Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la Seha » 26 kol 2011, 14:06

Uvjeren sam da pura ni muha sa vaserkom nisu manje lovni nego prije. Fazon je sto se od ribolova u BiH pokusava napraviti sport za visi stalez tj. one koji imaju gutu para a neznaju sta ce sa njom. Citaj preseravanje. Zahvaljujuci takvim "musterijama" komercijalne vode nicu poput gljiva nakon kise. Kada jednom uzmu (sumnjivim) koncesijama sve vode koje nebudu iskoristene za hidrocentrale molite boga da oni koji nezele biti dio te price budu imali gdje zabaciti svoju udicu.
To je ono bitno sto meni smeta. Vec sam par puta onako u razgovoru sa Adijem i Senadom rekao da mi dodje svu opremu da prodam, kupim germine, stare finese i lovim na "puru" kao sto sam to radio prije 20 godina. Bar mi tada niko nije zagledao opremu, sabirao koliko sve to kosta dali postoji bolje kvalitetnije i u koga je veci.
Mozda to jedan dan i uradim cisto da dokazem prvenstveno sebi da saran i dalje dobro radi na puru i da plasticna contra ili stiropor na struni izmedju ringla moze zamjeniti bilo koji intergalaticki alarm. Vazno je da nedozvolimo da raju koji vole ovaj sport nebudu na najgrublji moguci nacin protjerani sa voda.
slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la angler » 26 kol 2011, 14:56

Ovaj nacin presravanja su donijeli, saznali, procitali, culi... samo je pitanje koliko ce voda zauzeti. Nasi ljudi imaju manu, ili sve ili nista, nemaju granica. Npr "Only FF" i slicni natpisi vladaju na "zapadu" vec duze vrijeme, kad je kod nas sve to bila misona imenica i kad je vladao ribarski raj, ali na zapadu i sad ima bogatih voda za druge, porodice, ovakve i onakve ribare. Ali ipak je i to degradacija pa i tamo. A nama dusa tudje pa makar i naopako, a obicno je naopako.

Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la Veso » 26 kol 2011, 15:22

Iskreno receno, ne znam situaciju dole i to da neko pravi "sport za visi stalez tj. one koji imaju gutu para a neznaju sta ce sa njom", vjerovatno u tome ima i dobar dio istine s obzirom na broj tih tkzv. komercijalnih revira. Ne znam pravo stanje stvari, pa se onda u tu diskusiju i ne petljam. Ali, ovdje govorim o musicarenju - za bavljenje tom granom ribolova nije neophodna ni guta para niti pripadnost nekom stalezu! Ili, nista manje ili vise nego recimo lov sarana, varalicarenje ili nesto drugo. Da ima, recimo, stapova od 100 ali i od 10 000 maraka (Euro, dolara, sta god) - ima.. Svako se nadje u okvirima svojih mogucnosti, kao i svugdje! A ni taj stap i rola kojim ce se bacati ta vaser kugla nije bas dzabe..

Ovdje je bilo pitanje - musicarenje sa vaser kuglom. Da ili ne, sa koliko musica.. Spomenuse se i neke druge metode ribolova koje sa musicarenjem jedino zajednicko imaju to da je mamac - musica. Ili vise njih odjednom. Da se raumijemo - meni ni najmanje ne smeta sto neko lovi na taj i slicne nacine, ukoliko je to i dozvoljeno i tamo gdje je to dozvoljeno. Ljudi love pastrmke i lipena i glistama, kruhom, sirom, cime sve ne. Ni to mi ne smeta, ima mjesta na ovoj kugli gdje je i to dozvoljeno - pa opleti dok te ruke ne zabole izvlaceci ribu. Ako je nekome osnovni motiv bavljenja nekim vidom ribolova sto brze i efikasnije punjenje zamrzivaca, pa to i radi - ni to mi ne smeta sve dok je u okvirima dozvoljenog! Koliko je to dobar nacin za ocuvanje ili obnavljanje ribljeg fonda, (dozvoli sve i svasta) je vrlo diskutabilno pitanje.. A pitanje je i koliko je to zapravo sportski ribolov, koristenje tih tamo pomenutih metoda? Sta je osnovni motiv nekome da na dno rijeke spusti struk od 5-20 musica odjednom? Sportsko nadmetanje sa ribom, koju ce kasnije, nakon sto je ulovio, fino uslikati i pustiti nazad? Sta radi kad mu se, kojom (ne)srecom odjednom zakace tri komada? I jos nesto. Sam ovaj naziv topica je totalno promasen. To sa vaser kuglom, lajnerom, tirolskim drvcem i slicno nema NIKAKVE veze sa musicarenjem! Da li je to ribarenje, ili neki vid aktivnosti pokraj vode usmjeren da se u sto kracem roku "ulovi" sto vise ribe - (negdje dozvoljen..), to ostavljam onima koji se time bave. To nije musicarenje.

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la bakee » 26 kol 2011, 16:12

Uz duzno postovanje prema clanu Veso zelio bih da odgovorim. Mi koji se bavimo prvenstveno varalicarenjem a nekada nas i povuce zelja da lovimo ribu na musicu kako da ispunimo sebi tu zelju. Prvi ja nisam u mogucnosti da nosam 2 stapa sa sobom pogotovo ne ako su oba dvodjelna i da biram evo sad cu malo da masem pa cu opet malo na varalicu nego bi nekako da probam oboje sa jednim stapom. Znam da postoji ona izreka ne moze jare ni pare ali opet covjek hoce da proba neke stvari. E da te ja sad pitam posto nisam bas upucen u to kada je nastao fly fishing i ta vrsta ribolova, kako su prije musicari lovili ribu. Spominjes da u sto kracem roku ulovi se sto vise ribe, zar to nije cilj mnogim ribarima da imaju dosta akcije u toku jednom dana. Ne ulazim u to sta pojedini rade sa tom ulovljenom ribom, ali ja ako bi stavio 2 musice i vaser kuglu i postupao po ribolovackom kodeksu ja ne vidim nikakav problem u tome i sebe mogu nazivati sportskim riblovcem. Ne znam uopste zasto bi nekome smetala ta vaser kugla ona sluzi da bi se lakse zabacivalo. Zar je bitno koji ja stap imam ako ne krsim neka osnovna pravila. Da se razumijemo nisam ni ja sad za 5 do 10 musica i da tako lovim vec 2 musice pa brate probaj pa sta bude. Malo sam oduzio ali sustina u ovome svemu je da treba da postujemo ribarske kodekse a sad da li ja pecam sa vaser kuglom ili necim sasvim drugim nije puno bitno, to je moje misljenje. Musica je musica da li je ona zavezana na varalicarski stap ili stap za fly fishing to po meni i ne igra veliku ulogu. Ne znam mozda grijesim ali to je moje misljenje. Bistro

Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la Veso » 26 kol 2011, 17:04

Uz duzno postovanje, "bakee"!

Uopce ne mislim da je bilo sta pogresno u tvojoj zelji da probas jedno i drugo, koristeci sredstvai opremu koju imas! Cak stavise, citajuci tvoja pitanja a i sam nacim razmisljanja sticem nedvojben utisak da si ti vrlo dobar sportski ribolovac! Vec i sama cinjenica da PRVO pitas sta je dozvoljeno a sta ne govori sama za sebe! Sigurno je da ima puno rijeka ili njhovih dijelova gdje je posve regularno loviti tako kako ti zelis -i problema NEMA! Da, mnogim ribarima mozda i jeste cilj da u toku dana imaju sto vise akcije i sto vise zakacenih riba (mogu to biti i musicari, svejedno) - ali nismo svi isti, neko razmislja i o tome da cak i gdje vlada potpuni C&R, svaki a pogotovo zesci i dugotrajan "dril" moze imati pogubne posljedice za tu istu, na kraju balade pustenu ribu. Sto je opet neka posebna tema..

Bistro ti uvijek bilo!

Veso


Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la bakee » 26 kol 2011, 17:19

Da odmah kazem nisam za potpuni C&R. Volim loviti ribu a pored toga je i veoma volim jesti tako da cesto ponesem nekoliko riba u mjeri da zadovoljim svoje potrebe. Vidim da razmisljamo slicno. Sto se tice toga da nismo svi isti i da neko ne zeli da ima puno akcije jer kao sto ti kazes ne zeli da dugi drill ima lose posljedice za ribu, e pa malo mi to ne ide u isti kos sa ribolovom. Sama pomisao na udicu je veoma bolna za ribu, danas se malo napredovalo na tom pitanju pa se kontra kuke skroz izbacuju sto daje ribi vecu sansu. Ali ako ce ribolovac razmisljati o svim tim stvarima ja mislim da se bas i nece odmoriti uz rijeku, svi znamo da se najbolje odmorimo tamo sto kazu napunimo baterije. I neko ko previse razmislja o tome kako da ne povrijedi ribu za mene nije za ribolova. Nemoj me pogresno shvatiti da je ovo nesto na "tvoj" racun ne ne ja samo govorim da takvo razmisljanje mi nekako ne ide uz ribolov. Nekako mi se protivi rijeci ribolov. Nekada su ljudi nosili sve redom kuci sta god uhvate, danas se dosta napredovalo pa pocinjemo vracati ribu, cuvati ribu ali brate ne trebamo ni pretjerivati u svemu tome. Jer ako pocnemo previse razmisljati o povredama ribe onda cemo na kraju i skinuti udice ili trokuke i brojiti samo udare ribe na mamac koji nema ni udice ni trokuke, a to mi nekako izlazi iz okvira rijeci ribolov. Opet napominjem nisam mislio na tebe konkretno vec samo iznosim svoje misljenje. Bistro.

Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la Veso » 26 kol 2011, 18:41

He, he, eto vidis da se slazemo! Haman ha.. Shvatam da ti je malo teze razumjeti, mozda samo za sada, necije stavove koji odudaraju od tvog poimanja ribolova! Da se covjek itekako moze odmoriti uz rijeku pa taman nikad i ne zabacio - moze! Eno ti ovdje jednog koji je lijepo napisao zasto stapove nosi sa sobom.. To jeste sala, on ipak lovi ribu, ali ima u tome nesto za onog koji hoce da nadje neke nove (koliko su one zapravo nove?) vrijednosti odlaska u ribolov. Mnogima je, ne samo "opaljenim" pojedincima, itekao vazan cjelokpuan dozivljaj ribolova koji, naravno, ne iskljucuje ni ulovljene ribe, i poneku koja je zavrsila na zaru ili odnesena kuci (gdje je to dozvoljeno) - a pri tome mislim i na izlazak u prirodu, druzenje sa jaranima, ja, sta ti god padne na pamet. Jedno ne iskljucuje drugo, ha? Sve dok je svima fino - mirna Bosna! S druge strane, razumijem ja i tvoju potrebu i zelju da poneku ribu odneses kuci i u slast pojedes! Sto je sasvim, sasvim normalno! Opet Bistro od mene, radi sto volis i kako volis, u granicama dozvoljenog i nekih svojih opredjeljenja, no problems! Inace, ponijeti dva stapau ribolov, jedan za ovo, drugi za ono - i nije neki problem, bilo da ides biciklom, pjesice, tramvajem ili autom. Za sve ima rjesenja, samo ih treba traziti!

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la bakee » 26 kol 2011, 18:45

Malo smo otisli od teme ali nije mi zao progovorili smo koju pametnu sto se kaze. Bistro i tebi uvijek bilo. Uzivaj.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 26 kol 2011, 18:52

Hehe, Veso ja ponekad teglim i 4 stapa. Bas kako si rekao, uzivamo kraj vode i kad riba "ne radi". <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la angler » 26 kol 2011, 21:37

Eno Kovacha svjedoka. Vratih se po drugi stap do auta uz brdo kao uz nos, isao covjek samnom...dusa mi izasla na isti nos. I sto je najveci biser, kad sam se vratio vidim da sam zaboravio cekrk sa snjurom pa hajd' opet nazad <valjanjeodsmijeha>

Kod nas ima zajednicki naziv "Musicarenje" i isti pravi zbrku poimanja musicarenja kao tehnike ribolova. U engleskom jeziku je tacno razdvojeno i zna se na sta se odnosi Fly Fishing. Sve knjige koje su napisane ili prevedene na nas jezik sa prefiksom Musicarenje se upravo odnosi na musicarenje musicarskim priborom ili ako hocete "tradicionalno musicarenje" koje datira jos prije 2000god, a ne vaserkom, lajnerom, tirolcem i sl. Napominjem, sve ove navedene tehnike su NOVOTARIJA u zelji za vecim ulovom.
Takodje i ovaj podforum sa nazivom Musicarenje se odnosi na Fly Fishing. Znaci pribor, tehnika, musice.
I parangal je lov ribe mamcem (zivim ili mrtvim) na udicu pa ga ne svrstavamo u forumu za lov grabljivica. Ok ovo je malo radikalnije poredjenje ali je tako :wink:
Znaci sve ovo gore napisano se odnosi na one koji nisu upuceni u Fly Fishing tako i dio ovog foruma (iskreno ne volim koristiti engleski izraz ali se nekad mora, a opet nekako mi bezze reci lov mahavcem ili kandzijanje). Znaci, ne radi se o tome sta je na udici vec tehnika. Brkamo kruske i jabuke. Musicarenje je Fly Fishing.

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la bakee » 26 kol 2011, 23:22

Zato smo tu da naucimo od iskusnijih clanova. Uvijek volim saslusati i procitati dobar tekst jer sam jos mlad i stalno nesto novo ucim. Bistro

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la angler » 27 kol 2011, 00:20

Svaka cast tebi bakee po tom pitanju, a isvega onog sto se moglo primjetiti citajuci tvoje postove. :wink:

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la bakee » 27 kol 2011, 00:42

Hvala Angler, znaci li to da smijem loviti na vaser kuglu sa dvije musice.haha.. Salim se naravno. Kad budem u situaciji da probam probacu i ovu vaser kuglu ali samo na vodama na kojim je dozvoljeno. Hvala na odgovorima svima.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la Seha » 27 kol 2011, 16:27

Mozemo ici iz krajnosti u krajnost do besvijesti. Ono bitno sto zelim reci je da je ribolov vaser kuglom i lajnerom nepravedno zabranjen. Onaj ko misli da nije neka mi da samo jedan validan razlog zato bi taj vid ribolova trebao biti zabranjen. To sto neki od nas prelaze sve granice razuma pa vezu po 10 / 20 muha to je problem ribocuvara koji ih trebaju sankcionisati, ali loviti sa 2-3 (naperene) udice je po meni ok. Ako se nevaram i musicari sa mahacom koriste predvez sa 2 muhe, pa onaj signalizator poput plovka koji signalizira da je riba pokupila podvodnu muhu. Vjerovatno i to nekom smeta mozda i to neko vidi kao masinu za krcenje ribe kao na traci.
To sto neko misli da je to sistem kojim ces se naloviti ribe cim ga stavis na stap i da je efikasniji od klasicnog musicarenja mahacem mislim da nije istina. Nikad ali bas nikad neces (nemozes) sa vaserkom ili lajnerom prirodnije prezentirati mamac ribi nego sto to musicar moze napraviti sa mahacem (ili se varam). Mozes dalje zabaciti i loviti mach ili varalicarskim priborom to je sva prednost ovog sistema. Nisam musicar ali razmisljam logicno kao ribar koji iz sebe ima 35 godina staza u ribarenju raznih vrsta riba. Mozda i grijesim, ukoliko grijesim prosvijetlite me <jelmekotrazio>
slika

mef
Haman Štela
Postovi:33
Pridružen/a:18 srp 2010, 22:29
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la mef » 27 kol 2011, 16:44

Potpuno se slazem s Vasim misljenjem.
Svaka cast!

Bistro <flag> !
JEDER TAG IST EIN ANGELTAG, ABER NICHT JEDER TAG IST AUCH EIN FANGTAG...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”