Lov soma.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Lov soma.

Post Postao/la AlaS » 13 ožu 2008, 00:35

bosna sava i jezera modrac i ono u prnjavoru uvijek zaboravim kako se zove gdje god cujem da se lezi neka grdosija ja odem ali pretezno bosna jer mi je 15 min od kuce
a to za prnjavorsko jezero je malo teze loviti nemozese ziviti od cvergla katastrofa 5 kg durdubaka ti nemoze bit za 1 noc
slika
Bistro


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la Seha » 13 ožu 2008, 10:56

Ako je toliko cverglana probaj postaviti takozvane balerine sa babuskama kao mamcem..
slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la AlaS » 13 ožu 2008, 20:29

prvi put cujem a kamoli da znam kako to izgleda a babuskica mogu naloviti i vjerovatno bi to napravio da vidim
slika
Bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la Seha » 13 ožu 2008, 22:46

Sistem balerina je ustvari sistem kedera sa plovkom koji mora biti usidren na ovaj ili onaj nacin.Kao broj 1 potreban ti je camac ili ako ti se da mozes taj sistem postaviti i plivajuci.
Na otvorenoj vodi se uglavnom uzme plasticna flasa za nju svezes jaku strunu i kamen koji sluzi kao sidro tj da drzi bocu i ostatak sistema na jednom mjestu. Kad si to odradio vezes odma ispod boce tanki najlon recimo 0.20-0.22 nekih 2-5 metra (ukoliko lovis blizu nekog granja ovu tanku strunu je moguce vezati za njih).Drugi kraj tog tankog najlona vezes za sistem odma iznad plovka i pazi kad razvlacis sistem on cijelo vrijeme mora biti dobro "naspenovan" kako ti keder nebi upetljao sistem. Ako si sve postavio kako treba keder sad moze slobodno plivati bez mogucnosti da upetlja sistem a ujedno konstantno biti na najizglednijoj poziciji za ulov. Samu dubinu od kedera do plovka odredjuje godisnje doba tj dal som lovi blize povrsini ili pri dnu. Sigurno si imao primjetiti poneki raub soma kad je u lovu i u tom periodu je keder najbolje postaviti blize povrsini. Stap se postavlja skoro okomito tako da od plovka do stapa struna nedira vodu. Kad som uzme mamac tanka struna puca pri njegovom uzimanju ili pri kontri.
slika

Robin
Početnik
Postovi:19
Pridružen/a:30 svi 2007, 02:36
Lokacija:Srebrenik
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la Robin » 14 ožu 2008, 02:26

E mogu i ja malo otome pricati?
Mislim da je naj bolji sistem za lov soma na stajaćim vodama upravo ovaj sto je Seha naveo ali ja bih promijenio par stvari (gdje ćeš Seha flasu u vodu i onako ih kraj vode ima i previse). Sistem se pravi na sledeći način:

Od starog stapa se iskoristi prut bez halki i bilo cega ostalog na pocetak se stavlja olovo i silikonira dok negdje pri vrhu se pravi od stiropola kugla koja se je takođe fiksna. Od samog stiropola ostaje dvadesetak centimetara koji vire iz vode, na taj dio se montira jos jedan kraci komad starog stapa pod uglom od 75 stepeni. Od samog olova pa do vrha tog sistema se stavljaju provodnici mali par mm te se kroz njih provlači struna do vrha gdje se veže virbla ( vrtilica trostrana) na jedan kraj se veze keder a na drugi ide konac koji dolazi od stapa. Ako se pravilno postavi keder nema šanse za mršenjem a sam mamac ostaje jako dugo ziv. Ovo je najčešći sistem koji postavljaju Mađari za lov soma. Vjerujem da mnogima nije jasan sam sistem pa cu to pokusati nacrtati.


Robin
Početnik
Postovi:19
Pridružen/a:30 svi 2007, 02:36
Lokacija:Srebrenik
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la Robin » 14 ožu 2008, 03:23

slika


Sa ovakvom pozicijom sistema nema sanse za mrsenje jer keder se vrti u krug a sam sistem za njim odnosno vrh je uvjek usmjeren prema kederu.
Jedva ja ovo nekako nacrta.
Ako trebate neke detalje mogu to dodano doraditi.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la Seha » 14 ožu 2008, 11:36

Da Robin u pravu si da imamo plasticne ambalaze vise u vodi nego na kopnu ali sam isao cinjenicom da se shodno normalnom ophodjenju prema prirodi ista izvadi nakon ribolova istim nacinom kako je tu i nasla. Nerijetko koristim komad stiropora kao marker za saranski ribolov pa cak i na onim vodama gdje je upotreba camca ili plivanje zabranjeno pa ipak ni tad nikad nisam ostavio nista vise osim uzburkane vode iza sebe. Kako to radim. Vrlo jednostavno ! Uzmem stap za markiranje terena odaberem poziciju izmjerim tacnu dubinu i onda uzmem markerom odredjenu dubinu tankog monofila svezem olovo na jedan kraj stiropor na drugi kraj. Strunu pazljivo omotam oko dlana i na 3-4 mjesta sa pva koncem (konac koji se topi u vodi) jedan kraj ostavim malo duzi i onda ga vezem za glavnu strunu na stapu. Zabacim pored markera i za par trenutaka pva konac se istopi i stiropor ispliva na odabranoj poziciji. Nakon toga izvucem marker i to je to. Kad zavrsim ribolov svezem jednu trokuku sa olovnim otezanjem zakacim postavljeni marker sa stiroporom i cica mica gotova prica. Znaci netreba biti pretjerano kreativan da se neki problemi rijese uz malo logike i rada.
Sto se tice ovog sistema koji si nacrtao ovo je super. Gledao sam na tv-u slicnu prezentaciju mamca. Sistem ima istu funkciju kao ovaj sa tvog crteza ali je malo komplikovaniji za izradu. On se sastoji od komada drveta duzine 30 tak - cm. koji se probusi kroz centar i na sredini i nakon toga se postavlja na sredisnjoj rupi u drvetu nakon provlacenja strune i predveza uvuce kruta plasticna cijev duzine 50 tak cm i kroz tu cijev ide struna od predveza za udice a kroz drvo ide struna prema plovku tj. stapu ,a na drugom kraju drveta struna za olovo. Sve tri strune su vezane za tokraku virblu koja se uvuce u centralnu rupu na drvetu.Kad se sistem zavrsi on izgleda kao slovo T stim da na najduzi dio ide predvez za kedera. Zajebano za objasniti skroz ali koliko mogu vidjeti na fish & hunting tv kanalu sistem koji se najcesce koristi za lov soma zivim mamcem narocito u Madjarskoj i Rumuniji.
Taj kanal cesto reprizira emisije pa ako opet zakacim istu slikacu da vidite kako to izgleda.
Onako na oko je nakaradno ali cini se da keder nema nikakve sanse da upetlja sistem.

Bistro
slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la AlaS » 14 ožu 2008, 20:49

ovo sa flasom sam vec radio ali nisam cuo da se tako zove taj sistem
a ovo nacrtano nisam na prvi pogled izgleda veoma zanimljivo mozda i napravim sutra imam vremena pa cu slikati da pogledate i date primjedbe a i imam stari polomljeni teleskopa sve vrhovi otisli i to cu izkoristiti a mjesto stiropora cu staviti waserkuglu u vrhu nece se ostetiti kao stiropor
slika
Bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la Seha » 15 ožu 2008, 21:13

Evo kako otprilike izgleda ovaj sistem o kom sam pisao. Gledao sam kako ga prave pa ako treba neka sugestija javite.
Meni izgleda jako funkcionalno i keder nema nikakve sanse da upetlja predvez.

slika
slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la AlaS » 15 ožu 2008, 22:43

ovo je dobro za jezero ali na rijekama gdje je tok skoro nula ipak flasa je zakon a ovom mjestu gdje ja lovim na Bosni je skoro neprimjetno da tece voda moracu sad kod prvog ulova staviti i sliku tog mjesta
jedino me malo zeza sto je dubina oko 5-7 m pa je teze sa sim sistemom sve glomazno i to
slika
Bistro

Robin
Početnik
Postovi:19
Pridružen/a:30 svi 2007, 02:36
Lokacija:Srebrenik
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la Robin » 16 ožu 2008, 04:39

Sehin sistem bi se mogao dobro iskoristiti.Meni se cini da se ovaj sistem moze koristiti za dublje vode a i nebi trebao biti previse velik ni tezak znaci kao takav se moze zabacivati. Moja skica ne dopusta kederu da ide vise od 20-30 cm pod vodu a jos je jako tezak pa se mora razvalciti i mora se koristiti u stajacim vodama.

Avatar
sajo
Početnik
Postovi:19
Pridružen/a:09 svi 2007, 16:32
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la sajo » 30 stu 2008, 22:01

Nisam strucan sa ovim ubacivanjem slika zato moji slika i nije bilo do sada,a i sad nesto ne ide i ako mi se cini da sve uradim kako treba ali eto...
ako uspijem ovaj brko je od ove godine maj/08.
opet nista Posebno Ulovljen:mamac gujavica,mjesto:tossegg-ch rijeka Rajna lov na Grund,dubina 4-5m,na slici iza moji leda.
Bistro svima!

slika

Evo Sajo ja sam sredio link sa slikom. Kad uploadujes sliku preko image shack idi na najdonju funkciju pise nesto advanced i kad to otvoris da ti direktan link za sliku to kopiraj pa probaj ubaciti izmedju ovih Img zagrada.

Pozdrav Seha
Bistro !

Avatar
sajo
Početnik
Postovi:19
Pridružen/a:09 svi 2007, 16:32
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la sajo » 01 pro 2008, 00:28

Hvala ti Seha,ja sam uzimao link sa slike valjda je tu greska.

Pozdrav i Bistro!
Bistro !

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Re: Lov soma.

Post Postao/la ZANDER » 01 pro 2008, 12:25

Dobar brko i cestitke na ulovu Sajo :wink:


Pozz Zander!
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

Avatar
StariAlas
Piskaralo
Postovi:234
Pridružen/a:16 lip 2006, 19:17
Lokacija:na obali ili u camcu!!!
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov soma.

Post Postao/la StariAlas » 01 pro 2008, 17:05

Bistro Sajo,
svaka cast na ulovu, nastavi sa slikama!!!
StariAlas

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ribolov ostalih vrsta riba na dubinski sistem”