Pontonski camac za ribolov

Moderator/ica:emin

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la rusko » 15 pro 2009, 13:16

Danas mi je stigao pontonac - "Water Skeeter™ Lake Placid II Pontoon Boat", pa evo male prezentacije za vas koji ste zainteresovani za ovakve igracke...

Montiranje i odpakivanje je uzelo svega 34 minute (od cega vise od pola na raspakivanje, citanje manuala i mozganje (najvise na mozganje :-) i pravdanje supruzi sto ga montiram u dnevnom boravku <neshuribu> ), a ostatak na prakticni dio rada).
Demontiranje je uzelo svega 7 minuta, pri cemu su i pontoni ispireni...

Nema sarafa osim za sic 6 komada, cetiri na dnu i po dva sa strana izmedju ledjnog dijela i sjedala (moze se preklapati) dalje ima 6 klinova sa osiguracima kojima se fiksira noseca konstrukcija, i na nekim mjestima ima dugme-sklopke za cijevi... veoma jednostavan za montiranje i mislim da ce mi trebati najvise 30 minuta da bude skroz spreman za ribolov.

Evo par slika (na slikama su pontoni samo do pola napireni):

slika

slika

slika

slika

slika

Tehnicke finese osim tog sto je praktican za drzanje tako da i mi koji zivimo u stanovima mozemo imati neku vrstu plovnog objekta, su da se na njega moze staviti i motor. Ima i pripremljene nosace i vodilice za sidro, kao i dobar prostor iza sica za ostaviti stvari (npr. spakujete sator, klopu i opremu pozadi i laganice niz rijeku, pa gdje vam se svidja pristanete i prenocite). Sve je u aluminijumu i inoksu, tako da hrdjanja ne bi trebalo biti... Vesla su dugacka oko 180 cm i dobro osmisljena i jaka (takodje aluminijum), a nosaci su od solidnog metala tako da ce vjerovatno biti dovoljno funkcionalna. Takodjer uz njega dolazi i korpa koja se drzi oko pasa - jako bitna stvar za nas musicare za spagu, a za vas ostale moze posluziti kao praktican prostor za opremu, mamce i ostale sitnice.

Kada je stigao kompletan sa ambalazom vagao je 27 kg, sto i nije toliko tesko za ovu dimenziju i moze se transportovati. Ima mogucnost prikopcavanja kaiseva tako da se moze ponijeti na ledjima, a postoji i dodatni tocak koji se montira ispod sica i onda se sa lakocom vuce za sobom (ja planiram staviti jedan stari za prikolice)...

Dovoljno je velik za sve uzraste, ja sam visok 1,93 i sic sam postavio na predzadnju poziciju (od 4 moguce) a nozne stative na 5 poziciju od 6 i predug mi je taj raspon... nosivost mu je 160 kg...

Cim nadjem malo vremena i dok pocne sezona na morsku pastrmku idem s njim na vodu, pa cu dopuniti info o tome kako se ponasa u konkretnim situacijama.

Evo i malo informacije nekih prodavaca:
http://www.sportsmansguide.com/net/cb/cb.aspx?a=431241
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la Seha » 15 pro 2009, 18:56

Mrak igracka za nas veliku dijecu :) ........
Cestitke buraz sad ces moci dokuciti i one ribe koje nisu do juce bile na dometu mahaca........ Bistro i jedva cekam aprilsku reportazicu o ribolovu sa pontona.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la rusko » 15 pro 2009, 22:29

Aprilsku?

Bolje receno januarsku.... Kod nas sezona pocinje 1.1. na morsku pastrmku <more>

Samo da vrijeme bude koliko toliko pristupacno...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la Seha » 16 pro 2009, 13:42

Ma sve kontam i ti si zimomoran kao i vecina ovih ribara koje poznajem.. Kad ih zovnem u ribolov po ovom kijametu uvijek imaju neki izgovor ! :mrgreen:
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la rusko » 16 pro 2009, 14:03

I meni je frka da nadjem istomisljenike... ima tu i opasnosti pa bi covjek rado imao nekog sa sobom...

Medjutim gledam da imam dobru opremu a i nadje se uvijek poneki fanatik negdje u vidokrugu....

Sa ovim pontonom ce pecanje biti ipak mnogo sigurnije i zanimljivije.
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la Seha » 16 pro 2009, 14:20

Pa da, nije samo drustvo u pitanju nekad treba pomoci ako iskrsne neka nezgoda. Meni se jednom desilo da kad sam navlacio stuku da je pokupim rukom varalica katapultira iz usta direktno meni u facu. Jedna troka mi se zaroka za ocni kapak i da nebi Arifa i njegove mirne ruke (ko list na vjetru) dobar ribolov bi zavrsio u ambulanti
Nabavi pod obavezno jedan prsluk za spasavanje. Imas one prakticne (rade ih i u smb boji). Relativno su lagani i u dodiru za vodom patron sa zrakom sam napuse komore.
Ja zimi pod obavezno koristim plivajuci kombinezon jer sam tako suh i siguran, ako zavrsim u vodi da necu onako pandknut direkt na dno.
Jedan je zivot burazeru. Svake sezone procitam: utopio se musicar nakon sto se okliznuo na stijeni i cizme mu se napunile vodom, ili sarandzije koje pokusaju spasiti one camce za prihranjivanje na daljinsko upravljanje.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la rusko » 16 pro 2009, 16:22

Imam jednu vestu za musicarenje i u njoj integriran plovni element pa sam mislio nju koristiti, a imam i par obicnih pojasa, bavim se i jedrenjem, pa se to onda mora imati...

Ima dosta opasnosti, ljudi idu sa pogresnim stvarima u vodu, ili neznaju gdje je sta opasno... npr obuku cizme sa felt (ebiga neznam na nasem - "platnenim") dzonom i sve je dobro dok su u vodi na kamenu, felt stvarno dobro drzi, ali onda krenu iz vode i felt na travi bude kao na ledu, i samo polete nazad na ledja u vodu...
Preporucujem svima da koriste eksere,za nekih 10 eura se mogu kupiti i stavite 3-4 naprijed i nazad i to je sasvim dovoljno a kretanje je mnogo sigurnije (samo nemojte zeni po parketu prosetati jer ce te u tom slucaju <papucarsenad> godinama umjesto da <ribarcina>

Naravno, tu se i nadje ona ista klasa koja mozga "sta ce mi pojas (onaj oko struka za wading hlace)ko ce za to davati 30 eura", i njima se zacas noge pretvore u plovak, a glava pod vodom, i jako tesko se skontaju da se izvuku iz te situacije. Pojas je zaista bitna stvar, ja sam to jednom testirao pod kontrolisanim okolnostima, dvojica kolega kraj mene i "izvrtanje " u vodu bez pojasa... zivi sok, iako sam to namjerno radio trebalo mi je vremena da se skontam sta i kako, a mogu zamisliti one koji padnu tako jos u hladnu vodu...

Treba sve polako i oprezno ispitivati.

Da napomenem, ponton nema dno kao obicni camac, tako da je wading oprema neophodna.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la montana » 16 pro 2009, 17:14

Vi ste se opasno naostrili. Sva ta oprema, pa mi lici vise na neku vojnu intervenciju, ili sam ja to previse poprimio od ovih ovdje <ameri>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la rusko » 16 pro 2009, 19:15

Podlozni smo marketinskim trikovima... <valjanjeodsmijeha>
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la angler » 16 pro 2009, 19:30

Rusko da ti i ja cestitam na toj djidji. Pa to prava skalamerija. Dobro je pa si je sastavio u kuci da orjentaciono vidim kolika je ta djidja. Nek je sa srecom!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la rusko » 16 pro 2009, 19:32

Hvala @angler, nadam se da cu prezivjeti i porinuce,pa cete je imati priliku vidjeti i u akciji...
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la rusko » 26 ožu 2010, 15:12

SVECANO PORINUCE!!! <idila>

Evo jutros sam skontao nesto vremena i napokon probao ovo moje cudo na vodi... (za malo da se ono Sehino aprilsko prorocanstvo ne obistini)..

Prvo, napravio sam tri kardinalne greske:
1. nisam pretpostavio da ce temperatura skociti na 13 stepeni...
2. zaboravio flasu sa vodom...
3. zaboravio kameru koja je stajala kraj flase...

Rezultat:

Sklapanje je islo jako brzo, pirenje (pumpom) je uzelo ca 10 minuta, a sve je bilo montirano i spremno za 35 minuta...

Ugodjaj pecanja je odlican... posto je more idalje prilicno hladno ovdje razlika je bila primjetna... Idealno je pecati i sjedeti lijepo 20 cm iznad vode, moci doveslati do dubina i mjesta kojima nikad ne bih mogao prici inace... U pocetku sam samo vrijeme provodio pregledavajuci dno i trazeci povoljna mjesta (prilikom cega sam rastjerao svu ribu usljed mog nerutiniranog veslanja)... a onda sam na jednom finom mjestu bacio sidro i sacekao 10-minuta da se riba navikne na moje prisustvo i otpoceo pecanje... Nakon jednu 20-tak zabaca mi se zakacila jedna mala pastrmka, od jednu 30-tak cm, a malo zatim i jedna masala ribica skoro duplo veca od one prve koja mi je zatezala i camac i sidro i stap :-)... Kontam ako se uhvati kakva grdosija eto mene za cas kod Sehe u Dansku <valjanjeodsmijeha>

Borba je super bila, potrajalo je mozda nekih 12-15 minuta dok sam je privukao. Izvlacenje ribe je prica za sebe, potrebno je ribu zestoko izmoriti da se totalno izvali na stranu, a onda se privuce ispred nogu i lagano pokupi... Tu sam doduse imao malo i zeze jer sam je u pocetku par puta privukao do camca, ali onda mi se umalo uplela u konop od sidra, pa sam shvatio da je najpametnije izmoriti je malo dalje od camca a onda je privuci do one od strana camca koja je na suprotnoj strani od sidra i kada vise nema snage za jurisanje okrene se camac naspram ribe i gotova je... (ja u prirodnim vodama uvijek idem na C&R, tako da je ovim ribama vracena i snaga i sloboda)...

Nakon te borbe i usljed moje opreme (imao sam ispod wadersa dugih gaca i trenerki k'o spanska ciganka podsuknji) bukvalno sam dehidrirao... pa sam obustavio ribolov i spakovao se... za ispiriti, raspakovati i sve dijelove sloziti u torbu mi je trebalo oko pola sata.

Uglavnom je ponton odlicna stvarcica za ovaj nacin pecanja... sto se modifikacija tice, napravicu sebi jedan ekstra sistem za osloniti noge na njega cisto zbog toga sto se noge umore zato sto su cijelo vrijeme u istoj poziciji... i dodacu jos dva manja sidra da imam sa strana, kako bih mogao drzati camac stabilnim i kad su valovi ili struje. Vec sam ugradio nosac za stap - berkleyev i funkcionise idealno, a pozadi cu napraviti jednu torbu u kojoj mogu staviti KANISTER vode, ili sta se vec zanimljivo nadje da mi se opet ne desi da dehidriram...

I mislim da cu ipak skontati jedan elektricni motor, jer je puno lakse s njim a i manje plasi ribu nego moje veslanje.

Mogu vam preporuciti ovu "igracku" posebno ako kao i ja zivite u stanu i nemate mogucnosti za pravi camac, a cesto pecate na stajacim vodama.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la angler » 26 ožu 2010, 19:47

Cestitam Rusko, probi ti i taj led. Malo "djecijih bolesti" u pocetku mora biti ali poslije par izlazaka ces biti kao Kapetan Kuka :wink:
Uh mogu misliti tog cejfa. Mir, tisina, voda, ribe....

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la rusko » 26 ožu 2010, 20:02

angler je napisao/la:.... Mir, tisina, voda, ribe....
i vode... vode... VODE ... VVOOOOODEEEE <valjanjeodsmijeha>

kako sam glupo sam sebi zeznuo cejf... zaboraviti osnovnu namirnicu...

Ali nije ni cudo, usput sam zaboravio stati na jednom stopu, pa sam profulao skretanje...

samo mi je u glavi bilo kako ce to sve izgledati i isao sam poput (defektnog) robota na odrediste... :-)

A sad sjedim i pitam se gdje su mi zena i djeca... :shock:
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pontonski camac za ribolov

Post Postao/la Seha » 26 ožu 2010, 23:32

Super sve za 10.. <championvanja>
Jedva cekam da vidim modifikacije tipa "made by Bosnian (mini sto za mezu & sisu, suncobran itd) ;)
Uzivaj buraz i pukni nam koju fotku sa Baltika :mrgreen:
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Čamci i pente/motori”