Lov smudja

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori
Avatar
jaskofin
Štela
Postovi:77
Pridružen/a:12 lip 2008, 07:51
Lokacija:Helsinki - Finska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Lov smudja

Post Postao/la jaskofin » 18 lip 2008, 13:57

slika

evo ih nekoliko iz Finske

BISTRO SVIMA
Jasmin Sehovic- Jasa ili Seha
slika


diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Re: Lov smudja

Post Postao/la diver » 18 lip 2008, 18:30

Jasko,Jasko ,moras malo poradti na odabiru njesta za fotografiju :idea:
A po meni i na velicini ulovljenih (uzetih )riba jer cini mi se da ovdje ima malenih smudjaraka kojima nije mjesto u tavi :oops:
Opet nek je bistro i smatraj ovo dobronamjernim savjetom
Bistro od DIVERA

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 18 lip 2008, 21:34

Ja negotivim tematiku slika "vidi moju garazu" "kuhinju il avliju" a usput i moj ulov.
Ribu treba ispostovati bar toliko da je slikamo pored vode. Stace od nje poslije bit i koji je put: od najlon kese, do krckanja u ulju iskreno bas me plaho i neinteresuje.

Bez ljutnje Jasko i kao sto Diver rece ovo je sve dobronamjerno.

Bistro
slika

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Re: Lov smudja

Post Postao/la ZANDER » 18 lip 2008, 22:49

Jasko ode ti u Den Hag, bolje da skines ove slike.Kako se nisi sazalio na ovog malenog :( ,da on nije tu nekako bi i "prezvako" ovo.

Nadam se da se neces naljutiti sve su ovo pozitivne kritike.


Bistro ti od Znadera!!! :wink:
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

Avatar
jaskofin
Štela
Postovi:77
Pridružen/a:12 lip 2008, 07:51
Lokacija:Helsinki - Finska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la jaskofin » 19 lip 2008, 07:42

ama ljudi nisam ga htio majke mi on je slucajan. I umro je odmah. Sta da mu radim da ga ostavim pticama. A sve sto kazete u pravu ste. Ovo su ribe koje su dosegle onu granicu od 30-40 cm sve ostale sam vratio. Inace to je pravilo ovdje. Te godine je bilo hejbet smudza uhvatio sam tada 14 riba od kojih sam pola vratio. Znam o cemu govorite i ne brinite nisam pohlepni ribolovac i volim nesto i na tavi ali sve u granicama. Hvala na savjetima i BISTRO. Sutra je polarna noc ovdje kod nas. Pogodite gdje cu biti. Svjetlost citav dan i noc oj meraka. A Smudz je bio tih juce danas moze biti jos aktivniji a za polarnu noc sve ribe su aktivne. Tako da idem pa sta bude

Pozdravi
Jasmin Sehovic- Jasa ili Seha
slika


Avatar
jaskofin
Štela
Postovi:77
Pridružen/a:12 lip 2008, 07:51
Lokacija:Helsinki - Finska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la jaskofin » 19 lip 2008, 07:49

Ovo malo je grgec. Na zalost u povlacenju dzigija za stomak sam ga zakacio. Ne bi ga uzeo nikad. Inace male ribice sve vracam u vodu. Nisu za mene. Osim haringe njih hvatam za tave.
Jasmin Sehovic- Jasa ili Seha
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 19 lip 2008, 10:38

Nema sikiracije :D
Super je sto si kritiku slike shvatio kao dobronamjeran gest idemo dalje.

Bistro u polarnoj noci i cuvaj se klizavih stijena
slika

Avatar
jaskofin
Štela
Postovi:77
Pridružen/a:12 lip 2008, 07:51
Lokacija:Helsinki - Finska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la jaskofin » 09 srp 2008, 13:23

Danas dobivam Mrezu za Zive mamce i oprobavam je odmah na moru i na smudza. Mislim da i Grgec ovaj put nece ostati ravnodusan prema malim ribicama.
Primjetio sam da smudz u Baltiku puno vise voli zivi mamac jer SALAKE kako je oni zovu ili GIRICE ima na preskok. Znaci probao sam JIGI ribarenjem znaci djigailu i sve ostale tehnike a zivim mamcom dubinac se ispostavio najuspjesnijim. Sam nisam imao mrezu do sada pa sam pratio iskusnije ribolovce koji su za nekoliko sati uhvatili tri ili vise smudza preko mjere ne brojeci smudzeve koji su bili ispod 45 centimetara kolika je ovdje dozvoljena mjera smudza. Znaci onako kako mi je jednom Jedan Iskusni RIbar da ne spominjem sada ime rekao ovdje na forumu.

Od mnogih faktora zavisi kako ce riba uzimati i sta ces koristiti kao mamac. Prvo sam proucavao na ovaj nacin more i Baltik pa sam uocio da ove Girice ima na svakom koraku i da je jako zastupljena u plicim 1-3 metra vodama znaci odmah na obali. NAvece ove ribe se jako uznemire i skacu po povrsini bjezeci ispred smudzeva i grgeca koji ih ganjaju. Grgec opet voli i ovu ribicu a i glistu na koju leti kao lud. Tako da i nije frka Uhvatiti ga.

Proucavajuci Baltik primjetio sam jos jednu zanimljivu i interesantnu zgodu. Na ime primjetio sam da smudza u dosta navrata izroni na povrsinu i hvata nesto po povrsini vode. Nisam siguran da li hvata zrak ili musicu ali to me je jako zainteresovalo. Cuo sam da se Stuka hvata na musicu i jako uspjesno ovdje u Finskoj ali Smudza jos nisam cuo da hvataju na muhu. Dakle zasto smudz izranja iz Baltika na taj nacin. Mislim da u Finskom Zaljevu ili Finskom dijelu Baltika imamo malo ili mozda i vece zagadjenje mora pa i ribe same traze malo cisceg vazduha.

O tome se dosta raspravljalo ovdje u Helsinkiu i stvarno ribari su primjetili da je ribe sve manje i manje sto je jako lose jer OVa mjesta na kojima ribarim su netaknuta i divna za ribarenje. Ali Finski Zaljev sam po sebi sadrzi dosta fosfora i olova u sebi. Stalno je mutan i jos povrh svega hladan tako da kupanje po zegi koja se ovdje krece izmedju 20-25 stepeni i nije toliko pozeljno. Ali svejedno uvijek postoji uzitak za nas ribare.

Juce sam posjetio jedno vjestacko jezero koje je prelijepo i nahvato se grgeca jako puno tako da mi Balticki grgec i ne treba. Cak sta vise promatrao sam ukus ribe iz rijeke iz mora i iz jezera. Ukus je drugaciji sto upozorava na kvalitet hrane i vode u kojoj riba zivi. Prema tome sve ovo govori kakve mamce mozemo koristiti na kakvim mjestima.

Sto se tice smudza u Finskoj sada se puno bolje lovi na panulanje ali kao sto sam rekao zivi mamac sa obale donosi mnogo vece rezultate nego bilo koja varalica ili silikonac. Ovo je na Finksom zaljevu dozvoljen nacin ribolova i nije lose probati. Jako dobro bi bilo nabaviti RODPOD i za ovaj nacin ribolova jer Dubinac je moj nacin ribolova ali volim i druge tehnike.

ETO TOLIKO OD MENE
BISTRO DO BOLA I Cujemo se
Jasmin Sehovic- Jasa ili Seha
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 09 srp 2008, 13:45

Bistro Jasko eto lijepo si se nalovio........
Ja bi i dalje forsirao provjerene varalice jer sam skoro uvjeren da bi na njih imao sigurno zapazenije rezultate nego lovom ribicom usidrenim olovom na jednom mjestu. Ako vec zelis loviti ribicom lovi tako sto ces napraviti predvez od florokarbonskog monofila (nevidljevog za ribe) u duzini od 40-60 cm i na kraj zavezati bijelu udicu dugog vrata u velicini 2-6 u zavisnosti od velicine kedera. Nakon toga prema stapu ide virbla perla i olovo u obliku suze. Zabaci pusti da potone i onda lagano dziguj i prebiraj teren. Na ovaj nacin dosta efikasnije lovis i ukoliko ima neki zainteresovan smudj u okolini siguran sam da ce ti uzeti ponudjeni keder dosta prije nego da je usidren na jednom mjestu.
Takodje sam uvjeren da bi i na varalice uz pravilno vodjenje imao bolje rezultate kao i da bi mogao selektivnije loviti vece primjerke. Za takvo nesto treba rutine i dosta vremena kako bi ovladao tehnikom jer svaka varalica trazi drugaciji nacin vodjenja.Igraj se malo pa vidi sta je efikasnije na tvojoj vodi. Ja cesto na varalice dosta bolje lovim od okoline koja koristi kedere jel do mene il do varalice ko zna.
slika

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Buca » 09 srp 2008, 14:54

I ja ti predlazem da batallis te ribice, i nastavis sa blinkanjem.To sto sad imas ti ili
ostali ribolovci manje uspeha na varalicu ne znaci uopste da se situacija kasnije nece promeniti
u korist varalice.Najvaznije je diobro upoznati vodu,obalu, dno, sta se kad menja,vodostaj,
bistroca vode, vetar i sl i sve to povezati sa ponasanjem i aktivnoscu smudja u odnosu na
te promene.Naravno, isprobati sto vise varalica i pronaci ono sto najvise odgovara
tvojim smudgeronima.Ima dana kad ce kederi biti u prednosti, ali u vecini slucajeva
se vise ulovi sa varalicom.ne mali broj puta sam se licno uverio da se na zabacene
kedere nema ni udarca a par metara pored njih se istovremeno dobija smudgeron na varalicu...

Avatar
jaskofin
Štela
Postovi:77
Pridružen/a:12 lip 2008, 07:51
Lokacija:Helsinki - Finska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la jaskofin » 11 srp 2008, 07:56

Bistro Seha, Buca i ostali
Inace kad koristim keder ne usidrim ga na jednom mjestu. Uglavnom koristim plovak i olovo tako da keder nije skroz na dnu. Takodze krece se sa strujom tako da nije stalno usidren. Mada sam gledao ljude koji pecaju i na dubinca. Ali keder je ziv. I moj keder je ziv tako da se krece kroz vodu. Stavljam ga na udicu ispod ledjnog peraja tako da se ne bi ostetio. Udica je 2 i malo vise olova tako da bi dalje zabacio a plovak je dobro noseci veliki plovak. Tako da ga bolje vidim ko corav. :D :D

Danas namjeravam ocistiti pribor. Smudz ne radi vise kako je radio i znak je da se orijentisem na neku drugu ribicu. Mislim da je sad na redu rijeka. Losos jos malo pa ide uz rijeku tako da ce biti i njega.
Kupio sam neke stvarcice ne davno ali najvaznije mi je da sam kupio mrezu za kedere. To nisam imao prije. Pa ce i stuka da radi uskoro u septembru a tada opet smudz isto tako. Vise blize zimi to Seha zna OKTOBAR NOVEMBAR tada smudz opet radi ali na zalost vrijeme je uzasno pa cemo vidjeti da izletim tada kada bude malo bolje vrijeme.
Seha izgleda da si u frci pred odlazak u Bosnu ne javljas se nikako. Pa javi se ponekad reci sta ima i tako. Jel saranski pribor u kompletnom stanju i Sicki Brod ceka ili Ramsko ili bilo koja bara. Navalite samo bas mi je zao sto necu biti sa vama. Ali ima vremena. Srest cemo se opet zna se gdje pokraj vode :D :D

BISTRO DO BOLA
Jasmin Sehovic- Jasa ili Seha
slika

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Buca » 11 srp 2008, 09:59

Dzaba se mi trudimo oko saveta za varalicarenje smudgerona,
ako ti fali varalicarska zica, ocigledno da vise volis da se zezas sa
mrezom za kedere, kedirma i sl.Moras da se odlucis, ako hoces
na varlicu onda sav pribor za lov na kedera il pokloni il u podrum.
Mada, ruku na srce, moram da napomenem da ima izuzetaka,
recimo "babuskara" :D koji takodje i blinkaju.Eto npr. ovaj nas "Djura"
tipicni "babuskar" al ima varalicarsku zicu, i dobro se salta sa
babuskara na varalicara :D

Avatar
jaskofin
Štela
Postovi:77
Pridružen/a:12 lip 2008, 07:51
Lokacija:Helsinki - Finska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la jaskofin » 11 srp 2008, 10:31

volim ja i varalicariti nisam na kedera prije lovio smudja nego na silikonce. Tako da volim i tako nema blema. Inace kad lovim stuku varalicarim ali eto reko da probam i to da vidim kako sta. Inace sav pribor koji imam je za bacacki sport tako da varalicarnje ostaje mojoj dusi jako zanimljivo. Ali grunt i keder su mi jako bliski zato sto volim da uzivam u prirodi i ne moram uvijek da se mucim sa bacanjem po hiljadu puta. Eto to je . Inace sam jako svestran ribar. Volim sve kategorije nisam jos probao musicarenje ali i to cu jednom. :D :D

BISTRO
Jasmin Sehovic- Jasa ili Seha
slika

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Amir » 31 srp 2008, 20:23

znaci jaro volis sve sto vole mladi

Avatar
jaskofin
Štela
Postovi:77
Pridružen/a:12 lip 2008, 07:51
Lokacija:Helsinki - Finska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la jaskofin » 05 kol 2008, 13:25

Da volim sve sto vole mladi. I volim jos mnogo sto sta. Jedini nacin ribolova koji jos nisam probao je musicarenje a ovdje u zemlji gdje sam nastanjen najvise zastupljen i kazu da je to najljepsi nacin ribolova. Ne znam mahati kandzijom ali naucit cu i to jednog dana. Uglavnom pecam najvise na dubinca i na plovak ali volim bacati i varalicu. Spremam se na jednu od lijepih rijeka u Finskoj preko vikenda tri dana tako da cu tamo vidjeti koliko mogu uhvatiti. Camac varalice i panulanje po rijeci pa cemo vidjeti kako sta i koliko. Mozda posaljem i reportazu Senadu o ribolovu u Finskoj. Kao sto je jednom postavio reportazu o ribolovu u Australiji i sta nasi tamo love mozemo i ovako sta mi lovimo ovdje. Bit ce nas jedno petorica pa cemo vidjeti. Glavna meta su Stuke i Grgeci.
Jasmin Sehovic- Jasa ili Seha
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”