Fotografska oprema

Kutak za one koji vole fotografisati, a i one koji žele naučiti od iskusnih kolega kako napraviti lijepu fotografiju.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fotografska oprema

Post Postao/la soha » 01 stu 2014, 18:06

Svaki dan nas je sve vise na forumu <championvanja>


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la zlaja » 12 ožu 2015, 23:16

Kao neka rasprodaja...ko voli pratiti cijene - http://www.ebay.com/rpp/electronics-en/ ... cessories/

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la tommylee » 24 ožu 2017, 16:44

Treba mi pouzdan foto aparat a da ne moram vući torbu oddatne opreme sa njima.
Da su fotke čiste i jasne i da ima dobar macro.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la angler » 25 ožu 2017, 04:29

Treba ti foto aparat kad ides u ribu ili da se bavis fotografijom?
Cim si naveo macro znaci neki "kompakt". Ribarski bi valjao neki koji zna roniti ili ga ljudski oprati nakon sluzavih ruku. Olimpus, Nikon, Canon....moze upasti i Lumix. Najvaznije kod njih je kako dihtuje poklopac od baterije ili SD i kod svih ce zarositi objektiv u hladnoj vodi...shkljoc pod vodom, shkljoc iznad vode.
Od onih koji nisu namjenjeni za ronjenje preferiram one kod kojih se moze rucno podesavati blenda, brzina i ISO mada ima vrlo dobrih koji imaju velik izbor "scena". Sto manje piksela i sto bolji objektiv. Veci zum jednako je manji siroki ugao ako volis "selfije" sa sirokom pozadinom. Nikon, Canon, Lumix sa Leica objektivima, FujiFilm, Sony sa Zeiss objektivima.
Ostalo zavisi od duzine jorgana :grin:

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la tommylee » 14 tra 2017, 22:21

Ma za ribolova,da stane u đžep.Ništa komplikovano ništa posebno.Da mi fotke nisu mrljave,kao što u zadnje vrijeme kačim :oops:


Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la Klenolovac » 28 ruj 2017, 19:59

Kod ribolovnog pribora sam rekao da više ne idem na gore već da ću kupovati samo jeftinije štapove od sadašnjih. Kod fotoaparata sam morao već jednom kupiti SLR. I tako kupim Sony SLT-A58Y Ono Y znači da dođe sa dva objektiva. Kontam kad se objektiv može skinuti to znači da trebaš imati neki drugi za staviti jer u suprotnom ne bi ga takvog ni napravili... :456: I tako, stigo aparat, mala nešto slika u kući telefonom, reko čekaj, sad ću ti ja to uslikati ima da bude perfekt. I tako okinem ja :879798: kad ono treba vječnost da završi okidanje na maksimalnom otvoru blende za 55 mm. Kasnije gledam u EXIF-u dvije sekunde. :pravo_ljut: U jbt na šta ja dadoh pare... A minimalne udaljenosti fokusa su 0.45 m a za ovaj drugi (55-200) malte ne treba metar (0.95 m). To se naravno još pogoršava kad zumiraš. Pa da kupiš dobar zoom objektiv koji ima f2.8 kroz čitavo područje treba dati auto... Izgleda da ja vozim jeftina auta, Renault nikad nije ni bio neko auto... :grin:

I tako kud je pošlo june nek ide i uže i brzinski kupim još dva objektiva. Oba bez zuma, 35 mm f2.8 macro i 50 mm f1.8. E sa ovima se i da nešto uslikati. E još ostao blic :( Na šta tu obratiti pažnju? Vidim ima nekih podešavanja dosta. Iznenadilo me da se podešava i žižna daljina , zoom, tako nešto... Jel to može blic automatski povući sa aparata ili mu moraš ručno namjestiti ili se možda i ne namješta jer svi koriste difuzore i okrenu blic u plafon. Biće to kao kad sam razgovarao sa jednim iskusnijim fotografom i (bivšim ribolovcem) i hvalim se kako aparat ima više fokusnih tačaka od Nikon D 3300 i kako ovaj moj ima tri krsta a Nikon samo jedan. Kad kaže mi on da to koriste samo amateri i da on koristi samo jednu tačku fokusa i fokusira oči i to je to... Da neće tako biti i sa blicem?
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la zlaja » 28 ruj 2017, 20:33

Da,blic ima automatiku i vuče sve podatke sa aparata,ima takođe manuelu ,pražnjenje svjetla se mjeri u dijelovima sekunde,,,igraš se da naučiš kao što se igraš sa aparatom ,navrneš ga ,kreneš sa brzim pražnjenjima koja štimaju bržim ekspozicijama...vidjet ćeš kad digneš blic na sekundu,obasjaš sav komšiluk...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Vaše fotografije, fotografska tehnika i oprema”