Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnosi.

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
jzfenix
Početnik
Postovi:15
Pridružen/a:04 svi 2012, 22:11
Lokacija:Lugano
Kontakt:
Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la jzfenix » 09 svi 2012, 20:05

Pozdrav,

ustvari i meni je pukao predvez ali sam ja mislio da se zakacio za nesto...imao sam jednu veliku musicu i hteo sm da gledam kako pada na vodu.Hvla na video smernicama rado cu ih pogledati i probati da nesto naucim.Ovi kanapi sto imam ce posluzit nadam se da naucim da bacam a kasnije cu vrlo rao zatraziti vase misljenje i preporuke.



Pozdav,Zoran.


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la senad » 09 svi 2012, 21:00

Prvo, da ti pozelim dobrodoslicu na forum.
Drugo, da ti kazem da je tebe samo zglob bolio, a ja sam imao upalu misica poslije prvog vjezbanja na suhom.
Ne toliko što sam bio uporan i željan naučiti, nego zato što mi nije bilo jasno kako ne mogu preko 5 metara izbaciti šnjuru, dok kasnije nisam saznao da sam vježbao sa backingom (špagom koja se koristi ispod šnjure da se može "popustiti" ako se uhvati veća riba.)
Tako da si ti "mala maca", a ne bi trebao imati ovakvih ispada poput mojih jer si skupio hrabrosti da pitaš, a ovde ima ovih nekoliko "mušičavih" koji imaju znanje i hoće ga prenijeti na nas neznalice.
Elem, samo polako, imaš njih i pitaj, imas net, a ovo što ti je Angler skrenuo pažnju na ručni zglob ovog mog sna od žene ( :mrgreen: ) je jako bitno jer svi koji sami počinjemo pravimo tu grešku - i u ručnom zglobu savijamo ruku što ga dođe, kako sam ja shvatio (a često i iskusio) pogrešno.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la senad » 09 svi 2012, 21:58

A evo da vidis i kakvi smo mi bili prosle godine kad smo napravili prvu FF skolu u Sarajevu i to na rijeci Miljacki.
Imali smo sreću da nam je učitelj bio prvi bh. EFFA instruktor - Mensur Jahjefendić-Memo kojem se opet zahvaljujem :wink:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zrerZ9puY8Y#![/youtube]
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
jzfenix
Početnik
Postovi:15
Pridružen/a:04 svi 2012, 22:11
Lokacija:Lugano
Kontakt:

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la jzfenix » 09 svi 2012, 22:52

Pozdrav i tebi Senade i hvala na dobrodoslici...

posto sam se bavio samo teorijom dosad procitao sam da ima vise vrsta rukohvata...tako je na mom mitcellu rukohvat konicni takozvani Cigara (misli se na Cubanske) na koji se naslanja kaziprst, a na hady-u takozvani "tulipan" na koji se naslanja palac....ja sam ovo procitao i koristio kaziprst ...njverovatnie sam tada i pogresno radio zglobom...ako mozete da mi objasnite malo razliku u rukohvatima...na predhodnim slikama se vide dva tipa i sledeci put cu probati sa hardy-jem.
Hto bih jos da pitam dali je normalno da na cekrku kada se izvlaci kanap nema mogicnosti za regulisane otpora (kao da nema kocnica)...cekrk je nov tako da iskljucujem kvar, a kada se namotava cuje se klasicno cekrtanje (valjda se tako kaze)

Pozdrav Zoran,

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la angler » 10 svi 2012, 05:42

Licno koristim oba nacina drzanja rucke ali kako kad. Ne znaci ako je cigara oblik rucke da ide kaziprst gore. Kaziprst gore nekad koristim na manjim klasama stapova za precizniji zabacaj. To ja sebi nesto ko zacrtao ali drzanje rucke i preciznost nemaju bas neke veze. Znaci po volji ti osim da na western tipu rucke kao sto je Hardy kaziprst ne ide zato sto je taj tip rucke namjenjen tezim (citaj jacim) stapovima. Sa palcem gore lakse ces nauciti fiksirati zglob.

Sto se tice cekrka okrenut je za ljevake (LH) jer kad namotavas snjuru tad se cuje cekrtanje, a treba obrnuto, znaci kad se odmotava treba "klapatati". Otvori ga i vidi na koji nacin se mjenja za LH i za RH. Taj cekrk koji ti je na Hardiyu koliko vidim ima kocnicu i regulator u sredini. Skini spulu i vidi kako se mijenja smjer kocnice. Ako sta zapne slikaj pa da pomazemo :wink:


Han
Književnik
Postovi:662
Pridružen/a:23 kol 2011, 21:06
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la Han » 10 svi 2012, 08:24

Ako mogu da preporucim:
"Sine Tale, magare moje drago, smiri se u sebi pa ćes se izmiriti i sa nebom i sa zemljom"

Avatar
jzfenix
Početnik
Postovi:15
Pridružen/a:04 svi 2012, 22:11
Lokacija:Lugano
Kontakt:

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la jzfenix » 10 svi 2012, 21:56

angler je napisao/la:Licno koristim oba nacina drzanja rucke ali kako kad. Ne znaci ako je cigara oblik rucke da ide kaziprst gore. Kaziprst gore nekad koristim na manjim klasama stapova za precizniji zabacaj. To ja sebi nesto ko zacrtao ali drzanje rucke i preciznost nemaju bas neke veze. Znaci po volji ti osim da na western tipu rucke kao sto je Hardy kaziprst ne ide zato sto je taj tip rucke namjenjen tezim (citaj jacim) stapovima. Sa palcem gore lakse ces nauciti fiksirati zglob.

Sto se tice cekrka okrenut je za ljevake (LH) jer kad namotavas snjuru tad se cuje cekrtanje, a treba obrnuto, znaci kad se odmotava treba "klapatati". Otvori ga i vidi na koji nacin se mjenja za LH i za RH. Taj cekrk koji ti je na Hardiyu koliko vidim ima kocnicu i regulator u sredini. Skini spulu i vidi kako se mijenja smjer kocnice. Ako sta zapne slikaj pa da pomazemo :wink:

Pzdrav angler,

hvala na odgovoru.Za vikend cu da ugrabim malo vremena i nameravam da probam kako rece ti "sa palcem gore".
Sto se tice cekrka otvorio sam i nisam bas ukapirao kako treba...evo slika .

slika

slika

slika

slika

slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la angler » 11 svi 2012, 19:17

Kao prvo da ne zaboravim, imas vise istih cekrka pa provjeri da li se svi isto ponasaju. Ako je isto onda zategni kocnicu i vidi da li koci prilikom izvlacenja snjure. Ako ima otpora dok izvlacis snjuru onda je to to i ne treba nista dirati jer ako su svi dijelovi u polozaju kao na shemi onda bi trebalo da je cekrk podesen za RH, tj onako kako treba.
E jest ga Francuz zakuhao :grin: Najradije bih je sad rastavio da vidim sta i kako radi.

E ovako. Ta zica i zupci u koje upada je za pojacavanje ili smanjenje kojom jacinom ce da cekrce, a time i stvara mali otpor ali nema veze sa kocnicom. To je sto se tice "cegrtuse". Nastimas zvuk po ukusu.
Koliko se ja razumijem u tu "botaniku" dio pod brojem "82 048" tzv Drive Plate Dog je za LH i RH. On ulazi u zupce zupcanika 82 046 pod uglom i neda da se isti vrti u drugu stranu. Taj "Drive Plate Dog" treba, e sad to trebas sam vidjeti, ili okrenuti tj prevrnuti (sto bi gore sad je dole) ili ga jednostavno zakrenuti za 90 stepeni kako vec stoji, znaci da isto upada u zupce ali kad se zupcanik vrti u drugom smijeru.

Bistro!

Avatar
jzfenix
Početnik
Postovi:15
Pridružen/a:04 svi 2012, 22:11
Lokacija:Lugano
Kontakt:

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la jzfenix » 15 svi 2012, 21:15

Pozdrav angler,

bio sam zauzet ovih dana a malo sam izlazio i na vodu pa se izvinjavam za kasnjenje.Imo si pravo za deo 82048 do kojeg se dolazi tako sto se odvije kocnica i sraf koji se nalazi ispod.Zatim se izvuce cela osovina i dnostavno se okrene deo na kome je izgraviran broj 1 za levu ruku a sa druge strane 2 za desnjake.

Pozdrav,Zoran.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la Kovach » 15 svi 2012, 22:55

Ma nas angler je cudo <championvanja> . Tebi kolega "jzfenix" zelim sretan dolazak prvo na ovaj forum, a onda i u klub "musicavih". Nadam se da ces naci na ovom forumu mnogo stvari koje ce ti pomoci u tvojim pocecima, a sto ne nadjes pitaj ova raja je uvijek spremna pomoci.

Bistro!

Avatar
jzfenix
Početnik
Postovi:15
Pridružen/a:04 svi 2012, 22:11
Lokacija:Lugano
Kontakt:

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la jzfenix » 15 svi 2012, 23:07

Pozdrav i tebi kovach i hvala na dobrodoslici .
Da iskoristim priliku i pitam koliko kostaju musice u nekom proseku i dali ima neko sa foruma ko ih radi za prodaju.
Posto sam totalni pocetnik u musicarenju zanimaju me muve za klena i bandara (grgeca ili kostresa kako ga vi zovete ako se nevaram).

Pozdrav,Zoran.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la Clavis » 15 svi 2012, 23:16

Za narudzbe ne znam da ovdje na forumu iko radi, ako ima javit ce se sigurno :)

Elem, za klena provjereno znam da je najbolja tzv. Bambula, okrugla mušica sočnog atraktivnog izgleda, pravi se u raznim varijacijama od balze, vrućeg ljepila, foama (pjene), izgledom asocira na krompirovu zlaticu u raznim dekorima, najčešće crna, crvena i žuta!
I što je najbolje, krajnje jednostavna za izradu!
Najubitacnija je kad netom padne na vodu i izazove omanji buć, tad se klen najviše voli zatrkati na nju misleći da je neki tvrdokrilac
zesretno završio na površini vode i bespomoćno pluta.
Sad cu potraziti negdje uputstvo za izradu jednostavnije varijante pa da pokušaš i sam, ne mogu ti opisati ushit kad uhvatiš ribu na vlastitu "baju"!

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la Clavis » 15 svi 2012, 23:21

Evo par klasičnih primjeraka,
slika

Kao što i sam vidiš spartanskog su izgleda, pogotovo ove sa bijelim krilcima, šta god da staviš na udicu ne možeš pogriješiti,
a gotovo da se daju praviti i na kovačkoj stegi :D:D:D

Avatar
jzfenix
Početnik
Postovi:15
Pridružen/a:04 svi 2012, 22:11
Lokacija:Lugano
Kontakt:

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la jzfenix » 16 svi 2012, 23:45

Pozdrav Clavis,

hvala na odgovoru...misim da sam vec negde nesto procitao o ovoj bambuli,Sto se ticepravljenja za mene je jos rano ...mada nikad se nezna.Pored lova klena na musicu zanima me dali neko ima iskustva u lovu grgeca-bandara-kostresa.Na jezeru gde ja pecam ima ga dosta i loveci ga na varalicu, narocito u jesen na top water varalice ostvarivao sam dobre rezultate.
Pozdrav,Zoran.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la Clavis » 16 svi 2012, 23:59

Malo sam guglao što se tiče grgeča..... top mamac je strimer razne imitacije ribica sa ili bez jig udica, neko spominje i imitacije ikre (narandzasta kuglica).

E sad mozes pokusati staviti na udicu nesto sto asocira na ikru i da tone,... ili uzet okruglast komadic sasušene pur pjene (oko prozora) nataket je na udicu i prošarati crnim permanentnim markerom i tako dobit varijaciju bambule pa poganjat te klenove...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarenje”