Morski FF

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Morski FF

Post Postao/la angler » 13 pro 2009, 22:19

Ovih dana se trazilo produktivno mjesto ali najvise je bilo vjezbanja da se sto dalje zabaci. Na nasim rijekama 15 metara puna kapa, a na moru je malo i 30 ako lovis sa obale. Koliko god zabacis cini ti se kretko. Valjda je ostalo urezano ono: blize drugoj obali su najvece... Ispade da je najbolja ona, U ribara mokre gace... :lol: jedino se tad nesto uhvati. Nekad se zadje duboko u noc nadajuci se vecim ribama ali je peh sto je bas u tom periodu ovih dana oseka. I pored iglica zaleti se neka mala sarena riba, pojma nemam kako se zove. Pretezno lovim na Clauser Minnow strimer, podvez 0.20, puna kapa za ove "nemani". Sto se tice povlacenja strimera tu i nema nekog pravila. Neke se ribe ustreme na brzo povlacenje a nekad te iste na kratke trzaje sa vecom pauzom izmedju. Nocas sam se popeo na neku platformu gdje je more malo dublje. Ali je muka sa nje zabaciti. Ustvari, najvaznije mi je sad naci neko dobro mjesto blizu kuce da poslije posla trknem a za vikend nije problem otici van grada.
Par slika sa potrage dobrog mjesta...

slika

slika

slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Morski FF

Post Postao/la angler » 13 pro 2009, 22:23

slika

slika

slika

slika

slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski FF

Post Postao/la montana » 14 pro 2009, 01:38

Zanimljiva ti ova riba sto si ulovio. Ovdje na Floridi love krupne ribe u plitkoj vodi, mozda da im nadjes kotu?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski FF

Post Postao/la rusko » 14 pro 2009, 10:09

Kod mene je more vise kao jezero (slabo slano), tako da u njemu ima vise slatkovodne ribe nego morske.
Malo sjevernije od mene ljudi vade fine stuke i smudja.
Ovdje ribu lovimo najvise u kamenitim priobalnim predjelima na dubini "max do pasa".
Cesto zagazimo na "taman da rashladimo" dubinu i onda zabacujes jednu 20-30 metara od sebe.
Na moru kad stojis i gledas u pucinu svaki zabac ti se cini kratak. :-)
Zavisi malo i koju opremu imas, ja idem sa 9,6' stapom 8# i koristim "shooting heads" RIO Spey i tanju shooting spagu za daleke zabace.
Nisam nikad mjerkao koliko daleko zabacim ali pretpostavljam da se u prosjeku drzim na nekih 25 metara, jer treba sacuvati snagu za cijeli dan pecanja, a riba "nanjusi" musicu sa dosta vece daljine nego sto mi mislimo. Imao sam priliku vidjeti pastrmke 7-8metara dalje od musice kako se samo trznu i zalete na nju, i buuummm... tako da zabac na 30 metara i riblji "vidokrug" od najmanje 10 metara cine jednu dovoljno dobru daljinu za ribolov.

Riba najbolje radi kada je smjena plime i oseke i kada je more blago valovito a nebo tmurno.
Zimi koristimo manje i tonuce musice (najvise rakove) koji se vuku dosta brzo, dok pred ljeto prelazimo na "crva" koji se vuce znatno sporije.. Ljeti lovimo skoro samo nocu i tada koristimo vece musice, vecinom varijante muddler streamera kojima je cilj da naprave malo "buke" i vibracije na vodi i da na taj nacin privuku ribu.

Lovimo najvise morsku pastrmku i iglice (musicarenjem).

Sto se slanih mora tice probao sam malo na Jadranskom, i najvise sam imao srece sa tonucom spagom i to na mjestima gdje dno naglo postaje dublje.
Otprilike isti fazon kao i na jezerima, riba se zalijece iz dubine na plitko i tamo lovi manju ribu.

Koristio sam razne imitacije manje ribe (streamer) a dosta dobar efekat su imale i imitacije krabi, kao i razni rakovi, vecinom oni koje sam vezao sa bijelom osnovom i srebrno-crvenom angel hair.

Nocu sam imao vise srece sa plutajucom spagom, pa sam se cak zezao i sa obicnim suhim musicama... neke morske ribe izgleda udaraju odmah cim nesto padne u vodu, pa su mi zabaci pri kojima musica "bucne" u vodu najbolje radili (kao kad se zabacuje "padavac").

@angler gdje je ovo slikano? da li je razvijeno musicarenje tamo?
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Morski FF

Post Postao/la angler » 14 pro 2009, 15:44

Ovdje u Kuvajtu ti je susta suprotnost u odnosu na sjeverna mora. Voda je slana bar duplo vise nego Jadransko more. Tek sam nedavno nabavio pribor za slanu vodu i vjerovao ili ne jedini sam FF u Kuvajtu. Plime i oseke su velike u smislu da je more veoma plitko pa se zna povuci na nekim mjestima i po 200m. Moram priznati da nije nimalo produktivno. Ko ima camac bolje prolazi, mislim na sam ribolov a na na FF. Sto se tice pribora nabavio sam 8# 9' i obicnu WF8F snjuru. To je islo u kompletu. Cisto da vidim kako ide. Jos mi je ostalo da probam kasno nocu iza 22 sata jer sam cuo par puta da u to vrijeme neke malo vece ribe raubuju po vodi. Jos da im skontam kojom brzinom da vucem strimer. Nekad treba brzo nekad sporo. Iste iglice nemaju pravila. Uhvati se jos nekih cudnih ribica za koje nemam pojma kako se zovu a i ove iglice su drugacije. Samo im je donja vilica izduzena dok je gornja normalna.


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski FF

Post Postao/la rusko » 14 pro 2009, 21:28

Evo liste riba u Kuvajtu:

http://www.fishbase.org/Country/Country ... csub_code=

(inace je www.fishbase.org odlican sajt za trazenje vrsta riba pa cak i tehnika za ribolov na iste u svim drzavama)

Imas neke opcije gore na sajtu da ti pokaze slike i ostalu informaciju... poslije klikni na latinski naziv ribe i mozes procitati informaciju o biologiji ribe (gdje i kad se krece i cime se hrani), to ti je dovoljno za pocetak. Malo sam pregledao i izgleda da je vecinom klasicna sekcija "shrimps, streamer i crv" najzastupljenija u ishrani riba. Probaj kombinaciju sa dvije musice jedna za drugom, to zna biti efektivno na morima... valjda djeluje prirodnije ribi da se plijen krece u grupi.

I kuci se ne vracaj bez ove:

http://www.fishbase.org/Country/Country ... ode=&id=77 :lol:

Ako ti treba sta od opreme, javi...

P.S. probaj sa tonucom spagom.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Morski FF

Post Postao/la angler » 14 pro 2009, 22:18

Hvala na informacijama. Jasem po ovom internetu ali za Perzijski zaljev i FF niko ni slova malo strucnijeg.
Sto se tice opreme ovdje nema nista ni nalik FF. Sve sam narucivao preko interneta.
Hvala i na ponudi.

Ona bi me sabljarka izglisirala :lol:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski FF

Post Postao/la montana » 08 vel 2010, 10:42

Nemoj tamo kakvu podmornicu zakaciti. Cuo sam da ih u tom zalivu ima svakakvih vrsta. Ove nase <ameri> migriraju tamo na mrijest...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Morski FF

Post Postao/la angler » 09 vel 2010, 05:18

Dobro si montana <valjanjeodsmijeha>
Strah me visoko mahati da me kakav "zrakomlat" ne pokupi, a ne koristim tonucu snjuru da ne zakacim kakvu gvozdjuriju sa propelerom <ameri>

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski FF

Post Postao/la Seha » 09 vel 2010, 14:45

To rodjak udri "sohom" ;) bice nesto krupno uskoro imam filing da ces nas uskoro obradovati nekom karabajom.
Nego reci mi jesi li uspio locirati negdje jata malih ribica ili je bas ono prerija. Ako jesi prije ili kasnije tu moraju prospartati i predatori i taj ribolov u kasnim satima bi mogao biti kljuc za uspijeh. Velike su toplote pa se riba sigurno krije u dubini gdje ima i vise kisika i ok temp. vode nocu se sve okrene naopako i sigurno se osjecaju sigurnije da pridju obali Jesu li svi tereni ovako kao pjescane plaze ima li gdje kakvih kamencina gdje je dubina veca ? Sve kontam da riba nije vise skoncentrisana na takvim mjestima zbog tih velikih oscilacija vode. Da ti se dokopat nekako terena gdje je nagli prelaz iz plitkog u duboko (zazmirim i vec te vidim na naftnoj platformi kako zamaras igluna od 40 kg, a iz razglasa "na uho" AC/DC). Nekako mi logicno da bi to trebala biti mjesta gdje se predatori vise koncentrisu zbog realnih izgleda da bez puno utrosene energije napune stomak. Male ribice se dezorijentisu od valova i morske struje i kad tu "zalutaju" u zonu sumraka skljoc i nema te.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Morski FF

Post Postao/la angler » 09 vel 2010, 20:59

Tako je rodjo sve kako si napisao. Sta radim buljim u more i analiziram. Locirao sam jata ribica i ovi Filipinci se razlete sa sitnim mrezama i trka za njima. Jedina dublja mjesta su sa molova koja su puna raje. Ostalo je sve pjesak, pjesak, pjesak.... Evo danima vrebam plimno more bez vjetra u kasnim satima. Nasao jednu plaformu, jednom je koristio, doduse pred noc ali su zatvorili kapiju i nedaju pristup. Ama dohakacu joj ja pa makar se na glavu nataslacio.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski FF

Post Postao/la Seha » 09 vel 2010, 21:18

Nista ako dodje stani / pani uvijek se mogu napravit 2 "stule" i lagano do dubine. ;)
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski FF

Post Postao/la montana » 11 vel 2010, 00:11

Eh, k'o u onom crtanom, pa da ga kakva ribetina pojede i osveti se svima nama sto im prijetimo ovako pisuci. Hvali more-drz' se kopna! Definitivno u camac, pa da potrazis, sto Seha rece kakvu dubinu. Neki dan sam vidio dobar fol ovi koriste to kad nema nista da se riba sakrije. Evo sam vam pripremio graficki prikaz u jednom programu koji mi najbolje lezi. Ovih dzidza stave desetak na lokaciju, tako da to izgleda kao podvodno rastinje, a za par dana dobijes prve stanovnike!!!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Morski FF

Post Postao/la angler » 19 vel 2010, 19:28

Nadjoh neke cizme sto ovi lokalci koriste na ribarskim brodovima. Danas malo zagazih da vidim imaju li rupa kakvih kad ono najezda iglica, ovaj put vecih. I to dvije vrste, sa jednim i sa dva kljuna. Vala sam se nauzivao. Jedino me vjetar handrio kao i uvjek ali je zato temperatura bila samo 31C.

slika

slika

slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski FF

Post Postao/la rusko » 19 vel 2010, 19:36

Odlicno!!! :)

Iglice su dobre za vjezbanje, ovdje dolaze u maju i budu prilicno velike, izmedju pola i metar, a kada se zakace smotaju se u disk i podivljaju... pa znaju zadati zestoku borbu.

jedino sto mi se ne svidja je to sto svi Svedi navale na nju u maju jer znaju da ce sigurno nesto uhvatiti... pa onda tu bude pokolj zivi a i uniste teren i dno, pa se razbjezi pastrmka...

BISTRO!
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”