Strimeri, potezanke itd...

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 18 sij 2011, 05:35

Memo je napisao/la:Mozes pokusati sa cim hoces ali nema fajde ,sa takvim strimerom mozes samo predvez usukati i baciti . To nije izbalansirano ,a obicno musicari ne bacaju silikonce .Mislim zbog otpora zraka taj silikon nazad leluja pri zabacaju predpostavljam dobije rotaciju kao cavrtaljka.Navezes sebi neki strimer sa cenilom,lametom,perima horoz ili marabu na repu sto fino leluja i to tije to .
Bas Memo opisa kako leti :wink: Kako rekoh htjedoh da probam ima li fajde od tih silikonaca za nas. Vidi se da musicarenje sa varalicama nemaju nista zajednicko :grin: :mrgreen:

Sa ovih nekoliko strimera sam imao najvise uspjeha. Bijeli i plavi najproduktivniji za Lice.

slika

slika

Clouser Minnow koji su dali sve od sebe za mene najefikasniji strimeri..na njih sve ide...i lice i iglice i i jos neke vrste koje nikad nisam prije vidio.

slika


Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la Memo » 18 sij 2011, 19:30

Jeste od zeca je . Koristi se uzduzno sjeceni komad za rep,a poprjecno sjeceni za torax. Jos nesto nevezano za ovu temu otvor sezone na Ribniku i Plivi je u subotu 22 Januara .

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 19 sij 2011, 21:49

Evo da ne zamre tema... jos jedan strimer u bojama koje fino prolaze u ovo doba godine:

slika
slika slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la kenan_sa » 19 sij 2011, 23:07

Joj neka samo dok ja poslikam ove svoje vidjet ce te strimere. Hehehehhehe...
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 19 sij 2011, 23:22

Rusko...jeli otezan ili ga spustas snjurom?

Ma samo skljocaj Keno...ideja nikad dosta <championvanja>


Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la kenan_sa » 19 sij 2011, 23:26

Cim skontam kakav drugi fotoaparat skljocam ih. Posudio svoj u jednom djelu a vracen mi u 3 djela. tako ti je kad seprtljama posudzujes. Hehehehehhe...
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 20 sij 2011, 00:11

Oci su uteg (i to masivan, kao na slici dole), medjutim sada kada su niske temperature, kada je nivo vode visi nego obicno i kada su jace struje pecam sa tonucim snjurama, jer inace ti snjura vecinom odredjuje na kojoj ce se dubini kretati strimer dok njegovo otezanje utice marginalno na dubinsko kretanje jer ga povlacis cijelo vrijeme pa mu zadajes i pravac i dubinu... npr. ako uzmes ovaj strimer i plovecu snjuru on ce se kretati nekih 20 cm ispod povrsine vode, isti strimer bez otezanja ce ici na 5-10 cm ispod povrsine...

ova slika pokazuje otprilike na sta mislim:

slika

Oci kao uteg u stvari daju efekat da se strimer krece dole-gore pri svakom potezanju sto ga cini atraktivnijim (pod uslovom da je vezan sa "rapala" cvorom ili slicnim sistemom)... (govorim o slucaju kada se otezanje stavi na prednjem dijelu strimera)


slika
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 20 sij 2011, 05:18

Jasno k'o dan. Mislio sam u kombinaciji sa plivajucom snjurom i tonucim predvezom, kako rece ti, zbog efekta gore dole pri povlacenju.
Vidi sto mi dade primjer varalicom...brat me otpis'o :135:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 20 sij 2011, 07:02

<valjanjeodsmijeha> slucajno!!

Pazi na jednu foru, to kretanje gore-dole ce se desiti svakako zbog otezanja kod ociju, ali ako hoces strimeru zaista da das "zivot" vezi ga kao sto sam opisao... treba imati "omcu" ispred sebe...

slika

Jesi li probao sa tonucom snjurom na moru? Ona bi trebala imati svoje prednosti, lakse zabacujes na vjetru, vjerovatno i dalje, a dolazis i do dubina koje bi mogle biti zanimljive. Kombinacija sa tonucim predvezom nije ni blizu ista, moze ti se desiti da si u tom slucaju opet samo par centimetara ispod povrsine jer ploveca snjura sve podigne nazad.

slika

Na ovom sajtu imas dobru informaciju o nekim tonucim sistemima:

http://stevenojai.tripod.com/sinktip.htm
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 21 sij 2011, 04:25

Rapalin cvor svakako ide, medjutim moram poceti razmisljati o sajli. Zadnji put je bilo klasicno presjecanje najlona 0.35mm. Nabavio sam neku sajlu koja je "slinava" otprilike kao 0.40 pa se slicno i veze.

Koristim i tonucu i intermedia snjuru. Kombinacija plivajuca snjura tonuci predvez se za sad najbolje pokazala u periodu vrucina. Sad razmisljam o plivajucoj snjuri i tonucim glavama, izmjenjivim...to mi ga dodje najbolja varijanta nakon iskustva sa woblerima :wink: . Lakse se prilagoditi uslovima u nedostatku rezervnih spula.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 21 sij 2011, 08:13

angler je napisao/la: Sad razmisljam o plivajucoj snjuri i tonucim glavama, izmjenjivim...to mi ga dodje najbolja varijanta nakon iskustva sa woblerima :wink: . Lakse se prilagoditi uslovima u nedostatku rezervnih spula.
Mislis na "running line" + "shooting head" (jer imaju i oni tonuci kratki predvezi)... kod running snjure ti je debljina bitna, imas ih vrlo tankih koje se cesto koriste da bi se dalje zabacivalo (valjda sto je manja frikcija), medjutim ja preferiram one koje su malo deblje i izgledaju kao normalna snjura jer mi bolje leze u ruci i lakse sa njima pravim kontrapotezanje, tako da zbog bolje tehnike s njima dalje i zabacujem... kvalitetna running snjura se visestruko isplati, jer onda imas bolje zabace a samo nabavljas nove shooting glave po potrebi.

Kad smo kod sajli, presusio mi izvor ovih:

slika

da nezna neko gdje se mogu nabaviti? U radnji gdje ih inace kupujem su ih pokusali naruciti ali izgleda da je stala proizvodnja.. bilo bi steta jer su super... na vrhu imaju kopcu, pa se strimeri mijenjaju bez da se skracuje sistem... Nesto su skuplji (20 €) ali traju dugo.
slika slika

Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la Veso » 21 sij 2011, 14:01

rusko je napisao/la: kvalitetna running snjura se visestruko isplati...

Kad smo kod sajli, presusio mi izvor ovih:

slika

da nezna neko gdje se mogu nabaviti? U radnji gdje ih inace kupujem su ih pokusali naruciti ali izgleda da je stala proizvodnja.. bilo bi steta jer su super... na vrhu imaju kopcu, pa se strimeri mijenjaju bez da se skracuje sistem... Nesto su skuplji (20 €) ali traju dugo.
Koji (ili koje) runninge si koristio, koji ti se najvise svidja Rusko? Kako je sa "memory"? Inace, mislim da imam neki od ovaih leadera sto ih trazis pa cu ti ga poslati - a definitivno znam gdje ih ima i gdje se mogu nabaviti kasnije!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 21 sij 2011, 18:36

Za jednorucne stapove imam dvije, samo sam ih davno nabavio pa se ne sjecam tacno modela... Jedna je Snowbee narandzaste boje, otprilike milimetar debela, sluzi dobro, nema problema sa memorijom... Sa njom sam pravo zadovoljan.

Druga je Scierra, plava neka koja je dosla uz paket sa shooting heads, otprilike iste debljine... bilo je problema sa memorijom, ali ne bas pretjerano... taj sistem je super dobro sluzio dvije sezone, ali ove godine je sav u raspadu... kao da ima rok trajanja, running line je poceo da puca, tonuca snjura se sva rascvjetala iako sam ih podmazao na kraju sezone... steta...

Inace, taj running line je takodje dobro sluzio dok je valjao, sad je za strika...

Na dvorucnom imam onu sto si mi poslao, jos je nisam stigao pomno testirati, ali za sada sam prezadovoljan...

i nedavno sam narucio Guideline LRL, da zamijenim onu Scierrinu i da vidim kakva je ova, pa cekam da stigne...

Ako imas mogucnost nabavke ovih leadera, ja bih 5 komada... javis mi cifru, pa ti prebacim ;-)
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 22 sij 2011, 11:08

Evo jedne uz jutarnju kaficu (koja je bila puna dlaka :-) )

Ovo je strimer za morske pastrmke i lososa, moja kreacija, isprobano efektivna a zbog boja i scene koju mi je jedna pastrmka priredila prvi put kada sam probavao ovu muhu - 4 puta se zaredom agresivno vracala na nju dok je napokon nije zgrabila.... scena je bila kao da je povlacim ispred razigranog maceta...

....dobila je ime koje joj odgovara = RED ALJKA!

slika

Ako vas zanima izrada ovih strimera:

- Crvena tuba i crveni konac su osnova... prvo se veze zlatni ribing, zatim prelijepim donji dio tube sa crvenim "mirrorflash" (samoljepljiva traka); vezem jedno crno pero koje namotam duz tog donjeg dijela i fiksiram ribingom (kontramotanje); zatim radim krilo, vezem prvo donji dio od crvene dlake lisice, dodam 3-4 niti silver flasha, crno krilo (medvjed), odozgo crvena jareca brada, crveni flash (tanki - 6-7 niti) i dva paunova pera, zatim pravim muddler-glavu, fiksiram vrh tube, i gotovo... spremna za pecanje...

Vezem je i u nekim drugim verzijama - obrnute boje crno-crveno, sa marabou perjem umjesto krzna, sa gumenim nogicama...
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 22 sij 2011, 11:55

Dooobra jutarnja "Fire Red Aljka" <championvanja>
Malo tamna slika da bi se vidjeli detalji...kao da je u ambijentu nocnog kluba :grin:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušice”