ORGANIZACIJA SPORTSKIH RIBOLOVACA KONJIC

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori
iko
Početnik
Postovi:10
Pridružen/a:12 stu 2007, 20:07
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
... PA DOKLE DRAGI KONJIČANI, DOKLE I ČEMU TO VODI...

Post Postao/la iko » 17 kol 2009, 22:50

... e žao mi je al moram da kritikujem i skrenem pažnju na pojavu koja je redovna na dijelu koji se vodi kao FF revir u Konjicu, a za koji se plaća fina dnevna dozvola. Niti jednom ja, a vjerujem i svi vi, nisam prošao , a da na tom dijelu "REVIRA" nisam vidio od dva do deset ribara sa raznim spravama - vaserke najčešće, a ni rakete nisu rijetke, ali nikog baš nikog sa FF priborom. Pa što mislite Konjičani i ostali koji bi se trebali brinuti o tom dijelu zašto je to tako? Da li mislite da niko nema oči i da ne vidi vašu veoma nezdravu politiku ne zamjeranja komšijema i poznanicima. Svima Vama preporučujem da odete na gornji tok Neretve i da vidite tu praznoču koja je gotovo nevjerovatna. TVRDIM DA JE NERETVA TAKVIM VAŠIM ODNOSOM "LINIJE NE ZAMJERANJA KOMŠIJAMA I POZNANICIMA" POSTALA, BAR EVROPSKI, TITULAR BROJ 1 - NAJLJEPŠE I NAJPRAZNIJE RIJEKE
č e s t i t a m


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ... PA DOKLE DRAGI KONJIČANI, DOKLE I ČEMU TO VODI...

Post Postao/la montana » 21 kol 2009, 06:46

To je oduvijek bila politika u Konjicu. Riba se prodaje, a mjera joj je deset centi. Svirac pravi vece voblere nego sto pojedinci u Konjicu zovu tavarice. Na jednom takmicenju pricali o mekama, pa jedan moj prijatelj koji je iz daleke Krupe pitao kako da niko nije ulovio ni jednu? Nakon takmicenja neko donese jedva jednu da pokazu. Sramota, ali trebalo bi zabraniti gagu, baju i crve, a vaserka i raketa bi bio k'o drugi korak... ma dzabe pricati
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ... PA DOKLE DRAGI KONJIČANI, DOKLE I ČEMU TO VODI...

Post Postao/la Seha » 23 kol 2009, 15:25

Kad sutra izgubimo ono sto danas imamo, uzalud cemo pokusavati opravdati svoj pasivan odnos !
Svaka cast Iku Montani i svima ostalim koji skrecu paznju na stvari koje nakaze nase vode.
Evo i druga strana price i iskreno interesuje me vase misljenje.
Moje iskustvo kaze da udica nikad nece istrijebiti ribu ali hajvan hoce! U Danskoj gdje zivim nepostoje zabranjeni mamci znaci dozvoljeno je loviti pastrmke i na ikru i glistu i kedera itd. ,a ribe opet ima u izobilju ! Zasto ?? Zato sto 99,9 ribara postuju zakon koji je odredio maksimalan dnevni ulov.
Sta mislite dali bi nama takav zakon pomogao tj. da se dozvole mamci ,ali ostro sankcionisu krsenja zakona tipa prekomjeran ulov i nosenje riba ispod mjere ?
slika

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ... PA DOKLE DRAGI KONJIČANI, DOKLE I ČEMU TO VODI...

Post Postao/la enko » 23 kol 2009, 15:33

Seha je napisao/la:Kad sutra izgubimo ono sto danas imamo, uzalud cemo pokusavati opravdati svoj pasivan odnos !
Svaka cast Iku Montani i svima ostalim koji skrecu paznju na stvari koje nakaze nase vode.
Evo i druga strana price i iskreno interesuje me vase misljenje.
Moje iskustvo kaze da udica nikad nece istrijebiti ribu ali hajvan hoce! U Danskoj gdje zivim nepostoje zabranjeni mamci znaci dozvoljeno je loviti pastrmke i na ikru i glistu i kedera itd. ,a ribe opet ima u izobilju ! Zasto ?? Zato sto 99,9 ribara postuju zakon koji je odredio maksimalan dnevni ulov.
Sta mislite dali bi nama takav zakon pomogao tj. da se dozvole mamci ,ali ostro sankcionisu krsenja zakona tipa prekomjeran ulov i nosenje riba ispod mjere ?

Prije rata je tako bilo bar kod nas u Zenickoj regiji i ribe je bilo u izobilju.Mogao si pecati na sta god zelis ali se znalo koliko smijes ponijeti kuci sta moras vratit ako je u mrijestu a slucajno si ulovio tu vrstu ribe i tako to.ja se isto sa tobom seha slazem da udica nikada nece istrjebitu ribu uz pravilne zakone.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ... PA DOKLE DRAGI KONJIČANI, DOKLE I ČEMU TO VODI...

Post Postao/la montana » 23 kol 2009, 15:48

Bravo Seha! Evo da se slozim s tobom. Tri familije kampuju stotinjak metara u Montani pored mene. Love na glistu i relativno im dobro uzimaju ribe, ali (nije foliranje) meni na muhu puno vise. Oni stavljaju ribu u mrezu, a ja pustam ali onako se zezamo i pricamo. Jedna od onih sto sam pustio (valjda nisam bio dovoljno pazljiv) nekako se izgubila i otplivala na pijesak pored mene. Tamo se nasukala i stajala jedno pola sata. Zavrsim ja ribolov, i pakujem se, a ovi zovu na zilet. Vidim ribu, na pijesku ko nesto dise, ali pri kraju je. Uzmem i vratim je u vodu onako drzeci, a ona se izvrne. Da ne propadne hajde da im je odnesem. Donio ribu, a oni se zahvaljuju a onda do mreze da prebroji koliko ima i smije li dodati tu jednu, a da ne prekoraci dnevni limit njih trojice i njihovih djecaka. Tek kad je sve bilo ok onda je prihvatio ribu. Dnevni limit ovdje je 5 a velicina varira. vecinom se dozvoljava 4 manja komada i samo jedna preko 30cm. To je da se sacuvaju polno zrele ribe za mrijest. Ljudi vecinom ulove 2-3, a ostalo pustaju. Niko ne prodaje ribu, a jos manje (nikakve) sanse su da u lokalnom restoranu porucite neku od ugrozenih ribljih vrsta, kao sto je slucaj oko Neretve, pa cak i Une.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ... PA DOKLE DRAGI KONJIČANI, DOKLE I ČEMU TO VODI...

Post Postao/la Seha » 23 kol 2009, 15:49

E zaboravih napisati ovo 1% ribara cini ex YU i ostatak balkana + ex Ruske pokrajine. To sve samo po sebi govori gdje smo mi ,a gdje je evropa.
slika

amchuka
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:17 kol 2009, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ... PA DOKLE DRAGI KONJIČANI, DOKLE I ČEMU TO VODI...

Post Postao/la amchuka » 23 kol 2009, 19:14

Ma mi smo glupog mentaliteta i tako nam je i to ništa i niko ne moze promijeniti. Danas vozim i lik u gradu na glavnoj cesti na Obali u Sarajevu baci iz auta praznu kutiju od cigara !!! Pa sta ocekivati da njemu slicni puste ribu ??? Nema sanse. Gledao sam i one koji bukvalno pastrmku od 15 cm trpaju u rusak. Posvadjah se kad vidjeh jer idiot doslovce kaze; sto mladje to sladje haha. Nema tu price. Takvi smo mi, nije SVABO I sVICARAC to sto jeste, a mi jesmo tu gdje jesmo. Samo sto ovakvi pocinju da preovladavaju.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ... PA DOKLE DRAGI KONJIČANI, DOKLE I ČEMU TO VODI...

Post Postao/la Kovach » 25 kol 2009, 01:07

Sa Sehom se u potpunosti slažem. Ne može udica iskorjeniti ribu nego idioti koji krše zakon i nose kući sve i svašta. Prije rata u Jablaničkom je bilo kljena toliko da je bio dozvoljen ribolov i u vrijeme mrijesta, ali bilo ga ko pljeve. Samo što tad nije bilo mreža, podvodnih pušaka i drugih stvarčica niti je ko smio pomisliti da koristi takve gluposti. Dakle štap nemože mnogo naškoditi ribljem fondu ako se ribolovci pridržavaju zakonskih propisa. Nikada mi neće biti jasna logika "Daj da ulovim što više i odnesem kući". Pa zar nije ljepše uloviti svaki put kad odete u ribolov 4-5 komada i uvijek friška riba za ručak, a ne da mogu 100 kg pa onda djeli čitavoj čaršiji. Samo velike kazne za svaki prekršaj i jaka ribočuvarska služba, a kad prestupnike okerepi po džepu vrlo brzo od glupog i nekulturnog balkanca postane pametni i kulturni evropljanin. BISTRO!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ... PA DOKLE DRAGI KONJIČANI, DOKLE I ČEMU TO VODI...

Post Postao/la montana » 25 kol 2009, 01:42

Mreze pohapsiti i one sto prodaju ribu na cesti. Ovdje kad nekog prijavis pa ga uhvate, dobijes neku nagradu (zaplijenjenog pribora, godisnju dozvolu, cak i love)
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

rakitnica
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:29 pro 2010, 00:32
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

" Udruženje sportskih ribolovaca Konjic "

Post Postao/la rakitnica » 29 pro 2010, 01:22

Dragi prijatelji BISTRO!

Na nedavnoj skupštini udruženja održanoj 19.10.2010.god. smijenjeno je bivše rukovodstvo (zločinačka organizacija)i imenovano novo na čelu sa Dženanom Jahurom na čelu.Problemi koji su u udruženju podsječaju kao da je preživilo CUNAMI u najmanju ruku.Dužno na sve strane,samo ribočuvarima duguju 13 plata a da ne govorimo da je udruženje ostalo bez sve imovine i mnogo,mnogo toga.
OVIM PUTEM BI VAS ZAMOLIO DA DATE SVOJE KOMENTARE ZA RAD ODNOSNO NERAD UDRUŽENJA KAO I VAŠA ISKUSTVA I ZAPAŽANJA ZA RAD RIBOČUVARSKE SLUŽBE.
Nadam se dačemo sa VAMA u budučem r4adu ukloniti sve nedostatke i vratiti NERETVU RIBARIMA;LJUBITELJIMA PRIRODE KAO I NAŠIM GRAĐANIMA.
UNAPRIJED ZAHVALAN

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: " Udruženje sportskih ribolovaca Konjic "

Post Postao/la @ldin » 29 pro 2010, 01:25

ma bravo majstore ... i ako sam s druge strane drzave ovo je pravo ljepo čuti <championvanja> <flag>
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: " Udruženje sportskih ribolovaca Konjic "

Post Postao/la angler » 29 pro 2010, 06:25

Svaka vam cast! Cestitke i puno srece i uspjeha novom rukovodstvu. Jos pokreniti krivicni postupak prema prijasnjim celnicima <championvanja>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: " Udruženje sportskih ribolovaca Konjic "

Post Postao/la montana » 29 pro 2010, 07:43

Bravo prijatelji! Znam za smjenu i obradovala me ta vijest kao da mi je Velez u Kupu sampiona! <championvanja>

Za pohvalu je to da trazite da vam mi ribari iznesemo svoja zapazanja. Evo moje, jer svake godine dolazim u BiH i obavezno odlovim Neretvu u Konjickoj regiji. Krivolov koji sam ja vidjao se sastoji iz mreza, puska, lova na zivi mamac (gaga, baja, glista i ikra), lova pastrmke na ceku u kanjonu iznad Ladjanice, lova na mrijestu, prekomjernog izlova, izlova "tavarica" koje ruku na srce nisu vece od bjelica, saranskog ribolova koji se sastoji od milion stapova tako da se voda zauzme po stotinjak metara i slicno. Ipak sve to i nije tako crno, jer je rijesivo uz dobru cuvarsku sluzbu. Najvise mi se ne svidja nedostatak ribe, kako prosjecne (mjera) velicine, tako i kapitalnih primjeraka. Smeta mi nedostatak gonjavca i meke, jer to je ono sto je Neretva. Meni licno ta riba i nije da je nosim kuci, vec da cejfim, pa mislim da bi ste trebali uvesti zabranu na ove dvije ribe. Ovih drugih ima dovoljno. Mozda i lipljena fali na pojedinim terenima, ali to i nije bitno. Reviri su OK, po meni, ali bi trebali biti pristupacniji narodu po cijeni (recimo 10km uz dozvolu). Ruku na srce malo ce "stranih investitora i dijaspore" doci, a novaca treba za cuvare i poribljavanje. Tako da je bolje da ribari dolaze cesce i uzivaju, a zarada slijedi na kolicini. Obavezno smanjite dnevni ulov sa 5 na 3 komada, meku jednu ili najbolje za sada nijednu. Glavaticu nikako. Ogranicite broj muha na 2 ili 3 bez lajnera. Zabraniti kampovanje pored vode bez dozvole udruzenja i vlasnika zemljista. Uvesti kontrole saobracaja i vozila sa policijom pri povratku iz ribolova ako se sumnja da su krivolovci. Zabraniti posjedovanje zive ribe ili nekih zivih mamaca uz vodu, cak i ako nije za vrijeme ribolova. Zabraniti lov baja po Neretvi i potocima. Omoguciti prodaju dnevnih dozvola na pumpama koje rade 24 sata, a obustaviti prodaju kod cuvara. Tako se izbjegava lov bez dozvole, a i onemogucava mito cuvaru. Otvoriti telefonsku ili internet dezurnu sluzbu sa informacijama o vodi, ribi, mamcima, smjestaju, i drugim savjetima. Poribljavati iskljucivo autohtonim vrstama i obustaviti prenosenje korovskih vrsta (primjer klijena u Borackom jezeru ili suncanice i bjelice u Jablanickom). Obustaviti krivolov na ljutoj 1 i 2, Rakitnici i ostalim pritokama. Rastjerati krivolovce iz kanjona koji danima trijebe ribu na nedozvoljene nacine. Uvezati se sa Jablanicanima i ocistiti jezera od mreza i ceste od prodavaca ribe. Pohvatati zagadjivace Neretve. Ne praviti razliku i ne gajiti simpatije prema lokalnim krivolovcima u odnosu na one sa strane. Uvesti obaveznu ribolovnu parking naljepnicu za auta parkirana pored vode. To olaksava kontrolu cuvarima. Razviti sistem dojavljivanja o krivolovu i aktivirati ribare i lokalno stanovnistvo da dojavljuju!

Nabrojah ja puno toga, ali 10% bi bilo odlicno za pocetak. Tu smo da pomognemo savjetima a mozda i nesto prakticno.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: " Udruženje sportskih ribolovaca Konjic "

Post Postao/la Seha » 29 pro 2010, 18:58

Svaka cast sto ste nasli za shodno pitati nas ribare.
Eto Montana je opisao natenane sve probleme koji more vase vode i nas ribare koji ih posjecujemo. Lov glavatice trebate pod hitno u potpunosti zabraniti dok se populacija neoporavi. Pokusati sa nekim ihtiologom uhvatiti strujom zenke i muzijake i probati ih odgojiti u ribnjaku kod borackog jezera na rijeci sisnici. Pricali smo malo o tom pod temom zastita autohtonih vrsta. Ta vrsta je nazalost nasom nebrigom dovedena do ruba opstanka i ako joj se brzo nepriskoci u pomoc u potpunosti ce nestati iz Neretve. Kao sarandzija mogu samo jos apelovati na bolji zastitu sarana na Borackom jezeru. Nagledao sam se tu svega i svacega cuvari znaju i ko i sta i cime i nikad niko od njih nije reagovao. Steta to bi mogla biti jedna od najboljih saranskih voda glede genetike ribe jer su rijetke vode koje prirodnom hranom mogu iznjedriti sarane preko 20-30 kg
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: " Udruženje sportskih ribolovaca Konjic "

Post Postao/la rusko » 29 pro 2010, 19:28

Mozda bi najbolje bilo zaposliti cuvare koji nisu iz lokalne sredine... Neznam kako je to kod vas ali cesto se cuvari paze sukoba iz komsijskih odnosa...

Trebalo bi ispitati da li je krivolov jedini razlog smanjenju brojnosti pojedinih vrsta... kakva je rijeka inace, zagadjenje, promjene strukture dna, talog na dnu, ima li dovoljno adekvatne hrane (planktona, insekata...), kakve su temperature i pH vode... mozda se i tu nesto moze popraviti...
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”