Bilećko jezero

Moderator/ica:emin

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Bilećko jezero

Post Postao/la senad » 21 sij 2009, 02:10

Čitajući o majstorima ribolova sa juga Bosne i Hercegovine
Ribolov na Bilećkom jezeru

Čitajući o majstorima ribolova sa juga BiH, i slušajući priče o velikim "komadima", ekipa ribolovaca iz Kiseljaka je odlučila da posjeti Bilećko jezero, provede par dana na njemu i pokuša da prevari kojega šarana. Ekipa je krenula u jutarnjim satima 02.09.2008.godine u sastavu Zisko, Gagi i Klizo razmišljajući o vodi na kojoj nikada nisu prije bili.
Po dolasku na vodu, a nakon dosadne vožnje od neka 4 sata, krenule su standardne aktivnosti - raspremanje stvari, priprema krme, markiranje pozicija, hranjenje i zabacivanje. Prije mraka....sve spremno...štapovi zabačeni i može se malo odmoriti.
Klizo uzima štap i "zafrkaje" se po plićaku, hvata crvenperku od nekih 25 centimetara i slijedi standardno prozivanje "niste vi još ništa, probaj na ovo probaj na ono"…
Polako se spušta noć, ponovno zabacivanje i hvataj se kreveta.
Pred svitanje kratki bip indikatora...Klizo zateže i izvlači soma od cca. 3 kilograma, sprema ga u čuvaricu i uz smiješak ide još malo leći čekajući da se ova dvojica probude da idu prihraniti pozicije.
Oko sedam svi na nogama - vade se štapovi, stavljaju se svježi mamci i ponovno zabacivanje.
Gagi odlazi do čuvarice i uzima Klizin "trofej"- crvenperku, zakači je na udicu i odvlači na nekih 200 metara od obale razmišljajući ako neće šaran možda se zaleti kakav brko.
Vrača se nazad, ustupa čamac Zisku i Klizi da prihrane pozicije, stavlja štap na rod pod kad mašina krenu polako da se odmotava.
Zateže, u tvrdo.
Ekspresno skakanje u čamac i počinje vozanje po jezeru.
Tek nakon nekih sat vremena Klizo ga prvi ugleda - sooomčinaaa...Gagi ga privlači do čamca...Klizo skida majicu stavlja je oko ruke...hvata ga za usta, ali stara mrcina se još nije predala, malo trznu i nestade u dubini Bilećkog jezera.
Tek onda kod Gagija počeše grašci znoja da se liju niz čelo, jer je vidio da se udica nije dobro zakačila. Ali majstor kakav i jeste još jednom diže soma sa dna.
Zisko, ne mogavši više gledati motanje oko čamca, golom rukom hvata soma za usta i ubacuje ga u čamac.
Ovaj mu podera malo prste tako da mu više nije nit' prilazio, nit' se htio slikati sa njim.
I onda slavlje zalijevanje hladnom pivom i čestitanje majstoru.
Ovaj som je uhvaćen na fini šaranski pribor, nije vagan zbog nedostatka crtica na vagi, a težinu prosudite sami. Ili ga pokušajte uhvatiti, jer ova riba na nečiju nesreću a nečiju sreću, i dalje pliva Bilećkim jezerom.
Do kraja kampanje uhvaćeno je još tri soma i jedan šaran.
BISTRO IZ KISELJKA!

slika
slika
slika
slika
slika

Zbog ovog texta i mog potpisa, odlučio sam da na ovoj vodi dobijem "razlog" da preinačim potpis, t.j., da pokušam prevariti neku od ovih gromada sa slika. :wink:
Pošto si ti Danijele pisac ovog texta, de malo, ako nije problem, izdetaljiši o ovom izlasku na vodu, a da ujedmo zamolim i Darku da se nadoveže, pošto je ovo njegov reon.
Naime, preliminarni razgovori govore da bi okupljanje "Bistro BiH 2009" moglo biti na ovoj vodi.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la Seha » 21 sij 2009, 14:36

Danijele ovako po slici mi se cini da ste lovili u rejonu (Panik-Orah) mada nisam siguran kamena je dole na svakom koraku. :D
Mozda se varam jer je proslo 17 godina od mog zadnjeg ribolova na ovoj vodi.

Strasna voda, fantastican ulov i korektno postupanje prema ulovu ! Cestitke jos jednom BISTRO
slika

Avatar
darkopopic
Haman Štela
Postovi:54
Pridružen/a:29 pro 2008, 00:42
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la darkopopic » 21 sij 2009, 18:51

Nema sta da se komentarise slike sve govore, slike su snimljene u Orahu sa pogledom na panik i crnu goru a ni 17 godina(otkada nisi tu pecao)nije izmjenilo nimalo teren na Bileckom jezeru Mozda su putevi malo losiji zato sto malo ko vodi racuna o prilazima vodi i manje ima sitne ribe ali zato su somovi i sarani cesti gosti na udicama , posto je spomenuto Bilecko jezero kao moguca destinacija okupljanja u 2009god predlazem Orah ili panik posto postoje svi moguci uslovi za dobar ribolov u sto su se uvjerile kolege iz kiseljaka a da su se zadrzali jos 2-3 dana imali bih i nekolika sarana a bilo je i puno boljih pozicija za ribolov u Orahu ako nisu bile zauzete (zakljucujem na osnovu slika nisu bili na saranskim mjestima gdje su livade i trava )no dobro zavisni sta odlucite nije los izbor Bilecko jezero a bili bi sigurno i srdacno prihvaceni od SRD Bileca i malobrojnih mjestana sela Orah neznam ima li potrebe da ubacim neke slike Bileckog jezera a ako bude potrebe javite,srdacan pozdrav iz Bilece BISTRO :D Popic Darko
RODJEN DA PECA A TJERAJU GA DA RADI

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la Seha » 21 sij 2009, 21:10

Darko slike u glavi lagano blijede mada mislim da se vidi sasvim mali dio ostrva na jednoj od sika pa sam zato i predpostavio da se radi o tim terenima..
Znam otprilike pozicije svih potopljenih livada i sela u tom rejonu tako da to nije problem..Mada mi nisu strani tereni u rejonima:crvene stijene,dubocani,vidikovac lovio sam po cijelom jezeru.. Bunilo me to sto se nevidi sira panorama da bi se covijek mogao orijentisati ili je ipak samo jos jedan znak da se stari :D
Monogi neznaju da je som u ovom jezeru od 1986 godine kad su eksperimentalno (citaj tajno) ubaceni od strane HET-a nekih 100 tinjak jedninki velicine 3-12 kg su dovezeni sa ribnjaka Prnjavor. Niko ih nije lovio do sredine 90 tih godina kad su ga provalili da je prisutan u vecem broju. Tada je predpostavljam (90 tih) ubacena deverika i karas vjerovatno da supliraju prehranu somu.
Darko imam par pitanja?
Kakva je sad situacija sa onim dzinovskim klenovima (lovio sam ih zimi lijevo od oraha) komadi su bili po 4-5 kg i za takve gorostase nisam cuo da postoje nigdje drugo u svijetu.
Raso mi rece da je iscezao ali neznam koliko ima ljudi koji ciljano idu na klena u ovom zimskom periodu.
Kakva je situacija sa kupovinom namirnica hrana / pice. Jeli jos uvijek otvorena ona trgovina prekoputa Lazara na Mosku ili je moguce kupiti iste na vidikovcu ?

Ubaci koju sliku ako imas.........

Evo i jedan link emisija koja je napravljena o somovijadi 2008 na ovom jezeru.

http://www.youtube.com/watch?v=R4t4kvdJLI4



Hvala na pomoci i Bistro
slika

Avatar
darkopopic
Haman Štela
Postovi:54
Pridružen/a:29 pro 2008, 00:42
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la darkopopic » 23 sij 2009, 01:02

Seha je napisao/la:Darko slike u glavi lagano blijede mada mislim da se vidi sasvim mali dio ostrva na jednoj od sika pa sam zato i predpostavio da se radi o tim terenima..
Znam otprilike pozicije svih potopljenih livada i sela u tom rejonu tako da to nije problem..Mada mi nisu strani tereni u rejonima:crvene stijene,dubocani,vidikovac lovio sam po cijelom jezeru.. Bunilo me to sto se nevidi sira panorama da bi se covijek mogao orijentisati ili je ipak samo jos jedan znak da se stari :D
Monogi neznaju da je som u ovom jezeru od 1986 godine kad su eksperimentalno (citaj tajno) ubaceni od strane HET-a nekih 100 tinjak jedninki velicine 3-12 kg su dovezeni sa ribnjaka Prnjavor. Niko ih nije lovio do sredine 90 tih godina kad su ga provalili da je prisutan u vecem broju. Tada je predpostavljam (90 tih) ubacena deverika i karas vjerovatno da supliraju prehranu somu.
Darko imam par pitanja?
Kakva je sad situacija sa onim dzinovskim klenovima (lovio sam ih zimi lijevo od oraha) komadi su bili po 4-5 kg i za takve gorostase nisam cuo da postoje nigdje drugo u svijetu.
Raso mi rece da je iscezao ali neznam koliko ima ljudi koji ciljano idu na klena u ovom zimskom periodu.
Kakva je situacija sa kupovinom namirnica hrana / pice. Jeli jos uvijek otvorena ona trgovina prekoputa Lazara na Mosku ili je moguce kupiti iste na vidikovcu ?

Ubaci koju sliku ako imas.........

Evo i jedan link emisija koja je napravljena o somovijadi 2008 na ovom jezeru.

http://www.youtube.com/watch?v=R4t4kvdJLI4



Hvala na pomoci i Bistro
Pozdrav iz Bilece pokusat cu odgovoriti na ova pitanja dakle u jezeru vise nema tih klenova od 4-5 kg mada postoje price u koje ja vjerujem spominju se klenovi i od 7-8kg ja ih nisam gledao. Raso je dobro rekao da su iscezli ti krupni klenovi ali ipak u godini se desi da bude neki krupniji komad 1-2,5kg koje sam imao srece da ulovim,idem skoro svaki dan na jezero, ostala riba solidno radi .Soma ima i previse a najbolje se lovi u sumrak i nocu sa obale(dozvoljen ribolov tokom cijele noci) a preko dana iz camaca na bucku i rapale (varalice razne) Saran se lovi pretezno na hranjenim mjestima u sezoni. Pomenuo si Deveriku i Karasa ima ih u ogromnim kolicinama dobro su se adaptirali u bileckom jezeru love se Deverike od 1- 3kg a karasi od 1-2kg (otezavaju ciljani lov Sarana) Jedina dobra vijest sa Bileckog su Pastrmke(Kaliforniske) kada rade(Oktobar-Novembar) love se komadi od 2-10kg malo izgleda za nepovjerovati ali tako je Sto se tice prodavnice na Mosku ona postoji ali je slabo snadbjevena a na Vidikovcu i nema prodavnica motel drzi neki privatnik koji je i vlasnik jednog ribnjaka ispod motela
Sta reci o somovijadi 2008 znam samo to da SRD Bileca(koje gazduje Bileckim jezerom)nije ucestvovalo u tom poduhvatu. somovijada je organizovana od strane pojedinih privatnika iz Bilece i Trebinja nisam bio prisutan tog dana isli smo na takmicenje u Visegrad (kup RS) a druga ekipa u Nevesinje pa neke detalje bas i nisam kompetentan komentarisati. Javicu nesto opsirnije u nekom drugom tekstu ako nekog nesto zanima vezano za somovijadu dok se raspitam kod kolega neznam cak ni ko je pobjednik a ni ostale pojedinosti
Ako nesto jos ima da te zanima za Bilecko jezero samo pitaj ako znam odgovoricu . Neuspjevam slike postaviti daj neki mail pa cu ti ih tamo poslatiili neki nacin kako da ih postavim ovo dodavanje attachmenta mi neide
Pozdrav iz Bilece i BISTRO
RODJEN DA PECA A TJERAJU GA DA RADI


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la Seha » 23 sij 2009, 21:35

Darko veliko hvala na ovom opsirnom opisu situacije na jezeru i oko njega to ce nam uveliko pomoci da pripremimo odgovarajucu taktiku za sarana i soma.
Sto se tice dzinovskih klenova vjerovatno ih je som desetkovao. Steta bio je to super ribolov i razbibriga u zimske dane.
Bili su to super borci koje smo lovili na velikim dubinama i sto je najzanimljivije kad ga zakacis on atraktivno iskoci iz vode par puta..
Link za somovijadu sam postavio cisto da posjetioci foruma vizuelno osjete tu vodu tako da nema potrebe da trazis ko je pobjedik i sl.
Poslao sam ti mail na privatnu poruku preko foruma pa mi sibni slike a ja cu ih postaviti na forum.

Bistro
slika

Avatar
darkopopic
Haman Štela
Postovi:54
Pridružen/a:29 pro 2008, 00:42
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la darkopopic » 24 sij 2009, 18:58

Vazi cim budem imaao malo vremena saljem nesto sto sam sacuvao nedavno sam imao neke intervencije na comp obaranje sistema ali ostalo je nesto i danas sam slikao u cepelici bice nesto veceras ili sutra pa ih ti izbaci pozzz iz kisne Bilece

Bistro!!!!!

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la AlaS » 24 sij 2009, 20:05

Ova lokacija mi se sviđa sad mi je zao sto sam prosle godine otisao na Ramsko mogao sam ovdje .Kud nije prije bilo informacija o ovom jezeru al nadam se da ce se BISTRO BiH 2009 druženje odrzati ovdje na ovom jezeru a i mene sreca posluziti za koju lijepu fotografiju sa somovima iz Bileće

Bistro darko i havla za informacije
slika
Bistro

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la senad » 24 sij 2009, 21:25

Znao sam ja da će biti informacija iz prve ruke. :wink:
Hvala Darko, i sad sam još popaljeniji da ove godine, kako god, provedem koji dan na Bilećkom jezeru.
A vezano za atachmente sto ti ne prolaze - mozda su ti prevelike slike jer je ogranicena memorija slika koje se mogu uploadovati.
Na ovom linku imas na koji nacin slike možes smanjiti a i nacin dodavanja attachmenta:
http://bistrobih.ba/noviforum/viewtopic.php?f=1&t=1469
Hvala ti i u moje ime na iscrpnim informacijama, i nadam se da se ove godine i vidimo na toj vodi.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
darkopopic
Haman Štela
Postovi:54
Pridružen/a:29 pro 2008, 00:42
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la darkopopic » 25 sij 2009, 02:33

Bilecko jezero Cepelica 24.01.2009god.
ako nesto jos ima da vas interesuje vezano za Bilecko jezero pitajte .
Bistro
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
RODJEN DA PECA A TJERAJU GA DA RADI

Avatar
darkopopic
Haman Štela
Postovi:54
Pridružen/a:29 pro 2008, 00:42
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la darkopopic » 25 sij 2009, 02:44

senad je napisao/la:Znao sam ja da će biti informacija iz prve ruke. :wink:
Hvala Darko, i sad sam još popaljeniji da ove godine, kako god, provedem koji dan na Bilećkom jezeru.
A vezano za atachmente sto ti ne prolaze - mozda su ti prevelike slike jer je ogranicena memorija slika koje se mogu uploadovati.
Na ovom linku imas na koji nacin slike možes smanjiti a i nacin dodavanja attachmenta:
http://bistrobih.ba/noviforum/viewtopic.php?f=1&t=1469
Hvala ti i u moje ime na iscrpnim informacijama, i nadam se da se ove godine i vidimo na toj vodi.

Sve je to uredu a koliko slika mogu da postavim u jednom postu ove velicine ili nesto manjih ili vecih , hvala na objasnjenju da znam u buduce kada bude nekih zanimljivih slika .
Bistro
RODJEN DA PECA A TJERAJU GA DA RADI

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la Seha » 25 sij 2009, 18:07

Darko mozes postaviti slika koliko ti volja u jednom postu.
Ja ih uglavnom postavljam u rezoluciji 640 x 480 ph tj. 74,5 kb jer je tako knap da se sve moze lijepo vidjeti..

Bistro
slika

Avatar
darkopopic
Haman Štela
Postovi:54
Pridružen/a:29 pro 2008, 00:42
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la darkopopic » 26 sij 2009, 22:42

Danas na Bileckom jezeru samo jedan karas slikano u 17h (Naravno vracen posle slikanja)
Bistro :)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
RODJEN DA PECA A TJERAJU GA DA RADI

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la Seha » 26 sij 2009, 22:56

Darko kako se pokazao karas kao mamac za soma u Bileckom.. Znam da vecina buckarosa preferira suncicu al eto cista znatizelja..
Ako imas koju sliku terena orah - panik - crvene stijene- vidikovac ono cisto slike panorame jezera bas bi ih volio pogledati.. Valja cekati do 7 mjeseca :D

Bistro
slika

Avatar
darkopopic
Haman Štela
Postovi:54
Pridružen/a:29 pro 2008, 00:42
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bilećko jezero

Post Postao/la darkopopic » 26 sij 2009, 23:33

Seha je napisao/la:Darko kako se pokazao karas kao mamac za soma u Bileckom.. Znam da vecina buckarosa preferira suncicu al eto cista znatizelja..
Ako imas koju sliku terena orah - panik - crvene stijene- vidikovac ono cisto slike panorame jezera bas bi ih volio pogledati.. Valja cekati do 7 mjeseca :D

Bistro

Pozdrav Karas se slabo koristi gotovo nikako (preveliki komadi, rijetkost da se love primjerci manji od 400-500gr)sto otezava zabacivanje sa obale (skoro nemoguce) inace se koristi Suncanica ,crvenperka,Strugac(manji primjerci),debela glista.Cikov i Durdubak(nema ih ovdje nabaviti) a evo i neke slicice Vidikovac-Orah .Ako nista da te zelja mine .daj neke slike sa Bosne (ako gore lovis ) nebi li me zelja minula lovili se gore kako Klen i Mrena(sitna),Pastrmka.
pozdrav iz Bilece
Bistro
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
RODJEN DA PECA A TJERAJU GA DA RADI

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Jezera”