Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Moderator/ica:emin

Han
Književnik
Postovi:662
Pridružen/a:23 kol 2011, 21:06
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la Han » 26 stu 2011, 11:27

Sjedimo jucer na Faikovoj bari Senad i ja i proslavljamo dan drzavnosti. Zabacili stapove u vodu i sjeli i nismo ih vise ni pogledali.
To taman da ne bude po onoj njegovoj - vidi dvije budale sjede nako, nego ispada da pecamo.

Raspravljali o svemu i svacemu i nadodjosmo na to kako sam ja naletio na stranicu trazeci po internetu neke najosnovnije stavri o ribolovu i zakljucismo da to na stranici bistrobih nisam mogao pronaci nikako jer je fokusirana na iskusne ribare.

Utom nailaze dvojica klinaca (poznata nam od ranije sa bare kad ih je Senad animirao da pokupe i popale smece tamo gdje pecaju) i donose torbu opreme koju je jedan od njih naslijedio. Torba puna razvaljenih plovaka, zahrdjalih udica, raznih varalica, mušica i cega sve ne. Nesto iskoristivo a nesto samo za baciti.
I vade neke varalice i pitaju sta je ovo i kako se uopste veze i zabacuje. Zatim vade leptira i pitaju sta je uopste ovo i za sta sluzi, te jos nekih stvarcica.

Senadu nije bilo mrsko te im sve fino objasni, prakticno pokaze, nauci da vezu cvor, probere od pribora sta im moze valjati a sta je smece. Kratki kurs ribolova od kojeg ce ponesto i zapamtiti.

E sad, zamislite da je moglo da im se kaze ... sve to sto vam je objasnjeno imate na stranici toj i toj detaljno opisano pa vjezbajte.

Kako sam ja vec pomenuo da se na forumu ne moze pronaci nista sto nije usko specijalizovano i da nema osnova ribolova utom on predlozi da ja otvorim temu u koju cu stavljati stvari koje izrovim po internetu od najosnovnijeg vezanja udice pa nadalje pa ce se valjda i ostali prikljuciti.

Nemam ja iskustva da se prihvatim takvog posla te predlazem da se u svakoj grani foruma po vrstama ribolova pokrene tema naziva npr. pocetnica i osnove ili tako nesto i da oni sa vecim iskustvom krenu detaljno pisati postove o toj vrsti ribolova. Kad bi se sve vrste ribolova strpale u jednu temu bio bi to krkljanac po mom misljenju.
Krenuvsi od vezanja cvorova do tehnika i osnovnog pribora koji je potreban za tu vrstu ribolova detaljno objasnjeno cemu sta sluzi i kako se primjenjuje sa sve slikama. Koja riba se peca na koji način i čime i tako dalje.

Pocetnici obicno krecu sa plovkom a ta grana je najmanje razradjena na forumu. Koji plovak za šta, kako izgleda, kako se postavlja. Koji pribor treba imati obavezno u rancu a koji moze zatrebati i tako te stvari.

Ima li neko prijedloge i sugestije i ima li zainteresovanih da se ovo pokrene pa da se dogovorimo cime da svaka podtema pocne i kako da se razvija da budu unificirane?

RIBOLOV NA PLOVAK - Početnica (osnove ili kako vec)
RIBOLOV ŠARANA I AMURA - Početnica
VARALICARENJE - Početnica
MUSICARENJE - Početnica


Bistro.
"Sine Tale, magare moje drago, smiri se u sebi pa ćes se izmiriti i sa nebom i sa zemljom"


edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la edoA » 26 stu 2011, 12:17

Ideja bi bila, da se radi za dosta slikama, i da se te teme ne koristi za komentarisanje i diskusije.
Ako bude jos kojie prijedloga, javit cu se ovde.

Toliko za sad od mene.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la montana » 26 stu 2011, 13:35

Dobra ideja. I meni je to nekako zapelo za oko. Cak i kad je pocela ona ideja o prakticnoj skoli musicarenja glavni cilj je bio da oni koji bi htjeli, a nisu u mogucnosti sa priborom ili instruktorima, da imaju priliku probati. I ona skola ribolova sa djecom iz SOS Kinderdorfa je bila pravi pogodak. Treba jos animirati plovak, saranolov i varalicarenje. Mislim da sa takvim projektima i uz ove pisane teme koje predlazes imamo dovoljno materijala za svakog zainteresiranog...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la Seha » 26 stu 2011, 13:51

I ja sam za to da se napravi posebna rubrika za mladju raju i one koji pod stare dane shvate sta su propustili u zivotu ;)
Neka se nadje po par raje za svaku tehniku i to smo zavrsili za par dana rada.
Predlazem da se ovdje dogovorimo ko jos ima volje raditi na ovome.
Ja cu uzeti dubinski ribolov i trebace mi jos par raje da se preko pp. dogovorimo ko ce uzeti koju vrstu ribe koje se love dubinski.
Svaka tehnika ribolova bi trebala imati podteme kao npr.
pribor - kompletan uvid u potreban pribor i nacin vezanja tj. montiranja sistema kao i njihova prakticna upotreba
mamci - pripremanje i koristenje mamaca (recimo za dubinski i ribolov plovkom)
vrste ribe - koje se love navedenom tehnikom
U svaku temu ubaciti sto vise ilustracija kako bi se lakse skontalo gdje sta i kako.
slika

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la edoA » 26 stu 2011, 18:45

Imam jos jedan prijedlog. Moglo bi se koristiti te teme za publikaciju C&R, ili ulovi-uslikaj-pusti.


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la senad » 26 stu 2011, 19:00

Ima sada posebna kategorija u kojoj su forumi po tehnikama za početnike.Tu ubacujte svoje postove, naravno, kako je po tehnikama podijeljeno.
viewforum.php?f=206
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la Seha » 26 stu 2011, 22:09

edoA je napisao/la:Imam jos jedan prijedlog. Moglo bi se koristiti te teme za publikaciju C&R, ili ulovi-uslikaj-pusti.
To ja forsiram cijelo vrijeme samo treba biti nenametljiv vec to prezentirati kao prirodan slijed dogadjaja..


@ Senade tema dubinski ribolov hranilicom je skoro gotova i zakljucana je. Ako ima dobrovoljaca za dubinsku metodu neka se jave na pp.
slika

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la AdmirS » 27 stu 2011, 13:41

Evo se i ja prijavljujem za temu ribolov na dubinku, a ponesto i za plovak. Oko musicarenja znam ponesto al ovdje ima dosta iskusnijih musicara, tako da ce oni to mnogo bolje od mene. FF-om se bavim svega oko 3,5-4 god. Tako da i ja jos uvjek ucim dosta svega. Dok se saranolovom bavim jako dugo, a modernim oko 7-8 god. Pa sam stosta pofat`o do sad.
Pozdrav...

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la senad » 27 stu 2011, 23:09

Eto, Admire, hajde se ti uhvati plovka jer nema ko tu temu da razradi.
Mozda ti mogu olakšati/pomoći ovi tekstovi sa stranice (ako ništa imaš nekih slika)
http://www.bistrobih.ba/nova/?p=10463
http://www.bistrobih.ba/nova/?p=10460
Jedino nam trebaju crteži sistema, a i to se negdje može naći :wink:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la Kovach » 29 stu 2011, 00:49

Senade poslacu ti skeniran jedan prirucnik na e-mail i u njemu slike plovaka sa sistemima za mirne vode, rijeke sa sporijim tokom i brzake pa poksuaj iskoristiti ilustracije, a tekst moze nas ili postaviti ovaj, a navesti izvor, kako ti pase.

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la edoA » 29 stu 2011, 09:22

Sto se tice cvorova, evo ovaj link http://www.angelknotenpage.de/.
Nije bitno sto je na svabski, jer ima dosta slika, pa cak i po koji video.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la zlaja » 29 stu 2011, 17:05

Mene često raja pita oko blinkeranja pa ću ja vremenom nešto o tome-neki tekst za početnike, eto još jedan dobrovoljac...

Avatar
besko
Predsjednik Skupštine U.G. Bistro!
Postovi:264
Pridružen/a:19 sij 2010, 01:33
Lokacija:Sarajevo, BiH
Kontakt:

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la besko » 29 stu 2011, 18:12

Evo i mene kao podrska oko fotki/ilustracija - ako ima koja loshe uradjena ili premala da je poboljsam/uvecam da bude ok (lijepa!) :)

prof. dr. Besko Karabeg (vise kara, nego beg <valjanjeodsmijeha> )
Odjel estetske hirurgije :)

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la montana » 29 stu 2011, 19:03

besko je napisao/la:Evo i mene kao podrska oko fotki/ilustracija - ako ima koja loshe uradjena ili premala da je poboljsam/uvecam da bude ok (lijepa!) :)

prof. dr. Besko Karabeg (vise kara, nego beg <valjanjeodsmijeha> )
Odjel estetske hirurgije :)
Rodjo, moze li da mene smanjis, a ribu povecas? <ribarcina>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Han
Književnik
Postovi:662
Pridružen/a:23 kol 2011, 21:06
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Otvaranje teme OSNOVE RIBOLOVA

Post Postao/la Han » 29 stu 2011, 19:17

Besko, il mi šalji one slike ili reci ko nas zavadi.... trece nema :grin:
"Sine Tale, magare moje drago, smiri se u sebi pa ćes se izmiriti i sa nebom i sa zemljom"

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Vaša pitanja, prijedlozi i sugestije u vezi stranice i foruma”