Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanja?

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la zlaja » 09 svi 2011, 23:37

A sada ozbiljno, obavezno imam nešto reći u zakonu o alatima,radi se o ružnoj pojavi na riječnim zimovnicima,lov na praznu trokuku sa plovak sistemom ili bez njega.Strašna ljigava bijednička stvar je spopala te ljude a nema decidne zabrane u zakonu,kada ug uspije idiota strpati pred prekršajnog sudiju ovaj nema na osnovu čega da ga kazni,samo ug može da izbaci konja ali ovaj dalje nastavlja da to radi.
Misli da bi dopuna zakona bila puno od koristi prekršajnom sudiji.


Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la soha » 09 svi 2011, 23:42

Mislim da bi bilo lijepo napraviti kao neku formu tog akta (podzakonskog), o tome sta se zeli reci. procitao sam dosta toga od kolega @ruska, @montane, @kovaca i @anglera na ovom forumu sto bi se dalo ukopiti u taj okvir, te bi bilo lijepo da neko od njih (najkompetentniji ste), to pokusa staviti u neku pocetnu formu, pa se da jos doradjivati, pa onda ici sa konkreetnim prijedlogom prema ministarstvu, jer kakvo je sada stanje u ministarstvima niti ima resursa, niti dobre volje, niti dovoljno strucnosti da se to odradi. Ako zelimo nesto napraviti onda se moramo uzdati samo u sebe. Radio sam poslije rata sa IPTF-om, na indirektnom pravljenju nekih nacrta nekih Zakona, da sada ne govorim o tome, i imam tog iskustva. Vjerujte da je najbolje da se uradi nacrt toga sta mislimo da treba da stoji u Zakonu, i sa istim ici prema ministarstvu, i vrsiti pritisak preko raznih medija nebi li isiti nekada uspjeli ugurati na usvajanje. Ako Vam je problem evo mozete meni na PP slati sta bi trebalo da sve stoji u tom nacrtu Zakona, i ja cu to uobliciti u formu kako to treba da izgleda.

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la flyFishing » 09 svi 2011, 23:50

rusko je napisao/la:
flyFishing je napisao/la:<flag>
da nam je nekako uvaliti se u budzet :mrgreen:
Zasto? Stabilniji je nas budzet od njihovog... to vise nije budzet nego KREDITCINA...
ma drzavna sisa je drzavna sisa :mrgreen:
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 09 svi 2011, 23:54

To bi Soha jarane bilo najbolje da do tebe dostavimo prijedloge sta treba mjenjati i na koji nacin, a kad ti stignes uobliciti u prijedlog onda na usvajanje ovdje i to je to. Evo otvoricemo novu temu prijedlozi za izmjene Zakona i pravilnika pa bujrum svakome.

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la soha » 10 svi 2011, 00:16

Bilo bi lijepo da se otvori tema i da idemo sa konkretnim prijedlozima sta i kako, al bojim se da se tema ne razvodni, i da ne poču priče ovo bi trebalo ovako a ne talo i sl. komentari. Ako se tema otvori onda neka bude dostupna ljudima koji bi mogli ozbiljno učestvovati u ovome, te da se iz svih tih prijedloga izradi nesto kao nacrt kako bi Zakon trebao da izgleda. Dakako da ne ulazimo sada opširno i da idemo sa nekim glupostima treba ovo treba ovo izmijeniti (kako kome sta odgovoara) pa na kraju doći u situacija da bi trebalo mijenjati citav Zaakon :). Dakle konstruktivni prijedlozi kako zaštiti autohtone vrsste i kapitalce od nestajanja te nakon određenog broja takvih postova ja cu sjesti i odraditi to kako treba, te na karaju ga ovdje objaviti i vidjeti sta se jos da promijeniti, al lavovski dio posla ( prijedloga) treba da date vi (rusko, montana, angler, kovac, senad i dr. kojima je ova tema bliska). Ja bih bio najsretniji da se u prijedloge unese sto vise tih iskustava i zapazanja sa vode, sta to nije dobro, sta treba zabraniti, koje korake presuzimati, na koji nacin zaštiti itd.) ovo je moj prijdlog i spreman sam pomoci kolko mogu a ostalo je na vama koji bolje poznajete ovu materiju i ove vrste.


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 10 svi 2011, 00:39

Dobra ideja, evo Senade otvori temu i ucini je doatupnom samo nekolicini koje smatras da mogu pomoci u ovome sa konkretnim prijedlozima, a ostali neka sacekaju dok soha to uoblici jer i onda ima mogucnosti sitnijih izmjena, ali imacemo polazni osnov.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 10 svi 2011, 11:38

Bravo Kova nova tema i samo konkretne stvari koje ce pomoci da se bolje zastite od isrebljenja autohtone i kapitalne vrste riba.
Savez sportskih ribolovaca konstantno suti i misljenja sam da i njih treba malo sutnuti voleom u zadnjicu.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 14 svi 2011, 06:30

Seha je napisao/la:Bravo Kova nova tema i samo konkretne stvari koje ce pomoci da se bolje zastite od isrebljenja autohtone i kapitalne vrste riba.
Savez sportskih ribolovaca konstantno suti i misljenja sam da i njih treba malo sutnuti voleom u zadnjicu.
Seha, zovi i mene, da ti pripomognem! <championvanja>

Nego treba paziti da ne uvodimo i ubacujemo pravila koja ce smetati pri nekom drugom nacinu ribolova. Recimo u lovu salmonida da nema zivih mamaca niti koristiti vise od jednog stapa, direktno smeta i kosi se sa saranlucenjem ili somolovom. Tako da nam se ne desi da predlozimo nesto i sami sebe zapetljamo. Nista, hajde da predlazemo!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 14 svi 2011, 16:11

E raja doslo je vrijeme da se napokon napravi jedna tema gdje cemo ubaciti slike i informacije o autohtonim ribljim vrstama Bosne i Hercegovine. Trebalo bi pokusati napraviti i jednu kartu sa vodotocima u kojim su zastupljene i saznati na kojim se lokacijama mrijeste kako bi mogli apelovati na zastitu tih lokacija od dalje devastacije.
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 19 svi 2011, 23:57

Evo maloprije na Facebook profilu OSR "Konjic" pročitah radosne vijesti. Odlukom rukovodstva OSR "Konjic" totalno se zabranjuje ribolov mekousne i glavatice na podrucju ovog udruzenja do 2016. godine u cilju ocuvanja ove dvije ugrozene vrste. Druga dobra vijest je da su danas krenuli u zestok okrsaj sa krivolovcima na Jablanickom jezeru i bilans je 5 mreza, jedan kavez za cuvanje ribe i jedan krivolovac priveden te podnesena krivicna prijava. Ima i par video snimaka. Evo jedan da vidite cime se sluze i gdje cuvaju ribu sakupljajuci je za prodaju
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5poiWRps ... r_embedded[/youtube]

Kompletna akcija je podrzana od PU Konjic ciji su pripadnici pomogli ribocuvarskoj sluzbi.

Sta reci nego Nicija nije do zore, a cini mi se da je zora blizu Sve cestitke i policiji i ribocuvarima, a i rukovodstvu koje je donijelo mozda i istorijsku odluku, presudnu za opstanak neretvanskih ljepotica meke i glavatice. Samo jos da se pocne provoditi i bice sve OK, a u tome im mi sportski ribolovci mozemo mnogo pomoci pridrzavajuci se iste i dojavama o krivolovcima koji se odluke ne pridrzavali! Aferim komsije! <flag> <championvanja>

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la @ldin » 20 svi 2011, 00:05

večeras sve dobre vijesti <championvanja>
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la flyFishing » 20 svi 2011, 00:08

<championvanja>
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la zlaja » 20 svi 2011, 00:14

Konačno prave stvari. Aferim

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 20 svi 2011, 04:49

<flag> <championvanja>
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 20 svi 2011, 11:56

Bravo za Konjicane!!! <championvanja>

Sad jos da se svima razdjele slike ovih nasih ljepotica da ih znaju prepoznati i pustiti. Treba napraviti postere i polijepiti na vidna mjesta pored vode. Ima dosta ribara da ne znaju kako izgledaju, a i da se izbjegne da neko namjerno "ne zna"!

Napisati ispod "Obavezan C&R!"

Jos jednom cestitke, dusa mi na mjestu... <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”