strune i najloni

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: strune i najloni

Post Postao/la svirac » 31 srp 2011, 23:31

amcho je napisao/la:nije poenta ni u dalekom izbačaju za mene koliko da sa što manje akcije tj zamaha bude veći izbačaj. Ko lovi na manjim vodama koje su jako bistre zna značaj manjeg mahanja zbog plašenja ribe. Kad bacaš male varalice od 2 grama to je jako bitno
Uz odgovarajuci pribor i vobler od 2gr. leti p. materinu, a za plasenje ribe jedini ispravan pristup je indijanski (sunjanje, puzanje na koljenima, zabacaji iz cucnja i sl.) Pod odgovarajuci pribor mislim:

- ne suvise ostar stap, dakle, ne ultra fast, vec nak'o, hajmo reci fast
- tanka struna, spaga ili najlon
- ne suvise mala masinica, dakle, pristojna spula koja MORA BITI PUNA DO KRAJA, ostavis jedan milimetar da ne bude bas ... spaga zna izletiti sa spule ko perika, a raspetljavanja nema, nego sjeci bato. A i najlon, ako je krut, sam se odmotava.
- skontati koji je fazon doticnog stapa, dakle, na koji nacin ga trznuti da izvuces maksimum iz vrha koji je zaduzen za savijanje, dakle, izbacaj mikro voblera. Po meni, svaki je drugaciji ....

Jah .... spaga i leptir nikako ne idu zajedno .... nema sanse, usuce se ko ja '94-te ... :456: , ne pomaze ti ni trostruka virbla. Tako da .... jedna spula spage (kod mene je PowerPro 5lbs) i jedna spula najlona, pa rokaj.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la montana » 01 kol 2011, 04:30

Pa za te "indijanske" fazone se slazem. Na maloj vodi, ali i na velikoj, ili si nevidljiv ili obicni setac pored vode. Moj odabir za male vode su obicno ultralaki stap (medium) i sto tanja spaga. Mekani stap mi nadomjesti neistezljivost spage, a dosta se oslanjam i na dril na roli. Nikad ne silim krupniju ribu, vec radije idem prema njoj ili gazim vodu (ponekad se i zapliva) <jelmekotrazio>

Kod teskog varalicarenja (mladicarenje), uzdam se u jako brze stapove, teske akcije i spage power pro ili spiderwire. Obicno idem sa 2 stapa i 2 ili 4 spule. Jedan stap je za voblere recimo do 15cm, a drugi za one moje, "malko" vece. Na prvom mi je obicno spaga do 30lbs, dok na tezem od 50 do 80lbs. Ne radi se o tezini ribe, koliko o tezini voblera, kasika i ostalog oruzja koje zelim da izbacim, a koji su i preko 150g. Tada je jako bitno da spaga moze da izdrzi napore zabacivanja ili naglih "prekida leta" kad varalica poleti u nezeljenom smjeru. Naravno, obavezno dupli cvor, narocito prosle godine nakon sto to nisam uradio i ostao bez voblera i ribe pod samim nogama, nakon sto sam je pola sata provlacio kroz maticu. Posebno je bitno paziti na cvor dok je spaga nova i presvucena onim kerefekama od teflona i kojekakvih dzidza. Naravno prije svakog ribolova pazljivo podesim dril na roli da ne dodje do pucanja pri kontri reflexom.

I najlone i spage redovno kontrolisem, posebno zadnja 2-3 metra koji su najcesce na udaru podvodnih prepreka (smeca, drveca ili stijenja)

Naravno pri promjeni pribora (najlon-spaga ili meksi-kruci stap) nikad ne zaboraviti cime lovimo, tj da spagom i krutim stapom nema neke posebno jake kontre inace imamo kidanja, ispravljene trokuke i slicne anegdote, gde se price razviju u legende o nemanima od 5 tona sa zubima od nehrdjajuceg celika i slicno. Ne slazem se sa nekim pricama o "tvrdim ustima" kod pojedinih riba, te i po nekoliko trzaja koji trebaju da zabiju trokuku. Mislim da se radi o tupim udicama koje su sramota za ribara, a nilkako razlog za siledzijske trzaje u cilju nabadanja ribe u slucaju da ova promasi varalicu.

Role, kako rece drug svirac, obavezno napunim dovoljno, sa malo prostora da sprijeci ono nezeljeno izlijetanje spage.

Eh, sad... najlon ili spaga? Pa ja preferiram spagu, ali samo zato sto sam nekako nasao onaj pravi ritam. da je bolja ili losija od najlona... u tu pricu se nebih upustao.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la rades7 » 24 ruj 2013, 14:15

Dižem temu iz mrtvih da ne otvaram sto novih...

Da li je neko od kolega koristio Formax strune i kakva su mu iskustva?

http://berastore.pik.ba/artikal/8766657 ... licarenje/

Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la Klenolovac » 24 ruj 2013, 22:20

Ako uzmeš u obzir da je u Formaksu manje od 8 €, onda bi ti trebalo biti jasnije kakav je kvalitet. Ja više ne uzimam njihove najlone i strune.
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la rades7 » 25 ruj 2013, 08:08

Jasno. Ako ne znaš kvalitet, pogledaj cijenu i biće ti jasno <valjanjeodsmijeha>
Nisam pecao na strunu do sada, pa bih prvi eksperiment da prođe jeftino...imam i opciju naručiti nešto preko Ebaya ...gledao sam Power Pro 10lb i TufLine XP ili SuperCast se mogu uzeti za nekih 27 KM sa poštarinom (150 y). Ako znate za još neku marku strune da nije preskupa, slobodno nabacite ovdje da potražimo...


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: strune i najloni

Post Postao/la tommylee » 25 ruj 2013, 14:19

Climax ima vrhunske strune.Ja sam koristio jednu za lov manjih riba i bila je fantastična!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la zlaja » 12 svi 2014, 22:01


Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la svirac » 12 svi 2014, 22:42

Bilo je i vrijeme da se trznu iz zimskog sna ....
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la montana » 15 svi 2014, 06:45

Nabavio sam PowerPro 3lbs da zamijenim Nanofil jer se olinjao I pukne na cvoru pri jacoj ribi I kontri... jel' neko probao I kakva mu je izdrzljivost na jacu ribu I trosi li se na krajevima uz varalicu?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la svirac » 15 svi 2014, 15:59

Ne beri brigu ... dobra spaga. A Mimic je prava stvar!!!!
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la zlaja » 27 lip 2014, 22:46

Uvijek kukamo kako nam špage brzo gube boju i postaju sive ili bijele...evo berkley pokupi nagradu za špagu koja ne gubi boju...
https://www.angling-international.com/e ... ards-2014/

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la rades7 » 17 vel 2015, 18:38

Ja sam se ponovio, nabavio preko bare i to ove dvije po cijeni jedne koju prodaju ovdje. Mislim da cu ubuduće u BiH kupovati samo najlon :)
Sad bih trebao biti miran za ovu sezonu, zbavio sam 20 lb obični i 15 lb super 8 slick.

slika

Avatar
mokeSA
Prava Štela
Postovi:121
Pridružen/a:07 ruj 2014, 20:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la mokeSA » 19 ožu 2015, 00:57

hajde neka je bistro sa novim silkom. <ribarcina>

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: strune i najloni

Post Postao/la tommylee » 02 lis 2015, 08:02

I ja sam kao Rade nabavio Power Pro iz USA.
Kada vidim šta se sve ovdje valja i po kojim cijenama muka me uhvati!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: strune i najloni

Post Postao/la Seha » 04 lis 2015, 12:10

Meni je PP definitivno najbolja spaga kojom sam do sada lovio. Da upisete ribe sa njom sto prije ;) Bistro
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, upredenice i ostali sitni pribor”