Feeder method

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
astoraurora
Nobelovac
Postovi:1229
Pridružen/a:04 kol 2008, 23:59
Lokacija:TZ
Kontakt:
Feeder method

Post Postao/la astoraurora » 25 kol 2010, 22:43

Vidim niko još nije o ovj tehnici, a svijetu ribolova je veoma zastupljena. Volio bih da cujem od nekog, da li je probao ovu tehniku ribolova (feeder), šta misli o istoj....ma, jednostavno sve o ovoj tehnici

FEEDER
FACEBOOK - FeederTeamTZ Astor


Avatar
astoraurora
Nobelovac
Postovi:1229
Pridružen/a:04 kol 2008, 23:59
Lokacija:TZ
Kontakt:

Re: Feeder method

Post Postao/la astoraurora » 25 kol 2010, 23:01

Evo jedan video koji lijepo pokazuje šta i kako se peca feeder tehnikom. Jedan štap, lijepa krma, nema kviska.... i to je to:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_wkw6kHUHOQ[/youtube]
FACEBOOK - FeederTeamTZ Astor

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Feeder method

Post Postao/la Seha » 26 kol 2010, 11:42

Ja fedderom lovim svako proljece.. Jako efektivna i interesantna tehnika u ribolovu na ciprinide narocito za: sarana,linjaka,deverike,karasa,babuske itd.
slika

Avatar
astoraurora
Nobelovac
Postovi:1229
Pridružen/a:04 kol 2008, 23:59
Lokacija:TZ
Kontakt:

Re: Feeder method

Post Postao/la astoraurora » 26 kol 2010, 21:01

Da, interesantna tehnika, kao što kažeš. Prilično jednostavna i efikasna; nema kviska, na podvezu se veže jedna udica, koristi se uglavnom jedan štap. Sve do sada videa koja sam pronašao o ovoj tehnici vidio sam da ribari koriste samo jedan štap, a i u razgovoru sa ljudima od struke, rečeno mi je da ako se odlučim preči na ovu tehniku maksimalno se mogu koristiti dva štapa.
FACEBOOK - FeederTeamTZ Astor

Avatar
astoraurora
Nobelovac
Postovi:1229
Pridružen/a:04 kol 2008, 23:59
Lokacija:TZ
Kontakt:

Re: Feeder method

Post Postao/la astoraurora » 27 kol 2010, 11:45

FACEBOOK - FeederTeamTZ Astor


Avatar
astoraurora
Nobelovac
Postovi:1229
Pridružen/a:04 kol 2008, 23:59
Lokacija:TZ
Kontakt:

Re: Feeder method

Post Postao/la astoraurora » 27 kol 2010, 11:53

FACEBOOK - FeederTeamTZ Astor

Avatar
astoraurora
Nobelovac
Postovi:1229
Pridružen/a:04 kol 2008, 23:59
Lokacija:TZ
Kontakt:

Re: Feeder method

Post Postao/la astoraurora » 27 kol 2010, 11:54

FACEBOOK - FeederTeamTZ Astor

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Feeder method

Post Postao/la Seha » 27 kol 2010, 13:14

Dva stapa su idealna jer mozes loviti sa 2 vrste suhe hrane i razlicitim mamcima. Dosta se prije skonta sta bolje radi taj dan.
slika

aidin
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:14 srp 2009, 01:13
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Feeder method

Post Postao/la aidin » 20 lis 2010, 02:23

Pozdrav Raji kazu da je ova Korpica (Hranilica) cudo pa me interesuje na kojoj Vodi ona prolazi da li je neko sa ovim Sistemom probao na Drinskom Jezeru i da li tamo funkcionise na Ploticu i Skobalja i koja bi Primama mislim na vrstu bila adekvatna i imali neka Caka vezana za ovaj Sistem koja bi nama Pocetnicima mogla pomoci?

Avatar
astoraurora
Nobelovac
Postovi:1229
Pridružen/a:04 kol 2008, 23:59
Lokacija:TZ
Kontakt:

Re: Feeder method

Post Postao/la astoraurora » 29 lis 2010, 21:35

Što se tiče ove tehnike - feeder method, može se koristiti na svim vodama - i stajače i tekučice, pa samim tim i Drini. Peca se jednostavno kao i sa uobičajen način dubinkom, s tim da kod ove tehnike, kada si na tekučici štapove postavljaš što više uspravno(od 45 - 90 stepeni) u odnosu na vodu, radi manjeg otpora najlona od tok vode. Može se kao što je to i uobičajeno na tekučicama zabacivati "malo nizvodno". Hranilica (korpica, sepetić) se postavlja iznad udice, tako da voda hranu nanosi na samu udicu - mamac. Obično na tekučicama udaljenost od hranilice do udice idem sa najmanje 60 cm, a može i duže, neki čak postavljaju i na udeljanost od 120 cm. Zabacuješ, lagano nategneš, dobrim dijelom voda to odradi sama i čekaš udarac. Vrhovi feeder štapova su jako osjetljivi, a u isto vrijeme i jaki za dobre kontre i izvlačenje i veće ribe.
Što se tiče hrane, prehrane, primame, ja najčešće koristim GICA prehrana ima ih više vrsta (1 kg - 4 - 6 KM). 1 kg ove primame, koju "pripremim" sa vodom na kojoj pecam pravim malo suhlju - pogotovo na stajačim vodama jer brže i bolje se raspada u vodi, pravi oblak, koji veoma efikasno i brzo privlači ribu. Na tekučicama pripravljam malo gušću, vlažniju primamu, jer tekučice brže raznose primamu. 1 kg primame mi bude dovoljan za cijeli dan pecanja i to koristeči dva feeder štapa, znači dvije hranilice....

Toliko za sada, ako te još nešto interesuje, slobodno pitaj.
Samo ću ti još reči, kako sam ove godine prešao na ovu tehniku, nema te sile da se ikad vratim na staru tehniku dubinskog pecanja. Čak sam i plovkarenje, koje sam inače preferirao, zanemario i u potpunosti sam se zarazio ovim načinom pecanja. Pecao sam sa ovom tehnikom na Drini, Savi, jezeru Modrac, jezeru Snježnici i mogu se iskreno pohvaliti izvanrednim rezultatima i ulovom, a o osječaju kada se zakači dobar komad i kad ga vučes prema obali sa ovakvim štapovima to je neopisivo....treba doživjeti....

(pogledaj prvi video gore (ali i ostale), on ti baš lijepo pokazuje o načinu pecanja feeder tehnikom)
FACEBOOK - FeederTeamTZ Astor

Avatar
astoraurora
Nobelovac
Postovi:1229
Pridružen/a:04 kol 2008, 23:59
Lokacija:TZ
Kontakt:

Feeder tehnika-malo dubinac a pomalo i "plovak"

Post Postao/la astoraurora » 16 pro 2010, 22:36

Veoma davno engleski ribolovci su na reci Temzi počeli da koriste hranilice različitih oblika. Uglavnom su to bili cilindrični tipovi napravljeni od plastičnih viklera ili sitne žičane (sito) mreže. Pošto se to pokazalo kao veoma uspešno, ova tehnika je dalje počela da se razvija i usavršava, da bi konačno dostigla današnji oblik. Svaki fideraš će vam ukratko opisati ovu tehniku kao integrisanu tehniku dubinskog i plovka. Ona to stvarno i jeste jer je zadržala karakteristike i upotrebljivost dubinke a putem osetljvih vrhova u boji dobila i finese plovka.

Feeder tehnika ima mnogo prednosti u odnosu na sve ostale tehnike. Putem hranilice, hrana i mamci u svim oblicima (brašnasta, zrna-partikli, živi-crvići, kasteri, seckane gliste, fuj), mogu se veoma precizno plasirati čak i na velike daljine (preko 60,70 metara). Dakle hrana se može koncentrisati na određenom malom prostoru, što u većini slučajeva veoma brzo privuče jata riba i izazove pravu euforiju tako da se može jako dobro loviti. Signalizacija udarca ribe se ostvaruje pomoću tankih, uočljivo obojenih vrhova od fiberglasa (mekši-savitljiviji) i karbona(tvrdi-kruti), na jedan veoma interesantan i pre svega efikasan način, a doživljaj je takav da se može porediti sa osećajem koji imate kada lovite na plovak.

Ova tehnika je podjednako uspešna na svim tipovima voda od jezera, kanala i reka, a može se loviti riba svih veličina od najsitnijih pa sve do onih kapitalnih. Feeder je malo zahtevniji od svih drugih tehnika sa kojima je dosta sličan (dubinsko, meč) ali sa druge strane ima i mnoštvo finesa koje su još veći izazov da se oprobate. Za početak će vam trebati jedan štap dužine 3,60 ili 3,90 m, težine bacanja oko 70gr ako pecate na stajaćim, odnosno oko 150gr ako pecate na tekućim vodama, jedna solidna meč mašinica, tonući najlon (u deklaraciji piše na engleskom sinking) prečnika 0,16-0,18, nekoliko hranilica sa otežanjima oko 20gr za stajaće vode i od 60gr pa na više za tekuće vode, nekoliko virbli sa i bez kopče, držač, posuda za hranu, malo hrane i mamaca i …žurka može da počne. I verujte…ko jednom proba fider, sve drugo više nije interesantno.

Nenad Kostadinović

pobjednik Feeder Kupa Bistro-Bovansko jezero
FACEBOOK - FeederTeamTZ Astor

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Feeder method

Post Postao/la masterbih » 16 pro 2010, 22:48

Nenad Kostadinović je izuzetan ribolovac, a i kolega.
Dugo vremena je prvak Srbije u fider tehnici, a njegovi tekstovi su izuzetno cijenjeni po raznim ribolovackim casopisima.

Sto se tice fider tehnike, ko je proba, taj sigurno ostaje vezan!
Na prvi pogled izgleda bezveze i ne zanimljivo, ali kad probate...

Fider (Feeder) Tehnika - Metod (Method)

Avatar
astoraurora
Nobelovac
Postovi:1229
Pridružen/a:04 kol 2008, 23:59
Lokacija:TZ
Kontakt:

Re: Feeder method

Post Postao/la astoraurora » 17 pro 2010, 19:37

Tekst je tako dobar o feeder method pecanju, pa sam ga prenio u cijelosti sa prethodnog linka. Na odločan način približava ovu tehniku pecarošima, pa bih volio da ga podijelim sa drugima:

Feeder tehnika (Fider) je jedna od najzanimljivijih sto su potvrdili mnogi svjetski priznati ribolovci.
Ova tehnika je za one koji zele u kratkom vremenskom roku upecati sto vise ribe, kako manjih tako i vecih primjeraka uz neke korekcije naravno.
U ovo sam se uvjerio tek nakon sto sam detaljno proucio ovu tehniku, a za to mi je dosta posluzilo znanje engleskog jezika jer na nasem jeziku i nema mnogo clanaka, ali zato sam tu da to podijelim sa vama.
Fider sam takodje testirao i na skobalju jer sam se zadesio na rijeci Bosni kod Doboja (Avgust 2010) kad je veliki broj plovkarosa pokusavao da ulovi ovu ribu, ali bez uspjeha.
Ja sam na feeder ribu vadio svaki zabacaj, prosjek je bio 1 riba svakih 2 minuta, nakon 3 sata pecanja otisao sam zadovoljan kuci, a sve ribe sam vratio nazad u vodu na zaprepastenje mnogih pecarosa.
Neke stvari je tesko objasniti vecini, ali to cu u nekom drugom clanku.
Na feeder se uspjesno lovi deverika, sljivar, babuska, plotica, saran, skobalj, a moguce je loviti i grabljivice poput soma, smudja, stuke itd..
Mnogi pecarosi love sa hranilicom, ali zapravo neznaju kako u potpunosti iskoristiti ovo mocno oruzije.
Feeder - fider je tehnika sportskog ribolova u kojoj je svojstvena upotreba hranilice.
Mnogi zakleti plovkarosi ili sarandzije su presli na ovaj mnogo zanimljiviji i aktivniji vid pecanja upravo iz
razloga sto je potpuno drugaciji od standardnog i lovi mnogo vise ribe u svim uslovima.

Feeder stapovi:

Fider stap je prepoznatljiv po izrazajno obojenim vrhovima, ili imaju vise razlicitih boja, a izradjeni su od karbona ili fiberglasa te su jako osjetljivi kako bi sto bolje prenijeli udarce.
Izbor stapa ovisi o velicini ribe te nosivosti hranilice, za rijeke je bolji malo jaci stap, dok za mirnije vode poput jezera je idealan osjetljiv stap. Uz pravi fider stap se pretezno dobije dodatno jos 2 vrha u drugim bojama i drugim jacinama.
Hranilice:
Danas u ponudi imamo veliki izbor hranilica, a dijele se na tri kategorije:
- Kavezne hranilice
- Zatvorene hranilice
- Metod hranilice
Kavezne hranilice po samom i nazivu su izradjene od plasticnih ili metalnih mreza sa ili bez otezanja.
Kavezne ili mrezaste hranilice se i najvise koriste na svim tipovima voda i terena te su idealne za prezentaciju
hrane sitnije granulacije.
Zatvorene hranilice su pretezno izradjene od plastike koje mogu, a i ne moraju imati cepove sa jedne i druge strane, a koriste se za mamce poput crvica, kastera, larvi te jos mnogih drugih mamaca.
Metod hranilica se pretezno koristi za lov sarana jer ima mogunost da se na nju stavi prihrana vece granulacije kao sto su komadi ili citave boile, peleti, razno zrnevlje, ali takodje i sitna granulacija prihrane.
Metod hranilica je pretezno pravljena sa tubom kroz koju se provlaci najlon ili struna, a moze da ponese vecu kolicinu primame.

Prezentacija i sistemi:
U feeder tehnici se pretezno koriste najloni promjera 0.16-0.22mm, ali to varira od uslova.
Za krupniju ribu najlon ide i do 0.30mm dok za sitniju cak do 0.10mm.
Kada je rijec o predvezima oni mogu biti precnika kao i osnovni najlon, ali i nesto tanji, naprimjer ako nam
je osnovni najlon 0.20mm neka optimalna debljina predveza bi bila 0.16mm.
U method tehnici mozemo takodje koristiti saranske predveze sa dlakom ili bez.
Duzina predveza varira od uslova i ribe koju ocekujemo ili ciljano lovimo, ali pretezno su nesto kraci za razliku od obicnih dubinskih sistema te iznose oko 15-25cm.
Takodje su efikasni i duzi predvezi do nekih 50cm kad je u pitanju mirnija voda, a u brzoj vodi je potrebno predvez dodatno otezati sa olovnim sacmicama ili posebnim materijalom koji se koristi u te svrhe pretezno
u saranskom ribolovu.
Takodje se moze dodati power gum ako ocekujemo vecu ribu, a imamo tanak najlon, ova guma ce
amortizovati pumpanje vece ribe i tako nas spasiti od iznenadnog kidanja pribora.
Pri izboru udice za feeder se treba fokusirati na mamac i njegovu velicinu.

Taktika i trikovi prilikom ribolova:
Glavno pravilo je zabacivati hranilicu na isto mjesto zato sto stalnim izvlacenjem i zabacivanjem ujedno i krmimo ribu na malom prostoru sto nam daje vece sanse da uzme nas mamac na udici.
Prilikom pecanja na fider imamo mogucnost dalekih zabacaja i to treba iskoristiti, a pozeljno je i oznaciti mjesto na koje zabacujemo pomocu markera koji se koristi u saranskom ribolovu kako bi se oznacilo hraniliste tj. mali prostor na kojem je krma.
Ako pecamo na jezeru ili mirnijoj vodi mozemo nakon 1-2 minuta lagano povuci hranilicu kako bi se hrana oslobodila iz nje i tako dodatno zainteresovala ribu, dok se ovaj sistem ne preporucuje na rijekama sa brzim protokom vode jer tu voda sama ispira prihranu.
Na mirnijim vodama hranilicu treba izvlaciti i mijenjati na svakih 10-20 minuta u zavisnosti od strukture primame koju koristimo, dok na rijekama ide svakih 3-5 minuta.
Na rijeci se stap postavlja uspravnije kao kod normalnog dubinskog sistema jer polozen stap stap stvara otpor struji zbog najlona koji je u vodi, dok na jezerima i mirnijim mjestima ide pod uglom od 45° stepeni ravno naspram vode kako bi sto bolje prenio udarce.
Od feeder prihrane mozete koristiti kupovne provjerene smjese kao sto su: Van Den Eynde, Maros, Mainline, Dynamite baits, Sensas, Nutrabaits i mnoge druge koje nose oznaku feeder.
U svaku od ovih fider hrana mozete umijesati crvice, gliste, razno zrnevlje te mnoge druge prihrane koje se koriste u normalnom ribolovu.
FACEBOOK - FeederTeamTZ Astor

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Feeder method

Post Postao/la masterbih » 17 pro 2010, 21:45

Nije problem, svedno sam ga ja i pisao hehe..
astoraurora je napisao/la:Tekst je tako dobar o feeder method pecanju, pa sam ga prenio u cijelosti sa prethodnog linka. Na odločan način približava ovu tehniku pecarošima, pa bih volio da ga podijelim sa drugima:

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Feeder method

Post Postao/la masterbih » 15 vel 2011, 00:12

Team DAIWA - Heavy Feeder
Pkovanje 2 metra hehe..
slika

Prvi pogled..
slika
Fantasticna i cvrsta futrola
slika
Nemoguce cvrsta cak i kad stanes nogom na nju
slika
slika
Ljepotan..
slika
slika
slika

Vrhovi za sve uslove: 1,5oz 2,5oz 3,5oz i 4oz
slika
slika
slika
slika

<championvanja>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike, sistemi i mamci za pojedine vrste riba”