Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Odgovori
Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 10 svi 2010, 05:55

Posto se sve cesce spominje dobra fotografija, a da ne bude razbacano po forumu, ovdje mozemo da "opletemo" na tu temu.

Za pocetak, vrlo bitan dio pribora je stativ (umal ne napisah rod-pod :lol: ) Da nebi postavljali aparate po kamenju, kacili ih na grane i sl.
Posto vecinom koristimo tzv "idiote", male digitalne kamere, fotoaparate...da bi ih drzali u dzepovima, evo par mini stativa.

Sa fleksibilnim nogama.
slika

Sa nogama koje se mogu produziti iliti izvuci.
slika


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 10 svi 2010, 06:11

Ja kako god da sracunam, najbolje ispada, posalji zenu na kurs fotografisanja i povedi je sa sobom u ribolov... prednost je da se izbjegava pitanje "Gdje si bio"... i nema panike tipa, sta ce biti sa ribom dok ja tu kameru nastelim...
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 10 svi 2010, 06:16

Evo da prebacim raniju diskusiju:
rusko je napisao/la:
Seha je napisao/la:Evo Zlaja je brzi od mene :) za lat naziv. Sto se tice fotografisanja Rusko pokusaj kupiti teleskopsku stativu od aluninija. Ima ih jako malih koje su stvarno prakticne i lake te kao takve zauzimaju stvarno malo prostora i kod mene je to jedan dio ribarske opreme koji je nasao svoje stalno mjesto u ruksaku. U kombinjaciji sa funkcijiom auto okidanje koji posjeduje svaki fotoaparat uz malo rutine pravices super fotke.
Svi se mi sretnemo prije ili kasnije sa tim problemom kako napraviti dobru fotografiju u ribolovu.
I ja sam misljenja da nam treba tema o fotografiji koja je danas sastavni dio ovog sporta.

PS. Zlaja ribe koje lovis su ludilo.. Jedva cekam ovo ljeto da skontamo neki termin za zajednicki ribolov. Bistro majstore
Meni je problem sto ja najcesce pecam u moru, a onda sam u vodi do "osjetljivog mjesta" i jednu 50 metara od obale... kako tad skontati i ribu i kameru... jedino da je stavim na nesto sto pluta ili da je kacim na stap...

Njuskao sam malo na netu i bas sam pronasao jedan mini stativ kojeg preporucuju ovdasnji ribari, ima nekih 10-tak cm i tri noge, tako da se moze lako nositi i u dzepu... kupicu ga pa probati...
zlaja je napisao/la:Rusko i ja sam većinu sezone u sličnoj situaciji , stojim u vodi na pola rijeke i malo višlje me tuče po bubrezima, ja se tada kada želim fotografisati bavim makro fotografijom
Zamorena riba pred nogama i pliva oko mene , iz džepa vadim foto aparat(jednom rukom držim štap drugom aparat) i palim opciju makro, tek tada ribi dižem glavu iz vode i fotkam više snimaka iz neposredne blizine ribu sa varkom u ustima .Veoma dobri efekti jer pozadina je zamućena , voda pršti a glavni objekat fotografisanja je oštar...

Pozadi na aparatu mora imati crni znak mali cvijet(to je glavni simbol makro postavke) negdje na tipki ili u neki modela na kraku džojstika , ako nema onda u izborniku - meni-ju potraži taj simbol
Kod neki modela ima makro i super makro( blizina od objekta snimanja neki 30 i neki 10 centimetara) Neki modeli ne gase blic pri startu makro moda , pa u izborniku blica ugasi blic(znak munje precrtan u krugu je simbol ugašenog blica) Blic iz neposredne blizine razbija fotku pa ga treba ugasiti
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 10 svi 2010, 06:22

Imam taj "cvjetic"... na kameri... Meni je ranije uvijek predstavljao problem fokus na blizini slika ne bude jasna iako bi ova moja Fuji kamera trebala imati 12 Mpixla i masu finesa (koje ja ocito nisam proucio iz ljenosti... nema druge nego naci manual i prouciti sve to)... Bas cu probati taj "makro" fazon prvom prilikom.

Drugo pitanje... da li koristiti blic ili ne, odnosno u kojim situacijama?
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 10 svi 2010, 16:58

Rusko za ribolov u moru prikladnije je koristiti takozvani bank stick (teleskopsku ubadaljku koja se koristi kao nosac za stapove)...... Dosta je bilo drvenih raslji :mrgreen:
Trazi one sa svrdlom (burgijom) na dnu jer ih je lakse fiksirati u raznim podlogama. Uz ovo ti treba jo jedan mali adapter koji se zavije u navoj ubadaljke ,a navoj sa druge strane ide u kameru.
Imas kupiti ove adaptere mada nije frka ni napraviti istiako poznajes nekog "metalca" nemora slusati Panteru al" eto pozeljno je ;) .
Ja sam imao jedan dao sam ga Senadu ,da nisam sad bi bio na putu prema Sverige :mrgreen:
Ako budes pravio povedi racuna navoj u svim ubadljkama je colni ja mislim 10 3/8.

Ja sam se probao igrati macro funkcijom i stvarno se moze uraditi ludilo od fotke.
Koliko sam primjetio i za dobru macro fotografiu kamera mora biti 101% staticna jer najmanje pomjeranje zamuti fokus.
Kod mene na Olympusu imaju 2 mcro podesavanja.
Najljepsa iskustva sa fotografijom sam imao sa Senadom kad nas slika onako pored vatre i kaze hajd sad ozbiljno nemrdajte se.. I to nemrdajte se traje 20 minuta, sve kontas gotovo je kad on ha jeb ga ti sto se mrdnu...Nista nevalja haj opet :mrgreen:
slika


Avatar
AdiR
Gledač u daljinu
Postovi:240
Pridružen/a:07 pro 2009, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la AdiR » 10 svi 2010, 17:13

Evo jedan mali koristan savjet , bar za sarandzije ( ne moj , nego Foxov vodic za Sarandzije)

Ako je u pitanju saran golac, puno vise dolazi do izrazaja na fotografiji ukoliko je ribar u crvenoj majici /jakni
dok divljaci se vise isticu kada smo u crnom...

Ako se kome nije mrsko presvlaciti, treba probati....
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 10 svi 2010, 18:32

rusko je napisao/la: Drugo pitanje... da li koristiti blic ili ne, odnosno u kojim situacijama?
Vjerovatno se ovo pitanje odnosi na macro. U pocetku, zavisno i od kamere, najbolje je koristiti auto rezim rada. Novije kamere u tom rezimu rada, automatski se prebacuju na onaj rezim rada zavisno od kadra... portrait, landscape, macro.... U kojem je rezimu, moze se vidjeti u cosku LCD. Ako priblizimo kameru nekom objektu i pritisnemo okidac lagano do pola, tad kamera izostrava sliku i prebacuje automatski u macro rezim. Ako je manjak svjetlosti tad ce ukljuciti i blic sto nije ok jer ce masu detalja "izgoriti". Iako je u automatskom rezimu na dzojstiku mozemo iskljuciti blic. E sad, ako slikamo iz ruke, a manjak je svjetlosti pa iskljucimo blic, budi siguran da ce slika biti mutna koliko god da su ti ruke mirne. Donekle ublazava aktiviran stabilizator funkcija. U tom slucaju treba stativ i problem je rjesen.
Ako hoces da slikas musicu, a mrzi te da pravis kutiju namjenjenu bas za tu rabotu, najbolje je slikati vani na dnevno svjetlo. Sunce obavezno iza kamere iako je iza oblaka. Ukljucis manuelno macro funkciju, iskljucis blic, stavis aparat na stativ, zakacis musicu na kakvu biljku i skljocaj k'o na kakvoj modnoj reviji. :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 10 svi 2010, 21:29

A mozda bi ovako nesto moglo biti rjesenje:

slika

Moze se zamotati oko stapa, pa bi tako mozda mogao koristiti stap koji inace imam oko pojasa za wading... u kombinaciji sa nekim "plutom"... kamera moze izdrzati vodu do 3 metra dubine, tako da i ako mi ispadne, valjda ce prezivjeti... a ako idem sa pontoncem onda je idealna jer je mogu zamotati na konstrukciju camca.
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 10 svi 2010, 22:07

Jako dobro objašnjenje si druže dao što se tiče izoštravanja, znači kad fotografišemo u bilo kojem režimu rada aparata obavezno je okidač blago stisnuti do pola da foto ćelija izmjeri dužinu do objekta i okrene unutrašnju leću da izoštri objekat fotografisanja. Na kompaktnim aparatima će onda na sredini displeja ili u više područja da se pojavi zelena kockica ili više njih zavisi jeli upaljen centar za izoštravanje ili multi fokus i aparat će u tom momentu da javi i zvukom-onda se pritisak na okidač nastavlja dalje i u čas posla imamo finu oštru fotku
Greške prilikom pritiska na okidač su sljedeće: odjednom jaki pritisak na okidač , pritisak do pola pa puštanje , drhtanje prsta na okidaču , pritisak na pola pa pomjeranje ruke itd.
Znači moramo biti odlučni -pritisak do pola -zeleni kvadrat-nastavak pritiska u slučaju da kvadratić postane crven treba mijenjati ugao fotkanja jer neko svjetlo sa prijeda ili sa strane zeza foto leću
Ovo je pod obavezno ako želite finu fotku....

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 10 svi 2010, 22:57

Malo sam sad probavao te fazone sa makrom... ali u stanu i vidim da je dosta do toga kako se drzi kamera... dovoljan je mali pomak ruke ili pogresan ugao i fokus se izgubi... druga stvar koju sam primjetio je ako slikam nesto sto ima pozadinu koja reflektuje svjetlost, slika ispada losija, posebno ako se koristi blic...

Kada budem slikao na vodi, je li bolje imati nebo kao pozadinu ili vodu, ili zelenilo... da li je bolje da je pozadina nesto vise udaljena od objekta?
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 10 svi 2010, 23:07

Najbolja je situacija sa dobrim dnevnim svjetlom i udaljenom pozadinom, u stanu kad ugasiš blic procesor odmah naređuje produženje expozicije i iz ruke nemože , pozadina poželjno ili voda ili zelenilo, kada fotkaš prema nebu opet dobijaš efekat kontra svjetla a to je nepoželjno
U stanu može ali pod bijelim neo svjetlom biti na strani koja ne daje sjenu...

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la senad » 11 svi 2010, 13:07

Evo dvije zadnje, a lijepe, gdje sam koristio makro opciju.
Ovog leptira sam 10-15 minuta ganjao po jezeru i bio u blatu do zavrat dok ga nisam uhvatio sa ove blizine i iz ove perspektive.
slika
A ovaj blento sleti blizu nas i jos me ono gleda, okrece glavu dok sam ga slikao, k'o "sta to ti glumiš"
slika
Ja nikad nisam ni čitao neke literature, ni imao nekih naputaka kako i šta, uglavnom sam sam experimetisao, i uglavnom napravim po 10-20 pa i više slika nekog detalja, a onda izaberem one najljepše.
Kod makro tehnike su objasnili u prethodnim postovima, a evo slike aparata pa cete na njemu i vidjeti taj "cvijetić" za makro tehniku
Pentax_optio_E30_back.jpg
Desna tipka na ovom krugu gdje je u sredini dugme "OK" je makro opcija.
Neki aparati imaju i super makro opciju koja omogucava još blize slikanje objekata.

Po meni, najbitnije stvari kod slikanja su oko za detalj, mirna ruka, i više slika od kojih ce jedna ispasti kako treba.
Takodje, i postavke, one osnovne.
Znaci, postaviti najbolju kvalitetu slika, i nabaviti karticu na koju moze stati dosta slika najbolje rezolucije.Aparat moze dati jako dobre slike ukoliko je sve postavljeno na automatski, sem kod nekih aparata gdje ne moze sam aparat prebaciti na makro opciju (u mene mi slucaj - stariji aparat)
Uvijek gledati kod slikanja da je sunce vama iza ledja (ukoliko ste u mogucnosti)
Jako bitno je i ono što napisa neko - do pola dugme pritisnuti da se izoštri slika i da se aparat "spremi" za slikanje i odredi paramtere - i onda do kraja.Pri tome je bitno biti miran do maksimuma, a pogotovo kada se slika sa blicem i pri manjoj svjetlosti - zbog duze expozicije (okidanja aparata gdje on faktički "prima" svjetlo sa objekata koje slikate), pomjeranje aparata daje mutnu sliku.
Stativ jeste rješenje za mnoge stvari, ali nije za ovo što navedoše mušičavi, kod slikanja u vodi i u nemogućim uslovima.Tu je opcija "okidaj koliko moreš i nadaj se da će ti neka ispasti kako treba".Ali, kako reče angler, dodjes, uslikas malo vodu gore, vodu dole, postavis na kamen aparat i zadas mu samo okidanje, a se namjestis par puta, pa onda u vodu i pecaj.Ako sta bude, kad si privukao ribu, pokusas sta uslikati, pa ako uspije, uspije.
Isto tako, moze se i ovako experimentisati:
Normalno uslikana slika:
slika

Slika uslikana kroz polarizacijske naocale
slika

Ovo je pogotovo interesantno kod slikanja ribe u vodi jer vidite kako se na ovoj sto je slikana kroz naocale vidi dno, isto kao sto vi bolje vidite "kroz" vodu sa naocalama.Za to, inace, postoje razni filteri (koji se stavljaju na objektiv i koji daju drugacije "boje" slikama) ali to je vec umjetnost fotografisanja i nama to i nije toliko bitno.

U nekim slucajevima, kada slikate nesto po dnevnom svijetlu, a kada je oblacno, vadiona slikama moze biti blic - obavezno ga upalite, pokusajte objektom koji slikate maksimalno ispuniti prostor koji fotografišete da se što manje tih oblaka/bjeline vidi i objekt slikanja bi svjetloscu blica trebao biti jasan.Tu bi (mozda) opcija "ISO" mogla biti od pomoci (ili grijesim), a nju ne znam objasniti, pa neka neko od raje koji je upoznat sa tom opcijom pojasni šta radi "ISO".Ja znam da je to, koliko mi se cini, bila osjetljivost filma (kod starih aparata) i da sam kupovao filmove sa vecim "ISO" brojem kad bih znao da cu koristiti blic kod slikanja.Ti filmovi su bili osjetljiviji i davali kvalitetnije slike i kod vece udaljenosti objekta, a kod slikanja uz pomoc blica.

Zumiranje nekih udaljenih detalja nece dati kvalitetnu sliku, a zbog pomjeranja prilikom slikanja.Kad se zumira nesto, ili naslonite aparat na neki predmet i opet pazite kako pritiscete dugme, ili obavezno koristite stativ.Ali, najbolje slike ce vam ispasti ako odete do tamo i uslikate taj detalj iz blizine :mrgreen:
Zum je dobra opcija, samo sto malo bole noge od nje :mrgreen:

Eto, pošto ja ne baratam terminologijom koja se koristi kod fotografisanja, ovo je nešto iz mog skromnog iskustva.Vjerovatno ima jednostavnijih i lakse objasnjivih stvari, ali ce to neko od raje koja bolje barata sa ovom tehnikom.Ja sam samo prenio moje iskustvo.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 11 svi 2010, 17:10

senad je napisao/la:Ja nikad nisam ni čitao neke literature, ni imao nekih naputaka kako i šta, uglavnom sam sam experimetisao, i uglavnom napravim po 10-20 pa i više slika nekog detalja, a onda izaberem one najljepše.

Eto, pošto ja ne baratam terminologijom koja se koristi kod fotografisanja, ovo je nešto iz mog skromnog iskustva.Vjerovatno ima jednostavnijih i lakse objasnjivih stvari, ali ce to neko od raje koja bolje barata sa ovom tehnikom.Ja sam samo prenio moje iskustvo.
Aferim Senade <championvanja>

Nikad nisam koristio strucnu literaturu vezano za ovu tematiku...ma umara brate mili, a niti mogu zapamtiti sve neke strucne izraze. Tako i za objasnjenja na forumu gdje smo svi amateri strucni izrazi mogu samo zbuniti ili masa detalja. Ja sam jednostavno volio, meni, lijepu fotografiju pa skljoc'o na sve strane. Za manje skljocanja treba imati "oko" a ono se ili stvori ili vremenom nauci. Sad zahvaljujuci tehnici, a prije makazama, isjeces na slici ono sto ti se najvise svidja.

Jednostavno receno... treba se zainteresovati, imati volje i par giga karticu, eksperimentisati pa skljocaj do mile volje...garant ce biti nekoliko super slika.

Sto se tice zum(b)iranja ja to ovako radim posto mi mrsko plivati <valjanjeodsmijeha>

bez zuma
slika

sa zumom 12x
slika

i kad dodjem kuci na comp uvecam sliku da procitam sta na brodu pise :lol:
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la senad » 11 svi 2010, 18:17

Pa dobro, to sa zoomom je otprilike

1.Slikam Šehu
slika

2. Otkrijem novi detalj
slika

3.Malo zumiram
slika

4.Onda kući izoštrim
slika

P.S. Sve ovo lijepo zvuči, no ovo nisam slikao ja nego Mirza - ja sam ovaj konj u čamcu što ih je išao otjerat' jer su nam krenule na silkove.
<sjetise> <sjetise> <sjetise> <sjetise> <sjetise>
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 11 svi 2010, 18:46

Ova u macro je slikana na balkonu na listu papira...s ruke

slika

malo igrarije sa svjetlima

slika

slika

slika

slika

slika

malo skljocanja ganjajuci ribu

slika

slika

slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”