Fly Fishing - udrobljeno

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la Memo » 03 svi 2011, 18:05

Pozdrav ! Vidim da si se razmahao samo si previse krut dobit ces upalu misica ako tako nastavis mahati.Prvo ja sam govorio da se radi korak po korak dakle samo sa jednom rukom i snjurom izvan stapa najmanje 9,15 m jer tu je tezina snjure kojom punis stap ako je kraca nemas nikaku reakciju srapa.Drugo stanes tako da ti je ljeva noga malo isturena naprijed radi stabilnosti i da mozes snjuru pratiti nazad kad se ispruzi sto je vrlo vazno na pocetku.Trece desnu ruku spusti toliko da ti je lakat malo visi od kuka i jednu saku debljine odmaknut od kuka malo kipuj ruku i masi dalje.Da napomenem lijevom rukom na pocetku unosis samo nemir u snjuru i izbacaj.Musice koje si slikao koliko vidim prva je Martovka a, druga je neka sitna kamenjarka ako se nevaram. Moras obratiti paznju na taiming da prebrzo ne mases nego sacekas da se potpuno snjura ispruzi naprijed tako i nazad dok to ne sredis neces imati lijep zabacaj.Sto se tice predveza uvjek je bolje duzi 9 stopa (2,75m) nego kraci 7 stopa jer duzi ublazuje razvijanje snjure.Kod prednjeg izbacaja nakon stopa prije nego sto se sva snjura ispruzi krenes lagano rukom u pravci snure .Bistro!!!


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 03 svi 2011, 19:30

Svaka cast na reportazi i naravno da nikad nije previse ni slika ni klipova. Da i mi malo uzivamo <championvanja>
U sustini kolege po stapu su sve rekli sta je najbitnije.
Ostalo je da dopunim vezano za muhe koje su aktuelne za ovaj period. Jedna od njih je upravo ta jednodnevka martovka. Obicno se imitacija pravi od zecijeg uha tijelo i cdc pera krila ili tijelo od fazanovog repa. Obje su vrlo lovne muhe i neke imitacije su daleko od realizma ali to ne umanjuje njihovu lovnost. Ta druga kamenjarka se lose vidi.
E sad, ne poznajem te predjele ali u principu proljetne muhe se prave na vecim udicama. U Krajini u ovom periodu koriste "babaroge" i na udici 8 pa cak i 6 kao sto je jejna, farbani patak ili trula visnja.
Sto se tice mazanja musica da bi plivale, dok ne nabavis kakvu "mashcobu", a da ne pravis od benzina i svijece (ja to i danas koristim) dobar fol je LABELO za usne, ali za nas muske, bez mirisa :wink:
(UPOZORENJE: muhu ne mazati namazanim usnama :grin: )

Nesto iz moje prahistorijske arhive...cisto informativno.
Ovo su neke od varijanti trule visnje lovna tokom citave godine.

slika

Martovka od zecijeg uha (meni jedna od najdrazih, lovna citave godine) jednim kombinovanim vodjenjem imitira muhu u raznim stadijima ali to drugom prilikom.

slika

I jedna suha verzija fazanovog repa. Malo vise zguzvana i pobrkane proporcije :grin:

slika

Sve bi ovo bilo daleko od realisticnih muha koje u zadnje vrijeme se sve vise prave ali su i te kako lovne jer ribe gledaju ipak drugacijim ocima.

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la flyFishing » 03 svi 2011, 20:40

hvala svima na iskrenim savjetima...

@Instruktore, sjecas se da si mi pri kraju skole musicarenja pokazao kako se radi dvostruki casting, potezanje sa dvije ruke pa sam i tada malo vjezbao...ovo je samo nastavak toga...istina nisam vodio racuna o polozaju nogu (zaboravih), a sad kad vratim film unazad sjetio sam se da sam imao problema pri zabacaju jer nisam pustio snjuru da se razmota do kraja a ja je potegnem...
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la Memo » 03 svi 2011, 21:40

Flyfishing vjezbaj ti prvo samo sa jednom rukom kad to usavrsis ona idemo dalje.Taj Dablhoull ljudi koji love godinama nemogu odmah da ga nauce jer nije jednostavan , a tebi ce na pocetku vise problema stvoriti nego pomoci.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la rusko » 03 svi 2011, 21:54

Evo par muha i od mene,ove mi trenutno daju malo razonode:

slika

@FlyFishing... nije zgorega double haul zabacivanje praktikovati bez stapa... ili uzmes samo donji dio stapa, stanes negdje u stanu i vjezbas koordinaciju ruku... jeste da ce ti se svi smijati, ali vrijedi... da budem iskren ja to nekad praktikujem zimi, cisto da ubijem vrijeme i ne ispadnem iz fazona... (u stvari ostala mi navika od pocetnickih dana). Cilj je da ga uvjezbas toliko da ti postane refleksna radnja... Evo jednog finog objasnjenja:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zcE-9WPuZ04[/youtube]
slika slika


Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la @ldin » 03 svi 2011, 22:12

vraćam ovu Tičurinu već 3 x <valjanjeodsmijeha>
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la zlaja » 03 svi 2011, 22:21

Ovog bradu gledam na F&H, baš je legenda i uživam u njegovim ribolovima kada imam zimsku apstinenciju...Monty samo probaj da me citiraš naštimaću raju da ti gume izbuši :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la rusko » 03 svi 2011, 22:29

vraćam ovu Tičurinu već 3 x <valjanjeodsmijeha>
"Fly Fishing" u svom bukvalnom obliku... <valjanjeodsmijeha>

Zlaja, Mel Krieger je na zalost preminuo, ali je iza sebe ostavio izvanredan materijal za nas koji se ucimo ispred TV ekrana...
SLAVA MU! <titinpionir>
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la zlaja » 03 svi 2011, 22:57

Nisam znao,slava mu...emisije koje je pravio ja rado gledam...ima onu o fly pecanju na pristaništu brodova u luci sa još jednim jaranom,baš mi nekako izgleda da nije davno snimana...proveo je život sa ćejfom...

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la flyFishing » 03 svi 2011, 23:00

onomatopeja upadanja musice u vodu je sjajna
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la rusko » 03 svi 2011, 23:13

Umro je ja mislim 2008...i sve do tada je snimao... covjek je bio rodjen za to
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 03 svi 2011, 23:30

zlaja je napisao/la:...Monty samo probaj da me citiraš naštimaću raju da ti gume izbuši :mrgreen:
Evo Zlaja, po tvojoj zelji izbrisao sam onaj dio gdje ti kazes da "Ovog bradu gledam na F&H, baš je legenda i uživam u njegovim ribolovima kada imam zimsku apstinenciju". Izbrisao sam jer ne zelim da se sazna medju varalicarima, gdje oni misle da si jos uvjek njihov. Ovo neka ostane izmedju nas. Pa valjda zato postoje prijatelji? <jelmekotrazio>

Ma cova to objasni jednostavno i zaista prakticno. Nije lose povremeno gledati tokom ucenja ovakve klipove. Tako mozemo uocavati poneke greskice koje nam se uvuku same od sebe.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la flyFishing » 04 svi 2011, 07:46

samo malo...koliko upratih, zlaja, koji je okorjeli varalicar (na prvu), je napisao: "Ovog bradu gledam na F&H, baš je legenda i uživam u njegovim ribolovima kada imam zimsku apstinenciju" :mrgreen: ...ok, da znam da nikom ne prenesem dalje 8)
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 04 svi 2011, 08:03

Ma nisi dobro skontao. Zlaja ne voli musicarenje ljeti, ali zimi, zbog nekakve apstinencije, nisam dobro skontao od cega? <jelmekotrazio>

Inace tokom godine varalicari... jedino na TV malo pogleda... pa nije zabranjeno. Al' neka ovo ostane medju nama, znas kakvi su oni varalicari, za cas pogresno razumiju... <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la @ldin » 04 svi 2011, 14:58

op op ... Vraličarenje je "ZEN" :wink: baciš varalicu pa kontaš na kojoj je dubini dokle je gdje je , pa voziš , pa se stopiš s varkom zamišljaš kako ona ide kroz vodu , kako prezentuje pljen , i cijelo vrijeme očekuješ udar , sad ce, sad ce , sad ce, pa izvadiš pa ponovo zabaciš i tako u nedogled ,a kada udari <juma> , nema razmišljanja o računima kreditima potrošačkoj korpi ili o izborima , samo pecanje , eh onda kazeš idem da pravim svoje varalice , tu je zaplet . Tešeš, deljaš, brusiš ,kontaš, čitaš ... vobler je stroj , koliko olova kakva pakta ,koji oblik , hidro dinamika , fizika, matematika, dekori, zaštita ... experimentisanje :shock:

Mahanje je nostalgija sve nas vrati na "nekada davno" . U obe ove "grane" smo lovci cilj je nadmudriti i prevariti ribu
i mislim da je Orvis najbolji potez napravio sa onom linijom za Travel gdje su spakovali i mušičara i varaličara štap sa rolnom i šnjurom i drugi sa mašinicom i nalonom sve u jednu kutiju i kupuje se zajedno :wink:

Druga stvar jako bitna vezana za mušičarenje jest da ti prestaje biti bitno ono daj mi ribu po mogućnosti što veću i ono razmišljanje hoću ribu i moram je ufatiti u prvom planu je nešto drugo , bar kod mene ...opušteno "čilanje"
Evo kako Angler kad pozeli da peca i uhvati nešto ode i baca voblere i fata morske nemani , a kad ide da se odmara ide i maše bez obzira na ishod samog ribolova ...eh sad što čovjek počne da drugačije gleda na perad , zečeve , počne da skida ukrasne "mace " sa ženinih kaputa ... jbg sve ima svoju cijenu :135:

sve je to Rock N' Roll 8)
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”