Recenzije fotoaparata i kamera

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Odgovori
Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 04 ruj 2011, 14:35

Kupio sam novi fotoaparat, pa evo malo recenzije:

Olympus Tough TG-810

slika

14 Megapixla
otporan na vodu do 10 m
pri padu sa visine od 2m garantuju da mu se nista nece desiti...
trpi temperature do -10 C
ima mogucnost 3 D fotografisanja
ugradjen GPS i kompas...

...drugim rijecima pravi stroj za nespretnjakovica poput mene :-)

Evo par slika koje sam skljocnuo s njim koristeci automatske postavke:

slika

zumirano do maksimuma:

slika

pod vodom:
slika

slika

pod vodom "na blizu":

slika

i snimak pod vodom:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6F-h6zIVDoI[/youtube]

Ja sam super zadovoljan sa njom! Sad se trebam malo zadati u akciju da pregledam sve funkcije i ispitam kako je optimalno koristiti, pa mozda i bude nekih kvalitetnijih snimaka i slika i od mene ;-)
slika slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 04 ruj 2011, 17:16

Odličan ribolovački pribor, ej sad kad uloviš pjegavu nemoraš je vaditi iz vode, aparat u vodu -opcija macro i mušica za zubom-milina...našmago sam iskreno da i ja imam jedan taki*

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 04 ruj 2011, 18:15

Dooobra makina. Oshajcovao si bas dobru. Pa to za survival uslove <championvanja>
Jos ubaci u nju SanDisk Extreme memorijsku karticu da ne moras paziti gdje i kako ces je barnuti, a moze upasti i u vodu...tamam je za nju. :wink:
Neka je sretna i ovjekovjeci dosta toga, a vidim da ti je zaokupila paznju :grin:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 04 ruj 2011, 19:49

SanDisk Extreme je vec sredjena... Kartica je inace zasticena zestoko u samoj kameri, stavlja se sa strane i onda se ta vrata zakljucaju na dva mjesta... Ubacio sam jednu od 16 Gb a imam jos nekoliko rezervnih (obicnih) od 8 Gb... Kontam nabaviti ekstra baterije i u napad...

Na odmoru sam je iskoristio maksimalno, uslikao sam nekoliko hiljada slika da ispitam funkcije i prezadovoljan sam. Videosnimci su joj takodje dobri. Jedino nisam bas najbolje nasao sistem za slikanje nocu i nisam uhavizao kako uslikati Mjesec, ali i to ce doci u svoje vrijeme ;-)
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 04 ruj 2011, 21:57

Ma vidim ja da je on tebe okupirao. Video je bas super, a za slike treba vremena dok se ustelis. Sve zavisi kakve su mu opcije i sta dozvoljava da se cacka. Za mjesec ces u startu imati problem oko autofokusiranja...sam ne umije...i to ne samo taj vec svi :grin:


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 28 lis 2011, 22:09

Cestitke Rusko dobra makina <championvanja>
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Kovach » 07 ožu 2012, 03:06

Evo danas dosla nova "dzidza". trazio sam neki digitalac kompakt do cca 250-300 KM jer mi se nije vise davalo. Poslije konsultacija sa zlajom i anglerom suzio sam bio izbor na Canon Power Shot SX 130 IS, Olympus v330 i Panasonic Lumix DMC FS-16. Jos je u igri bio i Panasonic Lumix DMC FS-35 ali velika razlika u cijeni u odnosu na FS-16, a osim malo megapixela (16 MP) i duplo boljeg zooma (8x) nije velike razlike pa sam odustao jer trenutno nemam potrebe za boljim. Uglavnom dluka je pala na Panasonic Lumix DMC FS-16. Sasvim solidan i mislim da kad se uzme u obzir ulozen - dobijeno nisam pogrijesio. Dobio sam ga za 250 KM
Optika : Leica
Fotografije: 14 MP (4320 x 3240), JPEG
Video: 720p (1280 x 720) / 30fps, Motion JPEG
Senzor: 1/2.33 in, CCD, ISO 100 - 1600 High Sensitivity mode (ISO 1600-6400)
Objektiv: f3.1 - 6.5, 28 - 112m (4x zum), MEGA OIS
Ekran: 2.7", 230,000 tačaka
Memorija: Int. 70 MB, Ext. SD/SDHC/SDXC 2-8 GB
94.3 x 52.5 x 18.8 mm, 101g (bez baterije i SD kartice). Zam da ce jaranu angleru biti drago sto sam se odlucio za Lumixa, a prevagnulo je prije svega sto je malih dimenzija i lagan . Takodje je uticalo i sto sam ga nasao ovdje kod nas u Jablanici bez nekog hodanja, povoljna cijena, a kvalitet neupitan. Olympus je ispao i igre jer mi rece ovaj fotograf da je prodao par komada i da su svi za kratko vrijeme zavrsili na servisu, a ni njemu ije jasno je li se bas radi o trefu ili tu nesto ima, a sok Lumix jos nije ni jedan bio na reklamaciji iako ih je prodao mnogo. Canon nisam nigdje nasao, a nesto mi je i gabaritima velik, a bas mi to ne pase. Uglavnom nova "dzidza" je tu pa cu ovo dana probati kad nadjem vremena malo experimentisati. Jos nisam ni uputstvo proucio. Znas kako rece jedan Amer (radio ciko u IPTF-u ) nama kad smo mu instalirali nesto na racunar pa nas nije htjela bas od prve pa poceli prebirati uputstvo da vidimo, a on kaze: "Razlika izmedju nas Amerikanaca i vas Bosanaca je u tome sto mi prvo procitamo uputstvo pa onda radimo, a vi prvo radite, pa kad nesto shebete ili to nece da radi, onda citate uputstvo!" <valjanjeodsmijeha>

Evo slika

slika
slika
slika
slika
slika

Angler i zlaja ljetos slijedi mala skola amaterske fotografije ima interesanata <jelmekotrazio>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 07 ožu 2012, 06:14

Odlicna je to kamera! Moj buraz koristi takvu i slike su super...

Sretno s njom i nadam se da ce ti ovjekovjeciti mnoge kapitalce! <championvanja>

BISTRO!
slika slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Kovach » 07 ožu 2012, 11:27

Hvala drug i Bog te cuo za te kapitalce :456:

BISTRO!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 07 ožu 2012, 12:34

Sretno sa novom makinom (baci upustvo to je samo za amere i slicne njima) ko procita uputstvo pada garant na doping testu <jelmekotrazio>
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 07 ožu 2012, 21:38

Marfijev zakon...kad nemoze ama bas nikako procitaj upustvo :grin:

Pa drug neka je sretno sa novom skljocalicom i nemoj sad cekati da se sta ulovi pa slikati vec opleti po prirodi i tim ljepotama da naparimo oci <championvanja> Imas optiku i senzor prva liga.
Sad ce biti musice u gro-planu. :879798:

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Kovach » 07 ožu 2012, 22:29

Hvala vam, a samo da otopi malo ovaj snijeg bice slika. Nikako da ode kao da ceka drugi <jelmekotrazio> Jarane angler nadam se da se nisam prevario jer prema onome sto procitah o njemu na raznim stranicama svi kazu to isto. Za manje para ne mozes dobiti bolje slike nego sa njim pa vidjecemo.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 10 ožu 2012, 20:32

Drug, kod mene je TZ7 i ja sam zaista zadovoljan. Evo 3 god ga handrim i u "kraj mu ne mogu stati".
Uostalom dobar pokazatelj su reklamacije, a skoro da ih nema.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Kovach » 11 ožu 2012, 02:29

Pa to mi rece i ovaj fotograf sto od njega kupih. Olympus u zadnje vrijeme malo pa na reklamaciji i opravci, a panasonic Lumix skoro pa nijedan. Prodao ih je kaze mnogo ali niko jos nije prijavio kvar. Evo mozda jos nekome pomognem ko se dvoumio izedju ova dva modela da izabere pravi nadam se.

Mada je mene moj Olympus C-370 ZOOM slusao i jedini kavr je mojom greskom sto mi je ostao na suncu i otisao mu displej, ali su ispali profesionalci i fer ovi u servisu. Iako sam priznao svoju krivicu prihvatili su garanciju koja je jos bila na snazi (na njih je 2 godine) i promjenili displej u garantnom roku bez feninga. Tu im stvarno skidam kapu. Mada su me u prodavnici u kojoj sam ga kupio ubjedjivali da je garancija 1 god. kad sam nazvao servis da se raspitam koliko je opravka covjek sam kaze da je garancija na Olympusove proizvode 2 god., a ne 1 god. kako ovaj kaze.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 11 ožu 2012, 14:23

Ja Olympus vise nikad necu uzeti. Model MjU iako sam ga masno platio nije ispunio moja ocekivanja. Jedino sto je bilo ok je vodo nepropusnost za sve ostalo se osjecam pokraden. Riknuo je nicim izazvan par dana nakon isteka reklamacije.
Raja sta mislite jel ok modelu Canon Power Shot A2200 ?
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”