izbor stapa za banjalucko kolo

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

borac04
Početnik
Postovi:4
Pridružen/a:17 kol 2011, 00:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la borac04 » 15 ruj 2011, 23:56

pozdrav svim ribarima,

moje se pitanje odnosi na banjalucko kolo,

dobio sam na poklon banjalucko kolo a jos nikad na njega pecao nisam,
pa me zanima ima li ko da peca na kolo,i koji bi bio najbolji stap za kolo,

BISTRO!!!


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la Seha » 16 ruj 2011, 13:47

Ja sam banjalucko kolo "upario" sa shimano hyperloop mach stapom 14" stopa, brze akcije i sve za 10.
Vidio sam na vodi da dosta raje koristi bolonjeze 5-6 metara duzine.
slika

borac04
Početnik
Postovi:4
Pridružen/a:17 kol 2011, 00:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la borac04 » 17 ruj 2011, 01:43

ej Seha druze,hvala puno na informacijama,
valjda cu i ja nesto da napravim sa kolom i stapom,
pozdrav i bistro

poppop
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:18 lis 2011, 21:58
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la poppop » 19 lis 2011, 23:44

Prijatelju štap imaš u svakoj malo bolje opremljenoj prodavnici kupiti, cijena od 80KM pa nadalje zavisi od proizvođača i dužine.
Kad ti neko sve namontira (spremi štap za pecanje) tek onda nastaju problemi.Uz najbolju volju i želju bit će ti potrebno petnestak dana da naučiš zabacivati a prvu ribu uvat ćeš tek dogodine dok stekneš iskustvo.
Bistro

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la rusko » 20 lis 2011, 05:37

poppop je napisao/la:Prijatelju štap imaš u svakoj malo bolje opremljenoj prodavnici kupiti, cijena od 80KM pa nadalje zavisi od proizvođača i dužine.
Kad ti neko sve namontira (spremi štap za pecanje) tek onda nastaju problemi.Uz najbolju volju i želju bit će ti potrebno petnestak dana da naučiš zabacivati a prvu ribu uvat ćeš tek dogodine dok stekneš iskustvo.
Bistro
Potpisujem... mene su (doduse kao malog) pokusali nauciti... i poslije me jedva odpetljali...

Ali nije nemoguce, samo polako i treniraj! Doduse nije bas dogodine da ces cekati na ribu, prije se radi o dan-dva treninga.
A poslije vidjeces da je sistem jako efikasan ;-)
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la Seha » 20 lis 2011, 11:27

Ko zeli ubrzati vec "prognozirano" vrijeme za ribolov sa banjaluckim kolom neka ukuca i pogleda par video instrukcija casting with centerpin na you tube. Siguran sam da ce u vrlo kratkom roku savladati ovu tehniku. Ko ima 2 lijeve njemu je potrebno 2 zivota.
Centerpin je engleska masinica koja se koristi za ribolov plovkom na rijekama i nije nista drugo nego naprednija varijanta BL kola. Razlika izmedju te 2 masinice je u tome da je kalem okrenut linijski uz stap kao masinice za musicarenje ima rucku i kocnicu. Tehnika zabacivanje je indenticna i da porebno je vrijeme da bi se stekla rutina kao u svemu ostalom sto radimo prvi put u zivotu.
Ja nisam lovio sa BL kolom zadnje 2 sezone i sigurno bi mi trebalo pola sata da se upucam da zabacujem precizno i dovoljno daleko, ali kao i sa plivanjem nikad nezaboravis u potpunosti samo je potrebno malo vremena da dobijes osjecaj. Ja iskljucivo koristim zabacaje sa strane kada lovim blize obali, a ovaj sa klipa kada lovim malo dalje a to je ca. 20 - 25 metara od obale. Tu mi je negdje limit mada am gledao raju koja je odrasla i iskljucivo lovi ovom tehnikom da zabacuju dosta preko te daljine.
Meni je licno najveci ceif zagaziti i pustati niz maticu. Jedino tako imam vremena zapaliti i cigaru ;)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9vkBq2-o ... re=related[/youtube]
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la rusko » 20 lis 2011, 12:42

Zar ne bi dvorucni musicarski stapovi mogli biti jako dobri za ovu tehniku...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la Seha » 20 lis 2011, 13:33

Mech stapovi brze akcije su idealni. Narocito stapovi poput hyper loop-a koji imaju vrsnu akciju zbog energicnosti koja je potrebna za zabacaj. Nisam siguran ali mislim da su dvoruzni musicari semi parabolici i nemam pojma kako se to odrazilo na ribolov sa kolom. Mislim moze sa svim i svacim vecina raje koristi bolonjeze teleskope vake nake. Ja samo kazem meni se super pokazalo za mach stapom od 14 stopa. Sve je to do ribara cime raspolaze na to se navikne i kune se da je to to.
Ja nisam probao sa drugim stapovima loviti sa kolom tako da nisam bas kompetentan
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la angler » 27 lis 2011, 04:42

Ljetos sam na moru gledao tipa kako varalicari sa BK. Odleti onaj vobler u ... a meni ostade samo da se cojku duboko <juma>
Mene ne bi ni Aleksandar Makedonski otpetljao <valjanjeodsmijeha>

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 08:58

Sa kakvim je stapom lovio. Garant teleskop. Sve je to rutina i sinhronizacija pokreta. Ukoliko se kolo dugo nekoristi savijet rastavite i kapnite po kap ulja u lezaje. Stajanjem znaju zapeci. Moze i kap rakije ako tu "falinku" skontate tek na vodi :wink:
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la angler » 27 lis 2011, 09:14

Klasicni dvodjelni spinerski stap, 3m cca 40gr.
U Skenderiji vidjeh BK, svidjeo mi se na prvi pogled i zao mi bi sto ga ne uzeh, za vitrine bar.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 11:01

Ja sam ga uzeo cisto jer je to nas brend k"o mlin za kafu bakrena dzezva i sl.
Super mi se pokazao za potoke i rijeku troting (voznja) metodom bas je cejf. Meni je islo malo na zivce nedostatak rucke pa sam rastavio jednu musicarsku rolu i prebacio sa nje 2 rucice od ruzinog drveta. (samo tisu misu ako me cuju rusko i montana i drvo i kamenje ce na mene :) )
I ovako sa rucicama je super balansirana ali se treba prije busenja dobro sve premjeriti sublerom da bude u osi i nema problema.
Kupices drugi put akb. Moje je original made in Banjaluka od poznatog majstora Sefketa prezimena se nemogu sjetiti ali znaju ga svi stariji Banjalucki ribari. Slikam pa postavim
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la angler » 27 lis 2011, 16:18

Ako je ovo sto si nekad davno postavio onda je to isto koje sam gledao u Skenderiji. Direkt iz BL, a zaboravih ko ga pravi, lagan ko perce, dva kuglagera, odrzavanje haman "0".
Ma iz tog razloga i ja htjedoh...tradicija brate mili... priglavci, kahveni mlin, banjalucko kolo pa i nakurnjak....sve ima svoju pricu :grin: <championvanja>
I kad se sretnemo ima da me naucis kako se barata sa njim...mislim na BK :grin:

I jos jedna friska anegdota...dodjem kod Boleta u radnju i onako sa vrata...u jbt jest ti dobro ovo banjalucko kolo....te ce mi on...e svaka ti cast, jedan od 5 ljudi koji su mi usli u radnju i da znaju za BK. Vala sam se iznenadio da tako malo ljudi zna i sto je najveci cirkus (ajoj sad ce navaliti i na mene) skoro svi musicari su imali komentar....joooj cekrka, mrak mrakova, lagan ko perce...ko ga proizvodi :135: <valjanjeodsmijeha>
A fakat...uz malu modifikaciju drzaca bio bi odlican large arbour cekrk <jelmekotrazio>

slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 21:44

Ja i zaboravio da sam postavljao vec sliku. Ovaj fol karbon na cepu lezaja sam ja zalijepio i dodao u medjuvremenu jos jednu rucku od ruzinog drveta na drugu stranu. Ja sam kontao cak da mu promjenim drzac za stap (neda mi djavo smirom) ,al kad sam uzimao mjere sve ga nesto gledam i bi mi ga zao. Bilo bi dosta lakse sa njim baratati da ide na stap poput centerpina cak sam kontao da mu napravim i borbenu kocnicu koja nije potrebna za samu borbu koliko kad izvadis ribu i zelis odloziti stap. Tada se kolo zna samo od sebe krenuti odmotavati i bespotrebno upetlja. Mozda ima i za to neki fazon ali ja sam samouk sa ovom masincom pa deveram kako znam i umijem :)
Nije frka lovicemo pa taman na omotac ;)
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: izbor stapa za banjalucko kolo

Post Postao/la rusko » 27 lis 2011, 22:14

Dizajnom je fantastican za musicarski cekrk... Sto Seha kaze, dodati mu kocnicu, malo ga prosiriti, "produbiti" ali na V fazon da sto vise moguce zadrzi prvobitnu formu... i eto nam "domaceg dizajna" sa kojim bi se ponosili... Posebno odredjene malenkosti iz Bendzelajt sitija <flag>
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i mašinice”