje sa tim koncem pecati ili sa nekim prijasnjim pa svaku drugu ribu izgubiti a ista mora kroz vodu rest zivota vuci taj konac i udicu kroz vodu,pa onda Swingeri,ma da ne serem vise sve je to super i hvala bogu sto to sve postoji ,Sta mislis npr pecati Sarana na Jezeru od 1000 hektara a pri tom nemati Sonar i camac mislim da pecanje bi morao svesti samo na faktor srece zar ne.Jednom rijecju ja stojim iza sve ove savremene tehnike,ali moras se ponovo sloziti samnom ,kad to sve odradimo sa tom savremenom tehnikom i postavimo nase stapove na Rod Podove i ukljucimo E Signalizatore,sta nam je u vodi???? nista drugacije nego prije 20-30 godina ,samo kukuruz,tijesto,glista ,pura ili Boili.Netreba na Boili da se gleda kao nesto savremeno ili kao na Hemiju jer to je jednostavno naj bolji mamac za Sarana ,kao sto i sam znas glavni sastojci Mixa za Boilije su Jaja,kukuruzno brasno,riblje brasno i da ne nabrajam vise ,sve je to prirodno,a to sto neko tim bojlijima doda svoj neki Touch mislim na sastojak kao npr kako to ti kazes Kokos ili Ananas i to je sve prirodno i nevidim nista lose u tome.E sad koliko su Boiliji korisni za Sarane moze se vrlo lako zakljuciti kroz pracenje ribarskih casopisa od prije 20-30 godina,jer tada je jedan 20 kilas bio Mega kapitalac i veceg nisi mogao ni sanjati a kamoli upecati a vidis danas se vade Sarani i po 40 kg,a sve to zahvaljujuci prihranom sa Boilijima.Ma znam ja Angler da je to tebi sve poznato al hajd reko da malo nesto napisem ,nego zivio ti meni :wink:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 02 kol 2006, 14:05

Uhhhhh....
Definitivno je da smo ti i ja na istoj strani. Mozda u istom pravcu ali drugim smjerovima sto je i dobro. Kao sto vidim shvatio si da svim onim primjerima nisam mislio na odnos ribar-riba vec o sredstvima kojim se sluzimo da bi ribu uhvatili. Ne kazem da to nije sve od pomoci ribarima ja sam tip koji riboliv gleda kao iskonski intikt i povrtku njemu u slobodno vrijeme u cemu uzivam. Obzirom da najvise lovim na musicu i varalicarim iz nekih mojih komentara si mogao vidjeti da najvise volim koristiti tzv stare varalice i tradicionalne musice i pored novotarija koji imaju veci ucinak. Nasi suprotni smjerovi su samo u tome sto ja "ganjam" ribu, a ti je cekas, a to je ogromna razlika.
Ok, to smo apsolvirali.

Kad sam spomenuo lovacki instikt i upotrebu mase novotarija da bi se riba lakse uhvatila, a obzirom na nasa shvatanja, sa tobom se nebih slozio. Cinjenica je ta da sve novotarije koje su se do sad izmislile nisu iz razloga onih koji znaju naci i uloviti ribu na 1000 hektara jezera ili 100m siroke rijeke, vec iz razloga omasovljenja ribolova, a samim tim i pocetnika. To je industrija u ciju zamku smo manje-vise svi upali. Iskustvo se stice godinama provedenim na vodi, a ne odlaskom u prodavnicu i punjenjem kombija opremom.
Pastrmku cu veoma tesko ili bolje nikad uloviti ako je lovim u po bijela dana na cistini sa pogresno zabacenom musicom pa makar na predvezu imao svezanu prirodnu musicu. Ako joj se neznam prikrasti ili neznam pravilno zabaciti nece mi pomoci ni stap od 2000€. Sve se to moze porediti sa autima. I starom Bubom i Aston Martinom se mozemo prevesti iz tacke A do tacke B. U Aston Martinu cu se osjecati ugodnije, a u Bubi mi je veci cejf....sve je stvar ukusa. A da mi se Aston Martin svidja, svidja brate mili...pa jos rucni rad. Imam ja i zelju imati onaj stap od 2000€. I on je rucni rad pa jos od bambusa.
Ja sam samo covjek koji voli u slobodno vrijeme biti lovac ili bar pokusati probuditi instikte koji su nam davno otupili.


stuka
Haman Štela
Postovi:35
Pridružen/a:21 lip 2006, 19:45
Lokacija:daleko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la stuka » 02 kol 2006, 14:12

Sve je to fino Nedo ali nemoj zaboraviti gdje se Boracko jezero nalazi, u kojoj drzavi i u kojem ekonomskom i svakom drugom "okruzenju". Lako je nama sa strane doci dole i prosipat "fore". Bilo bi super kad bi bilo vise ribolovaca kao ti u BiH, nebi falilo ribe, ali nemozes zanemariti sve ostalo i moramo biti strpljivi. Prije 100 god ne vjerujem da je bilo bas mnogo ribolovaca koji su pustali ribu nazad, evolucija ide naprijed :) ali jedna je stvar govoriti o C&R u Njemackoj,Danskoj,itd a druga u Bosni. Treba biti realan. Nego kupi ti vise od tog svog pribora u BiH :) i pomozi ekonomiji pa ce valjda i sve ostalo, "pratece" leci na svoje.

Bistro

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 02 kol 2006, 14:24

Hvala stuka sto me napomenu.
Prije 100 godina nije bilo zamrzivaca vec su ribari lovili onoliko koliko im je dovoljno za taj dan, a sad ne samo da imaju frizidere i zamrzivace vec i njihova familija i komsije. Balkan ti je ovo. Jedan od vidova egzistencije u ovo "lijepo" vrijeme, a ne placa se PDV.

Avatar
Dril
Haman Štela
Postovi:30
Pridružen/a:24 srp 2006, 09:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozdrav Angler

Post Postao/la Dril » 02 kol 2006, 14:43

Bas mi je drago sto sam sa tobom stupio u kontakt,i jedan mali, vrlo mali dio tvog nacina pecanja izvukao iz tebe i vidim da imas slinf za te stvari.Mislim da smo obadvojca malo fanatici po pitanju ribolova ali to i jeste "Car" svega toga ,bar ja to tako mislim.Idemo u dva razlicita pravca kao sto si i sam rekao i upravu si ,ustvari isti smo samo sto smo se specijalizovali na dvije razlicite vrste ribe.E sad ono za Auta ,za Aston Martin i Bubu sam i ja htjeo da napisem pa na kraju teksta zaboravih,odnosno radi se o poredjenju opreme sa autima i tu si 100% u pravu.Sa Ficom se mogu prevesti sa tacke A na tacku B isto kao i sa Mercedesom S Klase samo sto je drugaciji ugodjaj,a to vazi i za opremu .Ono sto u mome slucaju stoji u vodi na udici je za Sarana najvaznije a sve ono sto je na obali (Oprema)samo moja zadovoljstina i nista drugo,i sasvim svejedno sta covek ima od opreme ako se prema njoj pravilno ophodi bice s njom zadovoljan.Nisam ni ja na pocetku imao S Klasu (opreme)pa sam ipak imao vrlo dobre uspjehe u Saranolovu,ali je to onda samo po sebi doslo da sam poceo sa obnavljanjem opreme ,naravno polako kako sam kad imao finansijske mogucnosti.Ali gledaj sad ovo Angler,ponekad me bude i sramota kad na pecanju neko dodje do mene ko uopste nije ribar pa vidi svu tu opremu i pocne sa pitanjima kao npr :sta ti je ovo ili ono i koliko si to sve platio ,pa kad mu odgovorim covek pomisli da sam ludak,okrene se i ode.Tako da se stvarno ponekad zamislim sam u sebi pa kazem Ljudi covjek je mozda i u pravu,ali sta ces takav sam i nemogu se izmijeniti,ali utjesi me cinjenica da postoji na hiljade ovakvih ludaka kao sto sam ja,pa utjesim samog sebe sa ono nase "Bolje imati nego nemati".Samo Angler da se slozim ponovo sa tobom ,svu opremu na stranu,ali naj vise sto me raduje u Saranolovu je uzivanje u prirodi,ustajanje u 4 ujutro ,pravljenje kafe,pa navece pored Satora Rostilj i sve to u paketu.Mislim da nebih vise mogao bez toga .Uzgred da dodam samo jos ovo ,ja sam se specijalizovao na Kapitalce,odnosno ne idem na jezera gdje je vec poznato da nema velikih Sarana ,to vec imam odavno iza sebe,tako da se vrlo vrlo cesto vratim kuci bez ulova ali imam takodje i masu ulovljenih Kapitalaca.Ustvari najvece zadovoljstvo predstavlja pecati na vodi gdje znam da ima takvih primjeraka pa ako i ne upecam bar sam se nadao,takodjer zadovoljstvo mi je pecati i na potpuno nepoznatim vodama jer to je uvijek velika zagonetka sta ti moze doci na udicu.Uh sto sam se raspricao,odoh Kafu napravit .Pozdrav i cujemo se :wink:

Avatar
Dril
Haman Štela
Postovi:30
Pridružen/a:24 srp 2006, 09:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozdrav Stuka

Post Postao/la Dril » 02 kol 2006, 15:04

He he he he dobro si to Stuka skitio,morao bi preci 1800kilometara da bi to sve dole kod nas kupio i opet to sve nebi dole nasao.E sad sto se Evolucije tice kao i C&Ra doci ce to sve na svoje noge i kod nas,naravno da ce to potrajati ali mora se jednom poceti zar ne ?A sto se nase ekonomije tice mislim da tu licno ja vrlo malo mogu pomoci,ali mogu samo reci kad sam vec dole i idem na pecanje onda pecam sa svoja tri stapa i platim uredno dozvolu za pecanje sto to mnogi moji prijatelji ribari dole kod nas ne praktikuju iako pecaju sa pet i vise stapova ,mislim da si me razumio.Ma ja sam ti jedan obican Sarandzija C&R (strastveni)koji peca iz sopstvenog zadovoljstva i iza sebe ne ostavlja negativne tragove na vodi i to je sve.Ziv ti meni i zdrav bio i puno upecao :wink:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 02 kol 2006, 15:35

Na pocetku mog bavljenja musicarenjem su me gledali kao crnu ovcu a mnogi su do sad posivili. Pocrnice i oni samo treba vremena.
U ribolovu na drugom mjestu mi je bio ulov ribe. Na prvom mjestu je ono o cemu sam vec pisao. Nemogu se pohvaliti kapitalcima ali to mi i nije satisfakcija. Mozda sam malo cudan ali tako je. Nemogu reci da mi ne bubnji u usima, trnci kroz ledja prolaze, prevrce mi se nesto u stomaku, koljena klecaju kad izvlacim ribu.
Situaciju ovdje svi dobro znamo i o tome ne treba mnogo pricati na forumu, apsolvirali smo je. Tako je kako je i idemo dalje za svoj uzitak.

Avatar
Dril
Haman Štela
Postovi:30
Pridružen/a:24 srp 2006, 09:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Dril » 02 kol 2006, 15:38

:) :wink: bas tako "Ribar"

Avatar
Dril
Haman Štela
Postovi:30
Pridružen/a:24 srp 2006, 09:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Dril » 02 kol 2006, 15:52

slika
Evo da pokusam ubaciti sliku sa Saranom od 32,200g sa Borackog jezera doticnog Suada Sladica lijevo na slici koji drzi tog Sarana vezanog za za "Skrge" i naravno mrtvog,i sa tom slikom je navodno postao "LEGENDA",nemogu stvarno to da prevarim kroz moj zeludac kako se dole kod nas postaje legenda.Molim te Angler da me ne shvatis pogresno ,to nema nista zajednickog sa tvojim i mojim pisanjem u nasim postovima ,nego samo ja tako razmisljam.I netreba mi niko pisati ono znas da je to tako dole kod nas i da je lako nama na zapadu ,nisu to odgovori sa argumentima .Ako se kod nas tako postaje Legenda onda sa moje strane jedno veliko "Bujrum"ali bez mene.Ali fala bogu ima kod nas super Sarandzija koji nisu takvi ,a oni nisu LEGENDE a taj Suad jest.smijesno

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 03 kol 2006, 08:11

U potpunosti te razumijem i podrzavam u stavu ali na zalost jos puno ce vremena proci dok ovdje ribari shvate da je ribolov i sport. I sam znas sta pise u zakonu o ribolovu u BiH!? Kultura se stice udarcima po djepu u pocetku dok im ne dodje iz guzice u glavu. Za vecinu njih je to komad mesa koji je izvucen iz vode. Nekako bih svario da je prepariran ali u ovom vremenu digitalaca i kamera ni to vise nije potrebno.
Opet ponavljam, Balkan ti je ovo! Nista bez pendreka :wink:

Avatar
Dril
Haman Štela
Postovi:30
Pridružen/a:24 srp 2006, 09:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozdrav Angler

Post Postao/la Dril » 03 kol 2006, 11:20

Joooooj upravu si za ono da se kultura pravi udarcima po dzepu,znas ,Englezi su do prije desetak godina imali na svim salterima,ulazima u kino kao i na autobuskim stanicama one metalne vodilice to jest ograde koje su bile oblika "S" ili krivudale,tako da bi se znao "RED" na salterima pri kupovini karti kao i ne stvarala nepotrebna svadja kao ono :ja sam prije dosao i sl.E vidis sad Lafe ,te ograde su Englezi prije 10-15 godina izbacili iz upotrebe ali i dan danas se moze vidjeti kako Englezi u redovima za cekanje stoje i dalje u obliku ZikZak ili "S"onako bez ograde!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Poucno zar ne.
Ovo sto sam sad napisao Angler, rekao bih da bi mogla biti jedna mala formulica ze "RED",ali za Kulturu ti si sve vec rekao ,znaci samo ostre kazne i motka.Znas ono ,i Medvjed igra kod "Cige"kad mu provuce onu halku sa motkom kroz njusku,nebi on rado igro al mora boli ga.E tako ti je to Lafe,mislim da si me shvatio,i ne sumnjam u to .
ajd zivio ti meni :wink:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 03 kol 2006, 11:58

E vidis moj jarane kako su Englezi glupi pa im je trebalo toliko godina da to nauce. Cesima nikad nisu stvljali takve ograde a ljudi su stajali u redu satima i to redovima da im se moglo pozavidjeti. Jest da nisu bili u obliku slova S.
U Sarajevu ima autobuska linija koju zovemo komercijala. E tu ne vaze mjesecne, djacke ili godisnje karte. Tu se karta placa na licu mjesta. I mozes misliti cuda, svi strpljivo cekaju da udju i da im vozac naplati kartu. U busu kultura, za 5. Jedino jos poneko trci da prvi sjedne ali to je vec kucni odgoj. Pa da, kad smo kod kucnog odgoja, pa to je osnova svega.
Preko puta na tramvajskoj stanici stampedo.
I to je Balkan jarane :wink:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Jezera”