Hrvatska dobiva TID

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Hrvatska dobiva TID

Post Postao/la Olimp » 31 sij 2011, 20:05

TID regata je najveca i najduža rijecna Regata na svijetu, organizira se vec 56. godinu zaredom, a traje 61 dan i prevesla se 2080 km rijekom Dunav. Regata je veoma popularna u svijetu i pored ucesnika iz podunavskih zemalja ima ucesnika i sa drugih kontinenata. Na regati su zastupljena djeca, odrasli i starije osobe oba pola.

Svake godine 26. juna regata krece iz njemackog grada Ingolštadta, a završava se 28. augusta u bugarskom gradu Silistri.

Osnovno pravilo TID-a je: plovidba Dunavom camcima (kajak-kanu) koje pokrece covjek vlastitom snagom po etapnim mjestima koja se za svaku zemlju utvrduju na Medunarodnoj Konferenciji.

Dnevne etape su u prosjeku dužine oko 43 km. U etapnim mjestima Regata boravi jedan dan osim u vecim i glavnim gradovima zemalja kroz koje Regata prolazi zadržava se po 2 dana.

Sve zemlje kroz koje protice rijeka Dunav ujedno su i zemlje domacini koji kroz svoju zemlju organiziraju docek, smještaj i ispracaj ucesnika regate po etapnim mjestima. Jedina podunavska zemlja koja nije sudionik, ali niti domacin ovoj najvecoj svjetskoj regati je Republika Hrvatska.

Sudjelujuci prošle godine na TID-u kao jedini ucesnik iz Hrvatske na etapi iz Mohaca do Beograda, upoznao sam se sa organizatorom TID-a iz Republike Srbije, Dejanom Jovanovicem. U medusobnom druženju i razgovorima odlucismo da pokušamo ovu regatu približiti RH, ukljuciti Hrvatsku kao zemlju domacina i u buducnosti nastojati da Hrvatska održi tradiciju zemlje domacina i suorganizatora TID-a.

Po povratku sa regate dao sam se na "posao". Prvo sam prikupio puno podataka o TID-u, stupio u kontakt sa osobama u Ministarstvu turizma RH, Kajak kanu savezom RH, gradonacelnikom Vukovara, procelnikom za gospodarstvo Grada Vukovara, direktoricom Turisticke zajednice Grada Vukovara, nacelnikom Opcine Erdut, tajnikom Turisticke zajednice Erdut, kao i mnogima drugima cije ce aktivnosti u buducnosti doci do izražaja.

Najvažnije je bilo organizirati zajednicki sastanak svih navedenih, na sastanak pozvati kolegu iz Republike Srbije i vidjeti da li ima volje i mogucnosti da se prihvati ova regata u RH, ako ima da se pristupi planiranju njene organizacije.

I tako dodosmo na pocetak ove price.

Sastanak zakazasmo za 25.01.2011. godine kod gradonacelnika Grada Vukovara g. Željka Sabo i to tacno za 12 sati (kao u vesternu). U Vukovar dodoh sa gospodom Dajanom Kolundžic iz Ministarstva Turizma RH. Stigosmo malo ranije pa se uputismo do Dunava, uz rijeku Vuku.


slika


slika


Dan je prekrasan, suncan, ali prohladan. Dunav je narastao toliko da je preplavio Vukovarsku adu na kojoj smo planirali napraviti jednu od etapnih stanica TID-a u RH. Prva bi bila Aljmaš, a druga Vukovar.


slika


slika


Nekako nam uz Dunav vrijeme proleti. Uputismo se u ured gradonacelnika. Za napomenuti je da smo se svi okupili na vrijeme. Zauzesmo "položaje".

Ekipa iz Erduta: nacelnik opcine gospodin Jugoslav Vesic, tajnik Turisticke zajednice opcine Erdut gospodin Darko Barjaktarevic i kolegica im Ministarstva turizma, gospoda Dajana Kolundžic.


slika


Kolega iz Srbije Dejan Jovanovic, moja malenkost, direktorica Turisticke zajednice Vukovara gda Jasna Babic i gospodin Dragan Njegic procelnik za gospodarstvo Grada Vukovara.


slika


O TID-u, organizaciji, pravilima, potrebama i svemu znacajnome, Dejan je upoznao okupljene ...


slika


... koji su ga sa zanimanjem slušali ...


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Hrvatska dobiva TID

Post Postao/la Olimp » 31 sij 2011, 20:06

Zbog obaveza gradonacelnik Željko Sabo malo je zakasnio, ispricao se radi obaveza, ukratko saslušao sažetak price o TID-u i suglasio se da se mora i da ce se prihvatiti takva jedna regata i u RH.


slika


I ne samo prihvatiti vec ce se na visokom nivou prici organizaciji doceka, smještaja i ispracaja ucesnika regate. Suglasnost dade i nacelnik opcine Erdut za etapno mjesto Aljmaš.


slika


Dogovorismo se i da ce se pristupiti organiziranju odbora za koordinaciju organizacije TID-a. Kolegi Dejanu iz Srbije, kao jednome od clanova organizacijskog komiteta regate TID osta velika i nimalo zavidna dužnost da u Organizacionom komitetu regate izbori mjesto za Republiku Hrvatsku, da nam da smjernice koje bi nam olakšale poslove organizacije same regate i da nam pomogne da vec ove godine budemo jedna od zemalja domacina regate.

Nakon prve podjele medusobnih dužnosti prihvatismo ponudu gradonacelnika da odemo na jedan zajednicki rucak. Najprije se uslikasmo na ušcu Vuke u Dunav...


slika


... a potom odosmo u poznati vukovarski restoran sa kuhinjom domacih specijaliteta.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Hrvatska dobiva TID

Post Postao/la Olimp » 31 sij 2011, 20:06

Uz jelo i posluženo pice nastavismo diskusiju o regati. Razjasnismo sve one nepoznanice koje bi nam mogle otežati organizaciju regate.


slika


slika


Kuhinja restorana nije zakazala. Iznesli su pred nas meso dunavskih riba ...


slika


Za kolegu Dejana imasmo mnogo pitanja. Da nam dade prave odgovore poslužio se i savremenom tehnikom, samo da bi mi dobili što više informacija i što bolje se pripremili za organizaciju regate.

slika


Nakon druženja razidosmo se sa namjerom da zaista u RH organiziramo dvije etape regate TID, da se pokažemo kao dobri domacini i da ova regata od ove godine pa nadalje zauvijek bude djelom i hrvatska regata.


slika


slika


Za tako nešta isplati se angažirati, isplati se truditi, uložiti svoje vrijeme i sebe i "boriti" se kao zmaj da sve bude u redu i na radost svih koji ucestvuju u takvoj regati. kao i gostiju koji ce doci na regatu.


slika



<adipiva> :7564:
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Hrvatska dobiva TID

Post Postao/la Olimp » 28 srp 2012, 20:41

Kako sam davno ovom pričom najavljivao aktivnosti i dogovore da se i R Hrvatsku uvrsti kao zemlju domaćina najveće i najpoznatije regate na svijetu, Dunavske regate, odnosno TID, došlo je i vrijeme da vam dam informaciju kako je to sve prošlo.

Nekada kada sam dolazio na početne stanice za polazak regate dočekivao me ovakav prizor.


slika


Aktivnošću entuzijasta iz ove priče uspjelo se i RH uvrstiti kao zemlju domaćina koja je dobila dvije među stanice na regati Aljmaš i Vukovar.
Prekrasnoj porodici podunavskih zemalja pridružila se i naša zemlja.

Razbili smo granice, otvorili mogućnosti da se i naši građani pridruže porodici ljubitelja TID-a, rijeke Dunav, ljudi koji njime plove ili na njegovim obalama uživaju.

Ove godine u Beču, Hainburgu, Bratislawi, Gabičkovu, Komarnom, Esztergonu, Višegradu, Budimpešti . . . Dočekivao me ovakav prizor

slika


I ne samo u pobrojanim mjestima. Takav prizor se susreće od izvora pa do ušća Dunava u svim mjestima gdje su međustanice te velike međunarodne regate.

Primao sam i čestitke ljudi koje sam od ranije poznavao i susretao na toj regati. ali i od meni nepoznatih ljudi, što je moja zemlja primljena u tu porodicu riječnih nomad, što će je svi moći posjetiti, što je otvorena svima ljudima svijeta koji plove rijekama. A ti ljudi se i te kako raduju posjeti Hrvatske.


slika


Posebno sam zadovoljan što sam i ja zamahom "vesla", osobnim zalaganjem, pridonio tome da Dunav postane medij koji sada nesmetano povezuje sve regataše TID-a sa svim zemljama kojima protiče. Prizor koji vidim na ovoj zastavici je prizor koji ujedno nagrađuje i moj mali i skromni doprinos da je TID ovdje.

Da TID je ovdje 26.07. uplovio u Aljmaš, danas isplovio iz Vukovara.


slika


Zato pozivam sve one koji imaju volje i želje da učestvuju u toj regati da se pripreme za nju, da pozovu svoje društvo, da krenu njome odakle žele i plove dokle žele.

Regata ide od INGOLSTADTA sa 2455,3 riječnoga kilometra pa do SFANTU GHEORGHE , tj. do ušća u Crno more. Ukupno je duga 2504,5 / 2471,5 *) Dunavskih kilometara + 11 km kanala = 2515,5 / 2482,5 *) Kilometers

Što vam je činiti?. Opremite se i krenite, kao što sam i ja krenuo i uživao u svakome trenutku te regate.

Pozdravlja vas Olimp. Zaplovite sa nama.


slika


:7564: <adipiva>
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”