Rijeka Buna

Moderatori/ce:emin,zlaja,rusko,Kovach,montana

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Rijeka Buna

Post Postao/la montana » 06 ruj 2012, 17:11

Volio bih da nisam, ali me nagovorise i odoh u Blagaj, na rijeku Bunu. Nekada prepuna krupne ribe i medju prvima gdje je bila uvedena zabrana lajnera i vaserki, te rijeka koju je cuvalo 4-7 cuvara, danas ova nasa ljepotica je prepustena na recimo samo nemilost, jer milosti ni na mapi. Legalizovan je lajner i vaserka, mada ribari preferiraju paste, ikru, crve, a kad riba ne radi, bacaju se bombe, struja, hlor... sve to po danu, u gradu, medju ljudima. Zanimljivo je sjediti u hotelskom restoranu kod Fide na terasi koju je sazidao tako sto je "ugazio" 2-3 metra u rijeku i zauvjek promjenio njen tok i izgled. Nama, "gledacima u vodu" zaista je zasmetalo kad se lokalni krivolovac poceo penjati na vrbu i od gore raubovati meke. Po grcevima na njegovom licu i uzdasima kad promasi znao sam da je jos jedna meka fasovala smrtonosnu parnicu od neumoljive trokuke. Napokon, katil zavrista. Bio je to krik poput hijeninog kad otme lovinu leopardu. Veseo i ponosan, krivolovac pronese "ulov" kroz bastu restorana. Riba je bila nesto ispod 20cm, a on je nosio gordo, kao pop koji je netom istjerao djavola iz "nestasne" djevojke. Kazase mi da ribu prodaje po restoranima. I taj Fida, cuo sam kupuje. Hoce stranci i politicari...

Predvece odoh u ribolov. Riba kljuca na suhu, lajnerasi pokazuju ulov od po 50tak pastrmki gdje je najveca bila meka od oko 14 cm. Sve u svemu ni kila ribe, a svaki je imao po kesu. Nasmijase mi se kad izvadih musicarski pribor i jednu muhu, moju omiljenu. Vele bez 7 neces joj pravu potrefiti. A onda akcija. Skoro svaki zabacaj ribica. Bilo je par oko 25cm i jedna kalifa od 32cm. Sjatio se Blagaj da vidi sto su im ocevi nekad gledali. Pustao sam svaku, a Blagajce cuh kako sa mosta govore o "budali koja pusta ribu".

Jedan stariji sidje i kaze da nije 20 godina vidio ribara "sa kandzijom" na Buni. Kaze da probam u viru nekih stotinjak metara iznad. Bilo meke po 2kg... nekad. Otidjoh na taj vir i izvlacim snjuru, a petero djecaka dodje sa maskama i podvodnim puskama. Bez da se zabrinu sta cu im reci i hoce li mi poplasiti ribu poskakase u vodu. Tuga. Pitam boje li se cuvara, a ljudi rekose da cuvari i ne dolaze. Platu vjerovatno primaju i sigurno su clanovi obitelji ovih lokalnih mocnika ili restorana u kojima se sluzi "meka na blagajski".

Sutradan na Neretvu u Zitomislice. Milijardu lajnerasa. Ronili bi i tamo ali Neretva doboka, brza, puna virova. Neki tip se spusta camcem i na svakih 10m baca parangale. Oko 50 parangala, kaze lovi ugora za restorane...

Nazad u Blagaj. U kafani na zidu preparirana meka. Sjeda gazda i pita jesam li ja taj sto pusta. Isareti mi na meku na zidu i kaze da je bila 5kg, mada po mojoj procjeni oko 3,5 do 4 maximalno. Rece na lajner. Kasnije prica kako se lovi na struju i kako je to on medju prvima radio. Kako je i kafanu i kucu od ribe napravio... Gledam njega, pa meku na zidu, pa zamisljam kako je vjerovatno i nju sprzio strujom. On je u udruzenju, kaze. Pitam ga za Svjetsko prvenstvo u musicarenju koje ce se vjerovatno tamo odrzati. Kako misle poribiti i sacuvati ribu do takmicenja? Hoce li to biti nova bruka za BiH?

Ipak Buna se neda. Ima mladji koju izlijeze riba iz Neretve svako proljece. Nakon mrijesta riba se izlovi, pa je zivot mekousne postao slican lososovom. Umire nakon i za vrijeme mrijesta. Isprva je to bilo neprirodnim, ali kako se udomacio krivolov, danas definitivno prirodnim putem... :(
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Buna

Post Postao/la rusko » 06 ruj 2012, 21:03

Mene su slicna iskustva iz odredjenih hercegovackih kasaba u koje sam navracao radi punice dugo odvracala od ribolova u BiH... (Mozete misliti sta to znaci kad vam se vise mili sjediti sa punicom nego ici u ribu na kristalno cistoj hercegovackoj rijeci...)

Zgrazavao sam se na "kreativnosti" krivolovaca i slobodi u kojoj ti mamlazi uzivaju na vodama...

I da ne odoh ljetos u Krajinu (na cemu se moram duboko zahvaliti Montiju) ne bih vjerovatno jako dugo ni zabacio u nase rijeke... Tamo je sve organizovano i sve se cuva, svaka kap vode a kamoli ribe... Pogledajte samo videoklip koji smo ja i Angler ubacili na reportazi sa ljetne turneje kada Dzevdo prezentira svoj sistem za mladicu i pri kraju govori covjeku da je dosla policija... Ta policija je dosla samo zato sto su se dva covjeka sporeckali na vodi, i lijepo smo gledali kako ih policajci odstranise sa vode... nema pecanja i ronjenja za varalicama ako ce se svadjati... a kamoli da su uhvaceni u krivolovu...

Krajina je dokaz da nije ni do drzave ni do neimastine (jer nije ni kod njih El Dorado)... vec samo do bezobrazluka i idiotizma stanovnistva...

da dodam... iz dugih diskusija sa lokalnim stanovnistvom neimenovane hercegovacke kasabe znam da nije u pitanju neznanje, tacno znaju sta rade... sudeci po "kreativnosti" - inteligentni su... ribu cak i ne prodaju... jednostavno objasnjavaju to time da rade sta hoce i kako hoce...

vjerovatno posljedica rata, depresivnog i destruktivnog zivota???
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Buna

Post Postao/la zlaja » 06 ruj 2012, 21:36

Tužna priča,kroz sve čaršije isti virus...

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Buna

Post Postao/la Clavis » 06 ruj 2012, 21:52

e buraz, ako ne poneseš dozu gorčine sa vode, ko da nisi ni bio u ribi.... pravilo kod nas, isto vazi i za godišnji u Bosni.

Elem Rusko, koliko god kreativni, opet su sa neznanjem na "TI".... jer ko što ima ona izreka, malo znanja čini ljude oholim dok puno skromnim. Da zna šta ima "pred nosom" više bi cijenio, jer da zna šta znači jedna autohtona endemična "meka" nikad svoja alava usta ne bi smatrao dostojnim da je jede taman da je Titov unuk. Ali ko što i sam kažeš ima i opšta slika države uticaja na to...pa čak i "čehra"....

Ja polažem još neke nade u budućnost BH voda, barem dok ne budu ličile sve na tuzlanske Jale po zagađenosti....jer su berićetne, ne mogu istrijebit jednu Bunu ili Sanicu taman se na glavu usađivali, to su vode s nekom nafakom, a nisu jedine....

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Buna

Post Postao/la Seha » 07 ruj 2012, 12:34

Tuga jad i cemer svugdje osim u krajini. Po 100-ti pu tim ljudima skidam kapu i divim im se.
slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Buna

Post Postao/la montana » 07 ruj 2012, 17:18

Najgore je sto sam tamo vidio sve generacije ribara, tj. da se ta uzasna tradicija krivolova i unistavanja prenosi na buduca pokoljenja. Jedan ima kafanu kraj vode i lovi ribu. Pred kafanom ploveci kavezi gdje se ubacuje ulovljena riba i cuva za prodaju. Meni nije jasno ko daje dozvole da se uzurpiraju rijeke i jezera? Placa li se to i kome ide lova?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Buna

Post Postao/la senad » 07 ruj 2012, 18:56

montana je napisao/la:Jedan stariji sidje i kaze da nije 20 godina vidio ribara "sa kandzijom" na Buni. Kaze da probam u viru nekih stotinjak metara iznad. Bilo meke po 2kg... nekad.... :(
Vidio si moju sa Bune, ista svar - drugu-treću noć sjeo s nekim dedom preko čije zemlja sam morao preći i reče mi da se ne sjeća kad je vidio nekog da maše, a da svim i svačim ubiše ribu, i da to skoro i ne preza ni od koga. Nekad, neko s bogdom obraza, sakrije pušku pod vodu kad prolazi pored njegovog placa.

Vidio si smeće... šteta... voda je prelijepa, ima vode i u ovoj suši.
Mi bi i nakovanj shebali (što bi reci meni predsjednik kad nešto pokvarim :mrgreen: ).
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Buna

Post Postao/la montana » 08 ruj 2012, 03:03

Tacno tako moj dobri polupredsjednice! <titinpionir>

Zanima me kako ce sacuvati ribu na Svjetskom prvenstvu, za koju ce dobiti pare od organizatora? Strah me i da pomislim! <smrzlo>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Negativni primjeri”