BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Teme koje su o ribolovu, a ne znate gdje da ih smjestite, ili ne pripadaju nigdje drugo.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la labud » 24 ruj 2008, 00:13

sta vi mislite ? :idea:


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la Seha » 24 ruj 2008, 21:27

Ja mislim da grijesis (bez ljutnje), a evo i zasto! Sve tri navedene vrste su hrana grabljivicama poput soma,stuke,soma i dijelimicno smudja i salmonoida. Nedostatkom bijele ribe nebi ni bilo hrane za grabljivice a samim tim logicno ni njih. Sve se svodi na bioloski balans u vodi znaci ako nema dovoljno grabljivica populacija navedenih vrsta eksplodira i onda nastaju problemi koje si povezao sa tihom smrcu jezera.Takvu situaciju je lako popraviti dovoljno je ubaciti grabljivice (naravno uz savjetovanje ihtiologa koji bi napravio proracun na velicinu vodene povrsine) kako bi se napravio bioloski balans u hranidbenom lancu.
Misljenja sam da je americki/patuljasti somic ili cverglan kako ga neki nazivaju koga nisi naveo najveci problem navescu kao primjer jezero Modrac. Nijedna druga vrsta ribe nehrani sa njim (zbog one opake bodlje na ledjnom peraju), a on doslovce brsti sve pred sobom i samim tim onemogucava ciljani ribolov na pojedine riblje vrste sto zna biti jako flustrirajuce. Cuo sam pricu da je donesen iz USA od nekog "funkcionera" sa izgovorom da mogu narasti do 30 kg i evo sta imamo danas napast koju je jedino moguce istrijebiti u vodama koje se mogu ispustiti i rucno sortirati ribu.
Jezerima poput Jablanickog nedostaje grabljivac poput soma i stuke jer je ocigledno da smudj i salmonoidi nemogu dovesti populaciju bijele ribe u normalu.

Ovo je za mene tiha smrt jezera za sve sportske ribolovce koji nisu od onih "daj sta das" !

slika
slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la AlaS » 25 ruj 2008, 19:58

jest bogami ja kad ga vidim najezim se
slika
Bistro

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la labud » 25 ruj 2008, 23:38

1 put na drzav. takmicenju (gradacac) upecao sam ovu ribu. Mogu reci da je dosadna kao i suncanica ali ako je situacija kao sto opisujes lose je.

yugi
Štela
Postovi:70
Pridružen/a:13 ožu 2009, 23:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la yugi » 23 ožu 2009, 21:35

Kakav odnos prema vodama imamo bojim se da ćemo uskoro doći u situaciju da izuzev bjelice nećemo imati šta drugo loviti cccc


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la montana » 01 svi 2009, 16:10

Nedostatak grabljivica moze stetiti na vise nacina, ali i poribljavanje novim vrstama. Mora se dobro prostudirati postoji li vec u vodi, a tek onda kakva grabljivica treba nekoj vodi, moze li tu opstati i kako je kontrolisati. Isto tako i sa bilo kojom vrstom ribe koja se prvi put pojavljuje u nekim vodama. Nije dobro da se povodimo licnim zeljama, pa da se vrsi ubacivanje mojih ili bilo cijih omiljenih riba, vec koliko je moguce insistirati na balansiranju broja riba postojecim vrstama na tretiranoj vodi. Razvijenije drzave su odavno zabranile prenosenje riba sa vode na vodu sto zbog mogucnosti "invazije" sto zbog bolesti koja moze doci uz ribu ili samu vodu. Primjerice na Borackom jezeru (pastrmka i saran nekad) neko je kederovao klijena koji, zbog obilja hrane (rakovi, insekti i hljeb koji se baca nemilice), kao i dosta skrovitih mjesta postaje dominantna riba. Nemoguce je da pastrmka kontrolise brojno stanje klijena. U Americi je trenutno navala tzv. azijskog sarana koji je totalno unistio vode u 30% Amerike. Postavljene su milionski vrijedne elektro-ograde da sprijece dalje sirenje, ali samo se ceka mali prekid u napajanju strujom pa da ovi predju plovnim kanalom u drugi sliv, tj. drugih 30%. Mozete pogledati po YOUTUBE-u o "Asian Carp Invasion". Mi nemamo milione da popravljamo greske, zato trebamo insistirati da "pametne glave" dobro osmisle strategiju poribljavanja novim vrstama jer poslovica kaze:"POSLIJE PORIBLJAVANJA-NEMA KAJANJA"
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la senad » 01 svi 2009, 16:41

Ništa od toga, moj montana.Neki dan sam sa sinom otišao na Faikovu baru, da se malo opustimo i merakamo sa kedercicima.I tako, pored silnih bjelica i par karasa, predveče, na udici patuljasti somić!?
Nikad ga tu nije bilo, ne znam ni gdje ga ima blizu Sarajeva, a evo ga sad u Faikovoj bari.
I znaš šta je sljedeće?
Jablaničko, u to sam ubjedjen.Jer, sa ove bare se nose kederi na Jablaničko (mislim da su i linjak i bjelica donešeni u Jablaničko iz ovih bara koji su korišteni kao kederi za lov smudja).Nekoj pametnoj glavi će pasti na pamet da njega kederuje jer je otporan na udici, prosuti ono što mu ostane, i eto xranja.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la montana » 01 svi 2009, 16:51

I prokosko jezero je puno neke zakrzljale sapace. Treba te kedere ograniciti koliko je god moguce. Ovdje je obavezno ubiti sve sto ti ostane, a zlatne ribice na udici NIKAKO!!!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Angie
Početnik
Postovi:20
Pridružen/a:31 lis 2008, 19:43
Lokacija:Tuzla
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la Angie » 20 svi 2009, 02:41

Ni šaran (KIna) pa ni babuška (križanac) te još neke ribe nisu autohtone vrste na našim vodama! Zar ne?
Nekima smetaju neke vrste riba, nekima ne!
Što se tiče aktuelnog pomora ribe na Modracu (konkretno, američki patuljasti somić) i sama sam ostala preneražena. Ta riba je nevjerovatno "adaptibilna"! Čak i u mulju (pa i na suhom) kod manjka vode, može dugo da preživi. Slično našem linjaku, kojeg nisam godinama ulovila!
Situaciju dodatno usložnjava i povezanost Modraca i Fabrike vode (žedna Tuzla)!

Citiram vijest sa drugih medija:

18.05.2009.
Zbog uginuća jedne vrste ribe u Modracu
Fabrika vode van pogona iz preventivnih razloga

U vezi sa aktuelnim problemima u snabdijevanju grada pitkom vodom, direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“ Tuzla, Sead Džambić danas je izjavio:

- U protekloj sedmici rađeno je više remonta na elektrodistributivnoj mreži koje u skladu sa svojim zakonskim obavezama i planovima izvodi Elektrodistribucija Tuzla. Zbog elektroremonta još su van upotrebe jedan bunar i jedna pumpa na izvorišu Sedam Vrela u Stuparima. Situaciju je znatno usložila i pojava uginuća jedne vrste ribe “američki somić” na jezeru Modrac, tako da je iz preventivnih razloga isključeno vodosnabdijevanje na novom postrojenju Cerik, čime je smanjen kapacitet isporuke vode za preko 300 litara u sekundi.

Načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović naglasio je da se radi o preventivnim razlozima te da nije riječ o trovanju ribe jer ugiba, iz za sada nepoznatih razloga, samo jedna vrsta ribe, sa ostalim nije bilo problema. Ista vrsta ribe ugiba i u ostalim jezerima širom Bosne i Hercegovine. Također je rečeno da su izvršene analize vode i da je prema rezultatima voda ispravna.
Direktor JKP “Vodovod i kanalizacija” Džambić dodao je još da su u toku dogovori sa Elektrodistribucijom Tuzla da se planirani elektro remonti odgode do uključivanja postrojenja u Ceriku.

Zbog navedenih razloga građani se obavještavaju da će u narednim danima dolaziti do prekida u vodosnabdijevanju te se mole za strpljenje.
Ostaje da se riješi problem uklanjanja uginule ribe iz Jezera „Modrac“, sazvan je i sastanak načelnika općina uz jezero Modrac radi pronalaženja rješenja za način uklanjanja uginule ribe.


Moje mišljenje:
-pustiti da priroda uradi i "odradi" svoje (božije davanje),
-nestručno poribljavanje pojedinih naših voda od nekih naših lokalnih entuzijasta
-aktivna borba protiv mrežaroša!!!

Jedino po meni oni mogu biti krivi za 'nesrazmjeran broj' riba u našim vodama!
Kad bih imala vlast, zabranila bih ribolov na određeno vrijeme na pojedinim vodama!
Priroda bi se sama pobrinula za oporavak pojedinih vrsta! :lol:

Naravno! Ne morate se složiti samnom! :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la montana » 28 svi 2009, 16:01

Ja se slazem da je potrebno da se voda sama popravi (uz Boziju pomoc), ali i nas trud. Nestanak autohtonih riba ili smanjenje njihove brojnosti u vecini slucajeva uzrokujemo mi. Posebito je opasno kad nestaju grabljive ribe jer onda one najnepozeljnije preuzimaju komandu. Potrebna je selektivna zabrana po pojedinacnim vrstama, dok bi stimulacija izlova prenaseljene ribe, kao i nepozeljnih vrsta mogla da vrati vodu u neko bolje stanje za kraci vremenski period i uz izbjegavanje velikih troskova poribljavanja. Stimulacija bi mogla da bude u smislu da se ukine ogranicenje ulova "ribljeg korova" koje bi donosilo odgovorno udruzenje po uvidjaju u stanje na doticnoj vodi. Svakako treba razmisliti o ogranicenjima u velicini, jer nekad je bolje ostaviti velike, spolno zrele, ribe u vodi koje ce zasigurno osigurati mladj nego da se nadamo da ce neiskusni "riblji tinejdzer" osigurati produzenje vrste. Velika riba jede malu ribu je mozda otrcana fraza, ali sve nase nezeljene vrste su male, pa mozda ona velika koju smo zastitili pojede ono o cemu pricamo, ukljucujuci i mrezare.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
adem93
Piskaralo
Postovi:294
Pridružen/a:05 srp 2009, 13:13
Lokacija:Srebrenik|Spionica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la adem93 » 13 srp 2009, 12:54

Seha je napisao/la:Ja mislim da grijesis (bez ljutnje), a evo i zasto! Sve tri navedene vrste su hrana grabljivicama poput soma,stuke,soma i dijelimicno smudja i salmonoida. Nedostatkom bijele ribe nebi ni bilo hrane za grabljivice a samim tim logicno ni njih. Sve se svodi na bioloski balans u vodi znaci ako nema dovoljno grabljivica populacija navedenih vrsta eksplodira i onda nastaju problemi koje si povezao sa tihom smrcu jezera.Takvu situaciju je lako popraviti dovoljno je ubaciti grabljivice (naravno uz savjetovanje ihtiologa koji bi napravio proracun na velicinu vodene povrsine) kako bi se napravio bioloski balans u hranidbenom lancu.
Misljenja sam da je americki/patuljasti somic ili cverglan kako ga neki nazivaju koga nisi naveo najveci problem navescu kao primjer jezero Modrac. Nijedna druga vrsta ribe nehrani sa njim (zbog one opake bodlje na ledjnom peraju), a on doslovce brsti sve pred sobom i samim tim onemogucava ciljani ribolov na pojedine riblje vrste sto zna biti jako flustrirajuce. Cuo sam pricu da je donesen iz USA od nekog "funkcionera" sa izgovorom da mogu narasti do 30 kg i evo sta imamo danas napast koju je jedino moguce istrijebiti u vodama koje se mogu ispustiti i rucno sortirati ribu.
Jezerima poput Jablanickog nedostaje grabljivac poput soma i stuke jer je ocigledno da smudj i salmonoidi nemogu dovesti populaciju bijele ribe u normalu.

Ovo je za mene tiha smrt jezera za sve sportske ribolovce koji nisu od onih "daj sta das" !

slika
Jest slazem se sa tobom nedavno sam pecao na Vidrari isto ta riba mi je zovemo(DOBLJO ) ide na sve najvise na zvaku znaci loviti drugu ribu je nemoguce od nje sta god da zabacis ona jede i hvata se za mamac

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la montana » 19 srp 2009, 09:17

Slazem se da je dosadan ovaj mini-brko. Alas me je savjetovao da stavim vece udice ali ovaj zine jos vise nego li naveca trokuka koju sam nasao za kupit' u ovoj radnji. Proguta do repa, a hoce i ujesti... Sad mi uzimaju i kukuruz... <plach>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la AlaS » 22 srp 2009, 22:02

Hoce ujest heeheh dobar si zemljace,jedino ti ostaje zivi mamac ako smijes ziva riba od 10 do 15 cm i nece je dirat cverglani.
Nebi trebali al neznam ti tvoji su namazani svim bojama izgleda
bistrooo
slika
Bistro

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la montana » 22 srp 2009, 22:12

Ima ih previse, pa valjda zato. Bacim i dok spustam stap on uzima. Ako se ne javi u roku od 3 minute onda se sam uhvatio i smirio, pa se iznenadis (prvih 20 puta) Jede li se ova riba da dam ovim crncima?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BABUSKA,SUNCANICA i BIJELICA tiha smrt jezera !!!

Post Postao/la AlaS » 23 srp 2009, 22:11

Jede neki kazu da je delikatesa kad se dobro izprzi u tavi ja nisam probo jer nisam neki izjelica ribe ali sigurno se jede 100% probaj zemljace i ti jedno 2-3 komada na tavu pa nam javi kako ide uz "hladno ko zilet".
Bistrooo
slika
Bistro

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Filozofiranje o ribolovu i dogodovštine iz ribolova”