moja ladja

Moderator/ica:emin

Odgovori
Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: moja ladja

Post Postao/la Seha » 17 pro 2014, 11:31

Dobro je znaci nestarim.. Uh pade mi kamen sa srca. <valjanjeodsmijeha> . Vec sam se utrto da se nepropbudim jedno jutro kao stari ters, kao neko od onih mojih komsija iz djetinjstva kojim su smetale sve nase djecije igre oko zgrade gdje sam zivio.

Rusko to je super za transport od auta do vode.. Meni je problem buraz transport autom.. Prebacio sam ga sa jezera na krovu pasata karavana. Znas kako je to dugo auto, a kanu je bio metar ispred haube i bar 2 metra iza auta.Doslovno sam ciljao izmedju precki volana cestu. Strah te i pogledati, a kamoli voziti tako :grin: .. Kad sam ga "opituro" na vodu sam ga prebacio sa auto prikolicom i licio sam na voz. Auto + 5 i kusur metara kanu. Sreca pa mi je voda blizu.. Njemu vise nema mrdanja jer ga je pravo gutavo transportovati zbog duzine.

I meni je lov bio super, ali se do onog momenta dok neko nepovuce oroz.. Cesto sam do rata sa rodjakom isao u lov na "domuze" sve dok jednom prilikom nisu ubili srnu..U stvari ja sam bio samo kerovodja :grin: i odgovoran da pse odvedem na trag divljaci nakon toga se ispenjem na dogovorenu cuku zapalim vatru i eventualno deda Junuza koji je tad imao skoro 80 okrenem u pravcu u iz kog prema nama nekad psi okrenu divljac.. Tu je bilo takvih scena i provala za knjigu napisati.. Ta me je srna sjebala skroz.. Prvi sam dosao sa psima do nje i kada sam je vidio ranjenu kako izdise i vidio suze kako lije vise nikad nisam otisao sa njima.. Ribolov je super. Svi mi imamo sansu svom ulovu podariti ili oduzeti zivot i to je jedna privilegija koju ja izuzetno cijenim jer po gestama covjeka po ulovu mozes skontati ko je ta osoba ispod koze.Nekazem da ribu netreba uzimati i za hranu naprotiv vec sam odnos prema ulovu pustili je ili ubili treba po meni biti na najhumaniji nacin i sa sto manje patnje i stresa za ulov. Kad dignes pusku prema lovini nema vise nazad.
slika


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: moja ladja

Post Postao/la tommylee » 17 pro 2014, 13:47

Seha kanu ti je za deset!
I ja maštam o nekom kajaku ali o tome jednog dana.
Što se lova tiče mene to ne privalči ni jedne sekunde,koju šansu imaju životinje pored današenje vatrene moći?
Da se pitam samo luk i strela i bez čeki,pa budi faca!

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la Clavis » 17 pro 2014, 14:28

tommylee je napisao/la: Da se pitam samo luk i strela i bez čeki,pa budi faca!
<championvanja> <championvanja>

Kakav zakon pripremaju, lovstvo će se prepoloviti. A i nije fer, izadjem na izlet u šumu naletim na ekipu koja lovi vikendom. Malo lovno područje za ovoliki broj lovaca. I ne dešava se nesreća šta ih je.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la montana » 17 pro 2014, 16:54

Ja sam nekad lovio divlje koke, a sad, kako se ostarilo i ozenilo... nista. Ponekad, kad zena ne vidi prakticiram "Bird Watching". <djed>

Tommy, i ja sam u idejama za kajak. Odustao sam od kanua upravo iz istih problema oko transporta. Za kajak treba nosac na galeriji i sve je rijeseno. Kad pocne nabavka postavicu par slika... i naravno utiske.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: moja ladja

Post Postao/la angler » 17 pro 2014, 17:08

Vidis rodjo kako se ja tjesim <djed> <valjanjeodsmijeha>
Ja bih prekvalifikovao lovce da budu ribocuvari, ribokradica bi bilo manje (fizicki) :mrgreen: , a svima ostalom mnogo bolje <djed> <championvanja>


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la rusko » 17 pro 2014, 18:07

Slazem se ja sa tim u vezi pucanja na zivo bice i da nema C&R… I meni je to bila velika prepreka ali sam je prebrodio kada sam shvatio kako stvari stoje ovdje. Posto me je buraz nagovorio na to da idem na kurs za lovca (uplatio mi kurs kao poklon)… otisao sam i onda sam tamo shvatio da je lov tako regulisan ovdje da se lovi neophodna kolicina divljaci kako bi biosistem ostao funkcionalan. Tacno se zna koliko, sta i kada se lovi i covjek jednostavno treba da bude savjestan i ne pretjera i na taj nacin u stvari doprinese ocuvanju prirode. To mi se svidja… Pored toga cesce se ide u akcije ciscenja prirode, treniranja pucanja u razne mete i glinene golubove, druzenja i dohranjivanja zivotinja nego sto se u stvari lovi. Tako da kada sve to slozim, ne gledam vise negativno na cinjenicu da cu jednoga dana upucati Bambija jer znam da cu tako pomoci drugim zivotinjama da opstanu.

A da ne kvarimo temu skroz… To za transport kanua je generalni problem… I ja sam mastao o jednom na svojoj rijeci jer su po meni najefikasnije sredstvo za transport i ribolov na jezerima i rijekama, ali bas ta njihova duzina je najveci problem. Zato sam se na kraju odlucio na pontonac, sklopim ga u vrecu, nju nabacim na kolica, sve to zajedno u gepek i mogu svugdje s njim. Nego, jedna zanimljiva stvar koju sam vidio je ovo:

slika

Jedna Minn kota 30 moze sa akumulatorom od 80Ah kanu vozati cijeli dan bez problema, sto nije zanemarljivo ako se vracas par kilometara uzvodno nakon cjelodnevnog ribolova… i nemas ambiciju da skines kile ;-)
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la montana » 17 pro 2014, 20:11

Sto se tice lova i C&R, mozes pucati u noge, pa kasnije poneses zrtvu, pardon, lovinu veterinaru i stvar rijesena ili jednostavno zarobis Bambija ili nekog drugog od Diznijevih junaka, pa ga kasnije das u razmjenu. Sta god da odlucis, nemoj da djeca gledaju. Znas koliko je nama znacilo kad u netaknutoj prirodi vidimo malog zeku, patku i pacice ili tek okoceno lane kako se prvi put uspravlja na nejake nozice. Znam da ako ih ne upucas ti, upucace ih neko drugi ili ce ih satrati auto... <jelmekotrazio>

Nemam namjeru da ti zgadim lov ili drzim predavanje, al' nemoj zapostaviti musicarenje. <djed>
Znas, prvo lov, pa onda cigare, alkohol,.droga, pa dok trepnes postanes varalicar. <valjanjeodsmijeha>

MinKota je odlican izum. Jos ako je ukomponujete sa noznim joystickom da se primicete ili odmicete dok su ruke zauzete bacanjem, onda je pravi pogodak.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la Seha » 18 pro 2014, 11:39

El motori su super al nemogu vise tereta jarane da me ubijes. Vucaj opremu za sarana, vucaj pente, el motore baterije.. Jbte za mene se ribolov sveo na fizicki rad.. Necu vise brate. Rekao sam: ruksak na ledja, veslo u jednu stap u drugu i vozdra.. Ovdje na rijeci su mi pozicije u duzini od par km toka tako da nije frka jer kajaci i kanui nakon sto ovladate tehniku pice pravo jer su lagani i hidro dinamicni i kao od sale sijeku rijecnu maticu. Ono sto me najvise lozi na riblov iz plovila je borba sa ribom.. Joj koji je merak kad ti napumpa stap u vodu i nekako kao da riba ima vecu i snagu i sanse da se oslobodi kada smo na "njenoj teritoriji".. Nikada necu zaboraviti borbu iz kanua na pumpanje na jednom velikom jezeru gdje sam zakacio sarana divljaka od nekih 12 kg.. Slepao me je skoro 20 minuta tako jako da ga u tih 20-tak minuta nijednom nisam mogao vidjeti koliki je.. Neopisiv osjecaj inteziteta te borbe od koje i danas kada se sjetim prodju zmarci. Sto kaze Tommy lovcima luk i strijela to je upravo taj odnos kada lovite iz laganog plovila kada zakacite ribu.. Tek tada u punom intezitetu osjetite snagu, moc i vidjeti svojim ocima fore ribe da se oslobodi udice
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la Kovach » 29 pro 2014, 01:28

Seha drug neka je sa srecom stvarno si ga momacki uredio. Ja vec odavno osjetim taj gust kad sam odem camcem na smudja. Vjerujes da se nekad desi da nakon par zabacaja spustim stap, otvorim pivu i tako po nekoliko sati uzivam u tisini, a da ne zabacim vise nijednom.

Sto se tice lova bio sam poceo kao klinac ici sa dedom i ekipom i to mi se jako svidjelo od uranka i jutarnjeg caja, setnje po prirodi do kasnijeg druzenja i smjeha. Sve to sam batalio nakon sto je kod nas otac ubio sina iz nehata cekajuci divlju svinju, a i nakon ovog prokletog rata pucanja i oruzja mi je pun klinac. Kad pozelim druzenje i odmor odem sa ekipom negdje na planinu u neku lovacku kolibu, planinarski dom ili neku vikendicu gdje prenocimo i odmorimo dusu od svega. Kako je lijepo bez struje, TV-a, komjutera, Wi-fi konekcije i svih ostalih gluposti, kada moras pjesaciti par sati do odredista, na ledjima iznijeti svu hranu i pice i na kraju slijedi odmor uz gitaru, vatricu i pokoju kapljicu. Kad se zazelim pucanja uzmem vazdusnu pusku i gadjam cepove od plasticnih boca ili sa djecom odigram jednu pikada i prodje me zelja za gadjanjem. Definitivno nisam vise sposoban za ubijanje zivotinja, sto ne znaci da neke druge "zivotinje" (ove sto nas hebu 20 i kusur godina) ne bih mogao onako hladno pobiti, ali ne zamjeram ljudima kojima je to i danas gust. ukusi su nam razliciti i to postujem, ali sto se mene tice neka hvala.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la Seha » 29 pro 2014, 13:26

To je to "stari moj" :wink:

Iskreno jedva cekam da nam se ukaze prilika pa da skoknemo opet kod tebe na vikendicu.. Meni je ono bilo ko nekom Hotel Hilton <championvanja> A ujedno i da se revansiram onim saranima :grin:
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la Kovach » 02 sij 2015, 16:23

Bujrum drug u svaka doba. Ono se svakako mora ponoviti. :wink:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la Seha » 19 sij 2015, 15:37

Jes" me krenulo sa ovom kamuflazom.. Juce sam sa predsjednikom "spicio" u karirano i gumeni kajak koji koristim za saranski ribolov i ribolov pastrmke u fjordu.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la montana » 19 sij 2015, 16:34

Dobro izgleda, a hoce li farba stajati na toj podlozi?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la Seha » 21 sij 2015, 14:52

Trebala bi "spicio" sam prvo prajmer tj lak koji se koristi kao podloga prije lakiranja za plasticne branike lajsne i sl. Ma nema veze i ako se malo oguli vazno je da vise nije bijel ko snijeg i u totalnom kontrastu od prirode
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: moja ladja

Post Postao/la montana » 21 sij 2015, 16:00

Nisam znao da je bijela podloga bila... mogao si s njim zimi po snijegu <valjanjeodsmijeha>
dobro je ispalo. Izvjesti molim te kako se boja odrzava na podlozi pri transportu i kad se napuse i ispuse. Imam i ja slicnih namjera za neka farbanja...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Čamci i pente/motori”