Kako uloviti ribu mimo svih rezona - bass

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 13 svi 2010, 15:55

To raja hvala vam, konačno pišemo o muškim temama 8)
Seha kako ide pravilno iz zgloba ruke, kolike su pauze, da li ti omrzne-dosadi ko meni..
Postaviću situaciju, na rijeci zabacujem po 45 nizvodno,okrenem ručicu par puta da dođe na radnu dubinu i cimam štapom kako bi reko -uzvodno a ne cimam po vertikali prema vodi i poslije nekoliko vremena to mene kako bi reko umori
Da li kod vas varalica recimo u ovoj postavljenoj situaciji ide napred kad se cima ili se cima u mjestu pa pauza
Nadam se da razumijete što pitam, imam ulove na ovu prezentaciju ali sam samouk, neki spominju matematiku 3 puta cim - pauza-2 puta cim-pauza
Ja utuši ebiga izvinite ali baš mi drago da pišete :mrgreen:


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la montana » 13 svi 2010, 16:05

Nemoj se smijati, ali ja sam to radio uz ritam pjesme u sebi "hej, haj, bas nas briga, vozamo se..." (Balasevic) Hej-Haj mi je bilo dva duza, pa 3 kraca za bas nas briga, pa pauzica, pa 5-6 kratkih za ostatak stiha, pa ponovo. Nakrcio pastrmku na Borackom. Zapjevao sam od dosade jer na konvencionalne nacine nije uuzimala, vec samo pratila...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 13 svi 2010, 16:10

Montana takva je situacija i sa krupnim bolenom kad neće moram ove američke tehnike praktikovat...
Što ću ti se smijat ja ozbiljno razmišljam kupiti one slušalice u uho i lagano Edo majka ili Dubioza Kolektiv..imaju ritam :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la rusko » 13 svi 2010, 16:16

Mozda bi i ona sevdalinka sa dionicom "..haj prosetala Suljagina Fata..." imala nekog smisla...

Dobri ste... i ja ritam pri mahanju pratim kroz uvodno odbrojavanje ritma za "Jovano - Jovanke od Leb i Sola... 123 - 12-12... :grin:

"Zabac u 7/8"
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la montana » 13 svi 2010, 16:20

Cudno je to, al' mislim da riba nece na istu stvar, na isti nacin, non-stop. Kako Dzafer jednom rece "moras mu naci ono sto ga ljuti".
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 13 svi 2010, 16:33

Jeste jarane ali ja se oslanjam na kreativnost a tek sada upoznajem pravu tehniku, brate mili ja se ubacim više u neke misli dok ovo cimanje radim i taman u neko doba sjetim se da sam u ribolovu...
Volio bi znati ove neke tehničke detalje oko pokreta ruku i samog pokreta suspend voblera i to sve kako se praktikuje na riječnom toku...
Stekao sam utisak da ja negdje griješim ili od x rapa napravim supermena koji leti hiljadu na sat ili često mijenjam taktiku , sve u svemu puno vremena mi treba da ulovim ribu na ovu spin tehniku...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la Seha » 13 svi 2010, 16:41

Da definitivno iz zgloba i zbog toga je potreban stap sa "dusom".
Kad takav stap uparis sa upredenicom tek tad pocinjes roniti sa varkom i osjetis joj svaki damar skontas vrlo brzo grske gdje ih pravis i sta je razlog. Sa monofilom je to nemoguca misija. Ja vecinu woblera upoznam prije mrazeva i tad je spaga u opticaju. Cim led okuje vodilice tu je monofil ,ali sam sa spagom vec naucio kako odredjene varke reaguju.
Vidi ovako Zlaja ja licno ako ima vodene struje negotivim to zbacivanje 45 nizvodno jer mi tada nekako varke idu sto bi rekli na zor. Samim tim otporom struje kao prvo wobler nemozes pravilno jerkati i kad napravis pauzu to se na wobleru totalno drugacije odrazi nego kad je slobodan od te struje koja direkt udara u kljun. Ja vise volim paralelno zabaciti ili pod uglom max 15. Tako dobijem da je jedini pogon woblera onaj koji mu ja dam priborom.
Zajebano je ovako to objasniti rijecima , ali onako generalno bi rekao da snaga rijecne matice odredjuje nacin prezentacije tj. samog nacina vodjenja.
Ako je matica recimo gdje lovis slaba tu jerkanje najvise dolazi do izrazaja jer wobler nakon cimanja ima sansu za zatreperi u toj pauzi i da sekund miruje kao hipnotisan. Ukoliko je matica jaka on nema sanse da u toj pauzi bilo sta uradi sto smo zamislili.
Znas kako gledao sam dosta puta kad neka riba vecih gabarita pobrka ceif mirovanja bijele ribe (zutooke i bijelica) one za tren plaho lete vamo tamo traze rupu kuda ce izdusiti i ako ta veca riba nepokaze interesovanje opet se presaltaju u ler i nastave lagano plivati. Bas ta pauza iz ta dva stanja akcije i mirovanja je karakteristicna jer nakon sto popizde imaju jedno sekund dva totalnog mirovanja kao da zele procitati misli toj ribi koja im je usla u avliju.
Ima jos jedna finesa lovim recimo na rijeci koju poznajem kao svoj dzep. Znam otprilike gdje leze ribe ako su u lovu. Tad pazljivo jerkam tj jako rijetko i to bas na mijestima gdje ocekujem udar.
U obzir treba uzeti i vrstu ribe koju lovimo. Recimo grgec je lud za jerkanjem sto vise cimas sve vise pizdi, stuka nevoli tako puno jer brzo odustane od napada ako fuli par puta i skljocne zubima u prazno. Mislim imas sansu i nakon toga da je klepis ako joj das malu pauzu da sabere utiske. Kod smudja sam primjetio da najvise gotivi lagano, indenticno povlacenje (tek da na vrhu stapa osjetis vibraciju woblera). Kad nije u lovu tad mu treba tu i tamo jerknuti kako bi ga probudili iz drijemeza. Svaka voda ima neke svoje finte ,ali onako odokativno po meni to su male nijanse koje su prouzrokovane samom podvodnom konfiguracijom koja kao takva diktira ribama navike u hranjenju. Ko to skonta na vrijeme bice sigurno uspjesniji i od lokalnih ribara koji jos uvijek razmisljaju konzervativno.
Mozas misliti kako cu ja biti dosadan kad vidimo bucove kako raubaju po kederima a meni srce dodje u grlo od adrenalina :mrgreen:
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 13 svi 2010, 16:53

Seha hvala -pročita u cugu -
Da saberem ovako :
na jakoj riječnoj struji se zabacuje nizvodnije - paralelnije sa mojom obalom
suspend vobler kad se cimne ide malo naprijed pa stane
drži se isti ritam više vremena
A sada ajmo na kosidbu trave to jest ripping?
Ja ovako radim,zabacim pod manjim uglom kao ti Seha i onda lagano vučem stap uzvodno i vobler vibrira onda stanem vraćam štap sa linijom voblera i motam višak najlona-onda opet
Da li ovo radim ispravno-presuđuje riba - uzme ponekad :mrgreen:
Seha da li koristiš ovu spin tehniku i kako?

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la montana » 13 svi 2010, 16:59

Da ti kazem jedan musicarski zakljucak. Ima muha koje "rade", ali i onih koje "pravo rade". Recimo juce na vodi radi onako maslinasta muha, velicina 18. Normalno je da probas na nju prvo. bacim desetak puta, ali vecinom promasaji. Riba nece, kako ja kazem, "da zine koliko treba". E, tad promjenim i stavim nesto vecu muhu, 14ku sive boje, i vecina ih je progutalo do grla, te sam klijestima morao traziti muhu po stomaku. Hocu reci da ti je tehnika sigurno dobra, ali mozda da probas razlicitih boja? Nekad to ima presudnu ulogu. Musice mi dijelimo na imitirajuce, i one koje ne lice ninasta, ali iritiraju ribu (stimulatori, kao trebe iz casopisa, ne lice ninaciju zenu, al' bi ih covjek sutra ozenio). Eh tako ti je bilo meni juce. Maslinasta je prava muha, koje je bilo na vodi koliko hoces, ali sivi Adams (stimulator) je izazivao napade???????

Evo Seha to dobro objasni za brzu vodu je bitno biti tu u pravom trenutku. I to za vucenje uzvodno. Bolje je mozda prosetati da ti dodje lokacija preko puta, a najbolje 45 stepeni uzvodno, jer dobijas luk, mozes malo jerkati i u brzaku, a pretraziti vecu povrsinu vode sa istog mjesta, bez nepotrebnok kretanja...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la Seha » 13 svi 2010, 17:04

Ne Zlax paralelno sa tvojom obalom mislio sam da bacas ravno na drugu stranu rijeke ili niizvodno pod uglom od cirka 15 stepeni.
Ako zabacujes ispod sebe pod vecim uglom onda rijecna matica ima veci uticaj na rad woblera i ogranicava ono mirovanje nakon jerkanja.
Da ti docaram sto bi rekao moj cutuk :)
Unavngivet.png
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la Seha » 13 svi 2010, 17:14

Da se nadopunim vidim da sam preskocio.
Da koristim ovu tehniku mada sam ja sto bi se reklo rekreativni varalicar koji silom prilika zimi nelovi sarane pa eto tako kratim vrijeme varalicarenjam.
Kad me nesto zainteresuje pokusam dati svoj maksimum i ovo su neki moji zakljuchci do kojih sam dosao citanjem literature i prakticnim ribolovom.
Nema stajanja ili te ja nisam razumio u namotavanju varke.
Znaci motas na kvadrat i gdje mislis da bi mogla biti riba koja je na jednolicno provlacenje bila pasivna tu joj cimnes i das varki malo lufta strune kako bi mogla mirovati tako sto vrhom stapa krenes malo u pravcu varalice (bez motanja masinicom). Ako cimnes i zadrzis stap u krajnjoj poziciji cimanja ogranicio si mirovanje jer wobler malo pogura struja u rikverc i struna ga zategne i tako ogranici ono mirovanje zbog cega je suspend varijanta na kraju krajeva i napravljena.
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 13 svi 2010, 17:15

Druže Montana hvala na odgovoru, ma ovaj bolen ja ga lovim godinama , kud je extra dobar borac kud često izluđuje nas ribolovce kad ga ciljano lovimo.Ima cijelo ljeto dva termina pravog hranjenja ujutro kad sunce razbije maglu i predveče , preko dana radi divljanje po površini vode gore nego rambo ali to nisu hranjenja kako bi reko normalna - već od huje-nemam prave riječi kao da je nasikiran onim silnim plovkaroškim hranjenjem koje skuplja sitnu ribu i on jednostavno ne dozvoljava sitnoj ribi masovno okupljanje - već ko kakav ruski milicajac razbija malu raju -razbija masovna okupljanja ne jede već ne podnosi...
Veoma zahtjevan ribolov koji sam ja godinama isprakso ali volim čuti od vas iskusnije raje koju o ovim za mene samoukog složenijim tehnikama, prije smo imali voblere koji se samo brže ili laganije vuku sada imamo komplikacija ko u priči...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la rusko » 13 svi 2010, 17:22

ja se koristim slicnim sistemom kada idem na morsku pastrmku sa streamerima... samo sto se tad zabacuje u 45 stepeni nizvodno kako bi se odmah od pocetka imao direktan kontakt sa streamerom... i onda se pomalo povlaci i pusta streamer dok ne predje na drugu obalu... i bas u tom momentu kada se pusti da ga struja ponese, najcesce i udari riba...

Ovo "ponavljanje recenog" pisem jer ima tu i jedan drugi fazon koji doprinosi... na streameru sa jedne strane napravim "kuglicu" od epoksidne mase, koja pri tom pustanju da ga struja povuce, "okrene" streamera na stranu i daje efekat ozlijedjene ribice... sto se pokazalo nevjerovatno efikasnim.

Moze li se mozda taj vobler nasteliti na neki nacin da ima takav efekat?
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la Seha » 13 svi 2010, 17:25

Monty to uzvodno zabacivanje gdje ima struje ja nepraktikujem (mada znam da ima i kolega koje i tako love).
Nevolim tako jer imam grozan osjecaj da na momente gubim totalnu kontrolu nad varalicom. To se moze praktikovati na totalno izlovanim dijelovima rijeke bez snazne matice ,ali sam prvobitno pricu bazirao na rijeku bosnu (gdje Zlaja lovi) koju iskreno nepoznajem i koliko sam je imao prilike puta vidjeti iz auta djeluje na vecini dijelova dosta brzo i divlje.
Rusko nevjerujem da se bilo sta moze doradjivati na wobleru ,a da mu nezezne prvobitnu vibraciju.
To sto ti dobijes tim pustanjem muhe koja pravi manji otpor u struji za nas je tu neizvodljivo jerkati jer ukoliko trznes matica zahvati kljun woblera i nema mirovanja.
Zbog toga jekanje najvise pali na dijelovima rijeke gdje matica ima najmanji moguci uticaj na trenutno mirovanje koje je u stvari bit ovakve prezentacije.
Ako je struja izrazito jaka tad se neisplati jerkati tad praktikujem takozvani spin stop. Motas i na momenat stanes motati das mu malu pauzu pa opet jova nanova.
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 13 svi 2010, 22:35

Seha dobro si nacrtao zamišljen revir za pecanje i objasnio suspendovanje voblera, veoma je teško sa najlonom imati osjećaj koliko varku cimamo naprijed itd. jer kontakt je slabiji
Evo uzeo sam tvoj crtež i preradio ga u približnu skicu kako izgleda jedno klasično dobro mjesto
Tamo gdje si ti zabacio pod drugu obalu uglavnom je tihak ispod vrba i tu suspend vobleri dolaze na svoje -dobro kažeš idealna prezentacija suspenda je u tihaku, onda vamo prema ribolovcu ide veoma jaka matična struja u kojoj je recimo nemoguće stajati i kameni blokovi koji je štopaju -obilježio sam zelenim krugovima sva ta dobra mjesta i tihak i limane e tu ja lovim-dakle situacija se zakomplikava-tiho-ekstra jako-ponovo tiho pa kontra tok u limanu-jednom riječu -ludnica-
U ovoj jakoj struji od suspenda nema ništa, koristim voblere koji dobro podnose te silne prijelaze iz tihog u brzo i sve je to ok kad riba radi..
E sad što Džafa kaže treba je naljutit kad neće, ja to radim sa suspendima koje zadržavam koliko mogu i cimam tačno u zelenim krugovima jer tu je bucov ili bolen(ovo bolen nekako mi ljepše jer mi imamo ono naše bolan u izgovoru).Tu je zato što sitna riba se sklanja od glavne struje u te limane iza kamena. limani mogu biti dugi od par metara do nekoliko desetina metara-zavisi koliki je kamen koji ih pravi.
U tim limanima kada je bolen neaktivan najbolje prolazim sa rip n minnov 65 a tamo pod drugom obalom pod vrbama sa x-rap jer sa njim mogu dobaciti do tamo...
slika

Uploaded with ImageShack.us
PS. Ja i ti druže počeli isto oni košarkaški treneri kad momcima pođu crtat... :grin:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”