Špaga svira turbo folk...

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la montana » 25 ruj 2011, 12:17

Hehe, tu sam vas cekao. Ja vec preko deset godina sa svojim kolegama raspravljam o tome. Ima nas i za jedno i za drugu, a i za kombinaciju. Jedno cu reci, a iz licnog iskustva, spagom (Powerpro, Spider ili Nano) lovim bez problema sve vrste ribe u tekucoj ili stajacoj vodi. Da struze spaga jeste, da nije providna nije. Ali da, kad se naviknes i prlagodis ima odlican uspjeh to se ne moze osporiti. Jerkanje je idealno, dalj zabacaji, duzi vijek trajanja i ne uvrce se. Svaki udar se osjeti instant. Nano? Pa samo tanja spaga, tj. manji promjer iste nosivosti. Dalji zabacaj, lakse voditi ultralake varalice. Problem spage je ledjenje u hladnim uvjetima, ali tada je bolje vezati muhe kod kuce.

Jedino sigurno tacno od svega je Sehino za prezentaciju onoj stuki. Znaci kad je varalica servirana dobro, imamo udarac. Jednom sam negdje rekao nesto o mladici i na koju sam je varalicu ulovio. Kasnije sam napisao da mislim da je bila na lovu i da bi uzela bilo sta bilo kome. Znaci sve je to slucajnost. Ljudi love mladicu najcesce na cofa. Ja se slazem da je to mozda najbolja varka, ali, iskreno za 25godina intenzivnog mladicarenja, nikada nisam ulovio nijeddnu. Tacnije imao sam samo jedno pracenje. Danas moji cofovi sjede u kutiji i nemaju "minutazu", a mladice na lovu dobiju drugu varalicu i u slast je uzimaju... eh tako i lov spagom ili monofilom...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la AlaS » 25 ruj 2011, 14:44

Dobijem ja spagu powerpro 2-3 dana prije takmicenja bistro bih /smudj-smoluca/znate svi kad je to bilo, prije mjesec je prosvirala do te mjere da mi bas ide na zivce kad bacam JSR i ostale varalice sa otporom ,pocnemo na tu temu jednom prije izlaska na vodu sta bi se moglo uraditi jedni govore namotaj je kroz slaninu da dobije masnocu drugi kroz svijecu masterbih ima neke silikonske masti itd ,ja se odlucim za svijecu obicnu bijelu bez mirisa .Kroz svijecu namotam na drugu spulnu pa opet kroz svijecu na ovu sto mi treba ,na izgled mi je postala ruzna jer se polijepio parafin po njoj i vise nije bila cak ni zelena bas je izgledala ofucano a jos poblijedila radi bijele svijece .Sta cu gledam ovi moji govore sad si joj dohako ja stap u torbu i hajmo na vodu pa sta bude ,taj dan je bilo bas vruce oko 38 dok smo dosli do vode nekih 20 min parafin se istopio i spaga je to upila ,ponovo zelena :grin: ,eh sad ono glavno bacam necuje se namotavam opet nema zujanja pocnem jako namotavanje da imam otpor ima minimalno zujanje da kazem da je isto kao nova nebi vjerovali .Samo je problem sto to ne drzi dugo jedno 20setak izlazaka pa bi se sav proces mogao ponoviti ,ovaj NANIN filament je nesto izmedju monofila i spage u svakom slucaju nema zvukova zasad.
Evo za kraj moje misljenje o svemu ovome ,ja da imam stapove za pojedine vrste pecanja za pecanje soma i smudja bi koristio spagu a za sve ostalo monofil /nepominjem ovaj nanin filament jer je to jos novo za nase trziste/.......bistro drugovi
slika
Bistro

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la tare » 25 ruj 2011, 15:40

zlaja je napisao/la:Seha brate to ,o tome ja pričam-dosta si bolje formulisao temu nego ja, rezonansa koju proizvodi špaga u tekućoj vodi, vidjećemo šta će još ljudi reći
Tare znam da si sad na rijeci i da zabacuješ površince :wink: ali evo kad dođeš odgovor-otkineš predvez pri potezanju i mirna Bosna :grin: a ti osta bez mamca...
Heh,bas mirna,sto sa ribolovcem nije slucaj :grin:

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la @ldin » 25 ruj 2011, 20:12

tar... i ostale cijenjene kolege ,opet ishod tih varalica meni "lično" nije bitan ja to spomenuo čisto jer se ljud hvataju za "TO" kad fale špagu, nekad mi bude mrsko i kopču svezat a kamoli predvez , pusti to , što kaze ALAS više kombinovanih pribora ok , problem naših voda da ne kazem mojih je što svi ciljamo univerzalan pribor . Zašto , ja odem na klena ono somovi tuku odem na soma ono bucov udari itd . Štap sam našo , malo je reć , čik od cigare baci na max a na ribi od 5 kg jedva dobije parabole , pun snage , u rukama ko perce " avid st.croix 1 unca " blizu sam i za rolnu ( Imam viziju :grin: ) , a između špage i " Laxa " uvjek "LAX" bar mom stilu pecanja u kombinaciji sa ostalim priborom i varalicama lezi jbg .... EEE da ... onog marshhala od 60gr . kojeg sam poklonio mladom početniku na njemu špaga ko na ovom avidu extra soft xps carbonski mon..... treba to sve upatovat : ćeif , pribor , teren, tehniku, ... pa do vremenskih uvjeta ... i na kraju sve je to individualno ;)

p.s roc'k ' n' roll ( imam mrenu na onu svoju varalicu ljepu pravo ja konto kiklop kad je udarila :135: )
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la zlaja » 25 ruj 2011, 21:32

Hvala vam što pišete na ovu temu jer se baš o njoj puno priča između ribolovaca što Monty reče, evo ja se privikao na špagu kad pecam sa voblerima izraženije vibracije,čim stavim na kopču vobler finije rezonanse odmah mi smeta...twich i jerk pecanje više volim sa najlonom -nekako prirodnije prezentiram mamac- e sad u ukupnom zbiru opet ispadne da više volim najlon kod nas zvan LAX, lax dokle god ne izmisle špagu koja svira sevdah a ne turbo folk...
Od sada i ja dvije špule -na jednoj lax a na drugoj špaga -opet se navikavam na to...


Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la tare » 25 ruj 2011, 22:43

A jel klena i bucova lovis na spagu kad lovis recimo na jsr,smeta li im???

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la zlaja » 25 ruj 2011, 23:05

Napadaju druže ko blesavi kad koristim sve one voblere što jače vibriraju,apsolutno im ne smeta jer ta izražena vibracija eliminiše vibraciju špage čim stavim na kopču vobler manje i uže rezonanse onda šipak-špaga doda na to svoju turbo folk škripu i riba neće
e sad pošto ovdje jako fino pričamo o tome neko od rješenja bi bilo pecat na tanju špagu,e sad hajmo dalje -tanka špaga ne ispravlja zakačene udice i tačka,poslije pokidani kilometara špage to mogu slobodno napisati-pa kaže frajer-ja pecam na 10 ili 8 LB jer mogu spasiti vobler kad zakači-možeš spasit kitu-pukne ko ledenica kad povučeš-samo one najlošije udice možeš ispraviti ili u povoljnom slučaju da pukne ownerka jer iako je kvalitetna voli puknuti na vuču špage-šta hoću reći -bolje pecati najlonom 0,22 mm. nego špagom 8 lb.-manje se vidi u vodi,ne škripi,ljepši ćejf kad riba uzme,dalji izbačaj...mislim makar meni je tako
pp 15 lb. ne može ispraviti wmc običnu grudnu na jsr 5,znači ako hoću ispravljati udice moram preko 20 lb. e sad koliko ću zabaciti mali bagy ili f4 i da li ću uopšte dobaciti preko limana gdje radi bolen...haj šta sad eto ti vraga i ribarski taktika,kako god mi za varku donji a one skupe...jebaji ga hajmo šaha u pivu :grin:

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la tare » 25 ruj 2011, 23:35

Ja sam i kontao na to da li je riba primjecuje po bistroj vodi pa reko mozda nece napast,pogotovo ako je deblja :?

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la montana » 26 ruj 2011, 07:34

Spaga trazi drugaciji stap od laxa, za istu varalicu. Nije nikakav problem koristiti oboje. Spaga 20lbs nije za male voblere. Za te rapale SR i JSR do 7cm odlicna je spaga do 10lbs. ovo Alasovo sa svijecom treba probati. ja nisam, ali cu prvom sljedecom prilikom, mada nisam primjetio uticaj "skripe" na lovnost, doduse lovio sam pastrmku, mladicu, bassove, smudja i stuku, a imao sam i dosta sarana na tvistere i Rapalu CD.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

BcRich
Književnik
Postovi:850
Pridružen/a:03 pro 2010, 16:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la BcRich » 26 ruj 2011, 10:48

po meni definitivno spaga,ima ona svojih prednosti u odnosu na najlon,kako ja vidim spagu: spasavanje varki,osjeti se najmanji dodir varke u vodi,bolja kontrola,hajde recimo krenem na soma treba mi najmanje 35najlon,da bi izvadio krupnog soma,ako hocu smudja probat ili nesto drugo ,mjenjaj spulnu stavljaj tanji najlon,jer nemozes bacat manje varke,dok sa spagom bacam sve,slazem se ja sa Aldinom majstorluk i cejf je izvaditi krupnu ribu na tanak najlon,nema sta,ali je takodje to isto na spagu,kida krupan brko i spagu ko nista ako se sili. to kod sviranja spage,nebi rekao da utice na ulov ribe,mozda nervira kako Zlaja rece. sve u svemu po meni spaga definitivno. neko voli rock neko dzigaru, spaga-najlon ha ha pozdrav bistro

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la zlaja » 26 ruj 2011, 16:36

Hajmo izvuć neke zaključke-
Špaga: bolji kontakt sa varkom,jača nosivost,bolja kontra,...rastura mašinicu ko beba zvečku,svira kroz vodu,puca na stijeni ko ledenica...
najlon: ne plaši ribu,riba bolje zagrize varku,bolje amortizuje udarce...slaba nosivost,ne spašava varke,slab kontakt...

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la montana » 26 ruj 2011, 16:57

Spaga: dalji izbacaj, duzi vijek trajanja, ne isteze se pri kontri, kidanju ili borbi sa jacom ribom, moze se otkinuti komad za tespiha kad se raskine ...... kad se zapetlja belaj, skuplja

Najlon: ne ledi kao spaga, lakse se raspetljava, jeftiniji ........ razvlaci se pri kidanju ili borbi sa ribom, puca kad ostari, uvrce se sa i bez virble i od stajanja
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la AlaS » 26 ruj 2011, 21:47

Spaga:momentalna kontra i dosta snaznija u odnosu na najlon posebno za lov smudja ,soma a i stuku bi tu obrojio
Kao sto reko za ove zubate predatore i soma spaga defnitivno a sve ostalo ide najlon bez problema
slika
Bistro

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la zlaja » 26 ruj 2011, 22:21

Zaključak-špaga ima više prednosti nego li mana...najlon ima više mana od prednosti...ali špaga i dalje kroz rijeku svira turbo folk...

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la AlaS » 26 ruj 2011, 22:28

zlaja je napisao/la:Zaključak-špaga ima više prednosti nego li mana...najlon ima više mana od prednosti...ali špaga i dalje kroz rijeku svira turbo folk...
Jaro 2x kroz svijecu malo na sunce ili povise peci i svira sevdah :grin: :grin:
slika
Bistro

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, upredenice i ostali sitni pribor”