Registracija gumenog camca - osiguranje

Pokušaj da "uredimo" trenutne Zakone i Pravilnike

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
nedimd
Početnik
Postovi:2
Pridružen/a:19 vel 2014, 11:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Registracija gumenog camca - osiguranje

Post Postao/la nedimd » 19 vel 2014, 15:03

Pozdrav svima. Imam jedno pitanje, pa bih molio pomoc. Zelim kupiti gumeni camac od cca 3.5 m i pentu od 10ks koju bih koristio 10ak dana godisnje u Hrvatskoj na moru. Znam da sam duzan registrovati camac i pentu u nekoj od nasih kapetanija (ja sam inace iz Sarajeva) i poloziti ispit, i znam da da se kod nas (za razliku od Hrvatske gdje postoji trajna registracija) svake godine mora produzavati registracija. Ono sto mene zanima je da li se mora placati i obavezno osiguranje za camac i pentu? U Ĉlan 56. ZAKONA
O OBAVEZNIM OSIGURANJIMA U SAOBRAĆAJU FBiH (Duznost sklapanja ugovora o osiguranju) se navodi da
(1) Vlasnik brodice odnosno jahte ĉija je snaga porivnih motora veća od 15 kW, a koja po propisima o registraciji brodica mora biti upisana u registar brodica odnosno jahti, duzan je sklopiti ugovor o osiguranju od odgovornosti za štetu koju upotrebom brodice odnosno jahte moţe nanijeti trećim licima – izvan broda – štete na licima (tjelesne povrede i smrti) i imovinskog gubitka (zbog posljedica štete na licima).

Da li je neko imao iskustva sa ovim? Izvinite sto ovo pitanje nije direktno vezano za tematiku ovog portala, ali racunao sam da je ovo najbolje mjesto za ovakvo pitanje.


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Registracija gumenog camca - osiguranje

Post Postao/la Kovach » 19 vel 2014, 21:52

Pozdrav!

Ako ces nabavljati pentu od 10 KS to ti dodje oko 7,5 kW, a snaga motora od 15 kW= 20,1 KS (1 KS=0,75 kW) . Ako je tako onda za tu pentu i gumeni camac mislim da ne treba to osiguranje. Mozda da probas za svaki slucaj provjeriti u kapetaniji Ostrozac.

Avatar
roba
Šampion proljetne "Smolućijade 2010"
Postovi:122
Pridružen/a:11 pro 2009, 21:28
Lokacija:Živinice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Registracija gumenog camca - osiguranje

Post Postao/la roba » 19 vel 2014, 22:12

drug ja ti imam registrovan gumeni camac od 3.5 metra i elanov od 4.5 isto registrovan. znači moraju se registrovat. pogotovo ako ćes preko granice. policija i carina prvo sto pitaju imas li papire od camca i jeli regisrovano . znam jer sam nekoliko puta prelezio. registracija je 250km i registruju se na pet godina. stim sto svake godine moras produžit i platit polisu osiguranja neznam pošto je ali nije puno. eto...
Ali kad smo već kod toga ja ovaj gumeni čamac prodajem. znači uredni papiri. 3.5 m podnosi motir od 25ks. kao gumeni gliser. jako brz i stabilan. ja sam ga vozo sa yamahom 8 pa je iso ko metak, sa 10 ili 15ks bi bukvalno letio. ako si zaiteresovan mogu poslati slike

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Registracija gumenog camca - osiguranje

Post Postao/la Kovach » 20 vel 2014, 01:21

Roba drug znao sam da se treba registrovati, ali nisam bio siguran da li treba obnavljati svake godine. Mislio sam da vrijedi bar 5 godina, a da je za vece brodice i jedrilice svake godine. U svakom slucaju hvala na odgovoru, nadam se da ce kolegi nedimu biti od koristi.

Bistro!

nedimd
Početnik
Postovi:2
Pridružen/a:19 vel 2014, 11:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Registracija gumenog camca - osiguranje

Post Postao/la nedimd » 20 vel 2014, 10:32

Hvala vam puno na odgovorima! Nisam znao da registracija kod nas traje 5 godina, to je sasvim ok. U Hrvatskoj je obavezna registracija za camce/brodice cija je duzina veca od 2.5 m ili ukupne snage motora jednake ili vece od 5 kw. Obzirom na relativno ceste kradje camaca i penti na Jadranu, mozda i nije lose imati polisu osiguranja. Roba, mogu slike na pp.


Avatar
roba
Šampion proljetne "Smolućijade 2010"
Postovi:122
Pridružen/a:11 pro 2009, 21:28
Lokacija:Živinice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Registracija gumenog camca - osiguranje

Post Postao/la roba » 20 vel 2014, 12:04

11218799 Drug ovo ti je šifra artikla na piku pa pogledaj. Pozz

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Zakoni i Pravilnici”