Ribolov u okolini Tuzle

Moderator/ica:emin

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
pocetnik
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:12 tra 2007, 17:51
Lokacija:Trenutno BRCKO/DUBRAVE
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Ribolov u okolini Tuzle

Post Postao/la pocetnik » 22 lip 2007, 14:54

Evo sezona godišnjih odmora kreće... Pa da pitam iskusnije. boravit cu jedno vrijeme u okolici Tuzle i zanima me gdje se može pecati. Jezero Modrac (ako nije fuj... od smeca) ili Bistarac ili površinski kopovi itd.
BISTRO


Avatar
adem93
Piskaralo
Postovi:294
Pridružen/a:05 srp 2009, 13:13
Lokacija:Srebrenik|Spionica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tuzla

Post Postao/la adem93 » 13 srp 2009, 12:37

Imas modrac 15 -20 km ,hazna i vidaru to ti je od tuzle nekih 50 km imas jezero pelagicevo oko 70 km imas sicki brod kop oko 6-7 km to je to a jezera nisu toliko zagadjena ..poz

Avatar
ČupoCarp
Prava Štela
Postovi:183
Pridružen/a:17 tra 2009, 13:23
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tuzla

Post Postao/la ČupoCarp » 13 srp 2009, 13:08

pocetnik je napisao/la:Evo sezona godišnjih odmora kreće... Pa da pitam iskusnije. boravit cu jedno vrijeme u okolici Tuzle i zanima me gdje se može pecati. Jezero Modrac (ako nije fuj... od smeca) ili Bistarac ili površinski kopovi itd.
BISTRO


Bistro!!!
U okolini tuzle ima stvarno puno voda jako finih,a ako pratiš dešavanja po pitanju jezera MODRAC ono je na jako dobrom putu da postane drugi ČERNOBIL! Ako voliš pravu prirodu i loviti lijepe ribe moj ti je savjet SMOLUĆA. Ispod tvoje teme je 10 stranica o toj preljepoj vodi i druženjima na njoj a naravno tu su i ulovi što jasno govori o kakvom se jezeru radi. Ni ostale vode nisu loše, u svakom slučaju ima izbora. Neka je bistro gdje god! <dobrodosli>
slika

100% CARPING

zagor
Početnik
Postovi:2
Pridružen/a:25 lip 2012, 13:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov u okolini Tuzle

Post Postao/la zagor » 30 lip 2012, 13:33

Bistro,

postoji jos jedno mjesto koje je za vecinu ribolovaca, cak i onih koji su iz Tuzle, jos uvjek neistrazeno a u potpunosti je cisto i ocuvano.To su jezera koja pripadaju povrsinskom kopu Dubrave a do kojih se iz Tuzle moze doci iz Slavinovica, pa preko Antunovica ili Galesica, potom Vrsana,malo preko kopa i tu si. Razlog zbog kojeg su tih par jezera tako cista i ocuvana je da ne postoji put kojim bi se moglo doci do njih automobilom.
Postoje sumski putevi do samih jezera ali njih koriste vozaci traktora koji izvlace ugalj sa povrsinskog kopa i kojima ne moze proci nijedno drugo vozilo osim traktora.
Bas ta izolovanost je sprijecila devastaciju kakvu prolazi vecina nasih voda. Daleko od toga da su ova jezera poštedjena uticaja mrezarosa,nesavjesnih ribolovaca koji nose skoro pa i ikru ali to je daleko manje nego na drugim vodama. Cak i par dinamitasa je pokusao da peca na svoj specifican i divljacki nacin. Na zalost ta avantura je imala tragican kraj, jer je jedan zavrsio u bolnici u kriticnom stanju , dok je drugi podlegao na licu mjesta.
Na svu srecu takvih pojava vec godinama nema.
Elem, da nastavimo s vedrijim stvarima, jezera su u sustini potopljena dolina kroz koju je proticao potok i pune se samim potokom i vodom sa par izvora.Sa tri strane su okruzena sumom i to su strane sa kojih je najbolje pecati . Sto se tice ribe, u jezerima dominira saran (divljak) i klijen,dok ostalih vrsta ima ali u manjem broju.
Ali nemojte misliti da je potrebno samo malo prosetati i napecati se sarana, jer i ova kao i sve druge vode ima svoje specificnosti.
Specificnost ove vode se sastoji u tome da su 2/3 jezera potopljena suma i da je na takvim mjestima skoro pa nemoguce uhvatiti sarana. Vecina ribolovaca koja dolazi na ova jezera peca na cistoj strani,gdje nema granja i panjeva a samim tim ni ribe.
Sva veca riba se nalazi u vec navedenoj potopljenoj sumi i treba se potruditi da se izvuce iz nje.
Ja licno prihranjujem nekih metar do dva od granja i imam poprilicno dobre rezultate na tu taktiku. Nikad nisam dobro prosao kad sam pecao na klasicne dubinske sisteme vec rezultate mi donosi hranilica ili sistem sa kliznim plovkom.
Od mamaca koristim kukuruz secerac ili tvrdo skuhanu puru. Pokusao sam loviti i na boile i nisam ulovio ni jednu jedinu ribu ali nisam tom ribolovu pristupio kako treba (sa intenzivnim prihranjivanjem da bi ribu navikao na novu hranu), tako da ne mogu govoriti da li boila valja ili ne.
Sto se tice klijena, najbolji mamci ovise o godisnjem dobu. Dobro uzima na skakavca, musice,maline, manje rapale i manje spinere ali i kod njega se krije jedna specificnost, buduci da su jezera vecinom slabo ili nikako posjecena, bice potrebno da se krijete jer ukoliko vas vidi zaboravite da cete ga uhvatiti.
Sto se tice ostalih vrsta ima nesto crvenpera, puno karasa i bjelice, kazu da ima soma i stuke ali ja nijednu nisam uhvatio niti sam vidio da netko jeste pa vam to ne mogu garantovati.Znam za pricu da je prije par godina neki momak iz Gospica uhvatio stuku od osam kilograma ali i to je nepotvrdjeno.
Znam da ce vam vecina ribolovaca koja je bilana ovim jezerima reci kako gore nema puno ribe ali vjerujte da ukoliko malo ozbiljnije pristupite nacinu pecanja bice rezultata.
Sve ovo vam pisem iz licnog iskustva jer mislim da ne posoji osoba koja je vise vremena posvetila ovim jezerima od mene. Buduci da zivim blizu centra Tuzle,meni treba 1.5 sat pjesice da dodjem do jezera i to po brdima i vrletima i takodje sat i po da se vratim.
Znaci 3 sata da odem i da se vratim i definitivno se nikad nisam pokajao.
Osim jezera, ukoliko dolazite preko Si-sela,procicete kroz napusteno selo Vrsani,koje je takodje dozivljaj za sebe.
I na kraju, opet jedna ruzna prica, do prije par godina gore je postojalo jos jedno jezero koje se takodje zvalo Vrsani i koje je bilo najljepse od svih, zelene boje kao Neretva, punilo se vodom iz dve pitka izvora i koje su "intelektualci" iz rudnika odlucili da zatrpaju jalovinom. Nadam se da ista sudbina nece zadesiti i ova tri-cetiri preostala.
Lijep pozdrav svima.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Jezera”