Sistemi za takmičarce-direktaše????

Moderator/ica:emin

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
sandu
Početnik
Postovi:11
Pridružen/a:20 stu 2012, 14:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Sistemi za takmičarce-direktaše????

Post Postao/la sandu » 22 stu 2013, 02:02

Sistemi za Lov udicom na plovak na takmicenju, ,zanimaju me kakve sistemi koristite za takmicarce-direktase za lov kedera? sve znam osnove...al zelio bi cuti iskusnije koji se stalno takmice... Cujem da plovci imaju skorz sitni sa malom antenom i tankom a dole donji dio od zice tvrde i debljinu silka znc sve sto mozete reci. hvala


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sistemi za takmičarce-direktaše????

Post Postao/la Kovach » 22 stu 2013, 02:53

Pozdrav i dobro dosao na forum!

Sto se tice takmicarskog ribolova ima tu mnogo stvari. Reci cu ti najosnovnije sto se tice samog pribora. Plovci su od 0,02g pa do 1,5g za direktase, a preko toga vecinom se koristi bolonjez stap. Osnovni silk moze biti debljine 0,12, 0,15, a predvez 0,06,0,08 do 0,10. Udice za kedera su velicine #0,18 i 0,20 (meni se najbolje pokazale Gamakatsu). Sto se tice samog oblika plovka sve zavisi od vode na kojoj lovis, ali tacno je da su veoma tanki i da imaju (kako ti rece tanku antenu). Najbitnije ti je pravilno opteretiti plovak tako da i najmanji ugriz detektuje.

Osim pribora najvaznija ti je dobra kvalitetna primama koju moras bacati tokom citavog takmicenja da bi zadrzao kedera pred sobom. Dakle svaki zabac ide malo primame (sto kazu medju prstima) i povremeni isto tako crva. Primamu bacaj u trenutku kad ti je plovak u vodi i on ti sluzi kao orjentir, a trudi se da primama ide uvijek na isto mjesto da mnogo ne rasipas. Oko vrste primame imas milion finesa (kojeg proizvodjaca, tonuca, plutajuca, aditivi za izgladnivanje, kako napraviti smjesu, koliko vode, dodavanje ljepila kad je brza voda ....)

Sve u svemu vodi racuna da ti je pribor sto tanji, kvalitetna primama i naravno da vjezbas da si sto brzi u izvlacenju jer kod kedera je brzina presudna. Cuvarku uvijek montiraj tako da ti bude izmedju noga i da ribu uvijek nois u pravcu nje jer ce ti se mnogo puta dogoditi da keder spadne u zraku, ispadne iz ruke i ode u cuvarku, a i kad skidas ribu nemoras gledati gdje ispustas (ovo vrijedi za takmicarske cuvarke od 4 m koje imaju na vrhu otvor od cca 50 cm).

Kupovinu kvalitetnog takmicarskog pribora i primame mozes izvrsiti kod istaknutog takmicara u lovu ribe udicom na plovak Bogilovic Mirasada u Brezi, a evo ti link gdje ces naci broj za kontakt http://www.bistrobih.ba/nova/?page_id=9691

Nadamse da sam ti bar malo pomogao, a detalje potrazi u dijelu foruma koji se odnosi na ribolov na plovak.

Bistro!

sandu
Početnik
Postovi:11
Pridružen/a:20 stu 2012, 14:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sistemi za takmičarce-direktaše????

Post Postao/la sandu » 23 stu 2013, 01:38

Hvala,kolega!
Nesto vec znam,a nesto sam naucio novo. uglavnom hvala.
Samo me zanima kod plovka dole onaj stabilizator,čuo sam da je bolji plovak koji ima stabilizator od tvrde zice i tako nekog materijala neg ko one obicne sto imaju. To bi volio znat :D

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sistemi za takmičarce-direktaše????

Post Postao/la Kovach » 23 stu 2013, 03:11

Imas plovaka kojima taj "stabilizator" sluzi kao jedan dio opterecenja, osim toga teze pucaju pa su postojaniji. Uglavnom kvalitetniji takmicarski plovci su sa zicom. Malo experimentisi na vodi prije takmicenja i pokusaj skracivati taj "stabilizator" sve dok ne dobijes efekat da se plovak sto brze ispravi i tako dobijas na vremenu, a ponekad keder tako radi da se plovak i ne ispravi dok riba uzme (ne krati previse nadji neki omjer sa antenom). Isto tako poigraj se sa rasporedom olova koja, zavisno od vode na kojoj lovis nekad igraju presudnu ulogu. Ako je voda tekuca i olova nisu rasporedjena kako treba neces moci kvalitetno prezentirati mamac. Ako imas vise olova u nizu ulogu ti igra i hoces li teze ili lakse olovo staviti do udice, koliko udaljeno od udice, a sve zavisno od vode i vrste ribe.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Takmičenja i prezentacije”