mrena, skobalj...na plovak...kako?

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

pocetnik
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:12 tra 2007, 17:51
Lokacija:Trenutno BRCKO/DUBRAVE
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la pocetnik » 15 sij 2008, 12:42

Prosle godine sam imao dvije mrene na udici. Prvi put sam mislio da je neki som preko 5 KG. Pa vuci ovamo, tamo (naravno jos se tu pridoda neiskustvo, odnosno pocetnicko iskustvo) i na kraju mrena. Poslije na vagu 1.6 KG i to mrena. Naravno, pomalo razocaran sto nije som ali opet i to je ulov. Pravi borac.... barem sto moje iskustvo govori....


Avatar
a_elvir
Haman Štela
Postovi:59
Pridružen/a:17 lis 2007, 10:55
Lokacija:Zivinice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la a_elvir » 15 sij 2008, 14:29

Ja sam ovu izvukao na pribor kojim lovim skobalje samo sto je najlon bio malo jaci 0,20 sa predvezom 0,18, stap 4,80 metara i vjeruj mi da me polijepo namucila obzirom na uslove koji su bili na vodi.Vidi se iza leđa.
BISTRO
-... .. ... - .-. ---

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 15 sij 2008, 17:01

Ja sam mrenu samo jednom lovio kod Gorazda i bez daljnjeg borac je na adekvatan pribor za cistu 10-ku.
Prosle godine sam je imao namjeru loviti na Uni ali je vodostaj bio katastrofa pa mi je Diver savjetovao da nepokusavam jer su se mrene povukle u slapove dalje od terena na kojim smo je ocekivali.
Akobogda sljedece ljeto necu masiti izletiti sa Herom da mi demonstira lov zastavicom na Bosni. A ja cu definitivno probati sa paletama boilima i klasicnim sistemima za lov sa mamcem na dlaci.
U BiH niko nelovi sa saranskim sistemima mrenu tj. boilima i paletama montiranim na dlaku sa sistemom samoubadanja. Tako se jako uspjesno mogu selektivno loviti veci primjerci.

Bistro
slika

Avatar
StariAlas
Piskaralo
Postovi:234
Pridružen/a:16 lip 2006, 19:17
Lokacija:na obali ili u camcu!!!
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la StariAlas » 16 sij 2008, 06:08

BISTRO,
Zadnja izmjena: StariAlas, dana/u 26 ožu 2008, 15:58, ukupno mijenjano 1 put.
StariAlas

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la enko » 16 sij 2008, 18:54

Po mom misljenju mister Sehovic najveci primjerci mrene se mogu dobiti na zastavicu jer je prikladna za lov na mjestima gdje nijedna druga tehnika je skoro pa nemoguca.Kao mamac najbolje sam prolazio na hljeb i na goljeza crni debeli crvi koji se nalaze kraj potoka u mulju ispod lisca.


pocetnik
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:12 tra 2007, 17:51
Lokacija:Trenutno BRCKO/DUBRAVE
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la pocetnik » 16 sij 2008, 19:28

Ja je stvarno nikad ciljano nisam lovio. Gledao sam da je ljudi dobivaju na sir (edamer - jer je cvršci i duže stoji na udici). Dva primjerka koja sam dobio su preko 1.5 KG. Jedna je uzela na dva rovca koja sam spremio ne bi li uzeo som ih, a druga je uzela na durdubaha. S tim sto je ova durdubaha uzela iza 11 sati navecer....

Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la hero » 16 sij 2008, 19:39

ENKO JE U PRAVU, ZASTAVICA JE ODLICNA ZA KONTROLU MAMCA PROTOKA DUBINE ITD. 0.18mm 8 UDICA SIR I MRENA OD 3,800gr.
Bistro BiH NTV Hayat

alar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la alar » 16 sij 2008, 21:06

BISTRO RAJA ENKO JA SAM TEBE JEDNU NOC PITAO NA CHAT-u DA MI OBJASNIS KAKO USTVARI TA ZASTAVICA STA JE TO UPSTE I NA KOJI NACIN TO FUNKCIONIRA.JER VIDIM TI GOVORIS DA JE MOGUCE KORISTITI SKORO NA SVIM TERNIMA PA MEZANIMA DALI BI TO MOZDA PROSLO U JEDNOM UNSKOM SLAPU(BRZAKU)KOJI NA NEKIM MJESTIMA ZNAJU BITI DOSTA DUBOKI SA SUPER JAKIM STRUJAMA .ETO TO SAM TE HTJEO ONAKO ZAMOLITI DRUGARSKI PA AKO TI NIJE STA DA MENI(NESMIJEM RECI NAMA KOJI NEZNAMO)KOJI NEZNAM TO MALO PROBAS OVAKO PISANIM TEKSTOM POJASNITI :D.POZNAVAJUCI TEBE KAO JEDNOG PRAVOG I ISKRENOG RIBOLOVCA NADAM SE DA CES TO I URADITI BISTRO ENKO I JA SE EVO SPREMAM DA IDEM KUPOVATI ZASTAVE

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la enko » 17 sij 2008, 01:00

Alar unski brzaci su idealni za zastavice.Eh sad ja nisam nesto vjest na rjecima al rado cu pokusati da ti objasnim a sto izostavim nesumnjam da ce Hero da dopuni.Za lov zastavicom idealan stap ti je od 4,5 metra pa nadalje neke tezine do 300 grama i sa masinicom spustenom sto nize rucki stapa jer tako dobijas najbolji balans.Zastavica ima namjenu da mozes kontrolisati olovo da li je na dnu ili je odignuto od dna.Zastavicu vezujes na najlon kao sto vezujes granicnik za klizni plovak stim sto koristis deblji konac i jaci boja da ti je lahko uocljiv stim sto ostavis po obja kraja do nekih 4 cm da leprsaju..Ako lovis na lakse mamce hljeb crve sir ide ti montaza udica onda na nekih 20-25 cm stavljas okruglo olovo od 3 do 7 grama zavisno od dubine i brzine vode.Zabacaj vrsis malo uzvodno ne previse i tad ti stap vecinom mora da bude u polozaju 110% uodnosu na vodu.Kao i kod plovka kako kako opustas najlon tako i stap priblizavas blize vodi.Kaziprst je uvijek na najlonu da bi mogao osjetiti putanju olova i udar ribe uz konstantan pogled na zastavicu.Iskusniji ribolovcu uzimanje ribe vide okom prije vec sto i osjete na kaziprstu.Sa stapom od 4,5 metara praktikuj da lovis do 10 metara duzine da bi sto pravilnije mogao voziti zastavicu.Sto je veci stap tako je i mogucnost lova na vecoj duzini povecana.To uopce nije neko mudro slovo i dovoljan ti je jedan dan da savladas tu tehniku lova.Bitno je znaci da ti je zastavica uvijek na povrsini vode da osjetis nacin kretanja olova po dnu i vjeruj mi ulov mrene ako je tu ima je zagarantiran.

Evo ti i slike montaze zastavice nacin vodjena i otprilike gdje masinica treba da bude.

Vezanje zastavice:

slika

Vozanje zastavice:

slika

Montiranje masinice:

slika

Nadam se da ti je ovaj moj post bar malo pojasnio ovu tehniku ribolova.

alar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la alar » 17 sij 2008, 14:19

BISTRO RAJA!! ENKO LIJEPO SI OVO POJASNIO NEMA STA NADAM SE DA CU JEDNOM KAD BUDEM KOD KUCE U KRUPI ISPROBATI OVAJ TVO J SISTEM JER UNA KOLIKO JE GOD BOGATA MLADICOM,LIPENOM,PLOTICOM,PASTRMKOM I DRUGIM VRSTAMA BOGATAJE I MRENOM A VECINA RIBARA KOJE JA POZNAJEM NE LOVE GA CILJANO HVALA JOS JEDNOM BISTRO

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la enko » 17 sij 2008, 17:56

Alar zastavicom mozes da lovis i drugu ribu ne samo mrena.Ja sam lijepe primjerke klena dobijao loveci na zastavicu

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re:

Post Postao/la soha » 23 lis 2008, 02:28

Seha je napisao/la:Ja sam mrenu samo jednom lovio kod Gorazda i bez daljnjeg borac je na adekvatan pribor za cistu 10-ku.
Prosle godine sam je imao namjeru loviti na Uni ali je vodostaj bio katastrofa pa mi je Diver savjetovao da nepokusavam jer su se mrene povukle u slapove dalje od terena na kojim smo je ocekivali.
Akobogda sljedece ljeto necu masiti izletiti sa Herom da mi demonstira lov zastavicom na Bosni. A ja cu definitivno probati sa paletama boilima i klasicnim sistemima za lov sa mamcem na dlaci.
U BiH niko nelovi sa saranskim sistemima mrenu tj. boilima i paletama montiranim na dlaku sa sistemom samoubadanja. Tako se jako uspjesno mogu selektivno loviti veci primjerci.

Bistro
bistro....ja sam na klasicni saranski sistem na rijeci bosni dobio mrenu 3,30 kg, na boilu precnika 12 mm...nisam isao ciljano na mrenu nego na sarana i nakon poduze borbe sam se razocarao jer je na udici bila mrena a ne saran koga sam ocekivao...tako da pouzdano mogu reci da se mrena moze loviti i na dlaku...doduse puno bolji rezultati su bili na plovak, a od mamaca sir gauda...ili vece pahulje hljeba ili (korice)...

Pike BL
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:12 tra 2009, 21:36
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: mrena, skobalj...

Post Postao/la Pike BL » 13 tra 2009, 18:41

Bistro majstori.Pozdrav iz italije od novog clana sa Vrbasa(BL).Trenutno ne pecam zbog posla(kamiondzija)ali gledam ove Evropske rijeke Una je stvarno jedina izvinjavam se mome Vrbasu(kuca mi je pored Vrbasa)imao sam vikendicu na Uni uzvodno od Bosanskog Novog prelijepa rijeka i kceri sam dao ime Una :D .Pecao sam na Drini Bosni Savi Dunavu u Makedoniji Hrvatskoj Italiji Njemackoj itd.Najvise mi se dopada lov ribe na plovak bolonjezom mada me zanimaju i druge tehnike ribolova pogotovo takmicarski ribolov(plovak)i pratim svjetska i domaca zbivanja u ovom sportu.Inace mogu vam reci da je Vrbas prebogat ribom ito krupnom(skobo plojka mrena nosara klen).Ja inace pokusavam spojiti iskustva iz takmicarskog i klasicnog ribolova (meka i nacin prihrane)i mogu vam reci proslog ljeta za par dana probe rezultati su bili izuzetni.Pa ako neko zeli da malo razmjenimo iskustva izvolite.toliko za sada, jos jednom pozdrav svima i bistro.

Pike BL
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:12 tra 2009, 21:36
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: mrena, skobalj...

Post Postao/la Pike BL » 13 tra 2009, 19:11

bistro
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: mrena, skobalj...

Post Postao/la senad » 13 tra 2009, 22:37

Bistro, Pike, i dobro došao na forum!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike, sistemi i mamci za pojedine vrste riba”