Evo i mene

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Evo i mene

Post Postao/la soha » 24 srp 2012, 15:53

Konacno da se i ja prikljucim ovom dijelu foruma. Dans kupih ovo sokocalo i sad samo gledam u njega. Daj malu pomoc sta mi sad sve treba pa da mogu zabaciti s ovim. Evo slike :

slika

Uploaded with ImageShack.us

slika

Uploaded with ImageShack.us

slika

Uploaded with ImageShack.us

@angler druze u tebe se uzdam, pomagaj sta sad treba i gdje da nadjem kakve musice, pa da mogu zabacivat.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Evo i mene

Post Postao/la montana » 24 srp 2012, 18:28

Dobro nam dosao brate musicaru! <championvanja> <championvanja> <championvanja>

Pa izgleda da ti fali suhih muha i strimera, a imas tih par nimfi. Dopisi na sta ces ici ovih dana i na koju vodu?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Evo i mene

Post Postao/la soha » 24 srp 2012, 20:54

Hvala brate monty, bolje vas nasao. Ovih dana a bogami i buducih planiram pecati na rijekama Spreca, Usora i Bosna (klen, smuđ), a i na jednoj manje poznatoj rjecici (Tinja) također Klen. Ponekad ce biti izlet i na neku pastrmsku rijeku. Sad sta mi treba od musica tu ste vi da mi pomognete i da me uputite gdje da ih pronađem, jer u mom gradu Gračanici nema ni jednog jedinog musicara, a ni u široj okolini bogami. Cuo sam da u Doboju ima jedan, al i to je rekla-kazala. E kako imamo tako mnogobrojno musicarsko drustvo tako i ove ribolovne trgovine imaju raznovrstan musicarski asortiman a to je 0 bodova. E sad gdje mogu da kupim ili da zamjenim s nekim ja njemu napravim par varalica a on meni par musica :mrgreen: . Takodjer me interesuje gdje ima da se kupi predvez i podvez i taj neki tipet, dakle ta prateca sitan oprema potrebna za musicarenje i kako sve to spojiti u jednu cjelinu. Kao sto rekoh u okolini nemam od koga uciti pa se uzdam u vas.

P.S. Danas samo malo izasao na avliju da masem sa stapom, rekoh da se okusam. Ispocetka nikako, al malo pomalo i uspio sam da dobacim citavih 10-12 metara. :mrgreen:

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Evo i mene

Post Postao/la tare » 24 srp 2012, 21:12

Najbolje ti je klena ni ne pocinji pecat,sam ces izludit djaba :grin:
A ako bas hoces onda ti je najbolje,posto vec znas sa drvetom pravi sebi bambule,one su mozda i najbolja muha za klena,imas na netu slika pa vidi,lagano ih je napraviti,prave se od balze,ili onog poli nesto :grin: Imas takodje,onih spuzvenih buba,i one su dobre..Imas i ovdje kod nas,kolega Tomy je postavljao slike i bambula i buba pa vidi....A te kupovne suhe i nimfe i ostale djidje slobodno zaobidji,nemogu one ni naruke politi ovim gore sto sam naveo...

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Evo i mene

Post Postao/la montana » 24 srp 2012, 21:47

Nemam pojma oko musicarskih radnji dole, ali nabacicu ti nesto muha ako se upratimo dole. Za klijena nesto krupnije da lici na insekta koji je upao sa grane ili skakavca iz trave. Moze i strimercic koji imitira mladj, zabicu ili punoglavca. Klijen nije probirljiv vec plasljiv. Znaci bitnije je biti neprimjetan nego razbijati glavu o vrsti muhe. Smudj standardno na strimera. U Sarajevu imas radnji sa materijalom, a predvez mozes i sam napraviti od raznih debljina najlona. Recimo 4 debljine, od 0.45, 0.35, 0.25 i 0.18. neka ti sve ukupno bude preko duzine stapa. Tipet ti je onaj najdonji dio koji se kida i skrecuje dok mijenjass muhe. Znaci njega ces najvise "stiklati" i nabaci jedan kolut u dzep. Za strimere ide kraci i deblji predvez i ne mora biti konusan. Samo vjezbaj zabacivanje, a ostalo mozemo dole na vodi?

Probaj sa tim bambulama. Lako se prave, a i dobar su uvod u vezanje muha.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la angler » 25 srp 2012, 06:00

Pa napokon dobro nam dosao flybrate i da te pribor dobro sluzi <panker> <championvanja>
Eto, sto se klijena ice todprilike to je to. Tare je u fazonu kad, gdje, kako.
Ja bih se samo nadovezao za predvez. Da nebi cekao kad ces naci kakvu radnju sa opremom za FF najbolje sam napravis kako ti Monty objasni. Posto je moj savjet da pocnes sa suhim muhama u tom slucaju predvez nebi trebao biti kraci od 2.7m.
Ako ganjas sa strimerima onda nema potrebe da predvez bude duzi od 1-1.2m. Lakse je kontrolisati strimer.
Kad nadjes kakvu radnju moj savjet je da za suhu koristis upredeni ili pleteni predvez jer samo ga malo rukama istegnes i prav je kao strela. Klasicni predvezi se uvrnu kao feder na najdebljem dijelu pa bude promasaja u kontri. Ima fol kad ga razmotas da ga natrljas kozicom i tako zagrijan istegnuti. Joj jesam ovo objasnio <valjanjeodsmijeha>
Debljina tipeta iliti klasicni monofil zavisi o velicini udice. Nema potrebe da je deblji od 0.14mm. Za strimer ide naravno deblji.
E sad, sve to zavisi i od karakteristike stapa...akcija, mekoca itd, i od terena gdje lovis.

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Evo i mene

Post Postao/la soha » 25 srp 2012, 20:41

Hvala kolege, i sve je to lijepo sto vi meni napisaste, al ja nemam gdje kupiti ni obicnu muhu. A da ne govorim o tome gdje sad trebam sta navezati i kako navezati. Nego negdje sam jednom skinu odlican tekst koji je radio @angler , ali kako sam promijenio racunar to mi je otislo a sad nigdje nemogu da ga pronadjem pa ako neko zna nek pusti link.
Takodjer ako neko zna ili ima koju muhu viska "suhu" ili kaoju bambulu, bio bih veoma zahvalan. Sto se tice vezanja moja ljepsa polovina je danas nesto navezala na saranasku udicu dok sam ja bio na poslu da me iznenadi kad dodjem kuci (haman sam sinoc bio odlican), ali to je onako u rukama i obicnim nekim crnim koncem. Nit imam stegu nit bilo kakav materijal sa kojim bi se okusao u vezanju. Jedino mozda bih uspio napraviti neku onu bambulu od balse. Probat cu pa da vidim sta ce ispasti.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Evo i mene

Post Postao/la zlaja » 25 srp 2012, 22:48

Soha druže nek je bistro sa mahačem,čejf je to veliki, poruka gračaničkim pjetlovima: ne kukuričite jer će te odat položaj :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la angler » 26 srp 2012, 06:23

Probaj drug ovdje naci
viewforum.php?f=206
viewtopic.php?f=159&t=2912&hilit=cvorovi
tu smo pisali o svemu i svacemu...od pribora do cvorova gdje se koji veze.
Moji postovi se odnose iskljucivo na FF cvorove

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Evo i mene

Post Postao/la rusko » 26 srp 2012, 07:57

Soha, pridruzujem se cestitkama!!!

Koliko vidim na slikama, oprema je odlicna... sve je uredno povezano... sad samo nadji dobro mjesto i lagano vjezbaj zabacivanje i ne zaboravi kacket i naocale jer se u pocetku zna desiti da muhe idu tamo gdje one hoce a ne gdje mi hocemo ;-)

BISTRO!
slika slika

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Evo i mene

Post Postao/la soha » 26 srp 2012, 22:41

Hvala prijatelji.
@rusko hvala na savjetu za naocale i kacket.
@zlaja,nisam jos zbavio alat za vezanje, a to moja Sanela uzela pa rukama povezala par kreatura, al doce i horozovi na red kad tad :mrgreen:
Da vidim dal sam dobro pohvato vase savjete.
Znaci sad na onu glavnu snjuru vezem predvez oko 2,70 metara, dal gotov konusni ili da ga sam pravim, i na kraju vezem musicu, ili između toga stavim onaj neki prsten pa onda jos oko 70 cm najlona ako cu koristiti suhu musicu.
I jedna molba jel zna neko gdje se mogu kupiti te musice, ja od srijede idem na godisnji, pa ako zna bio bih zahvalan da probam malo mahati, da iskoristim odmor u pravu svrhu.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Evo i mene

Post Postao/la montana » 27 srp 2012, 00:41

Ovisi gdje ces na odmor? Musica ima po mnogim radnjama, a posebito u onim kraj musicarske vode. Navezi sam par komada, nije tesko, posebno ako ces vjezbati.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Evo i mene

Post Postao/la angler » 27 srp 2012, 05:46

Na predvez ide tipet iliti podvez koji ce se kratiti kako mjenjas musice i ne mora da bude 70cm.
Kod mene ima predveza sa podvezom ukupno 2.5m, iskida se, a i dalje sluzi svrsi.
Ne opterecuj se tom halkicom ako je nemas pri ruci. Samo napravis omce na predvezu i na podvezu i spojis ih.
Za muhe ti odavde ne mogu pomoci. Valjda ce se neko ponuditi iz foruma.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Evo i mene

Post Postao/la rusko » 27 srp 2012, 06:20

@soha neznam koliko si iskusan u zabacivanju, ali ako si tek u pocetku... gledaj da ti predvez plus podvez ne budu predugi i da koristis manje muhe bez otezanja... sto veca i teza muha to kraci predvez... jer je tako lakse zabaciti. Poslije, kada skontas tehniku, moci ces koristiti znatno duze predveze.

Taj fazon sa prstenom ja ne gotivim jer svaki cvor na sistemu predstavlja "opasnost" za pucanje... On ti moze produziti vijek trajanja predveza, ali nije pouzdan...
slika slika

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Evo i mene

Post Postao/la edoA » 27 srp 2012, 10:45

@soha, i od mene cestitka na priboru.
Sto se tice mahanja, ne znam koliko si vec napredovao u mahanju. Ali evo moji prijedlozi za pocetnika od pocetnika.
Uzmi sebi na pocetku malo vremena da vjezbas na livadi (ili odma na vodi ako ti je pred nosom) mahati.
[Sto se tice livade, bitno bi bilo da je dobro osisana trava inace imas pre vise kacenja]

Ja sam poceo sa 1m do 1.20m predveza od 0.30 ili 0.40 a napred vezao malo vune. I s time ucio mahanje. I naknado mogu reci, bolje da sam tako poceo da se uciom jel boga pitaj koliko bi puta zavrsila musica tamo gdje ne treba :shock:
Nije mi cilj, da sad izprepadam, nego jednostavno da ukazem da je preporucljivo prvo malo investirati vremena za osnovnu tehniku nego sto krenes bas u lov.
I na pocetku ces vise biti zabavljen oko zabacivanja nego oko lova, to je moje licno izkustvo :wink:

Kacket i naocale to ti je rusko vec preporucio. Na pocetku radije sa suhom, pa onda kasnije strimercic i nimpfe.

Predpostavljam da si vec dosta toga precesljo po internetu oko mahanja, meni je ovo dosta pomoglo http://www.youtube.com/watch?v=dCO5x-JwvUM uz knjigu. Jes da je na svabski, al pokusaj.

Svakako bistro i bit ce to uz malo truda, nije to sad neka aman fantastika :)

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”