C&R pokupi postupi

Teme koje su o ribolovu, a ne znate gdje da ih smjestite, ili ne pripadaju nigdje drugo.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
zdravac
Početnik
Postovi:14
Pridružen/a:21 ruj 2010, 16:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
C&R pokupi postupi

Post Postao/la zdravac » 05 lis 2010, 23:32

Evo dragi narode šta mislite o vraćanju ribe ?
Dali vraćate ribu?
Kako postupate s ulovljenom ribom?
Neki pišu da vraćanje ribe ima negativnih stvari pa me zanima kojih?
I zadnje pitanje, evo svi znamo da u našim vodam ima riba koje nisu domaće poput babuške sunčanice rogana ( patuljasti somić cvrgl) tj, riba koje štete domaćim vrstama. Dali imamo više opravdanja kad uzmemu takvu ribu nego recimo malog šarana štuku itd ?
Bistro


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R pokupi postupi

Post Postao/la zlaja » 05 lis 2010, 23:51

Krenuti ću redom na tvoja pitanja
Vraćanje ribe okej postupak ako je riba ostala okej.
Da vraćam puno ribe i nešto nosim kući što je u granici fer-pleja
Ulovljenu ribu stavljam u platnenu mrežicu ako je nosim a ako je puštam što brže mora nazad u vodu
Veliki stručnjaci ihtiologije i vrsni svjetski stručnjaci pišu o negativnom uticaju apsolutnog C&R pokreta,riba je prilikom drila prošla žestok belaj i gubi moć rasplođavanja,upale rana od udice,porast stari jedinki u jatu,mlade ribe ne dobijaju prostor pa imaju poremećene migracijske navike i još neki fazoni...
Strane vrste su zakonom EU stavljene na crnu listu,prilikom ulova nesmiju se vraćati u vodu,naša zemlja i Hrvatska još nisu usvojile ove nove zakone a Srbija jeste

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R pokupi postupi

Post Postao/la tare » 05 lis 2010, 23:59

uvijek vracam,jedino ako udica na nanese tesku povredu,sa manjim povredama vracam,jer vece sanse ima da prezivi ako je pustim nego ponesem,ribu ako slikam gledam da to sto brze uradim,ako ne otkacim i odmah vracam...al znam da cvergla nikad ne bi vratio...a sa tim problemima nisam upoznat,opet meni je draze da riba pliva rijekom,nego kao sto je to nekome u potpisu napisano u tavi.....

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R pokupi postupi

Post Postao/la AlaS » 06 lis 2010, 00:07

Jednostavno receno kod mene sve vracam osim cverglana/amer. somica/nekad mi je i njega zao ,kad nosim kuci je samo u iznimnim situacijama a svi znate kakav je belaj kad se trokuka nadje u grlu klijena ili neke druge ribe nemoram objasnjavat sta se desi,znaci u prosijeku mjesecno jedna ili nijedna .
zbog razloga:
br.1 nisam neki izjelica ribljeg mesa
br.2 posto lovim na rijeci bosni ribe iz te odpadne vode su mi sumnjive
br.3 kad mi naleti da jedem ribu odem do ribarnice i za minut 3-4 pastrmke su u tavi
slika
Bistro

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R pokupi postupi

Post Postao/la rusko » 06 lis 2010, 05:43

Ja nisam totalno protiv da se ponese nesto ribe kuci, ali u granicama normale. Previse ribe ili nosenje kapitalaca kuci jednostavno ne volim jer je to nista drugo nego znak ljudske pohlepe i loseg karaktera. Jednu - dvije ribe ponijeti kuci za jelo potpuno razumijem.

Sto se tice losih posljedica C&R, mislim da se tu malo pretjeruje... Mlijecna kiselina koja se stvara u ribi prilikom borbe ostaje samo u misicima i jako brzo se sama neutralise (to je isti postupak kao kod nas kada treniramo pa dobijemo grceve u misicima). Sumnjam da steti ribi a to da se riba ne moze razmnozavati poslije toga je mit, uzmite samo postupak razmnozavanja u ribnjacima pa ce vam biti jasno da je to veca tortura od jednog drilanja.

Jedino sto moze biti kobno za ribu je ako se ostete skrge... Cesto pecam morsku pastrmku u jednoj rijeci koja je poznata po velikim stukama i imao sam priliku izvaditi krupnije komade pastrmke sa starim ranama po tijelu koje su bas bile drasticne. Vidjelo se jasno da je to bila uzasna borba, medjutim te ribe su to ocito prezivljavale.

Kazu da se riba mora vratiti u vodu u roku 15 -20 sekundi (pastrmka) jer inace nastaju ozljede na skrgama.

Bitno je i da se riba ne pusta iz ruku dok se ne utvrdi da li je sposobna da se sama snadje. To se najbolje vidi tako sto se lagano okrene malo u stranu i ako se sama vraca nazad znaci na putu je da povrati svoju snagu.

Evo malo vise informacija o C&R:

http://www.fliesandfishes.com/?page_id=17
slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: C&R pokupi postupi

Post Postao/la angler » 06 lis 2010, 06:02

Zadnjih cca 20 god u 99% slucajeva ribu vracam u vodu. Prije je procenat bio manji ali u takvoj kolicini da se nikad nisam najeo vec da se okusi, a ribu fakat volim jesti.
Gledam da ribu oslobodim udice u vodi, meredovu ili eventualno na travi. One koje se "nagrde" udicom i da im nema spasa prvo ubijem pa onda izvadim udicu. To se najcesce desava sa maleckim ribama koje progutaju udicu do "gujice". Takve zavrse na macinoj trpezi.
Posmatram cesto ribu koju pustim, ako se moze (citaj bistra voda), i u vecini slucajeva ode u zaklon gdje se odmori neko vrijeme, a poslije se vrati na svoje lovno mjesto i nastavi sa hranjenjem kao da se nista nije desilo.
U spisak nepozeljnih riba bih ubacio i kalifornijsku pastrmku. Na svim revirima je dozvoljeno da se kalifa nosi zavisno od principa vlasnika revira (jedna ili dvije, duzina ova ili ona), a potocna i lipljen NE. I pored toga sto na dozvoli to pise, svaki put me cuvar napomenuo "ako uhvatis kalifu nosi je".

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R pokupi postupi

Post Postao/la rusko » 06 lis 2010, 06:09

Meni taj sistem sa ubacivanjem kalife u nase rijeke dize kosu na glavi... bespotreban je i pravi vise problema nego koristi. Bolje bi bilo starati se o kolicini autohtone pastrmke i lipljena.

A za kalifu su ugodna mjesta jezera, posebno ona koja su nastala iz kopova (majdani) jer imaju dotok hladne i svjeze vode a vrste riba u njima su one koje covjek tu donese... imamo idealnih mjesta za P&T jezera koja bi mogla pruziti mogucnost onima koji zele da odnesu sebi ribu da to i rade bez da osjecaju griznju savjesti ili da time unistavaju riblji fond u divljim vodama.
slika slika

zdravac
Početnik
Postovi:14
Pridružen/a:21 ruj 2010, 16:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R pokupi postupi

Post Postao/la zdravac » 06 lis 2010, 12:29

Evo dao sam vam malo vremena da ispišete što mislite, sada bi vam objasnio šta znači ovo P OKUPI , odnosi se na smeće pokupi smeće iza sebe, vrati prirodi prirodno a smeće u koš. Evo moram se pohvaliti da uvjek skupljem smeće iza drugih i palim zbog velikih količina, a gledaju me kao da sam neki čudak i onda često bace komentar kak je to grozno što ljudi ostave i kad odu opet ostave smeće :(

A nisam znao da se alohtone vrste u nekim zemljama moraju uzeti to mi se čini ok, nadam se da nema nekih posljedica na grabežljive ribe koje ostaju bez hrane.
Ali ovo vrjeme ide ribama u korist evo kod mene se moglo pecati jedno 4 mj, i sad je sezona gotova voda je jako visoka ove godine... A šarani i štuke su se izmrjestili ko nikada, ima ih na 1000000000
Bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R pokupi postupi

Post Postao/la Seha » 06 lis 2010, 15:19

Godisnje ponesem par ribica kuci (jegulja, grgec ili smudj) sve ostalo nakon fotografije ide nazad vodeci cijelo vrijeme racuna da se riba sto manje osteti.
Nerijetko vidim na netu slike ribe koje su prije vracanja u vodu prosle torturu na obali u vidu paniranja u pjesku i slicno.. Tad se postavlja pitanje hoce li ta riba uopste preziviti, jer malo zesci pad na tvrdu podlogu vecinom prouzrokuje pucanje unutrasnjih organa i ta riba je sigurno zauvijek izgubljena.
Paniranje u pijesku je takodje opasno po ribu jer skida zastitnu sluz i tada su ribe jako izlozene infekcijama, parazitima itd.
Misljenja sam da i oni koji uzimaju ribu nakon ulova trebaju malo vise paznje pokloniti humanijem odnosu prema svom ulovu. Koliko puta ste vidjeli ribare koje nakon sto su napunili mrezu ostave tako ribu da umire u agoniji. Zar je toliko tesko nekom drvenom "palijom" ribi skratiti muke udarcem u glavu ?
Prije par godina sam citao da engleski biolozi savjetuju sarandzijama da koriste antiseptike samo za vanjske povrede riba ,ali ne i one u ustima kako bi riba simulisala svoj imunitet tj. odbrandbeni sustav.
Uh moze se o ovoj temi polemisati do besvijesti.
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R pokupi postupi

Post Postao/la Kovach » 07 lis 2010, 22:24

Mnogi od nas ranije nisu mnogo razmišljali o tome da ulovljenu ribu vraćamo nazad. Samo rijetki su već dugi niz godina C&R ribolovci. Sad, kada smo svjedoci da svakog dana autohtone vrste polagano nestaju,a alohtone preuzimaju vode mišljenja sam da se C&R ribolov za autohtone vrste treba ozakoniti i da postane obaveza, a ne naša volja. To bar dok se ne poboljša stanje, a ko voli ribu ima mogućnost nositi kalifu, babušku, cverglana i sve one vrste koje svi smatramo "2. klasom ribe". I ja prvi do nazad par godina nisam vraćao ribu, ali sad kad su u pitanju autohtone vrste riba to je obavezno. Što se tiče smeća situacija je ista. Do sad je to bilo mnogo manje, a sad na svakom drvetu visi po 10 najlon kesa i vodom pluta isto toliko plastičnih boca. Svako od nas naloži vatricu dok je u prirodi (bilo da se ogrijemo, skuhamo kaficu ili roštiljamo). Na kraju pokupimo smeće i sve lijepo zapalimo da se više nikad ne povlači po prirodi. Gledao sam čovjeka kako nakon lijepog kupanja i pijanke pored jezera, kulturno pokupi sve što je zaprznio u kesu i na kraju napravi s****e jer tu kesu baci u jezero našto nisam mogao ostati ravnodušan nego sam ga dobro naružio. Vjerovatno ga nisam zastidio ali nisam mogao da ušutim. Ako nešto ne učinimo djeci ćemo ostaviti smeće, prazne i zagađene vode tako da će ribolov polako izumrijeti. Ne stidim se što me neki smatraju budalom što pokupim svoje smeće, ipak će se na kraju oni postidjeti i shvatiti ko je ovdje lud!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R pokupi postupi

Post Postao/la montana » 08 lis 2010, 00:12

Podrzavam sve sto je Kovach napisao, posebno dio o C&R na autohtone vrste ili veca ogranicenja. Dodao bih da treba uvesti obavezan C&R za endemske vrste (meka i glavatica)
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Filozofiranje o ribolovu i dogodovštine iz ribolova”