Trebišnjica

Moderator/ica:emin

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Trebišnjica

Post Postao/la Seha » 30 lis 2012, 20:20

Red je valjda da i rijeka na kojoj sam odrastao dobije svoju temu na forumu <djed>

Trebišnjica je hercegovačka rijeka ponornica duga 96,5 km koja izvire na nadmorskoj visini od 398 metara. Trebišnjica je dio kompleksa podzemnih i nadzemnih rijeka čije je krajnje ishodište Jadransko more, to jest rijeka Ombla (poznata i pod imenom Rijeka dubrovačka) koja se ulijeva u more kod Dubrovnika.

Širi sliv Trebišnjice je tipično područje Dinarida, sa svim fenomenima koji se na njemu nalaze. Za hidroenergetski potencijal od značaja su, pored riječnih tokova, kaskadno poređana i hidrološki zatvorena kraška polja, koja se pružaju od kote oko 950 m.n.m. do 220 m.n.m. Područje sliva rijeke Trebišnjice je jedno od najbogatijih padavinama u Evropi. One prosječno godišnje iznose 1,800 mm. Neopsredno uz sliv Trebišnjice se nalazi mjesto Crkvice koje ima najveće padavine u Evropi, prosječno 4,900 mm godišnje.

Tok Trebišnjice možemo podijeliti na : gornji , srednji donji

Gornji tok

Kako protiče kroz krš, Trebišnjica predstavlja veoma složen sistem nadzemnih i podzemnih voda Rijeka potiče od dva toka iz Lebršnik i Čemerno planina: jedan tok pod imenom Mušnica, teče od istočne ka zapadnoj granici gatačkog polja, prolazi kroz jezero Klinje, te naselja Avtovac, Gacko, Srđevići, Bašići, Drugovići, Kula i Branilovići (pod raznim imenima zbog njene ponorne prirode) drugi tok, pod imenom Gračanica, teče od Čemerno planine ka Gatačkom polju, gdje se spaja sa Mušnicom blizu Srđevića rijeka se kratko pojavljuje u Fatničkom polju, pod imenom Fatnička rijeka

Srednji tok

Nakon 30 km podvodnog toka, Trebišnjica se ponovno pojavljuje kod Bileće. Rijeka teče južno, u pravcu depresije Miruša. Na krajnjem jugu depresije, rijeka obrazuje vještačko jezero Bileća(pola jezera pripada Crnoj Gori) Trebišnjica skreće prema zapadu između sela Donje Grnčarevo i Lastva u Trebinjsko polje, gdje ponovno ponire u selu Gorica. Nastavlja kroz grad Trebinje, te sela Dražin Do, Tvrdoš, Gornja Kočela iDonja Kočela i ulazi u najveće krško polje na Balkanu, Popovo polje Rijeke okreće prema sjeverozapadu kod sela Staro Slano, Đedići, Dobromani, Žarkovo, Tilje, Sedlari, Grmljani i Zavala blizu pećine Vjetrenica Nakon toga rijeka ide između sela Dvrsnica, Orašje, Čavaš i Turkovići te blizu hrvatske granice

Donji tok

Nakon Popovog polja rijeka se pojavljuje u tri toka:
Čapljina, kod donjeg toka Neretve
Serija podvodnih voda i izvora (vrulja) u blizu Slanog, Hrvatska, sjeverozapadno od Dubrovnika
Kod pećine Gruž blizu Dubrovnika


Na Trebišnjici je planirana izgradnja sedam hidrocentrala od kojih su do sada izgrađene četiri: Trebinje I, Trebinje II, Dubrovnik i Čapljina. Prilikom izgradnje hidrocentrala Trebinje I i Trebinje II napravljena su dva vještačka jezera: Bilećko jezero i Goričko jezero.

Prije izgradnji ovih hidrocentrala, i betoniranja njenog korita kroz Popovo polje Trebišnjica je važila za najdužu prirodnu rijeku ponornicu u svijetu.

Preneseno sa Wikipedia.org
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sto se tice ribljih vrsta tu su: sve pastrmke, strugac, klijen, gaovica, jegulja, saran i amur.
Som je ubacen krajem 80 - tih godina u Bilecko jezero a danas se love kapitalni primjerci od preko 80 kg.
Babuska i deverika su u Bilecko jezero naknadno ubaceni kako bi suplirali prirodnu hranu somu cije je populacija eksplodirala i koji je desetkovao sarane u toj vodi.

Mladica je eksperimentalno ubacena (oko 400 komada) prosječne težine između 2 i 3 kilograma u podrucju Grancareva i Lastve. Prilikom remonta hidrocentale jedna je mladica zapela u kavezima ista je uhvacena i vracena u rijeku bila je duga 126 cm i teska oko 20 kg.

Evo i jedan slide show

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8yx2-EaLv6Q[/youtube]
slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Trebišnjica

Post Postao/la zlaja » 30 lis 2012, 20:48

Druže da li su se pojavili mladičari? imal kakvi habera od raje?

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Trebišnjica

Post Postao/la montana » 01 stu 2012, 09:41

Eh, sto mi budis radoznalost. Radim ovamo sa jednim Trebinjcem, pa hoce da se zamuscari, sve prica o Trebisnjici...

Moracu i tamo zaviriti, mozda dogodine?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Trebišnjica

Post Postao/la Seha » 01 stu 2012, 10:05

zlaja je napisao/la:Druže da li su se pojavili mladičari? imal kakvi habera od raje?
Mladicu apsolutno niko nelovi ciljano jer Trebinjski ribari nemaju tu tradiciju lova na krupnu divljac.
Ista situacija je bila i sa somom na Bileckom jezeru, al eto vremenom su pojedini ribari ovladali tehnikom buckanja.
Dozvoljeno je uzeti samo jednu mladicu u sezoni. Do sada je bilo par slucajnih ulova na varalice, uglavnom 2-4 kg komadi.
Izmrijestila se i vec ima stabilnu populaciju. Te sam sve informacije nasao na internetu.
montana je napisao/la:Eh, sto mi budis radoznalost. Radim ovamo sa jednim Trebinjcem, pa hoce da se zamuscari, sve prica o Trebisnjici...
Moracu i tamo zaviriti, mozda dogodine?
Pozdravi mi mog Trebinjca.Nek te nauci onda lokalne nazive riba recimoda krene od merdzan i bjelka :grin: . Trebisnjica je super rijeka jer u relativno kratkom potezu zbog specificne konfiguracije terena cesto mijenja svoju cud. Negdje je skoro kao ravnicarska rijeka, a negdje se opasno razigra tako da covijek pri svakom vodostaju moze naci odgovarajuci potez rijeke za ribolov. Bistra je ko oko, ali zbog izgradnje hidrocentala temp. vode je porasla i trava je uzela maha. U centru grada gdje je sporija ciste sa masinama. Sto je najvaznije nigdje nisam vidio deponije smeca na vodi, flase i ostale rekvizite koje krase vecinu rijeka u BiH.

Skupio sam dosta starih slika o rijeci i ribarima sa kojim sam odrastao pa cu to vremenom plasirati ovdje..
Pokusavam srediti i jedan interviju ribarske price i price o rijeci nekad i sad sa ribarom kojem je sada 86 godina i jos uvijek aktivno lovi ribu :wink:
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Trebišnjica

Post Postao/la rusko » 01 stu 2012, 19:01

Seha je napisao/la:Skupio sam dosta starih slika o rijeci i ribarima sa kojim sam odrastao pa cu to vremenom plasirati ovdje..
Pokusavam srediti i jedan interviju ribarske price i price o rijeci nekad i sad sa ribarom kojem je sada 86 godina i jos uvijek aktivno lovi ribu :wink:
To mi zvuci kao materijal za jednu posebnu stranicu na internetu posvecenu samo Trebisnjici... Ili barem jedan dobar videoklip...
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Trebišnjica

Post Postao/la Seha » 01 stu 2012, 22:22

Ovo je tema Trebisnjica i sve u vezi nje bice ovdje postavljeno..
Kontam snimiti samo audio zapis i kasnije staviti podlogu sa slikama u slide show.
Tu staru Trebisnjicu pamti jako mali broj ribara koji su jos uvijek zivi i bila bi steta da to sve ode u zaborav.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Trebišnjica

Post Postao/la montana » 02 stu 2012, 05:07

De ti svom drugu doturi slike i opise terena gdje mislis da ima mladice, pa da idem otvarati sezonu na krupnu divljac... Ako se strefimo dogodine mozemo i skupa... <flag>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Trebišnjica

Post Postao/la Seha » 02 stu 2012, 11:48

Problem je sto je niko nelovi pa tako i nema informacija te vrste. Ja pretpostavljam da je najvise na potezu od mjesta sastavci jer tu na uscu susice u trebisnjicu ima dosta prirodne hrane (strugaca) i onda uzvodu prema grancarevu gdje i u ljetnom periodu dobro struji voda pa se ima gdje "hladiti" kad upekne madjarac.
Imam ja tu u blizini gdje loviti sarane zabacim jednom i cekam ko ce 1000 puta zabacivati da bi uhvatio mladicu. Nisam izgorio po glavi <valjanjeodsmijeha> Evo i slike spasavanja te velike sto je zapela u kavezu prilikom remonta brane.
mladica grancarevo.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Trebišnjica

Post Postao/la montana » 05 stu 2012, 03:45

Posto si upoznat sa lokacijama sa strugacima, mozemo te iskoristiti kao fish-finder! <jelmekotrazio>

Predlazem da razmotrimo jedan odlazak, pa makar ja morao zabacivati 1000 puta, a dok odmaram uci me saranolovu?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Trebišnjica

Post Postao/la Seha » 05 stu 2012, 23:31

Nemoj da te ja ucim lovit sarane propices se i razocarat u zivot kad skontas sta si propustao sve ove godine <valjanjeodsmijeha>

Ako nekad uparimo vrijeme godisnjih mozemo skoknut na vikend ako ti je bas zelja.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Trebišnjica

Post Postao/la montana » 08 stu 2012, 00:59

Ne brini za mene, mada u mene su ruke u ribi obicno zauzete. Jedino tu, sa saranima... puno se ceka, jos kad imas dobru prihranu recimo kao neki dan ja sa kuhanim kukuruzom, eto ti i da zamezis. Kovach mi je pricao kako taj ribolov izgleda. Zabacic nekoliko stapova, odes u kafanu, vratis se i onda otpetljavas dva sata. <valjanjeodsmijeha>

Naravno, bilo bi mi drago ispitati tu vodu. Lijepa je, gledao sam je kod mosta i malo vise do onog jezera, ali nisam lovio.

P.S. Ako nadjemo mladu, posudicu ti Sportexa, da probas! <jelmekotrazio> Ljetos sam imao 2 spadanja sa njega, ali je taman popunio prazninu za jednu vrstu i velicinu varalica koje sam se mucio bacati na stapovima vece ili manje klase.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Rijeke”