Strimeri, potezanke itd...

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la Clavis » 11 svi 2016, 08:45

Poodavno sam gledao emisiju, dječaci na Jadranu rone i vezu crva za flasu pa ga ova laaganini izvuce bez kidanja :D i dobro zarađuju

https://ribolovnajadranu.hr/veliki-crv/


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la angler » 11 svi 2016, 13:29

Znam i ja jednog u ogledalu i cesto se svadjam sa njim <valjanjeodsmijeha>

Na Jadranu ih zovu "bibi". A dobar im taj fol sa flasom :grin:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la angler » 11 svi 2016, 17:02

Ja namotah nesto pa cemo vidjeti sta ribe kazu
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la montana » 11 svi 2016, 18:56

Znas da nece reci ni rijec, bas kao ni do sada. Bolje je da ocijenis po tome uzimaju li ili ne ove strimere <jelmekotrazio>

Zanimljiva izvedna "sve u jedno"! Mislim da bi moglo dati zapanjujuci rezultat. Mozda bih dodao gumene nozice sa strane, da da malo vibracije i prosiri znacenje.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la angler » 11 svi 2016, 19:02

Na ove kreacije ribe ce ostati garant bez teksta <valjanjeodsmijeha>

Dok ih covjek mota svakakve ideje padaju na pamet. Za sad sam se malo poigrao nijansama i malim otezanjima. Ako bude uspjeha idemo dalje. <titinpionir>


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la montana » 11 svi 2016, 19:10

Dobro izgledaju. Ma odavno mi se mota ideja, a mogao bi je ti dole i probati. Od ljetos razmisljam o strimeru za soma. Riboliko, veliko, a da daje vibraciju. Mozda da pri glavi svezes gumu u osmicu, tako da izgleda kao par bocnih peraja. Mislim da bi te dvije omcice, pri potezanju, pravile vibraciju, a i estetski bi licilo na riboliku napravu. Ma i ja filozofiram, da bi se i stari grci postidjeli <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la angler » 11 svi 2016, 20:19

Za soma imitacija durdubka pa bi odlican bio crni ili tamno smedji muddler minnow ali dobro otezan ili ove "priglavke" sa marabou repom, to mu je ustvari isto. Za jacu vibraciju umjesto marabou repa, moze se natakariti rep od tvistera :wink:
Nesto na ovaj fol...

slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la rusko » 11 svi 2016, 23:20

Najbolju vibraciju u vodi stvara kombinacija srnece muddler glave… a iza nje bucktail i temple dog... <djed>
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la angler » 12 svi 2016, 03:29

Poslije jedne "srnece glave" u kuci nastaje :567: <neshuribu> <valjanjeodsmijeha>
Najbolje je praviti na balkonu po veoma jakom vjetru :grin:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la rusko » 12 svi 2016, 06:58

Za dobre stvari se covjek mora zrtvovati… <papucarsenad>
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la rusko » 14 svi 2016, 08:54

Angler… sta mislis o ovim strimerima za tvoje more?

slika
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la angler » 14 svi 2016, 12:51

Slabo. Brobao slicno i samo cvakaju male u jatu. Gdje god na strimeru ima neki deatalj u crvenoj, narandzastoj i sl boji eto malih.
Isao bi taj model racica ali u totalno narandzastoj kombinaciji pera.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la angler » 27 svi 2016, 20:39

Koliku ulogu igraju oci kod strimera...da li su bitne ili ne?

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la montana » 27 svi 2016, 22:26

Po meni jako bitne. Cak i velicina ociju. Recimo mali strimer sa velikim ocima docarava krupniji plijen iako je sam od sebe kratak. Oci su ono na sta se predator koncentrise, jer nisani plijen da ga ulovi za glavu i tako lakse proguta. Dakle ocima markiras mjesto ribi gdje da zagrize. Slicno je i sa varalicama. Recimo jednom sam eksperimentisao sa unskim blinkerom za mladicu (kasika). Originalno bez ociju, prosjecno se pokazala, tj jako prosjecno. Nalijepio sam oko normalne velicine za kasiku 20cm i imao po dva tri komada prosjecna na izlazak. Kad sam otkinuo, nisam imao isto oko, pa sam nalijepio oci XXL i naredao nekoliko uzastopnih 10+ kg. Shodno tom iskustvu sam birao i strimere i imao slicne rezultate. Znaci, moj bi zakljucak bio, oci i glava su bitne. Krupnije oci i upecatljivija glava.docaravaju krupan plijen. Duzina tada nije bitna, jer je mozes nadoknaditi bilo kakvim trakastim materijalom koji ne mora biti gust. Recimo dugo pero, neki flash materijal ili bilo sta slicno. Riba se skoncentrise na glavu, a ostatak zanemaruje. Slican fol koriste i varalicari sa onim glavatim dvodijelnim cudovistima. Znaci debela glava na vobleru sa upecatljivim ocima, a pozadi simbolican repic, koji ima ulogu samo da se mrda. 95% ulova im je na prednju trokuku jer je riba gadjala glavu. Ono ostalo zakaceno za repnu trokuku su sluajevi kad je riba spala sa prednje trokuke ili je promasila varalicu pa slicajno uzela za kraj. Neke ribe uzimaju s repa, ali to nisu musicarski zanimljive ribe. Ovo sam ja zakljucio sam, tako da nema znanstvenog uporista, tako da ako metnes oci, pa riba ne uzme, nije do mene :135:
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri, potezanke itd...

Post Postao/la angler » 28 svi 2016, 07:47

montana je napisao/la:tako da ako metnes oci, pa riba ne uzme, nije do mene :135:
Gotovo je sada...sve je crno na bijelo <valjanjeodsmijeha>

Ja to gledam nekako ovako.
U vecini slucajeva, osim recimo bucova, slatkovodni predatori su oni koji sacekuju zrtvu i zalijecu se sa strane ribe. I kad izadju u lov ponasaju se kao indijanci. U tom slucaju su i po meni oci donekle (do nekle i od nekle :135: ) vazne. Recimo mladica i paklare. Udara tamo gdje su gumice zgusnute (vise ih na jednom mijestu).

Na moru pogotovo tamo gdje obala nije razrudjena i gdje nema stijena, prepreka, korala itd su predatori koji se oslanjaju samo na brzinu. Skoro sve te ribe sam uhvatio na strimere bez ociju i na varalice za zadnju trokuku. Znaci faktor je brzina, a po meni mnogo vaznije je iznenadjenje. Sporo povlacenje oci, brzo povlacenje...ma moze i bez ociju i perki <valjanjeodsmijeha>
Doduse i "podpjeskovite" ribe su se kacile za strimere bez ociju. Garant faktor iznenadjenje.

Sa druge strane iglice, barakudice, queenfish za kojih je strimer, koliko god ga brzo povlacio, brz kao nama kornjaca i sa ocima 5XL nema nikakvu funkciju. Ustremi se fantasticnom brzinom, zakoci u mijestu i zagleda ga, a ti se slomijes povlaceci. Pisi propalo.
U vecini slucajeva im cvor na predvezu privuce paznju i prati ga. Prestane biti zanimljiv, riba uspori i u tom momentu prolazi strimer, tad nema razgledanja.
Vrijeme jacih aktivnosti...ustremi se iz daljine i kupi sta god se mice bez obzira na boju i izgled.

Eh kad smo kod boje...koje kombinacije boja (onih koje upozoravaju) treba izbjegavati kod strimera?

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušice”