Ribarske dozvole!

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la senad » 17 ožu 2009, 18:25

Mislim da ti ribarski ispit nije problem jer to još nije zaživjelo u potpunoj formi - prvi ja još uvijek nemam položen ribarski ispit.
A poribljavanje, po Zakonu, ne bi smio vršiti u sopstvenom aranžmanu, ali bi, npr, mogao ta neka sredstva namjenski donirati Udruženju u Konjicu - znači, da oni to urade po Zakonu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la montana » 17 ožu 2009, 18:44

Hvala Senade. Upravo sam to i pretpostavio, ali sjecam se nekadasnjih njihovih poribljavanja i istovremenih izlovljavanja strah me da donacije ne zavrse u tavi ili "za doktora" kako oni vole reci.

Odusevljava me stranica i ako bilo sta zatreba slobodno se obrati.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la senad » 17 ožu 2009, 18:56

Imas i za to rješenje - da se poribljavanje obavi na kraju sezone jer su konjičani krenuli sa kvalitetnijom ribočuvarskom službom.
I hvala ti na pohvalama na stranici, ali to je zahvaljujući raji koja šalju podatke i informacije.
I na kraju, a za sta ti se drugo mogu obratiti nego:
šalji lijepih slika sa voda na kojima lovis, napravi kakav textic o nekim inovativnim nacinima ribolova i mamcima u Americi, i to bi bilo dovoljno od tebe :wink:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la montana » 17 ožu 2009, 19:56

Pokusacu da nadjem zrtvu da ide samnom jer mi treba snimatelj. Problem je sto se ljudi plase (relativno s razlogom) Montane jer je to zemlja grizlija, puma i zvecarki. U biti ja sam samo jednom vidio grizlija i par puta tragove, ali uz povremenu buku oni te zaobilaze. Rijeke i klima su kao kod nas, a ljudi jos uvijek jasu konje i hodaju obuceni u kauboje. Vrlo su znatizeljni i voljni objasniti i razmijeniti saznanja. Imaju 3 lokalne muhe od kojih 2 rade kod nas, a trecu nisam probao. Ribare cesto iz camaca koji su cudnog oblika. Vodic-veslac se zaustavlja na najboljim mjestima a 2 gosta love. vrlo zanimljivo jer spaja vise dogadjaja u jednu nezaboravnu avanturu. Jos jedna riba je posebno interesantna za ribolov, a to je "malousti" grgec. slican je "velikoustom, ali zivi i u brzim rijekama, a puno je bolji borac. Probacu da prikupim nesto o njemu. Jos nesto. Primjetio sam da ljudi mastaju da se puste ribe koje nisu porijeklom iz tih krajeva. To je vrlo opasna stvar jer moze narusiti i unistiti domace vrste. Pokrenite nesto o tome jer je potrebno upoznati se sa mogucim posljedicama. Nosenje zivih ribica sa vode na vodu nosi opasnost zaraze ili prenaseljavanja nepozeljnih vrsta. U americi kedere smijes loviti na toj vodi ili kupiti od ovlascenog dilera. Visak nakon ribolova ubiti i odloziti u smece. Sto se tice bass fishinga to je samo dobra reklama. Amerikanci su po tom poznati, a sve je to vezano za turizam. Ipak ribolov treba drzati u svom originalu i bez previse novotarija jer su ovi vec izmislili camac igracku na daljinski koji ima fishfinder i trazi ribu po jezeru, uhvati je i dovuce do obale????
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la Seha » 17 ožu 2009, 22:25

senad je napisao/la:Mislim da ti ribarski ispit nije problem jer to još nije zaživjelo u potpunoj formi - prvi ja još uvijek nemam položen ribarski ispit.
E bogami se spremi ovo ljeto da polazes samnom i sa Adijem.. Posto Enko ima polozeno on ce biti profesor, a mi u prvoj klupi :mrgreen:
Svi nakon testiranja idu na doping kontrolu pa vidi kako ces :wink:
slika


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la senad » 17 ožu 2009, 22:55

Ma te kontrole se i bojim, zato do sada nisam izasao slika

Ups, nešto mi se ovi smajlici pohebali, da prostiš :oops:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la Seha » 17 ožu 2009, 22:59

I meni je to gutavo smislice Adi nesto garant ! :mrgreen:
slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la AlaS » 17 ožu 2009, 23:12

Evo ja već 2 godine imam polozen taj ispit/licencu/kobojagi/i nikad niko je nije zatrazio nigdje a moro sam u zenicu zbog nje,samo za informacije da znate.Važno je da se ima ispravna godišnja,sezonska ili dnevna za ispit nko nepita jer je to i njima smiješno i oni /ribocuvari/ 90% neposjeduju tu licencu.
slika
Bistro

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la senad » 17 ožu 2009, 23:21

Po pravilu, ne bi se smjela dozvola izdati ako nemas polozen ispit, ali to jos nije zazivjelo, bila je neka frka oko tih ispita, ustavi, oko para - sto bi reci, uzimalo se lopatom, pa novi saziv SRS F BiH povukao ručnu sa ispitima dok se sredi stanje i jasno izdefiniše kome se i koliko plaća.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la AlaS » 17 ožu 2009, 23:28

Dozvolu ti izdaju ustvari prodaju ali bez izlaznih listica /bloka/ ako nemas ispit ,politika mafija pa kad lijepo das pare onda te posalu po licencu tako su mene tad navukli na tanak led .Ali vjerujte niko na vodi nigdje netrazi tu fol licencu .Evo ove godine sad prije 20 dana sam obnovio dozvole za federaciju i rs niko nista nepita samo daj pare i bistroo
slika
Bistro

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la montana » 28 svi 2009, 18:55

Evo prosao je i moj odmor u BiH. Dozvole su zaista problem i usprkos mojim prijateljima koji su aktivni u svojim udrugama problemi su bili prisutni posebno u pogledu pravila. Primjer Une u Bosanskoj Krupi, a vezano za dnevnu i godisnju dozvolu. Naime 100KM + 50KM za lov iz camca je iznos godisnje dozvole, a 10KM dnevne + 10KM za lov salmonida. Problem je bio u mom slucaju gdje sam koristio camac da dodjem na sedru koja je potopljena u sredini rijeke. Ribocuvar nije znao sta da radi u tom slucaju jer nije odredjeno za dnevni ribolov uz upotrebu camca. Mislim da dnevna dozvola treba da ukljuci sve pogodnosti jer se radi o veoma skupoj dozvoli i kratkotrajnom izlasku na vodu. Mjera lipljena od 40cm je odgovarajuca za tu vodu jer ih ima mnogo. Ipak mislim da bi trebalo uvesti visednevne dozvole gdje neko ko dolazi na nekoliko dana moze uzeti odgovarajucu dozvolu. Potrebno je da sa susjednim udruzenjima naprave dogovor o koristenju voda posebno onih granicnih gdje mi sa strane moramo "bacati grah" da skontamo jel' voda u Bihacu, Cazinu ili Krupi. Ribolovni ispit niko nije spominjao samo se govorilo o podjelama i nesporazumima medju udruzenjima kao i o teznji da se lokalna voda zastiti od ribara koji su svoje vode unistili i zele to ponasanje da prenesu i drugdje. Taj strah je opravdan, ali istovremeno izaziva probleme ribolovcima koji uzivaju u novim iskustvima i putuju po BiH. Veoma me je razocaralo da dnevna iz B. Krupe ne vrijedi na Sanici i obratno, pa sam morao ponekad platiti dvije dnevne dozvole isti dan.

Ipak lipljen je radio kao lud da sam i mater rodjenu zaboravio, a kako da nebi ove sitne probleme.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Adnan Skopljak
Početnik
Postovi:17
Pridružen/a:15 lis 2009, 13:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

JEDNA DOZVOLA ZA VISE RIJEKA IL JEZERA

Post Postao/la Adnan Skopljak » 17 lis 2009, 13:29

Kad ce napokon doci taj dan il taj zakon o ribolovu pa da se moze sa jednom dozvolom loviti na vise rijeka ma nemora na vise rijeka nek se moze loviti na jednoj rijeci al u mjestu gdje ti zelis,kaod nas u Sarajevu da bi lovio cijelu godinu trebaju ti najmanje 3 god dozvole,ev uzecu za primjer rijeku BOSNU,KUPIS DOZVOLU NA Ilidji i ona ti vazi samo do Kaknja,kad kupis u kakanju vazi do Zenice,tacnije do mjesta vranduk,onda kupis tu pa mozes loviti do Doboja i vec u doboju imaju dijelovi Bosne sa kojim niko ne gazduje ,pa zar se nemogu ta drustva ujediniti pa da bude ta jedna dozvola pa neka i kosta al kad je uzmes da mozes ici sa njom duz cijele bosne i svakog mjesta koje ti za oko zapadne,ljudi dolaze u nezgodne situacije na pojedim mjestima imaju zabrane za ribolov a nigdje nema ni table ni obavijesti da je ribolov tu zabranjen,ma da skratim kad si na nepoznatom mjestu nemozes se opustiti da lovis ko covjek uvijek kroz glavu prolazi..pa kako sam ja sam ovdje a ovako dobro mjesto ma nemogu da vjerujem da ljudi ovde ne love..a tu srtoga zabrana e o tome vam ja pisem dragi moji ribolovci,al ja se nadam da ce mo i mi jednom dozivjeti da se lovi kao nekada...eto tako BISRTO VAM GDJE GOD BILI. <ribaribu>

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: JEDNA DOZVOLA ZA VISE RIJEKA IL JEZERA

Post Postao/la AlaS » 17 lis 2009, 20:18

Ispravka od Zenice do Maglaja pa od Maglaja do mjesta Šije /doboj jug/ a odatle do ušća Usora -Bosna .E da napomenem ko ima od Doboja pa naniže ima dozvolu za cijelu RS.Kolega nebi ulazio u ovu temu dosta smo puta raspravljali o tim revirima neki su za neki nisu pa tako da ti ja mogu reći samo da je to sve samo jedan veliki JAVAŠLUK ,ali kakvi smo mi i treba nam tako .BISTROOOOO
slika
Bistro

Adnan Skopljak
Početnik
Postovi:17
Pridružen/a:15 lis 2009, 13:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: JEDNA DOZVOLA ZA VISE RIJEKA IL JEZERA

Post Postao/la Adnan Skopljak » 19 lis 2009, 17:49

AlaS je napisao/la:Ispravka od Zenice do Maglaja pa od Maglaja do mjesta Šije /doboj jug/ a odatle do ušća Usora -Bosna .E da napomenem ko ima od Doboja pa naniže ima dozvolu za cijelu RS.Kolega nebi ulazio u ovu temu dosta smo puta raspravljali o tim revirima neki su za neki nisu pa tako da ti ja mogu reći samo da je to sve samo jedan veliki JAVAŠLUK ,ali kakvi smo mi i treba nam tako .BISTROOOOO
U pravu si kolega,ma ponekad mi bude krivo znas izadjem na vodu pa mi se tako nesto desi pa mi bas bude neprijatno,a posto sam novi od clanova nisam znao da su se ovakve teme potezale,uostalom slazem se sa tobom...BISTROOO <razanj>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Dozvole za 2011-tu

Post Postao/la rusko » 19 sij 2011, 18:27

Bilo bi dobro ako bi neko mogao napisati kako stoje stvari sa dozvolama na nasim vodama za 2011-tu...

Gdje koju dozvolu treba imati, gdje i kako se vade, koliko kostaju itd...
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”