Neretva

Moderator/ica:emin

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:
Neretva

Post Postao/la vedran » 25 svi 2011, 23:22

Otpecah prošli vikend na ovoj ljepotici i svoje utiske dijelim sa vama.Ne nađoh temu o Neretvi ako sam je fulo sory uredniku.


Da napišem i ja koju riječ o ovoj divnoj rijeci i o ovim divnim ljudima.Kako po majčinoj familiji potičem iz Hercegovine od malena sam slušao od bake kako su ljudi iz ovih krajeva poznati po gostoljubljivosti.I konačno mi je se ukazala prilika da te bakine tvrdnje i provjerim.Kako sam bio obavezama spriječen da otpecam na ovoj ljepotici par dana u prošloj godini,ove godine sam čvrsto riješio da tu pogrešku ispravim.Dogovor i termin je pao i ja sam kao malo djete sa nestrpljenjem isčekivao taj vikend.Noć prije polaska(što mi se odavno nije desilo) zbog predputničke groznice jedva da sam zaspao ali ne zadugo,iako mi je polazak autobusa bio u 7h već u 5h ja sam bio budan i uz kaficu vršene su zadnje provjere da se nije šta zaboravilo.Autobusom dolazim do Sarajeva gdje me čeka Marko i sa njegovim Fordom nastavljamo put ka krajnjem odredištu Čitluku.Nemate pojma koliko sam bio sretan što ne vozim (jer u 90% dosadašnjih odlazaka vozač sam bio ja) , tako da sam se mogao prepustiti ljepotama pejzaža koji su se usput smjenjivali.Uz priču , šalu i tel.konsultacije sa Trefom stigosmo u Čitluk.Kada sa nekim izmjenite na stotine internih prepiski imate osjećaj da tu osobu poznajete godinama.Tako je bio i slučaj sa Trefom,za par minuta imao sam osjećaj kao da ovog čovjeka poznajem još od dijetinjstva.Tu upoznajemo i ostale Trefove drugare sa kojima dogovaramo odlazak na vodu.Prije toga odlazimo kod njega u stan da raspakujemo stvari i ručamo.Njegova majka nas dočekuje sa iskrenom srdačnošću i bogatom trpezom,ali nama nije do jela jer mislimo samo o smaragdno zelenoj ljepotici.U međuvremenu zovu i drugari sa vode da nam jave da je vodostaj Neretve malo nadošao.Konačno odlazimo i na vodu,ekipa je već potpalila roštilj i čeka na nas.Uz domaće vino,roštilj i razgovor nismo ni primjetili Markovo nestrpljenje(čitaj neprestano migoljenje,cupkanje nogama...) da se već jednom i zabaci.Odlazimo stotinjak metara nizvodno i tu srećemo lokalnog ribolovca koji je već imao dvije ribe u čuvarci.Tref nam objašnjava konfiguraciju terena,sistem vođenja leptira i još dosta stvari ali tog predvečerja nismo imali ribu.Vraćamo se do baze i nastavljamo druženje do kasno u noć.Ujutro uz kafu i doručak pravimo plan za taj dan.Odlazimo na drugi dio rijeke nizvodno od Žitomislićkog mosta,teren je obećavajući.Bacamo sve i svašta od voblera ali bezuspješno i odlučujemo se da ostatak otpecamo na leptira.Nakon ko zna kojeg zabačaja konačno osjetim i udarac,riba je krenula ka meni i uz par atraktivnih skokova biva prizemljena.I to je bila inicijalna kapisla, ono čisto da podigne moral na jedan stepenik više.Nastavljamo da bacamo i nakon kojeg sata opet udarac,opet skokovi i opet osmijeh na licu.Tref nam govori da je šuplji dio dana prošao i da bi se sada mogli očekivati i krupniji komadi.On i Marko odlaze dvadesetak metara ispod a ja ostajem i bacam na istom mjestu.Nedugo zatim čujem i Marka ribaaaaaaa,odlično zadatak je izvršen,mekousna je ulovljena.Vraćamo se kod Trefa i do jutra prepričavamo doživljaje,dijelimo savjete i razmjenjujemo iskustva o drvodeljstvu uz podršku domaćeg vina.Sutra dan tužni jer se mora nazad kući a nama se nikako ne ide.Odlazimo na kafu i da se pozdravimo sa ekipom i čvrsto obećavamo da će mo se uskoro vidjeti na nekim od naših voda.Napuštamo sunčanu Hercegovinu i kako se približavamo Sarajevu sunce ostaje iza nas a dočekuju nas kišni oblaci,bem ti život mrzak mi je povratak u svakodnevicu.Još nešto mi je zapalo za oko,kompletan pribor ostavili smo na obali i u potrazi za ribom poprilično smo se udaljili od tog mijesta i prošlo je pored njega na desetine ribara a sve je ostalo na svom mijestu, što bi na većini voda bilo pogubno po pribor.I šta reći na kraju nego
dođoh
vidjeh
vratit ću se.


Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:

Re: Neretva

Post Postao/la vedran » 25 svi 2011, 23:27

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Neretva

Post Postao/la Seha » 26 svi 2011, 11:48

Svaka ti cast na ovako lijepoj reportazi, Maksimalna pozitiva toga nam svima nedostaje bistro majstore :wink:
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Neretva

Post Postao/la zlaja » 26 svi 2011, 20:31

Druže jako dobra reportaža,nedavno je spiner pisao o prelasku pola države za dobrim ribolovom a sada i ti, treba da se zapitamo o ovim rijekama što nam teku kraj kuće...

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Neretva

Post Postao/la @ldin » 26 svi 2011, 20:59

Vedrane , svaka čast ... vrijeme vas poslužilo, bilo i ulova , dobra ekipa ... šta još poželit... Bistro !!!
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!


Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:

Re: Neretva

Post Postao/la vedran » 27 svi 2011, 10:27

Baš tako,dobra ekipica,prelijepa rijeka i uživanje je zagarantovano,Zlaja volim ja svoju Usoru i Bosnu i presretan sam što su mi pred nosom ali sam uvijek otvoren i za upoznavanje novih rijeka i dobrih ljudi.bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Neretva

Post Postao/la Seha » 27 svi 2011, 11:08

vedran je napisao/la:Baš tako,dobra ekipica,prelijepa rijeka i uživanje je zagarantovano,Zlaja volim ja svoju Usoru i Bosnu i presretan sam što su mi pred nosom ali sam uvijek otvoren i za upoznavanje novih rijeka i dobrih ljudi.bistro
Reci slobodno Hercegovaca nece ti nista Bosanci i oni su raja <valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:

Re: Neretva

Post Postao/la vedran » 27 svi 2011, 12:38

:wink: Ok ,znači upoznavanje Hercegovaca :456:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Neretva

Post Postao/la Seha » 27 svi 2011, 12:43

Reportaza je objavljena na pocetnoj stranici :wink:
Nadam se da ce ih biti jos ovako lijepih "i poucnih" :grin:
slika

Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:

Re: Neretva

Post Postao/la vedran » 27 svi 2011, 14:40

Potrudit ću se čim se ukaže prilika za nove putešejstvije :wink:
Evo još koja slika pa procijenite da li je se isplatilo tih skoro 400 km puta:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Rijeke”