Jez (Leuciscus idus)

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la rusko » 13 tra 2013, 22:43

Stigao je i jez u moju rijeku, ove godine mjesec dana ranije nego sto uobicava... sto me bas i ne raduje jer je to siguran znak da je gotova sezona morske pastrmke (u rijeci)...

Pokusao sam sa snimanjem danas... nije mi se dalo vaditi ribu iz vode na hladnoci, pa sam ih oslobadjao dok su plivale... I onda sam pomislio da umjesto fotografisanja mozda i ovako mogu pokazati dojam ulova...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=G6XrYp4_PaY[/youtube]

Da ne zaboravim... ono sto vidite u ustima na 3:03 je gamarus (prilicno krupan, 10-tka udica)


Jez (Leuciscus idus)

— vrsta je slatkovodne ribe porodice šarana (lat. Cyprinidae), roda klenovi (lat. Leuciscus) — reda šaranki (lat. Cypriniformes). Poznat je i pod nazivima: Jaz, Jalac, Masnica.
(kopirano sa: http://hr.wikipedia.org/wiki/Jez)

To je bez sumnje jedna od najpoznatijih riba. Jez se lako razlikuje svojim debelim tijelom, prilično širokom, kratkom glavom, malim kosim ustima i bojom peraja. Najviše sliči klenu, no u ovog drugog glava je puno šira, tijelo je gotovo cilindričnog oblika, većih ljuski i širih usta. Faringalni zubi jeza (3 o 5 x 5 O 3) su gotovo isti kao i u bolena, ali on je puno širi i kraći od potonjeg i analna peraja kod njega je značajno uža (39–10).

Po svojoj veličini jez pripada krupnijim šaranskim ribama, njegova je uobičajena dužina 35–53 cm i težina od 2–2,8 kg, on rijetko teži više od 4 kg, ali uhvaćeni su divovski jezovi od 6, čak 8 kg. Po takvim ogromnim jezima čuveno je, na primjer, Sig jezero, u neposrednoj blizini grada Ostaškova — Tverska oblast, Rusija. Vrlo veliki jezi susreću se također u malim rijekama Kijevske oblasti, Ukrajina. Doživi najviše 20 godina.

Jez je jako lijep, pogotovo u proljeće. U to vrijeme, gotovo cijelo njegovo tijelo poprima metalični odsjaj: škržni poklopci i njegova glava čine se kao da su lijevane iz zlata, a kada se preokreće na suncu, njegove boje brzo se mijenjaju, te se čini srebrnim, te zlatnim, gotovo tamnim; donje peraje kao da su obojane s rumenilom, a ponekad i leđna i repna peraja poprimaju crvenkastu nijansu. Općenito leđa su plavo‑crna, iako svjetlija nego u bodorke i klena, strane tijela bjelkaste, trbuh srebrnast, leđna i repna peraja su tamne, a sve ostale crvene, oči zelenkasto‑žute s tamnom mrljom na vrhu. Međutim treba napomenuti, da jez, ovisno o terenu, kao i uzrastu, pokazuje ponekad više ili manje značajne razlike. Mladi jezi su značajno svjetliji i srebrnastiji, a njihove peraje su primjetno bljeđe.

Stanište i ponašanje

Jez se u većem ili manjem broju nalazi u svim zemljama Europe i većem dijelu Sibira, nema ga samo u južnoj i jugo-zapadnoj Europi, počinje od istočne Francuske. U Rusiji, ima vrlo široku distribuciju i nalazi se gotovo svugdje osim samog krajnjeg sjevera, u Finskoj je pronađen iznad Arktičkog kruga, također je prilično uobičajen u Sjevernoj Dvini, po Kessleru, dolazi do Pečore. Rasprostire se vrlo daleko na istoku, barem do jezera Bajkal, a možda i dalje. U vodama duž zapadne obale Norveške i poluotoka Kola Murmanske Oblasti je odsutan. Na sjevernom i južnom Kavkazu (Zakavkazje) te u Krimu jez nije pronađen, a u Turkestanu, on je zamijenjen drugim bliskim vrstama.

Izbjegava planinske, vrlo brze i hladne rijeke i preferira duboke rijeke sa prilično tihim tokom, također riječne bare i protočna jezera.
Jez pripada najelastičnijim ribama i lako podnosi nagle promjene temperature i do neke mjere, kvarenje vode bez štetnih posljedica.

Način hranjenja

Kao mlada riba hrani se zooplanktonom, kasnije kukcima, mekušcima i račićima. Veće jedinke također se hrane sitnom ribom.

Razmnožavanje

Doseže spolnu zrelost kod 3–5 godine — ne manje od 200 grama, uglavnom kod 300–400 g težine. Kreće uzvodno na mriještenje. Ženka polaže oko 130.000 jajašaca od ožujka do svibnja pri temperaturi vode od 6–13 °C tijekom jednog do dva tjedna, odmah nakon mrijesta štuke. Polaže jajašca na podvodnu vegetaciju na dubini od 80 cm.

Važnost za ribarstvo

Riba je dobrog ukusa, predmet ribolova.
Također je stvorena domaća pasmina jeza — Goldorfe (zlatni jez) koji raste u ribnjacima i fontanama kao ukrasna riba.

Strani nazivi

Ide (engleski); Aland (njemački); Ido (talijanski); Ide mélanote (francuski); Язь (ruski)
slika slika


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la tommylee » 14 tra 2013, 01:08

Svaka čast ja trenutno nemam vremena ni da spavam a kamoli da pecam.Nadam se boljim danima i da ću se okušati sa "bjelom" ribom.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la montana » 14 tra 2013, 05:23

Lijep ugodjaj momcino! <championvanja>
Milina gledati, sav sam se uzivio, kao da sam ja u ribi! <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la Clavis » 14 tra 2013, 09:28

Borbeno živinče :D

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la angler » 14 tra 2013, 09:57

Prvi utisak uska rijeka, mala riba, super za dvojkice...medjutim kad vidjeh kako se stap savio i kolika je uduplah dvojku <valjanjeodsmijeha>
Lijep ugodjaj <championvanja>


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la rusko » 14 tra 2013, 10:24

Ovo su bile dvije razlicite ribe... svaka od otprilike 50 cm, mozda su vagale oko kile...

Rijeka izgleda mala jer je opala nevjerovatno... ovo nije ni cetvrtina normalnog toka... ne pamtim da je ovako nizak nivo bio ikada... nesto iza druge minute videa vidi se jedna stijena lijevo od mene... prvu ribu ove sezone sam ulovio tacno iznad nje, a voda je tada bila jednu metar i po iznad stijene... Na mjestu gdje stojim se moglo prici samo u augustu kada je susni period... Zanimljivo je da je i nivo mora drasticno opao. Obala je za deset metara sira na cijeloj zapadnoj strani.

Nego... malo sam potrazio informacije o ribi da dopunim temu ali sad sam malo zbunjen da li koristim pravi naziv ove ribe...

Svedi je zovu ID, a latinski naziv joj je Leuciscus idus.... Seha jednom prilikom rece da se na nasem zove krupatica, a krupaticin latinski naziv je Blicca bjoerkna ili Abramis bjoerkna... sad vidim da takva riba takodje obitava u Svedskoj i ime joj je björkna... Znaci u pitanju su dvije razlicite vrste...

Evo i na engleskom:
http://www.fishbase.org/summary/Leuciscus-idus.html

Ko nadje pravi naziv za ovu ribu na nasem jeziku ima <adipiva> od mene!
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la angler » 14 tra 2013, 10:31

Evo jos malo o toj ribi....svugdje je ima osim ovdje kod mene <valjanjeodsmijeha>
http://hr.wikipedia.org/wiki/Jez

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la rusko » 14 tra 2013, 10:36

angler je napisao/la:Evo jos malo o toj ribi....svugdje je ima osim ovdje kod mene <valjanjeodsmijeha>
http://hr.wikipedia.org/wiki/Jez
Bravo!!! Jos samo da otkrijem kako promijeniti naziv teme...

Vidim ja da mi vise lici mi na Jezuite :mrgreen:
slika slika

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la Clavis » 14 tra 2013, 10:41

Aaaaaaaaaaaaaaaaaa konačno sam identifikovao, ili nisam..... "ovo" sam ljetos uhvatio na imitaciju peša, u sokolovu...
Jel to to čudo? Stvarno borbeno, mislio sam da imam "posla" sa pastrmkom!

slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la rusko » 14 tra 2013, 10:53

Bore se dobro kratko vrijeme ali se onda samo okrenu na stranu i kolapsiraju... Treba biti oprezan sa njima i osloboditi ih dok su jos borbene inace postoji velik rizik da ce uginuti. Nisam je nikad probao jesti, ali cuo sam da nije neki specijalitet, ima tonu sitnih kostiju u sebi i zato se uopste ne isplati vaditi iz vode. Medjutim, nije losa za ubijanje vremena ;-)

Lovi se efikasno strimerima, mada ja za njih preferiram teze nimfe... Bira krupnije insekte, zato i nimfe trebaju biti "bucmaste"... rijetko lovi na povrsini, suhom muhom se moze loviti ljeti najvise na imitacije skakavaca.
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la rusko » 14 tra 2013, 11:27

Evo, tema regulisana... video obnovljen... ko da nikad krupatice nije ni bilo <valjanjeodsmijeha>
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la zlaja » 14 tra 2013, 14:27

Rusko Bistro, redovno sam čitao u športskom* da momci na Savi love jeza na mušicu i blinkere, u rijeci Bosni nisam nikad naletio na tu ribu mada bi volio ...on i klen su nešto kao amidžići :grin:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la rusko » 14 tra 2013, 15:26

Prvo koljeno... :D

Ja sam par sezona u rijeci lovio klenove, i sve mislio da je to ovaj jez... dok nisam uporedio slike ranijih ulova i vidio razliku u formi glave i tijela...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la Seha » 14 tra 2013, 17:52

Shvedski ID je nista drugo no krupatica. Potvrdio Dok kad sam mu pokazao slike onih sto ih ja uhvatih za vrijeme stukijede na baltiku.

@ Clavis ovo kod tebe je ja mislim bodorka ili kako je neki nazivaju zutooka
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jez (Leuciscus idus)

Post Postao/la rusko » 14 tra 2013, 18:47

Seha je napisao/la:Shvedski ID je nista drugo no krupatica. Potvrdio Dok kad sam mu pokazao slike onih sto ih ja uhvatih za vrijeme stukijede na baltiku.

@ Clavis ovo kod tebe je ja mislim bodorka ili kako je neki nazivaju zutooka
Kako onda da im se latinski nazivi razlikuju? A i ta "björka" sa istim latinskim nazivom kao sto je i krupaticin postoji i u Svedskoj, dosta slicna "idu" ali opet druga riba... dok je idov i jezov latinski naziv isti...

Moguce je da se Dok malo zeznuo u procjeni... desava se i najboljima... Kod krupnijih primjeraka nestaje (odnosno blijedi) ona crvena boja sa peraja, mozda je Dok vidio takvu sliku pa ih zamjenio.
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarenje po vrstama riba”