Ko cuva Rakitnicu?

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Ko cuva Rakitnicu?

Post Postao/la montana » 29 svi 2009, 17:36

Svjedok sam prica mnogo "ribara" iz Konjica i Sarajeva o "uspjesima" na Rakitnici i Ljutoj (donjoj). Prica se od 50 do 500 komada dnevno, a sve su velicine "tavarica". Radi se uglavnom o mladji pastrmke koju je omrijestila neretvanska riba i koja bi prirodno trebala sama da se vrati u Neretvu. Nekada davno sam lovio tamo i garantujem da su rijetki primjerci po mjeri. Kao sto to kod nas biva TV i pojedini Indiana Jones istrazivaci otkrivaju ovaj Eldorado i javnosti upucuju pozive da se malo najedu ribe. Smijesno je krzljavu mladj nazivati "primjercima potocne pastrmke" i tako pozivati na masovnije pohode na ove rijeke. Jedan od krivolovaca mi je spomenuo njegova 2 najveca problema, a to su nosenje ribe i kvarenje zbog vreline ljeta. Predlazem da im drzava napravi put da mogu ici autima, a dok bude izgradjen mi im mozemo kupiti mobilni frizider da riba ne propada. Sto se nosenja tice mogu im pomoci i cuvari, ako uopste iko tamo ide.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ko cuva Rakitnicu?

Post Postao/la Kovach » 17 stu 2009, 02:30

Evo ,iako sa malim zakašnjenjem (tek ugledah post) Rakitnicu bi trebalo da čuva udruženje iz Konjica jer se i nalazi na njihovoj opštini, a pošto je Zakonom predviđeno "jedna opština, jedna zona" onda bi trebalo biti tako. Znam, i ja sam čuo o tom masovnom izlovljavanju , a isto tako znam da konjičane Rakitnica interesuje kao i lanjski snijeg (kao uostalom i dio Jablaničkog jezera). Oni samo čuvaju boračko jezero i Neretvu oko Glavatičeva gdje mogu naplatiti dnevne dozvole, a ostalo ih ne interesuje. Ovamo se kao trude da na Boračkom naprave ribogojilište autohtone potočne pastrmke, a onu koja se mrijesti prirodno ne čuvaju. To samo po sebi govori da im nije stalo do očuvanja autohtonih vrsta, nego profit od prodaje mlađi za poriblavanja. Oni znaju koliko JP EPBIH izdvoji godišnje i hoće za sebe taj novac, ali mislim da su fulili. Iskreno, volio bih da su uspjeli sa navedenim ribogojilištem na kojem se još trebala uzgajati glavatica, mekousna pastrmka, potočara i lipljen. Bar bi imali neophodnu mlađ za poribljavanje kou sad nemamo, ali kolko znam "ujeo vuk kenjca".

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ko cuva Rakitnicu?

Post Postao/la Seha » 17 stu 2009, 18:14

Potpisujem Kovachev post i dodao bi jos da nemare pretjerano ni o dijelu Jablanickog jezera kojim gospodare. Iz vise izvora sam cuo o masovnim izlovima sarana manjih od pedlja koje kasnije melju masinama i od njih prave snicle.. Toliko o Konjicanima i njihovom radu.
Ja da se pitam ja bi takvim udruzenjima oduzimao pravo na gazdovanje vodama i ponudio ih udruzenjima koja su se kadra uhvatiti u kostac sa krivolovom i devastacijom voda glede otpada, nelegalnom gradnjom itd.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ko cuva Rakitnicu?

Post Postao/la montana » 01 pro 2009, 17:07

Ma prica covjek o stotinama komada. Prolazio sam ja gore, i ljeti sto ostane je vecinom mladj do pedlja. Ne sumnjam da idu i po mrijestu kad velike isplivaju uzvodno. Cudno mi samo da se po TVu prica o Rakitnici, kanjonu i prirodi, pa pomislim da se mozda ne prizivaju strani "donatori" da naprave branu i tamo. Kovach, ako vi imate kakav potok da napravite neki ribnjacic, ja se javljam, da ako Bog da kad se vratim u BiH, radim besplatno. Seha najbolje kaze da treba napraviti sistem oduzimanja nadleznosti, ako se ne ispunjavaju osnovne norme. Zato nam treba Savezna ribarska dozvola, sa kuponima za izlaske, gdje ce se pare davati onima gdje se riba lovi, i ciji je cuvar dosao da pregleda dozvolu i otkine kupon.... Bistro
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”