Jezero Starača, Ilijaš

Moderator/ica:emin

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 30 srp 2014, 18:02

Party time <valjanjeodsmijeha>

Upravo sa jezera ja i mali put do vode je sada k"o avionska pista.. Sutra nastavak radova na gornjem dijelu jezera i nasipanje sljunka.
slika


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 01 kol 2014, 20:46

Evo slike ovog Šehinog muštulluka ;)

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la montana » 01 kol 2014, 23:17

Odlicno momci! Jos samo nasuti i uvaljati sa blagim padom, da se ta voda ocijedi ka jezeru i lokacija za ribolov bez mane! <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la angler » 02 kol 2014, 07:15

Aferim! I tog se "jezerceta" rijesilo <championvanja>

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 04 kol 2014, 14:01

Evo i mene konacno za kompjuterom pa da napisem ko "coek" a ne da tipkam na telefonu ko blento.. Bio vidio, odusevio se je ukratko ono sto imam reci za ovu vodu.. Aferim ovoj par raje koja su zasukala rukave i napravili jezero za sve nas ribare koji ribolov gledamo kao cejf, a ne biznis.. Norma za ovu godinu je prebacena 500 %.. Lovio sam i obisao jezero i kopnom i vodom i mogu reci da ovo jezero ima fantasticne mogucnosti.. Posla jos ima kamara i super je to sto je ovo par raje koja radi na jezeru postavilo prioritete jer se nemoze na 100 frontova jer se nebi ni primjetitli rezultati rada.. Sto se tice mogucnosti za musicare i varalicare potecijalni raj (nedostaje jos grabljivica i poboljsati protok vode kako bi riba i ljeti bila aktivna), za plovkarose eldorado za sarandzije definitivno izazov jer se lovi blizu i borba sa ribom je moze bit kratka al sigurno hekticna i puna adrenalina. Ima se jos puno toga odraditi i samo treba strpljenja i srece sa donacijama da se i ovaj ostatak radova privede kraju.. Najveci problem je sasa koja raste na rijecnoj sedri i tako neda jezeru da "progleda".. Da sam imao malo vise vremena sigurno bi se organizovali i zasukali rukave al vjerujte mi na rijec svima nam je bila frka trka.. Ono amura sto cisti vodu nije dovoljno i treba ga sigurno jos 50 tak komada da bi se vidjeli rezultati stim da im treba olaksati redovnim cupanjem i vadjenjem iz vode stare trave i sase.. Ako se bude moglo skontati neki bager sa kasikom od 12 metara duzine teleskopa dobar dio posla bi bio sto se tice ovog problema zatravljenosti rijesen jer kad se otkloni ova dzungla od sase amuri bi dalji rast sase sigurno kontolisali bez problema.. U gornjem dijelu jezera je definitivno izvor jer se osjeti drasticna razlika u temperaturi vode.. Pojas sase usporava brzi protokte hladne izvorske vode koja bi uveliko pomogla salmonoidima da budu aktivniji i ljeti.. Definitivno je taj dio raj za musicare ne velika dubina i hladna voda bi sigurno aktivirala pastrmku i mozda nagnala na mrijest oko tog izvora jer je dno rijecni sljunak i sedra..Nisam bas strucnjak za salmonoide al mislim da bi ovo jezero bilo idealno za jezerku.. Kad se skine ova sasa jezero ce tek tada prodisati punim plucima i dotok ove hladnije vode uvelike pomogao njenim stanovnicima.. Drugi put cu sa sonarom sve ispitati i napraviti kartu jeera sa upisanim dubinama kako bi se ribarima olaksalo pri izboru pozicija a i da i mi imamo uvid gdje su zimovnici ribe koje treba u odredjenom periodu zastititi.
Ove godine nam se sto se tice riblova bas sto bi rekli "podpetilo". Nes uhvatiti ribu "da si pita" :grin: Ja uhvatio jednog a izgubili smo 7-8 komada. Sa bolom u srcu mogu reci dva, bas velika.. Zelja mi je bila da ih uslikam i tako napravimo bazu podataka velike ribe.. Oni manji sarani koje su Adi i Senad nedavno ubacili su kao nacrtani.. Zdravi debeljuskasti ma nema za par godina bice to ribe lijepe ko slika. Sta reci za kraj, a imam jos milion stvari za reci.. Senade, Adi, Besko, Fera, Almir, Adir i ostali znani i neznani koji su na bilo kakav nacin ukljuceni u rehabilitaciju ove vode svaka vam cast.Zapostavili ste svoje najblize da bi svima nama ribarima omogucili ovu oazu nadomak Sarajeva, Visokog i Zenice. Dabogda vam svaka dala, i ono i vode iz bokala.. Zasluzili ste i vise od toga :wink:

Srdacan pozdrav od glasnogovornika za EU i Balticke zemlje <titinpionir>
slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la montana » 04 kol 2014, 17:15

Dobar izvjestaj majstore! Kao prvo, zao mi je sto si ulovio samo male, a sto su velike "pobjegle", desava se! <jelmekotrazio>
Ta informacija za izvor je jako bitna. Treba ga locirati I pokuzati prokrciti put za cirkulaciju vode. Sto se tice salmonida I mrijesta na izvodu u dnu jezera, jako slabe sanse. Vecinom nista ne uspije, a I ako uspije, onaj mali postotak bi tesko progurao prvu godinu. jedina riba (po ovim americkim istrazivanjima) koja moze izvesti mrijest na dnu jezera na izvoru je zlatovcica. Vidicemo kako su progurale ljeto kalife I potocare koje smo ubacili. Izvor treba odraditi bagerom, tj, produbiti I prokrciti, da se ta voda ne grije na suncu. To bi omogucilo da hladna izvorska voda malo "ugrije" jezero zimi da manje ledi. To bi bilo dobro I za zimovnike sarana. Za predatore se nadam da ce nesto pastrmke prezivjeti I da ce narasti na par kila velicinu. Desetak velikih kalifa I desetak velikih potocara sa onim stukama mogu raditi dobar posao sa milionima sitnih ribica. Amura mozemo jos dodati, a I ovi ce jos malo porasti... Jedva cekam da to sto si opisao I vidim.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 06 kol 2014, 10:45

Vidices za svakoga "pomalo" :wink: Mene Senad nabrzinu ubaci u camac,a i dijeca su "graktala" cijelo vrijeme hocemo i mi hocemo i mi. Montana zamoli Adija da ponese sonar kada budete isli camcem. Tako mozes vidjeti dubine, konfiguraciju dna i sto je najbitnije razlike temp. vode.. Moze se i otkaciti sonda od camca pa je pustiti na dno da ocita i temperatura blizu dna.. Ako nestignete ja cu to drugi put uraditi..
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la montana » 06 kol 2014, 15:40

Hocemo, pokusao bih da mjerenja dubine ucrtamo na kartu jezera, pa to napraviti kao nekakav pano koji bi se mogao postaviti na ulazu u jezero. Mislim da bi to bila dobra stvar za ribolovce koji tek dolaze na Staracu da imaju predstavu o jezeru i dubinama, pa da im lakse bude da odaberu poziciju....
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 12 kol 2014, 18:52

Evo kako to sada izgleda... :grin:

slika slika slika slika

slika slika slika slika

slika slika slika slika

slika slika

Ovo bi bio i završetak ove druge ture radova. U ovoj turi je zatrpana rupa na "Špicu", nasuta zemlja na pristupni put između "Špica" i "Šaranskog", nasuta zemlja i proširena staza prema ispustu iz jezera, sav put uvaljan i tamponiran, a zatrpne su i dvije velike rupe na putu u Čifluku kada se siđe sa asvalta na makadam :wink:

Sljedeće što planiramo na jezeru je izgradnja platforme na buradima koja nam treba za čupanje trske na dva mjesta na jezeru jer je ista presjekla jezero na tri dijela, tako da je onemogućeno strujanje vode i gdje je osjetna razlika u temperaturi vode na početku jezera gdje je pretpostavljeni dotok vode i kod ispusta iz jezera.
Također, platforma će biti potrebna (što je i bitniji razlog izgradnje) za razbijanje leda na jezeru kad isto preledi.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la montana » 12 kol 2014, 19:18

Da ti nama nisi slikao koridor 5c? Ovo prelijepo izgleda.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la angler » 13 kol 2014, 05:44

Nemojte previse napucavati jezero jer bi se mogle iznenada poceti vikendice graditi okolo :mrgreen:

Uradili ste bas veliki posao. Bravo momci jos jednom!
Jos da se shashe kutarisati...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la rusko » 13 kol 2014, 09:53

angler je napisao/la:Nemojte previse napucavati jezero jer bi se mogle iznenada poceti vikendice graditi okolo :mrgreen:
Ja taman poceo crtati temelje :mrgreen:
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 13 kol 2014, 10:52

Bravisimo <flag> <championvanja>
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la montana » 13 kol 2014, 12:58

rusko je napisao/la:Ja taman poceo crtati temelje :mrgreen:
I ti si nam se nesto "razgradio" u zadnje vrijeme. Poslije Gazi Husrefbega i Fahre ti si treci. <valjanjeodsmijeha>
Cekajte da se prvo jasno iskristalisu zone. Necete valjda graditi vikendicu u saranskoj zoni, pa da vam sutra unucad odu u krivom smjeru? Nebi ih smjeli pustati vani bez nadzora, da ih djeca iz saranske mahale vaspitavaju... <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la angler » 13 kol 2014, 18:04

Rusko ti si bas zglajzo u tim kucanskim radovima. Ko ce te sad odvici od toga. Ja sam nasao dlaku pa mi se gadi ista zapoceti <valjanjeodsmijeha>

Vec mi je "upalo u oko" {između "Špica" i "Šaranskog"}, a zaboravilo se da se prije mahnulo na jezeru nego "zagruntalo". :mrgreen:

Kako god, ovim putem se obracam rukovoTstvu da u sto skorijem vremenu odrede naziv jednog plahog dijela jezera "Musicavi" <djed> pa cu onda razmisliti o vikendici <valjanjeodsmijeha>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Jezera”