Recenzije fotoaparata i kamera

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la angler » 14 kol 2012, 22:53

Moraju ga na neki nacin prodati <valjanjeodsmijeha>
Salim se naravno.
Vec neko vrijeme gledam te vodene "haparate" i sto vise gledam manje znam.
Kako rekoh sve je to u pet deka. Jedino na sta se manje-vise raja zale je "ahtung-dihtung" gdje je baterija, kondenz na staklu i jos neke sitnice. Nekoliko sam ih prevrtao po rukama, oklapio sliku i neke drasticne razlike nema.
Na kraju, svodi se na licni ukus.
Mozda bude preovladalo ono famozno made in...

Evo Zlaja uleti u medjuvremenu sa onim sto sam nekad trabunjao...ne treba "trcati" na neke cifre MP-ova.

Evo jos jedan Pentaxov vodootporan <jelmekotrazio> :mrgreen:

slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la angler » 13 ruj 2012, 14:59

.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la zlaja » 13 ruj 2012, 17:54

Vrlo dobro objašnjenje, tako i svotu novčanica treba srazmjerno povećavati :grin: F i Ex su tek pravi na full-u

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la angler » 13 ruj 2012, 18:21

Upravo tako...tu je cijena. Cirka petnaestak maleckih moze da stane u jedan veliki. :grin:
E sad kad zguraju recimo 12MP na najmanji, a isto toliko MP na najveci senzor....sta se dobije...krkljanac u malom :?

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la soha » 01 sij 2013, 14:44

Angler, zlaja, rusko pitanje za vas ; u pitanju je dilema između panasonic lumix dmc ls5, ili olympus d720. Dajte neku usporedbu, ako znate odgonetnuti te brojke sa objektiva. Ja nikako da skontam, ovaj olympus mi dodje ko da ima bolju dodatnu opremu (klima uređaj, abs itd), dok mi ovaj panasonic djeluje jeftinije al ipak ozbiljnije. Ja nemam blage veze, pa ako moze pomoc :oops: .


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la rusko » 01 sij 2013, 15:28

soha je napisao/la:Angler, zlaja, rusko pitanje za vas ; u pitanju je dilema između panasonic lumix dmc ls5, ili olympus d720. Dajte neku usporedbu, ako znate odgonetnuti te brojke sa objektiva. Ja nikako da skontam, ovaj olympus mi dodje ko da ima bolju dodatnu opremu (klima uređaj, abs itd), dok mi ovaj panasonic djeluje jeftinije al ipak ozbiljnije. Ja nemam blage veze, pa ako moze pomoc :oops: .
Suvise sam star da bih ti mogao pomoci... ali... iako sam zadovoljan vlasnik Olympus kamere mislim da ce ti Lumix dati bolju kvalitetu fotografije...

Ipak, da ne budem jednostran... Nasao sam neke recenzije Olympus kamere i ljudi su prezadovoljni, najvise cijene to sto je jako jednostavna za koristiti i daje dobre fotografije... Obadvije kamere su dobre i u sustini je pitanje nijanse, ali Lumix ima objektiv sa vecim mogucnostima od Olympusovog, pitanje je kakav joj je procesor i da li moze iskoristiti prednost objektiva... to ti ne mogu odgovoriti jer nisam imao Lumix kamere, dok bi Olympus (iz mog iskustva) trebala imati dobar procesor...
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la zlaja » 01 sij 2013, 21:51

Radio sam fotke sa tog olympusa...odlične, taj drugi možda da sam vidio ali nisam obratio pažnju...

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la soha » 01 sij 2013, 22:44

Ma imao sam jednog olympusa, a ovaj lumix ma bas nekako vuce, hvala na pomoci, cekam jos anglera da vidim imal on koju pametnu da progovori na ovu temu, pa cu da donesem konacam sud.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la angler » 02 sij 2013, 05:51

U ovoj utakmici tipujem za Olimpusa. Objektiv ima siri ugao, bolji raspon "f" tj blende, duplo veci zum...itd.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la rusko » 02 sij 2013, 06:48

angler je napisao/la:U ovoj utakmici tipujem za Olimpusa. Objektiv ima siri ugao, bolji raspon "f" tj blende, duplo veci zum...itd.
Ja sam na putu da se pocnem uciti nesto o objektivima (prvo sto sam se naucio je da su skupi ko dzavo :456: )... pa cu zato sebi dati za pravo da postavim jedno glupo pitanje, kako bi se nesto naucio...

F (aperture) Lumixove kamere je 2,8-6,5 dok je kod Olympusa 3,0-5,7...
Fokalna duzina Lumixove kamere je 26-130 mm; Olympusove 24-240 mm...

Ova dva faktora u kombinaciji bi trebalo da pokazu koliki je kapacitet objektiva... ali... sta i kako je sada tu bitno gledati da bi se zakljucila "sposobnost" objektiva?
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la angler » 02 sij 2013, 09:46

Kako rekosmo glupih pitanja nema. <titinpionir>

Jednom sam objasnjavao sta je bitno kod objektiva i na sta treba obratiti paznju u osnovi.
Najmanji broj u mm pokazuje najveci ugao koji pokriva objektiv. Sto se broj povecava smanjuje se ugao tj "zumbira".
Ako sjedis u camcu ko Rodjo i slikas pramac na kojem sjedis sa krme, sa 35mm (pokriva ugao od 62 stepena) objektivom ces se vidjeti samo ti, a sa 24mm (pokriva ugao od 84 stepena) ce se vidjeti pola camca. Sve ovo je ekvivalent 35mm kamerama.

F (aperture) iliti otvor blende (lepezasta membrana) na objektivu odredjuje koliko se svjetlosti propustiti do senzora.
Sto je broj manji to je blenda otvorenija, vise svjetlosti prodje, ne povecava ISO i slika bude cisca bez granulacije iliti suma.
Tu je glavna caka oko cijene objektiva pored drugih bitnih karakteristika. Sto je F manji to je objektiv skuplji zavisno od zarisne duzine.

Ako poredimo ova dva objektiva imamo:
Olimpus 24-240 je 240:24=10X zum. F/3.0-5.7, raspon od 3.0 na 24mm do 5.7 na 240mm
Lumix 26-130 je 130:26=5X zum. F/2.8-6.5, raspon 2.8 na 26mm do 6.5 na samo 130mm

Matematicki Olimpus objektiv mnogo bolji ali to je jedan segment kvaliteta kamere. Ostali segmenti kamere su kvalitet senzora i procesora.

Sto se tice objektiva kao posebne grane, neovisno od tipa kamere, to se moze na siroko, a to se moze vidjeti ovdje...

http://www.lenstip.com/index.html?test= ... est_ob=304

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la rusko » 02 sij 2013, 10:09

Hvala Angler!

Potrebno je sagledati cjelinu, a ne vezati se za detalje... Ovaj period ucenja o fototehnici me sve vise podsjeca na doba kada sam se ucio voziti pa gledao dva metra ispred auta i bio ubijedjen da sve vidim <valjanjeodsmijeha>
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la angler » 02 sij 2013, 11:20

rusko je napisao/la: Potrebno je sagledati cjelinu, a ne vezati se za detalje...
Upravo tako. Ako jedan detalj zakaze djaba sve ostalo.

Sad si me podsjetio na jednog prijatelja koji je polagao vozacki birvaktile.
Kaze da ne voli voziti po kisi. Pa sto...pitam ga. Kaze...kad sam polagao vozacki sve dobro prodjem i od komisije dobivam pohvale. Taman u povratku na parking od kojeg je pocinjala voznja pocne kisa padati i komisija ga obori.
Sta je razlog....pratio brisace pogledom...lijevo-desno lijevo-desno <valjanjeodsmijeha> :135:

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la soha » 02 sij 2013, 11:21

Rpđo hvala na raspetljavanju ovog gordijevog čvora, imas kahvu( ovo je treća <juma> ), kad se vidimo. kako je krenulo najbolje da ti kupim pola kile "dedo" kahve <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> .

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Recenzije fotoaparata i kamera

Post Postao/la angler » 02 sij 2013, 11:45

Ima li umjesto "dede" kakva "nana" minas, preprzena... malo mladja <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”