Slika i nalicje u zakonima

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la rusko » 11 lip 2015, 07:02

Jedno pitanje… Ovdje kod mene (Svedska) zakon zabranjuje nasumicno fotografisanje osoba (osim ako nije u dogovoru sa osobom koju fotografises)… Toliko daleko u tome su otisli da su neki lovci placali globu jer su imali kamere za zivotinje kod hranilica… Tako da se ovdje podigla debata o tome, neki misle da je zakon pretjeran… Drugi bi da se niko nikada ne smije uslikati, jer se danas sve moze zloupotrijebiti… Paranoici misle da ih cijeli svijet proganja i da ce jedna njihova objavljena slika znaciti smak svijeta…

Postoji opasnost da ako se ja npr. uslikam sa ulovljenom ribom i u pozadini zakacim nekog levata kako copa nos… objavim sliku na FB, on to vidi i prijavi me - bicu kaznjen i njemu morati platiti odstetu…

Kakvo je vase misljenje o tome?
slika slika


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la tommylee » 11 lip 2015, 08:10

Hmmm pa pitanje je po meni komplekso i svaka strana gleda iz svog ugla.
Nisam za to da sada neko uđe u parkić i fotografiše redom djecu,uvjek sam za to da se pita d ali smijem.
S druge strane hoću da snimim ribolovce na Drini a a kako da prikažem taj momenat bez ljudi?
U Tunisu naplaćuju svako fotografisanje,samo Vam priđu i traže pare neće da odustanu.Jedna žena je izvadila aparat i pred njima obrisala fotke :mrgreen:
Neznam nisam pametan.Volim svoju privatnost ali je na ulici nemoguće zabraniti da Vas neko ne uhvati u kadar.

Nisam za one paparce i podvlačenje pod haljine,ili sa krovova i slične egzibice.Te bih slao na prinudni rad!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la Seha » 11 lip 2015, 10:10

Dijelim Tommyevo misljenje.. Kod mene to nije toliko izrazeno mozes slikati i niko se nebuni naravno ako nisi kreten da ides za kokama i slikas ko manijak. Ovdje imamo drugi problem narocito mi ribari i lovci.. Politicki pizduni su donijeli zakon da svaki noz koji mozes aktivirati tj. preklopiti jednom rukom je ilegalan i za to mozes otici u zatvor i dobiti masnu kaznu. Momak iz BiH koji radi na lageru i kod koga je murija u autu nasla u pantolama skalper sa posla sa kojim otvara pakete dobio 2 mjeseca zatvora. Tolika se debata digla da je to katastrofa politicari predlazu da svak ko ima takav noz da ga preda u policijsku stanicu. Murija nezeli da od svojih prostorija pravi hangar za otpad zeljeza ma ludnica.. Tako da ti ja u ovoj sezoni najvjerovatnije umacem hlijeb u pastetu na vodi.. Oj zivote vazda sam volio "umocit" al ovo je vec previse :grin:
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la zlaja » 11 lip 2015, 10:36

Ma nek me fotka ko god hoće samo nek sačeka da uvučem stomak :mrgreen: zezam se...tema je kompleksna, , sada u sve ugrađuju foto aparat i gubi se privatnost, ta ista se dosta više gubi sa biometrijskim čipovima i gps-om pa svi šute...možda zato što ne razumiju da je fotka cica maca na osnovu tih stvari...

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la soha » 11 lip 2015, 16:48

Pitanje je na mjestu, i bilo kakav odgovor je samo subjektivni stav nas pojedinaca. Pomodarstvo u demokratskim drustvima je svakako zastita "intimnosti", i izglasavaju se koje kakvi Zakoni o zastiti te privatnosti pojedinca( i tu se ide u krajnost da bi se ljudima stvorila slika o laznoj sigurnosti i zastiti privatnosti), dok se u isto vrijeme putem vakcina "cipuju" ljudi bez njihovog znanja, prisluskuju se svi telefonski razgovori, nadgleda se svaka napisana riječ na internetu i narusava privatnost doma, kao svetinje "intimnosti". I sad se postavlja pitanje ko tu koga "prči" da izvinete na izrazu.
Kada je u pitanju fotografija, nekome od nas je sve jedno, nekima nije, dal ce neko da ga fotografise. To se razlikuje od pojedinca do pojedinca. Kada je u pitanju "javno mjesto" ja ne vidim nikakvih moralnih ili bilo kakvih drugih ograničenja koja bi zabranila fotografisanje ljudi, jer samim time sto si na javnom mjestu izlozen si pogledima javnosti i onda se postavlja pitanje sta u svemu tome jedna fotografija moze promijeniti. Druga stvar je promatranje fotografije. Neko je vidi ovako a neko onako. Da pokusam obrazlozit ovo. Neko (vecina) posmatra samo sliku, tj.prvi plan fotografije i sta se na njoj nalazi. Jel dobro "ispao" na fotki,i to je uredu kada je u pitanju "snap" fotografija. Nismo svi isti i niko od nas ne vidi jednu te istu stvar na isti nacin. Drugi opet traze "poentu" ili ti pricu u fotografiji, i tu vec dolazimo do pitanja umjetnicke fotografije. A u biti umjetnik nije ogranicen nikakvim stegama u svojoj slobodi izrazavanja, tako da ne smije biti ograničen i cenzurisan u tome sta smije ili ne smije da fotografise. Ako se nametne cenzura na bilo koji vid ujmetnosti, onda to vise nije umjetnost, nego preslikavanje necega sto nekome odgovara i tu automatski dolazi do sputavanja kreativnosti i slobode covjeka. A danas ako pogledamo malo sire i sa odredjene distance, imam neki jeziv osjecaj da to i jeste cilj vladajucih oligarhija, da se ubije kreativnost i oduzmu slobode covjeku. Jednostavnim riječima da se od covjeka napravi rob. Tu na scenu stupa umjetnost. Umjetnost je ta koja vuce covjecanstvo naprijed, ona je tu da opominje i ukazuje na negativne trendove i negativne pojave u okvirima jednog drustva, odnosno drustveno nametnutih normi. Cist dokaz za ovo sto napisah je ova "skalamerija" od drzave u kojoj vecina nas trenutno zivi. Jebiga, ja opet poceo pametovat, alo ko razumije-razumije, ko ne konta , onda jebiga. Da opet navedem da je ovo samo subjektivni stav mene kao pojedinca.


Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la soha » 11 lip 2015, 21:09


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la angler » 12 lip 2015, 22:48

Soha aferim na svakom slovu. A sto se tice aktuelnih zakona odprilike ovako stoji...
Koliko znam, a prelistao sam na kraju i wikipediu po tom pitanju, nigdje u svijetu zakon ne zabranjuje fotografisanje osoba na javnim mjestima pa cak i ovdje kod mene. Zabranjeno je narusavanje privatnosti smislu fotografisati nekoga ko je u svom privatnom posjedu, stanu, kuci, dvoristu itd. Ali i tamo gdje zakon ne zabranjuje uvijek te neko moze tuziti i kostati samo zivaca jer ce parnica potrajati, a sud te ne moze optuziti. Obavijest o zabrani fotografisanja mora biti istaknuto na vidnom mjestu, a to se obicno odnosi na neke poznate gradjevine, umjetnicka djela, istorijska mjesta itd, da se nebi stekla dobit od prodaje fotografija. Kao primjer je, koliko znam, Ajfelov toranj. Zabranjeno ga je fotografisati u nocnim satima sa kamerom na stativu ali to je javno naznaceno tablama upozornja. Neki fotografi nosaju sa sobom ugovore da ima pismenu saglasnost sa osobama koje fotografise dok vecina njih koriste osmjeh. Sasvim druga je prica, javno objavljivanje fotografija i sticanje dobiti.

Pazi ove gluposti...prije par godina, ovdje kod mene, objavljeno je da je u shopping centrima zakonom zabranjeno fotografisati DSRL kamerama. Znaci mozes fotografisati kompaktnim kamerama i mobitelom koliko hoces. Oplakao sam od smijeha. Kasnije su kao to demantovali ali se ovi u "centrima" drze i dalje tog "zakona" i kad me vide sa kamerom eto ih da me napomenu da ne smijem fotografisati. Raspravljao se ja u pocetku ali vidim nema fajde. Helem gluposti na svako koraku.

Rusko, to sto pise "nesumicno" ocito nema snagu jer sta uopste znaci ta rijec u zakonu. Bilo koju "nesumicnu" fotografiju napravim na ulici mogu reci da je proizvod mog umjetnickog izrazavanja i potkrijepiti masom fotografija najjacih svjetskih fotografa.
U drugom slucaju mozes reci....sta si se nataslacio iza mene i kopas nos dok sebe fotografisem. Upropasto si mi umjetnicki dojam.

Kako god i ja se slazem da je pitanje kompleksno jer zavisi bukvalno od slucaja do slucaja, a 1000 ljudi 1000 cudi.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la rusko » 13 lip 2015, 10:13

Do mene je.. nisam najbolje objasnio u uvodu… Dozvoljeno je fotografisati sve i svakoga sto nije oznaceno zabranom… ALI ne smijes publicirati sliku neke osobe bez saglasnosti.

Ovdje se divlja svinja lovi nocu na hranilicama, i ljudi stavljaju kamere kako bi vidjeli sta i kada dolazi na hranilicu. Desilo se da je jedna kamera uslikala neku osobu koja se motala oko hranilice (senzor "okine" nije covjek uslikao nekog), i tip objavi sliku na nekom lovackom forumu… Ovaj "uslikani" se prepozna, prijavi tog drugog lika… i padne globa…

Znaci imas svoje loviste, oznaceno po svim propisima… Ko je lovac zna da u vecini slucajeva tu stoji i kamera (a posto se ovaj prepoznao na lovackom forumu, ocito je i lovac)… i onda opet levat moze da te odere jer se njegova lopovska njuska izvrgla ruglu…

Naravno ima i slucajevima koji podrzavaju rigoroznost… Npr. postoje i ljudi koji su sa tajnim identitetom, u tom slucaju razumijem da ih publiciranje moze skupo kostati… Bilo je i slucajeva da pedofili na plazama slikaju golisavu djecu pa stavljaju na svoje stranice… U tom slucaju se slazem (i dodajem da je nabijanje na kolac jedina normalna kazna za pedofile)… pitanje komercijalizacije slike… i slicno.

Evo, da vam malo docaram te kamere za lov, nadam se samo da ekipa sa slike nece biti tolike svinje pa da me prijave:

slika
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la angler » 13 lip 2015, 14:37

Dobro si ti objasnio u uvodu i naveo ako objavis fotografiju na FB mogu te tuziti ali tu je igra rijeci kao i u svakom zakonu. Tako i za tu hranilicu mi dosta toga nije jasno ali tako se desilo ili je lazna informacija da bi dali do znanja jakost te odluke. Po meni cisti idiotizam. To mi lici na onaj fol kod nas....pred prvi u mjesecu policija se razleti naplacivati kazne brojeci rezervne sijalice da bi napunila fond za plate pa izgleda i tu izmisljaju budalastine da bi se doslo do sredstava.
Kako god bilo jasno je da iza ama bas svega stoji samo novac i nista drugo. Niko nigdje nikoga ne stiti da bi ga zastitio.

Budale i bolesnici (ovo znaci i za one koji sticu dobit na perverzne nacine) na svakom koraku i usvemu upropaste i ono sta je malo valjalo. Ali je tu gora po meni potraznja. Da nema potraznje ne bi bilo ni ponude.
Pedofile treba tretirati kao masovne ubice i sve potamaniti, vrlo jednostavno da pare nisu u pitanju i visoko pozicionirani koji stoje iza toga i svih slicnih poslova.

Avatar
nikilauda001
Početnik
Postovi:2
Pridružen/a:21 pro 2015, 22:06
Lokacija:Živinice
Kontakt:

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la nikilauda001 » 23 pro 2015, 22:38

Hajde da malo osvježimo temu jer je aktuelna i kod nas u <flag> ako ko nije znao!

Naime, prije par godina sam imao probleme sa prvim komšijom, neku štetu mi pravio i ja pozovem policiju a njega uslikam da imam dokaz šta dotični radi.
Policija došla, komšija se sakrio u kuću i ko fol nikoga nema. Ja objašnjavam šta je bilo i usput kažem da sam istog slikao šta radi a na to će meni policajac:"E to nisi smio raditi, to je kažnjivo" :87:

Ja gledam prvo u čudu i kontam da nisam dobro čuo, na što mi on to ponovi a ja onda kažem, mogu li onda makar Vas slikati koji ste došli da imam dokaz da ste bili na licu mjesta i da niste ništa uradili, na što će onaj isti:"Ni slučajno, strogo zabranjeno <djed> "!

Ja onda uslikam njihovo auto sa registracijom pa reko nek se 'to' makar nađe u arhivi, valjda se smiju još auta :879798:
Sve mi to stoji još u arhivi jer nikad čovjek ne zna da li će mu šta i kada zatrebati.

P.S. Doduše komšija ima sina u policiji pa možda su zbog toga se trudili da se sve zataška a meni se nešto to ne ganja po sudu ali eto i to da znate...
Isto je i sa lopovima, ako ih uhvatite na djelu morate im se kulturno izvinuti jer ih ometate u poslu, nikako se ne 'fatajte' kakve motke :baseball: , već im pomozite šta treba!

Kakva država takvi i :87: zakoni!
Ko u moru nebo gleda, taj na drvetu vidi ribe :)

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la rusko » 23 pro 2015, 23:41

Ovdje policiju smijes ako treba i rentgenskim snimkom… ali ne i privatne likove… makar ko iz bajki bili…

Mislim da bi tako trebalo biti i kod nas. Policajac je zastupnik javnog preduzeca… "javna licnost" i snimanje policajca u uniformi na javnom mjestu koji obavlja rutinski dio posla bi morao biti transparentan cin (osim ako se radi o nekoj akciji od posebnog znacaja, da se ne ometa proces). Snimanje komsije/nekoga bez njegove dozvole u svrhu dokazivanja necega je malo gdje u svijetu priznato kao dokazni materijal.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la angler » 23 pro 2015, 23:54

angler je napisao/la: nigdje u svijetu zakon ne zabranjuje fotografisanje osoba na javnim mjestima. Zabranjeno je narusavanje privatnosti smislu fotografisati nekoga ko je u svom privatnom posjedu, stanu, kuci, dvoristu itd. Ali i tamo gdje zakon ne zabranjuje uvijek te neko moze tuziti i kostati samo zivaca jer ce parnica potrajati, a sud te ne moze optuziti. Obavijest o zabrani fotografisanja mora biti istaknuto na vidnom mjestu, a to se obicno odnosi na neke poznate gradjevine, umjetnicka djela, istorijska mjesta itd, da se nebi stekla dobit od prodaje fotografija.
Tamo gdje zakon ne funkcionise donose se individualni zakoni od slucaja do slucaja pa ako im upali dobro je.
Nije to slucaj samo u Bosni. Prije par dana je bilo svecano otvaranje stadiona i veliki vatromet. Naravno kralj je prisutan i obezbjedjenje da muha ne moze proci, a zet i ja se nekako "provucemo" i popnemo na treci sprat garaza da fotografisemo vatromet. Zgembase nas u par minuta 3 inspektora sa izgovorom da je zabranjeno fotografisanje. Naduravali smo se pola sata tvrdeci da nije zabranjeno ali shvatis da ces se samo izmaltretirati u policijskoj stanici iako protiv nas ne bi mogli nikakvu prijavu sloziti po tom pitanju ali bi mogli napakovati neke druge. Ustvari njima je bila najveca vatra kako smo se uspjeli provuci do tog mjesta <valjanjeodsmijeha>

Avatar
nikilauda001
Početnik
Postovi:2
Pridružen/a:21 pro 2015, 22:06
Lokacija:Živinice
Kontakt:

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la nikilauda001 » 24 pro 2015, 00:39

rusko je napisao/la: Snimanje komsije/nekoga bez njegove dozvole u svrhu dokazivanja necega je malo gdje u svijetu priznato kao dokazni materijal.
Nažalost tako je, čak i ako postoje materijalni dokazi o pričinjenoj šteti ali zakon je takav ili možda i nije ali tako oni tumače! Po tome ispade da mi treba sudski nalog kada vidim nekoga nešto da radi da bi to dokumentovao?

Što se mene lično tiče ne moraju ništa ni priznati ali da ti ne dozvoljavaju da to dokumentuješ e tu su pretjerali, znači vidiš šta ti rade i ne smiješ slikati to, da mu onom ko ti nanosi štetu ne povrijediš pravo :875695:
Zgembase nas u par minuta 3 inspektora sa izgovorom da je zabranjeno fotografisanje. Naduravali smo se pola sata tvrdeci da nije zabranjeno ali shvatis da ces se samo izmaltretirati u policijskoj stanici iako protiv nas ne bi mogli nikakvu prijavu sloziti po tom pitanju ali bi mogli napakovati neke druge. Ustvari njima je bila najveca vatra kako smo se uspjeli provuci do tog mjesta <valjanjeodsmijeha>
Eh što ti je naš čovjek, šta sve rizikuje :)
Ko u moru nebo gleda, taj na drvetu vidi ribe :)

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Slika i nalicje u zakonima

Post Postao/la tommylee » 24 pro 2015, 09:59

Kako bi onda istumačili video nadzor,koji je recimo fiskni i snima vaše dvorište ali kači i dio trotoara.
I šta ako nekog snimi,jeli ima pravo da Vas tuži?!?
Ne mogu oni to zaustaviti ni pomoću trikova,danas na interentu mogu da se kupe naočare sa kamerom za cc 30$.
I slični rekviziti.

Ja jedino nisam rad da se nečiji snimak upotrebljava u bilo kakve svrhe bez znanja i odobrenja lica sa tog snimka!
Tu me ovi paparaci najviše nerviraju!!!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”