Jezero Starača, Ilijaš

Moderator/ica:emin

Avatar
mokeSA
Prava Štela
Postovi:121
Pridružen/a:07 ruj 2014, 20:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la mokeSA » 16 ožu 2015, 18:06

koliko sam malo pratio po stranim forumima, po novom sistemu nema vise vadjenja ribe nikako.. ide hvat meredovom koji se ne dize iz vode, oslobadjanje ribe i vracanje iz meredova koji je cijelo vrijeme potopljen,..jer je dosta ribe zarazeno preko ruku ribolovaca. Malo pretjerivanja tu sad ima al eto...


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Kovach » 16 ožu 2015, 21:35

Mislim da je oprez i njezno rukovanje sa ribom neophodno ako hocemo da je vratimo nazad u vodu. Kakva korist ako je pustimo i ona otpliva par metara pa tamo negdje ugine gdje je mi ne vidimo, a mi ostali u ubjedjenju da je ziva. Meni se desavalo kod nas na reviru da iza pjedinih kolega nadjem mrtvu ribu vjerovatno izmrcvarenu sto samom borbom prilikom ulova sto dugim drzanjem u meredovu spustenom van vode na kamenje, a ona mlati po kamenju dok se pripremi digitalac radi fotografisanja. Cak mozete vidjeti fotografija sa revira gdje se praktikuje C&R ribolov gdje se ribolovac slika sa ribom kojoj je uvalio ruke u skrge da ne pobjegne, a kasnije je vrati nazad. Ne rade to ljudi namjerno nego malo iz nepaznje malo iz neznanja ali opreza nikad dosta pogotovo kad su u pitanju kapitalne za mrijest i produzenje vrste.

Avatar
mokeSA
Prava Štela
Postovi:121
Pridružen/a:07 ruj 2014, 20:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la mokeSA » 16 ožu 2015, 22:08

Npr.

Ispravno:
images (1).jpg


Pogresno: Suzy je vjerovatno nije kanio vracat, pa joj je sukno dvoperac
images.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 17 ožu 2015, 13:52

Za sarana i stuku npr. nije frka vazno je samo da su na mokrom zbog ostecenja sluzi i na mekom da nedodje do pucanja unutrasnjih organa zbog ispadanja iz ruku skakanja na podlozi i sl.. Tacno bi trebali napraviti jedan zajednicki (saransko,valicarsko musicarski) promotivni video ili slide show da se ova raja koja ima zelju da starta sa uhvati i pusti nauci kako bezbjedno rukovati na obali sa ribom.. Salmonoidi su problematicni jer su najcesce oni jos uvijek nakon borbe zivahni, sluzavi i nisu robusni kao npr. ciprinidi.. Salmonoide je najbolje ako se vec ima namjera pustiti nakon ulova kao sto rece Moke strpat u meredov, osloboditi udice i slikati se nabrzaka dok je covjek u vodi i gdje ni nespretan pad ribe nemoze prouzrokovati neku ozlijedu koja ce ribu kostati glave..
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Kovach » 18 ožu 2015, 02:40

Seha to je dobra ideja za video. Hajde ti to odradi za šarandžije, neka zlaja, soha ili neko od njihove raje za varalicare, a evo mi cemo izabrati nekoga za musicare pa da sve to uknapujemo i postavimo ovdje na forum i na stranicu.

Ja imam obicaja ribu prihvatiti meredovom i onda fino spustim meredov u plicak, malo zamotam da riba ne kidne i onda sve pripremim, brza fotka i nazad. To radim jer mi se par puta dogodilo da mi se izmigolji riba pa tresne od kamen da me u dusi zaboli. Dogodi se da nekad i kidne iz meredova ali sta se moze svakako sam je mislio pustiti, a ne mora mi niko vjerovati da sam je ulovio. Kome dokazivati i sta dokazivati vise bitan je ceif! Pretprosle godine mi je iz meredova pobjegla potocara za koju mislim da je jedna od najvecih u reviru Doljanka i to bez ijedne fotografije. Ali nije mi tesko palo ja znam da je bila kod mene na stapu i da je dosla pred noge, a meni i sad srce zaigra kad se sjetim borbe. Ko hoce da vjeruje neka vjeruje, a ko nece njegov problem! Meni je bitnije da je sa moje strane neozljedjena otisla nazad.


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la tommylee » 18 ožu 2015, 09:48

Nemam puno a na par videa oslobađam ribe.Nasukane do pola na obalu koja je mokra,ako nije ja šutnem nogom da skvasim.
Rukom u kojoj mi je štap nategnem ribu ako stignem opalim fotku i penom ili kliještima oslobodim udicu.Riba se samo praćakne i ode!
Znači što manje po rukama zbog razlika u temperaturama,podloga betonska ili neka druga je isto katastrofa.To se ljeti ugrije i bude k'o tiganj!Guranje prstiju u škrge je po meni najopasnije i to je najosjetljiviji organ.Hvatanje štuka za oči i slično mi se totalno gadi.A vidim u zadnje vrijem sve više se fotkasu sa ribama kao da su bas(s)!Drže ih za donju vilicu dok im ostatak tijela visi!

Znači za sve C&R što manje da se riba vadi iz vode.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la zlaja » 18 ožu 2015, 09:59

Svi pišete istinu, to je vlastita spoznaja...mora je svako dokučiti...ja zbog toga u zadnje vrijeme uopšte ne fotkam ribu...prošle sezone na desetine bolena samo otkačim u vodi. Može se ta priča prezentirati javnosti,da se svi ovi vaši postovi uobliče u lijepu priču ali kad ribolovac to sam sa sobom riješi tada je ono pravo...Pri lovu mladice zadnjih godina jedva par fotki napravim,sve zbog brzine puštanja i da se riba što manje ošteti...
Inače tema je teška...recimo korištenje gripa...može se praktikovati C&R sa gripom,tako što se ostavi štap pa riba preuzme na ruku tako da težina ribe leži na ruci a ne da visi na gripu...Inače mi smo lovci i nismo humani...treba oprezno napisati tekst o pravilnom ponašanju pri ribolovu-ulovi i pusti- da bi to ostalo u granicama sporta. Neko od nas ribolovaca je napisao dobru rečenicu- najhumanije je ulovljenu ribu pojesti,opet tu treba dug elaborat jer kako objasniti čovjeku da ne mora svu ulovljenu ribu pojesti...igramo se na tankoj crti gdje u lovu nastojimo usaditi vrijednosti humanosti i sporta, teško je to raja...mada mi ribolovci imamo izbor sa ulovom,možemo lovini pokloniti život...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 23 ožu 2015, 13:12

U pravu je Zlaja raja da je raja na obaracu po tom pitanju, ali zasto ne pomoci ovoj mladjoj raji koja razmislja kao mi i koji kao i mi imamo nadu u buducnost nasih voda.. Takodje bi paralelno sa ovom temom o C&R provukao i na koji je nacin humano ribu usmrtiti ukoliko je namjeravamo ponijeti sa vode.. Stvarno mi bude muka kad vidim agoniju ribe na stringerima, plovkaroskim cuvaricama i slicnim rekvizitima.. Jbte pa postoji humaniji nacin da sacuvas ulov. Ubij ribu jednim udarcem po lobanji, uzmi sebi prenosivi frizider zaledi par boca vode i cijeli dan ce ti riba biti bolje sacuvana nego u vodi.. Ono sto mi najvise bode oci su ona takmicenja "lov ribe udicom na plovak" jebote koliko se tu riblje mladji pobije u onim cuvaricama i prilikom vaganja.. Nerijetko se nakon tih "sportista" obala bijeli od mrtve ribe.. Postoji nacin i to da se i to "ludilo" zaustavi a to je cesce vaganje i pazljivije rukovanje ribom pri vaganju i vracanju u vodu..
Ja kada idem na lov smudja i pastrmku nosim takozvanog "svestenika" (priest) koji nije tesko ni sam napraviti.. Ako odlucim ribu ponijeti kuci jednim udarcem bez puno mudrolije ribu rijesis agonije i zdravo.. Nije to tesko ni improvizovati od lijepog komada drveta ili komada metala (prokrom, mesing). Ja da sam kojim slucajem u savezu sportskih ribolovaca borio bi se konstantno za ideju da postoji humaniji nacin i za jedne i za druge samo treba raji poceti pomalo otvarati oci.. Po meni humaniji odnos prema ribi je veliki korak da ljudi budu humaniji i jedni prema drugima u ovim blesavim vremenima.
acc_hardypriest2006.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
mokeSA
Prava Štela
Postovi:121
Pridružen/a:07 ruj 2014, 20:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la mokeSA » 23 ožu 2015, 20:18

A moze ova palija posluziti i za humano onesposobljavanje lovocuvara...:)

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 24 ožu 2015, 12:05

Moze ako ih imas namjeru nositi kuci :wink:
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la rusko » 24 ožu 2015, 16:17

mokeSA je napisao/la:koliko sam malo pratio po stranim forumima, po novom sistemu nema vise vadjenja ribe nikako.. ide hvat meredovom koji se ne dize iz vode, oslobadjanje ribe i vracanje iz meredova koji je cijelo vrijeme potopljen,..jer je dosta ribe zarazeno preko ruku ribolovaca. Malo pretjerivanja tu sad ima al eto...
Taj je fazon uveden prosle godine na jednom jezeru gdje cesto pecam… I mogu vam reci da je meni idealan. Ako nije obala visoka, riba se lako ubaci u meredov… peangom se izvadi muha (bez kontrakuke)… i onda se u meredovu cija je mreza ili gumena ili bez cvorova riba lagano reanimira bez ostecenja sluzi, bez opasnosti da ispadne i bez izvrtanja tijela… Ribu uopste i ne dotaknes rukom… Otplivaju zdrave k'o dren… Milina ih gledati.

Riba se da lijepo uslikati i u meredovu (ko hoce da slika)… Sve u svemu, odlican fazon kojeg rado preporucujem.

A ima i onog sto Zlaja kaze… ko hoce odnijeti ribu da pojede, svaka cast… samo neka ponese onoliko koliko misli pojesti a ne koliko god ribe je moguce uloviti. I naravno ribu koju mislimo pojesti treba odmah usmrtiti udarcem iznad ociju da se ne pati bespotrebno.
slika slika

Avatar
mokeSA
Prava Štela
Postovi:121
Pridružen/a:07 ruj 2014, 20:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la mokeSA » 24 ožu 2015, 18:32

Ih hajde ti objasni to mojim komsijama, kad kazu hoces li ikad ribe donjeti..onda ide kontra :87: pa donio bih da ste mi koju ostavili dok sam trckaro po granapima, a vi trijebili Jablanicko i Neretvu pa sada nema nista ..onda nastupa izbjegavanje narednih pola godine <djed> vajda ih stid sta li.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 02 tra 2015, 13:22

Nova čeljad stigla :D

slika slika slika slika

slika slika slika slika

slika slika slika slika

slika slika slika slika

slika slika slika slikaslika
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 02 tra 2015, 14:53

1. aprila prestala je zabrana na lov štuke, tako da će isti biti dozvoljen i na jezeru Starača u Podlugovima.

Obavještavamo ribolovce da je ribolov dozvoljen samo na varalice ili strimere (varaličarenjem ili mušičarenjem), uz upotrebu sajlice namjenjene za ribolov štuke. Također, ribolovci moraju posjedovati pean ili klješta za oslobađanje riba od trokuka.

Strogo je zabranjen/o:
■ ribolov na živog ili mrtvog kedera, te komad kedera
■ hvatanje za škrge i oči,
■ čuvanje štuka u čuvaricama bilo kojeg tipa.
■ držanje ribe na suhom i povlačenje po zemlji/travi,
■ drugi vidovi nehumanog postupanja sa ribama.

Obavezno je vraćanje ulovljenih štuka čim prije, uz što manje maltretiranja riba. Eventualno slikanje obaviti uz vodu, prilikom kojeg se mora pažljivo rukovati s ribom, držeći ribu, prilikom slikanja, što bliže zemlji zbog eventualnog ispadanja iz ruku.

Molimo vas da poštujete propisana pravila, jer će nepoštivanje bilo kojeg od istih za sankciju imati udaljavanje sa jezera i zabranu ribolova na jezeru Starača.

Udruženje "Bistro!", Sarajevo
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la montana » 03 tra 2015, 02:57

Bistro stukolovcima! <flag> <flag> <flag>
Sad je bas dobar vakat za loviti.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Jezera”